پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/كتاب هفته


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

«همسر قانونی من» از قوانین همسرداری می‌گوید

«همسر قانوني من» از قوانين همسرداري مي‌گويد

«همسر قانوني من» با زير عنوان «ازدواج و طلاق از ديدگاه اسلام و قوانين» منتشر شد. فاطمه ناظر در اين کتاب قوانين اجتماعي و ديني کشورمان را درباره تشکيل خانواده و مقوله طلاق بيان و حقوق تکاليف زوجين را بررسي مي‌کند.

همسر قانوني من
اين کتاب ازدواج را نيز به مثابه ساير قراردادها و پيمان‌هاي اجتماعي مورد بررسي قرار مي‌دهد و علاوه بر ديدگاهاي قانون جمهوري اسلامي ايران درباره نکاح، ديدگاه‌هاي دين اسلام را نيز در اين زمينه بيان مي‌کند.
مولف اثر که در شمار کارشناسان حوزه حقوق است با پاسخ به اين سوال که «ازدواج چيست؟» معناي عقد، فلسفه و هدف از ازدواج و نهي اسلام از عزب بودن يعني در حالت تجرد باقي ماندن را بازگو مي‌کند. وي با بيان اين موضوع که «خودداري از ازدواج عوارضي دارد، مباحثي نظير «ضرورت‌هاي ايجادکننده ازدواج»، «ازدواج از ديدگاه قانون»، «نکاح»، «جاري ساختن عقد نکاح»، «قابليت صحت براي ازدواج»، «موانع ازدواج»، «وکالت در نکاح»، «نکاح منقطع(ازدواج موقت)»، «مهر»‌، «حقوق و تکاليف زوجين نسبت به هم» و «نفقه» را مي‌کاود.
 
اين کتاب در ادامه بخش‌هاي 26 گانه خود موضوعات «انحلال نکاح و طلاق از ديدگاه اسلام»، «طلاق در اسلام»، «مفهوم طلاق»، «انحلال نکاح و طلاق از ديدگاه قانون»، «چه مواردي باعث انحلال نکاح مي‌شود؟»،‌ «طلاق»، «اقسام طلاق» و «نگه‌داري فرزندان» را مورد بحث و بررسي قرار مي‌دهد.
در بخشي از اين کتاب آمده است: «بسياري از جوانان با تفکر از پيش‌ساخته و رويايي وارد زندگي زناشويي مي‌شوند و مي‌خواهند از راه تصادف و شانس، زمينه را براي داشتن يک کانون سالم پديد آورند، در حالي که تن‌دادن به ازدواج بدون هدف و روش سنجيده، مانند قراردادن اساس ساختمان بر روي زميني سست و لرزان است که محلي براي زندگي و اطمينان بخش نخواهد بود.»(ص12 و 13)
مولف اثر که در شمار کارشناسان حوزه حقوق است با پاسخ به اين سوال که «ازدواج چيست؟» معناي عقد، فلسفه و هدف از ازدواج و نهي اسلام از عزب بودن يعني در حالت تجرد باقي ماندن را بازگو مي‌کند
مولف اثر ضمن بيان ماده قانون‌هاي ازدواج دايم و موقت در سطوري کوتاه و بدون اطناب، مطالب را ارايه مي‌کند و مي‌کوشد مخاطبان اصلي کتاب را با حقيقت ازدواج و لزوم هدفدار بودن براي قدم‌نهادن در اين مرحله از زندگي بيان کند.
ذکر منابع گوناگون در جاي جاي کتاب و تعريف اصطلاحات مطرح شده در ماده قانون‌ها از ديگر ويژگي‌هاي اين اثر به شمار مي‌آيد که آن را براي استفاده عموم مخاطبان مسير مي‌سازد.
 
نخستين چاپ کتاب «همسر قانوني من» را انتشارات برزآفرين با شمارگان هزار نسخه در 77 صفحه رقعي به بهاي دو هزار و 800 تومان روانه بازار نشر کرده است.
 تعداد بازديد:2649 آخرين تغييرات:92/02/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر