پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

رضا قوچان‌نژاد کیست؟

رضا قوچان‌نژاد کيست؟

حماسه‌ساز اولسان؛ يک هنرمند عاشق آبگوشت با تحصيلات سياسي

رضا قوچان‌نژاد با گل تاريخي که به کره جنوبي‌ زد حماسه‌ساز جديد فوتبال ايران لقب گرفت و در فوتبال ايران ماندگار شد.

خبرگزاري فارس: حماسه‌ساز اولسان؛ يک هنرمند عاشق آبگوشت با تحصيلات سياسي

به گزارش خبرگزاري فارس، دومين حماسه‌ساز فوتبال ايران هم از مشهد الرضا(ع) آمد. رضا قوچان نژاد به خوبي توانست خاطره حماسه ملبورن و گلزني خداداد عزيزي را براي ملت ايران يک‌بار ديگر تداعي کند.
28 خرداد 1392 رضا قوچان‌نژاد با گلي که در دقيقه 60  به کره جنوبي زد حماسه‌ساز اولسان لقب گرفت.
قوچان‌نژاد متولد 29 شهريور 1366 در شهر مشهد است که به همراه خانواده‌اش در کودکي راهي کشور هلند شد. او فوتبال را از 15 سالگي و به اصرار پدرش در باشگاه‌هاي دسته دوم هلند آغاز کرد.
جالب است که او با گلي که در ثانيه 9 زده رکورد سريع‌ترين گل هلند را هم در اختيار دارد.
رضا البته فوتبال حرفه‌اي را در باشگاه‌هاي بلژيک دنبال کرد. ابتدا به تيم سنت تروئيدن بلژيک رفت.
نام قوچان‌نژاد يک‌بار در زمان سرمربيگري افشين قطبي در تيم ملي به گوش اهالي فوتبال خورد اما اين کارلوس‌ کي‌روش بود که براي ديدن و ارزيابي اين بازيکن راهي بلژيک شد تا بازي اين بازيکن ايراني را از نزديک ببيند.
همان زمان برخي منتقدان کي‌روش از او انتقاد کردند که چرا مي‌خواهد از بازيکنان ايراني خارج از کشور استفاده کند، ما بازيکنان خوبي در ليگ برتر داريم.
اما اکنون ديگر هيچکس از رضا قوچان‌نژاد و کي‌روش انتقاد نمي‌کند همه حتي آنهايي که از روي غرض از کي‌روش انتقاد مي‌کردند، در دل کي‌روش را تحسين مي‌کنند که چنين بازيکن خوبي را به فوتبال ايران آورد.
مدير باشگاه سنت تروئيدن بلژيک در همان زمان که کي‌روش براي ديدن بازي قوچان‌نژاد به اين کشور رفت، گفت: «از اينکه مي‌بينيم سرمربي تيم ملي ايران براي ديدن بازي اين بازيکن به ورزشگاه ما مي‌آيد خوشحالم زيرا اين مسئله نشان مي‌دهد که ما در انتخاب رضا درست عمل کرده‌ايم.»
قوچان‌نژاد هم همان زمان گفت: دوست دارم براي ايران بازي کنم با کي‌روش هم هيچ حرفي نزده‌ام اما شنيدم براي ديدن بازي من به ورزشگاه آمده است و اين مسئله باعث خوشحالي است.
البته همان زمان که بحث جدي حضور قوچان‌نژاد در تيم ملي مطرح شد بحث خدمت سربازي‌اش هم به ميان آمد اما اين مسئله هم با مساعدت مسئولان ارشد کشور و تلاش مسئولان فدراسيون فوتبال حل شد. تا قوچان‌نژاد به سرزمين مادري‌ا‌ش خدمت کند. قوچان‌نژاد البته سابقه بازي در تيم زير 19 سال هلند را هم داشت ولي در نهايت تيم ملي سرزمين مادري‌اش را براي بازي انتخاب کرد.
قوچان‌نژاد در تيم ملي عملکردي فوق‌العاده داشت و در سه ديدار پاياني و سرنوشت‌ساز ايراني دو گل حساس و سه امتيازي براي ايران به ثمر رساند تا تيم ملي با پيروزي مقابل قطر و کره جنوبي بتواند براي اولين مرتبه در تاريخ به عنوان سرگروه به جام جهاني صعود کند.
قوچان‌نژاد نقش پررنگي در اين صعود و خلق حماسه ورزشي داشت و محبوب‌ تمام فوتبالدوستان و مردم ايران شد با اين حال اين مسئله معنايش اين نيست که ديگر بازيکنان تيم ملي براي ايران زحمت نکشيدند ولي او الماس ايراني بود که از سوي کي‌روش کشف شد.
الماسي که اکنون به تيم استاندارد ليژ بلژيک پيوسته است.
قوچان نژاد با وجود اينکه از کودکي در اروپا بازي کرده اما همچنان عاشق ايران است و حتي مي‌گويد محبوب‌ترين غذايي که دوست دارد آبگوشت است.
قوچان‌نژاد در دانشگاه در رشته علوم سياسي تحصيل کرده اما يک فوتباليست حرفه‌اي است نه يک سياستمدار و شايد هيچ ميانه‌اي با عالم سياست نداشته باشد و خانواده‌اي کاملا ورزشي دارد، عمويش هم در مشهد مربي يک تيم واليبال است.
قوچان‌نژاد با هنر رابطه نزديکي دارد و به نوازندگي ويولن مسلط است.
فوتبال ايران واقعا به چنين هنرمندي نياز داشت و هيچ مهاجمي در سطح و اندازه‌هاي فني او نداشت.
کي‌روش  به همه منتقدانش نشان داد که براي پيشرفت در فوتبال بايد صبر، استقامت داشت و سخت کار کرد ضمن اينکه دانش فني و تجربه بين‌المللي هم داشت. او با آوردن قوچان‌نژاد به فوتبال ايران علاوه بر اينکه زمينه‌ساز خلق حماسه اولسان و صعود به جام جهاني شد يک هديه ارزشمند هم به تيم ملي اهدا کرد. يک گلزن مادرزاد و شش‌دانگ که سال‌ها مي‌تواند خط حمله فوتبال ايران را بيمه کند.
قوچان‌نژاد بانام مستعار گوچي در فوتبال بلژيک شناخته مي‌شود و گوچي اکنون لقب ديگري هم در ايران گرفته است؛ حماسه‌ساز اولسان و مردم فوتبالدوست ايران او را هم مثل خداداد عزيزي حماسه‌ساز ملبورن دوست دارند و نکته جالب توجه اين است که هر دو حماسه‌ساز متولد شهر مقدس مشهد هستند و در کنار بارگاه ملکوتي امام رضا (ع) متولد شد‌ه‌اند.
يادمان نمي‌رود که سرمربيان ليگ برتري چگونه به کي‌روش بابت آوردن اين الماس به فوتبال ايران تاختند و حالا بايد ديد که چقدر آن حرف‌ها و انتقادها از روي دلسوزي بوده يا نفع و ميل شخصي؟! در اين نوشته البته فرصتي براي آن نيست که به مديراني باشگاهي بپردازيم که سعي مي‌کردند جانشين کي‌روش را از باشگاه‌ خود معرفي کنند.تعداد بازديد:1039 آخرين تغييرات:92/03/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر