سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

اختصاصی/سرپرست سازمان فضایی ایران:

سرپرست سازمان فضايي ايران

طرح رفت و برگشت انسان به فضا تا چهار سال ديگر اجرا مي شود

سرپرست سازمان فضايي ايران گفت: طرح رفت و برگشت انسان به فضا تا چهار سال ديگر و طرح اعزام انسان به فضا و قرار گرفتن در مدار زمين تا 10 سال آينده در کشور اجرا مي شود.

 
 

 

دکتر ˈحميد فاضليˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا اظهار داشت: پروژه اعزام موجود زنده به فضا با پرتاب کپسول زيستي پيشگام به شکل عملياتي در مي آيد و در گام هاي بعدي با پرتاب کپسول هاي بزرگتر و طراحي مکانيسم هاي قويتر دنبال مي شود و بعد از به نتيجه رسيدن آزمايش ها تکرار خواهد شد.

وي افزود: در مرحله بعدي اين پرتاب ها با موجودات زنده بزرگتر مانند شامپانزه تکرار مي شود.

سرپرست سازمان فضايي کشور خاطرنشان کرد مرحله بعدي اين پروژه، پرتاب انسان با کپسول زيستي به يک ارتفاع خاص خارج از جو و بازگشت آن است که در مدت زمان کمتر از 30 دقيقه صورت خواهد گرفت.

به گفته فاضلي در مرحله بعدي هم طرح اعزام انسان به فضا و قرار گرفتن آن در مدار زمين است در دستور کار قرار دارد و در آن کپسول زيستي حامل انسان در مدار زمين قرار مي گيرد. تاکنون تنها سه کشور به اين فناوري دست يافته اند.

***پرتاب کپسول زيستي در دهه فجر

سرپرست سازمان فضايي ايران زمان پرتاب کپسول زيستي پيشگام به فضا را در دهه فجر و قبل از روز فناوري فضايي (14 بهمن ماه) عنوان کرد و گفت: در اين پرتاب که کمتر از 30 دقيقه به طول خواهد انجاميد علائم حياتي ميمون محتوي کپسول زيستي سنجيده مي شود.

وي افزود: اين علائم شامل کنترل سيستم کاهش اکسيژن و افزايش دي اکسيد کربن، شرايط افزايش ارتعاشات و ديگر موارد است که عکس العمل ميمون ها در اين کپسول زيستي سنجيده خواهد شد.

فاضلي خاطرنشان کرد پرتاب کاوشگرها به منظور دريافت اطلاعات از فضا و تعيين شرايط براي اعزام انسان به فضا است؛ بطوري که کاوشگر در مدت زمان کمتر از 30 دقيقه مسير ˈيوˈ (U) شکل را تا ارتفاع 120 کيلومتري با حرکت رفت و برگشت بالا مي رود.

سرپرست سازمان فضايي ايران گفت: اين کاوشگر را پژوهشگران سازمان فضايي در پژوهشکده سامانه فضانوردي اين سازمان طراحي و ساخته اند و در آينده اي نزديک با استفاده از يک پرتابگر که سازمان هوافضا آماده کرده است، به فضا پرتاب خواهد شد.

فاضلي افزود: اين کاوشگر داراي کپسول زيستي حامل يک ميمون از نژاد زئوس است. اين ميمون در مدت يک سال اخير مراحل آماده سازي و آموزش هاي لازم را سپري کرده است.

سرپرست سازمان فضايي گفت: پرتاب اين کاوشگر به منزله دستاورد مهمي در حوزه تحقيقات زيستي، تکنولوژي هاي پشتيبان حيات وعمليات رهگيري و بازيابي براي سازمان فضايي ايران است و تحقق آن يکي از گام هاي مقدماتي در مسير اجراي پروژه عظيم ملي اعزام انسان به فضا محسوب مي شود.

پروژه اعزام موجود زنده به فضا از سال 88 با ارسال کپسول حامل کرم، موش و لاک پشت در پژوهشگاه هوا فضاي سازمان فضايي ايران آغاز شد و اکنون پژوهشکده سامانه هاي فضانوردي سازمان فضايي ايران در حال پيگيري اين پروژه تا مرحله اعزام انسان به فضا است.
تعداد بازديد:1448 آخرين تغييرات:91/11/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر