پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی

سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي

متن کامل پيام رهبر معظم انقلاب به مناسبت حلول سال ۱۳۹۲


حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۲، با اشاره به حرکت رو به جلوي ملت ايران در سال گذشته بويژه در مواجهه ي اقتصادي و سياسي با جهان استکبار، چشم انداز سال ۹۲ را اميدوارانه و همراه با پيشرفت و تحرک و ورزيدگي و حضور جهادي ملت ايران در عرصه هاي سياسي و اقتصادي دانستند و تاکيد کردند: با اين نگاه، سال ۹۲ را "سال حماسه ي سياسي و حماسه ي اقتصادي" نامگذاري مي‌کنيم.

leader

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رهبر انقلاب، متن پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:
بسم‌الله‎الرّحمن‌الرّحيم
يا مقلّب القلوب و الأبصار، يا مدبّر اللّيل و النّهار، يا محوّل الحول و الأحوال، حوّل حالنا الي احسن الحال.
اللّهمّ صلّ علي حبيبتک سيّدة نساء العالمين فاطمة بنت محمّد صلّي الله عليه و ءاله. اللّهمّ صلّ عليها و علي ابيها و بعلها و بنيها. اللّهمّ کن لوليّک الحجّة بن الحسن صلواتک عليه و علي ءابائه في هذه السّاعة و في کلّ ساعة وليّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتّي تسکنه ارضک طوعا و تمتّعه فيها طويلا. اللّهمّ اعطه في نفسه و ذرّيّته و شيعته و رعيّته و خاصّته و عامّته و عدوّه و جميع اهل الدّنيا ما تقر به عينه و تسرّ به نفسه.
تبريک عرض ميکنم به همه‌ي هم‌ميهنان عزيزمان در سراسر کشور، و به همه‌ي ايرانيان در هر نقطه‌اي از جهان که هستند، و به همه‌ي ملتهائي که نوروز را گرامي ميدارند؛ مخصوصاً به ايثارگران عزيزمان، خانواده‌هاي شهدا، جانبازان و خانواده‌هايشان، و همه‌ي کساني که در راه خدمت به نظام اسلامي و به کشور عزيزمان مشغول فعاليتند. اميدواريم خداوند متعال اين روز را و اين آغاز سال را براي ملت ما، براي همه‌ي مسلمانان عالم، مايه‌ي شادي و بهروزي و نشاط قرار دهد و ما را به انجام وظائفمان موفق و مؤيد بدارد. به هم‌ميهنان عزيزمان عرض ميکنم توجه داشته باشند که ايام فاطميه در اواسط روزهاي عيد است و تکريم و احترام اين ايام براي همه‌ي ما لازم است.
ساعت تحويل و هنگام تحويل، در حقيقت حد فاصلي است بين يک پايان و يک آغاز؛ پايان سال گذشته و آغاز سال نو. البته نگاه عمده‌ي ما بايد به طرف جلو باشد؛ سال نو را ببينيم، براي آن خودمان را آماده کنيم و برنامه‌ريزي کنيم؛ اما حتماً نگاه ِ به پشت سر و راهي که طي کرده‌ايم هم براي ما مفيد است، براي اينکه ببينيم چه کرده‌ايم، چگونه حرکت کرده‌ايم، نتائج کار ما چه بوده است، و از آن درس بگيريم و تجربه بياموزيم.
سال ۹۱ مثل همه‌ي سالها، سالي متنوع و داراي رنگها و نقشهاي گوناگون بود؛ شيريني هم داشت، تلخي هم داشت؛ پيروزي هم داشت، عقب‌ماندگي هم داشت. زندگي انسانها در طول حيات، هميشه همين جور است؛ با کش و قوس‌ها همراه است، با فراز و نشيب‌ها همراه است؛ مهم اين است که از نشيبها خارج شويم ، خودمان را به اوجها برسانيم .
آنچه که در طول سال ۹۱ از جنبه‌ي مواجهه‌ي ما با جهان استکبار آشکار و واضح بود، عبارت بود از سختگيري دشمنان بر ملت ايران و بر نظام جمهوري اسلامي. البته ظاهر قضيه، سختگيري دشمن بود؛ اما باطن قضيه، ورزيدگي ملت ايران و پيروزي او در ميدانهاي مختلف بود. آنچه که دشمنان ما هدف گرفته بودند، صحنه‌ها و عرصه‌هاي مختلف بود؛ عمدتاً عرصه‌ي اقتصاد و عرصه‌ي سياست بود. در عرصه‌ي اقتصاد، گفتند و تصريح کردند که ميخواهند ملت ايران را به‌وسيله‌ي تحريم فلج کنند؛ اما نتوانستند ملت ايران را فلج کنند و ما در ميدانهاي مختلف، به توفيق الهي و به فضل پروردگار، به پيشرفتهاي زيادي دست پيدا کرديم؛ که تفصيل آنها براي ملت عزيزمان گفته شده است، گفته خواهد شد؛ من هم ان‌شاءالله در سخنراني روز اول فروردين، به شرط حيات، اجمالاً مطالبي عرض خواهم کرد.
در زمينه‌ي اقتصاد البته بر مردم فشار وارد آمد، مشکلاتي ايجاد شد؛ بخصوص که اشکالاتي هم در داخل وجود داشت؛ برخي از کوتاهي‌ها و سهل‌انگاري‌ها انجام گرفت که به نقشه‌هاي دشمن کمک کرد؛ ليکن در مجموع، حرکت مجموعه‌ي نظام و مجموعه‌ي مردم، يک حرکت رو به جلو بوده است و ان‌شاءالله آثار و نتائج اين ورزيدگي را در آينده خواهيم ديد.
در عرصه‌ي سياست، از يک جهت همت آنها اين بود که ملت ايران را منزوي کنند، از جهت ديگر ملت ايران را دچار دودلي و ترديد کنند؛ همت آنها را کوتاه و ضعيف کنند. درست عکس اين عمل شد؛ در واقع عکس اين اتفاق افتاد. در زمينه‌ي انزواي ملت ايران، نه فقط نتوانستند سياستهاي بين‌المللي و منطقي ما را محدود کنند، بلکه حتّي نمونه‌هائي از قبيل اجلاس جنبش غير متعهدها با حضور تعداد کثيري از سران و مسئولان کشورهاي جهان در تهران تشکيل شد و عکس آنچه را که دشمنان ما ميخواستند، رقم زد و نشان داد که جمهوري اسلامي نه فقط منزوي نيست، بلکه در دنيا با چشم تکريم و احترام به جمهوري اسلامي و به ايران اسلامي و به ملت عزيز ما نگريسته ميشود.
در زمينه‌ي مسائل داخلي، مردم عزيز ما در آنجائي که امکان و موقعيت ابراز احساسات وجود داشت ــ عمدتاً در بيست و دوم بهمن سال ۹۱ ــ آنچه را که لازمه‌ي حماسه و شور بود، از خود نشان دادند؛ از سالهاي ديگر پرشورتر و متراکم‌تر در صحنه حاضر شدند. يک نمونه‌ي ديگر هم حضور مردم خراسان شمالي در بحبوحه‌ي تحريمها بود، که نمونه و مستوره‌اي از وضعيت و روحيه‌ي ملت ايران را نشان ميداد نسبت به نظام اسلامي و به مسئولان خدمتگار و خدمتگزار خودشان. کارهاي بزرگي هم بحمدالله در طول سال انجام گرفته است؛ تلاشهاي علمي، کارهاي زيربنائي، تحرک فراوان مسئولين و مردم. زمينه‌ها براي حرکتِ رو به جلو و ان‌شاءالله جهش، فراهم شده است؛ هم در زمينه‌ي اقتصاد، هم در زمينه‌ي سياست، و هم در همه‌ي زمينه‌هاي حياتيِ ديگر.
سال ۹۲ برابر چشم‌انداز اميدوارانه‌اي که به لطف پروردگار و همت مردم مسلمان براي ما ترسيم شده است، سال پيشرفت و تحرک و ورزيدگي ملت ايران خواهد بود؛ نه به اين معنا که دشمنيِ دشمنان کاسته خواهد شد، بلکه به اين معنا که آمادگي ملت ايران بيشتر و حضور او مؤثرتر و سازندگي آينده‌ي اين ملت به دست خودشان و با همتِ با کفايت خودشان ان‌شاءالله بهتر و اميدبخش‌تر خواهد شد.
البته آنچه را که ما در سال ۹۲ در پيشِ‌ رو داريم، باز عمدتاً در دو عرصه‌ي مهم اقتصاد و سياست است. در عرصه‌ي اقتصاد، به توليد ملي بايد توجه شود؛ همچنان که در شعار سال گذشته بود. البته کارهائي هم انجام گرفت؛ منتها ترويج توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه‌ي ايراني، يک مسئله‌ي بلند‌مدت است؛ در يک سال به سرانجام نميرسد. خوشبختانه در نيمه‌ي دوم سال ۹۱ سياستهاي توليد ملي تصويب شد و ابلاغ شد ــ يعني در واقع اين کار ريل‌گذاري شد ــ که بر اساس آن، مجلس و دولت ميتوانند برنامه‌ريزي کنند و حرکت خوبي را آغاز کنند و ان‌شاءالله با همت بلند و با پشتکار پيش بروند.
در زمينه‌ي امور سياسي، کار بزرگ سال ۹۲، انتخابات رياست جمهوري است؛ که در واقع مقدرات اجرائي و سياسي، و به يک معنا مقدرات عمومي کشور را براي چهار سال آينده برنامه‌ريزي ميکند. ان‌شاءالله مردم با حضور خودشان در اين ميدان هم خواهند توانست آينده‌ي نيکي را براي کشور و براي خودشان رقم بزنند. البته لازم است هم در زمينه‌ي اقتصاد، هم در زمينه‌ي سياست، حضور مردم حضور جهادي باشد. با حماسه و با شور بايد وارد شد، با همت بلند و نگاه اميدوارانه بايد وارد شد، با دل پر اميد و پر نشاط بايد وارد ميدانها شد و با حماسه‌آفريني بايد به اهداف خود رسيد.
با اين نگاه، سال ۹۲ را به عنوان «سال حماسه‌ي سياسي و حماسه‌ي اقتصادي» نامگذاري ميکنيم و اميدواريم به فضل پروردگار، حماسه‌ي اقتصادي و حماسه‌ي سياسي در اين سال به دست مردم عزيزمان و مسئولان دلسوز کشور تحقق پيدا کند.
به اميد توجهات پروردگار و دعاي حضرت بقيةالله (ارواحنا فداه) و با درود به روح مطهر امام بزرگوار و شهيدان عزيز.
و السّلام عليکم و رحمةالله و برکاته
در همين زمينه: 
تعداد بازديد:1961 آخرين تغييرات:92/01/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر