چهارشنبه 7 اسفند 1398 - 2 رجب 1441 - 26 فوريه 2020
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

سبک زندگی رهبر انقلاب در ماه رمضان/بهار حقیقی در نگاه رهبر انقلاب چیست

سبک زندگي رهبر انقلاب در ماه رمضان/بهار حقيقي در نگاه رهبر انقلاب چيست

مطالعه مطالب کتاب «آداب روزه داري و احوال روزه داران از بيانات حضرت آيت الله خامنه‌اي» و توجه به تاريخ و مخاطبان هر مطلب، نکات مهمي از سبک رفتاري مقام معظم رهبري در ماه مبارک رمضان را نشان مي‌دهد.


 

خبرگزاري فارس: سبک زندگي رهبر انقلاب در ماه رمضان/بهار حقيقي در نگاه رهبر انقلاب چيست

  خبرگزاري فارس- گروه کتاب و ادبيات: رهبر انقلاب اسلامي، در ورود به موضوعات مختلف دقيق و نکته سنج هستند. همان طور که با درايت و تدبير وارد مسائل سياسي شده و با رهنمودهاي خود گره از مشکلات بزرگ مي‌گشايند، همان طور که در مسائل اجتماعي ورود ايشان به مسائل برکات بسياري در ميان اقشار مردم و هم دلي آنها دارد و همان طور که ايشان در ديدار با هنرمندان کشور، به آنها اميد مي‌دهند و جهت حرکت را در آينده ترسيم مي‌کنند، ايشان اسلام شناس و مفسر بي‌نظيري هستند و شايد يکي از دلايل بروز و ظهور حکمت در ديگر عرصه‌ها، تسلط آيت الله خامنه‌اي به دين اسلام باشد. ايشان در طي سال‌ها درباره مسائل گوناگون سخن گفته و مطالبي را بيان کرده‌اند، ولي جلوه ماه مبارک رمضان و آداب روزه داري در گفتار ايشان هم به دليل ديدارهايي که در ماه رمضان دارند و هم به دليل آمادگي دل‌ها و نزديک‌تر شدن جامعه به خداوند، در سخنان ايشان شايد بيشتر از ديگر موضوعات باشد. پرداختن به سخنان ايشان در باب روزه داري از آنجايي که ايشان رهبر انقلاب اسلامي و مرجع تقليدي بزرگ هستند، مي‌تواند راهگشا باشد و به همين دليل انتشارات انقلاب اسلامي در کتاب «آداب روزه داري و احوال روزه داران» به شرح اين آداب در بيانات معظم له پرداخته است.
  اين کتاب در راستاي صحبت‌ها و نصايح علما و متفکّران و عابدان ناصح است که قرن‌ها است خَلق را به تکاليف و وظايفشان در ماه مبارک رمضان توصيه مي‌کنند و آنان را به درک هرچه بهتر و بيشتر اين فرصت بي‌نظير فرا مي‌خوانند. آثار بسياري هم از علماي ديني، مربّيان اخلاق و حتّي ادبا و شعرا در فضيلت ماه رمضان در دسترس قرار دارد و اين کتاب نيز در همين راستا و براي استفاده بهتر و بيشتر از ماه رمضان است امّا با خصوصيات و ويژگي‌هايي که آن را از ديگر آثار مشابه در اين موضوع متفاوت و متمايز مي‌کند که به برخي از آنها اشاره مي‌شود.
   
  **دقيق بخوانيد تا فضاي معنوي کتاب را حس کنيد
  کتاب حاضر گزيده‌اي از مجموعه‌ي توصيه‌ها، نصايح، تحليل‌ها و مواعظي است که در ماه‌هاي رمضان در طول 22 سال گذشته از سال 1369 تا 1390 در بيانات حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي ارائه شده است.
  مخاطبان اين مواعظ عموم مردم بوده‌اند هرچند گاه اين سخنان در ديدار جمعي از قاريان قرآن کريم، کارگزاران نظام جمهوري اسلامي ايران، نمازگزاران نماز جمعه، اساتيد دانشگاه‌ها، دانشجويان، شاعران و... بيان شده‌اند.
  بنابراين در انتخاب مطالب اين کتاب دو ويژگي مورد توجّه قرار گرفته است:
  اول اينکه موضوع بيانات ماه مبارک رمضان، معارف ديني مربوط به روزه‌داري، آداب دعا، تکاليف مؤمنان در اين ماه از نظر فردي، اجتماعي و سياسي و نظاير آن باشد.
  دوم اينکه صرفاً در محدوده‌ زماني از حلول ماه مبارک رمضان تا پايان روز عيد سعيد فطر هر سال بيان شده باشد. خواننده‌اي که با دقّت اين کتاب را مطالعه کند در فضاي معنوي شريک  مي‌شود که گوينده‌ بزرگوارش قصد انتقال آن را داشته است و اين فضاي معنوي در ماه رمضان که فضاي معنوي و ملکوتي بر عالم و به خصوص بر جامعه‌ي اسلامي و مؤمنين اهل عبادت حکم فرمان است، دو چندان مي‌شود.
  **موضوعات يکسان از زواياي مختلف
  يکي از وجوه چشمگير بيانات رهبر انقلاب در طول 22 سال گذشته پيوستگي و انسجام مطالب در موضوعات مختلف است. البتّه با اين ويژگي که حتّي اگر موضوعي واحد چند بار آن هم در طول سال‌هاي مختلف مورد تأکيد قرار گرفته باشد، هر بار يا از زاويه‌اي جديد به موضوع نگريسته‌اند يا نکته‌اي جديد به ابعاد موضوع يا تحليل آن افزوده‌اند.
  نمونه جالب اين نکته را مي‌توان در مورد موضوع تقوا يا استغفار که ترجيع‌بند مهمّ اين کتاب است، به وضوح ديد.
  **بهار حقيقي در نگاه رهبر انقلاب
  رهبر انقلاب مبارک از رمضان با تعابير و صفت‌هاي مختلف ياد کرده است که هر يک حاکي از توجّه به محتواي آن وصف در معارف اسلامي خصوصاً گنجينه‌ي ارزشمند احاديث اهل عصمت و طهارت عليهم ‌السّلام دارد. تعبيرهايي چون: رمضان؛ ماه رحمت و مغفرت الهي، ماه ضيافت الهي، ماه خودسازي و تقوا، ماه استغفار و توبه و بازگشت، ماه ذخيره‌سازي تقوا، ماه عبادت و دعا و مناجات و... از اين دست هستند
  نمونه‌ي ديگر را مي‌توان در استفاده ايشان از تعبير بهار ديد که به مناسبت تقارن ماه رمضان با بهار طبيعت بيان داشته‌اند. رهبر انقلاب به کرات از ترکيباتي چون بهار دعا و قرآن، بهار خودسازي و عبادت، بهار اُنس با خدا، بهار توجّه و ذکر و استغفار و استغاثه به خدا استفاده کرده‌اند. امّا اين تعابير از محدوده‌ تقارن بهار طبيعت و ماه رمضان درمي‌گذرد و آنگاه با تحليلي جامع سخن از بهار واقعي بودن رمضان صرفنظر از تقارن يا عدم تقارن با بهار طبيعت به ميان مي‌آيد و رمضان مبدأ سال حقيقي براي مؤمنان شناخته مي‌شود و سال ايماني مسلمانان با رمضان آغاز مي‌شود و عبادات ماه رمضان به عنوان سرمايه‌اي براي گذران يازده ماه بعدي تا فرا رسيدن ماه رمضان بعد قلمداد مي‌شود. بدين ترتيب بهار حقيقي مسلمانان به معني تحوّل و نوسازي و بازسازي دروني مورد تأکيد قرار مي‌گيرد.
  ** توصيه‌هاي اجتماعي ماه رمضان
  توجه به جنبه‌هاي اجتماعي توصيه‌هاي ديني، از ديگر مشخّصات بيانات معظم له درباره‌ ماه رمضان و آداب روزه‌داري است، در مجموعه‌ اين بيانات به معروف‌هايي همچون اطّلاع از وضع محرومان، رسيدگي به مستضعفان، محبّت به ايتام، و دستگيري از ضعفا، امر و از منکرهايي چون اسراف، تبذير، تفرقه، و امثال آن نهي مي‌شود و بدين ترتيب توصيه به کسب فضايل و پرهيز از رذائل اخلاقي از محدوده‌ شخصي و فردي خارج شده و به مشخّصاتي براي جامعه‌ مطلوب اسلامي تبديل مي‌شود. در اين ميان تفاوت ميان مواعظي که اصلاح فرد و محدوده‌ شخصي و حدّاکثر خانوادگي مسلمانان را در نظر مي‌گيرد با ديدگاهي که علاوه بر اصلاح محيط فردي و خانوادگي، اصلاح محيط عمومي جامعه را به عنوان جامعه‌ آرماني اسلامي هدف ميگيرد، به روشني آشکار است. پرداختن به مسائل اجتماعي خواه ‌ناخواه به بحث آسيب‌هاي جامعه ديني از نظر سياسي مي‌انجامد و آفات و خطراتي که جامعه‌ اسلامي را تهديد مي‌کنند، تحليل مي‌شوند. در اين مباحث با استفاده از معارف اسلامي و عبرت‌هاي تاريخ پرفراز و نشيب اسلام ،عوامل انحطاط مسلمين بررسي شده و بر بصيرت و صبر به عنوان پادزهر همه‌ غفلت‌ها و  دنيادوستي، قدرت‌طلبي، منيّت و خود برتر بيني و فساد اقتصادي و اخلاقي که از مهم‌ترين عوامل سقوط شخصيت‌هايي تأثيرگذار و کارگزاران اسلامي است، تاکيد شده است.
   
  **توجه به ملت‌هاي مسلمان در ماه رمضان/ تاکيد بر وقوع بيداري اسلامي در سال‌هاي پيش
  توجّه به سرنوشت مسلمانان سراسر جهان و ملّت‌هاي تحت ستم و خصوصاً ملّت مظلوم فلسطين از ديگر مباحث رهبر انقلاب در ماه رمضان است. تأکيد و توصيه به تداوم حضور در راهپيمايي روز قدس که به ابتکار حضرت امام خميني (ره) رهبر کبير انقلاب اسلامي در آخرين جمعه‌ي ماه رمضان انجام مي‌شود، دايره‌ نصايح و مواعظ مربوط به آداب ماه مبارک رمضان را با توجّه به شرايط و مقتضيّات زمان و مکان از محدوده‌ جامعه و کشور نيز فراتر مي‌برد و در سطح جهان اسلام گسترش مي‌دهد. خواننده‌ اين مجموعه با پيگيري اين موضوع در کتاب خواهد ديد که واژه‌ي پرمعناي رايج اين روزها يعني بيداري اسلامي در ماه‌هاي رمضان سال‌ها قبل بارها به عنوان واقعيت مسلّم و مورد انتظار مورد تأکيد قرار گرفته است. واقعيتي که امروزه هيچ کس نمي‌تواند آن را انکار کند.
  **قلب مباحث رمضاني رهبر انقلاب
  امّا نقطه‌ي اصلي و قلب همه‌ مباحث رمضاني که در اين کتاب جمع‌آوري شده، معارف اسلام ناب محمّدي صلّي الله عليه و آله و سلّم است که بر اساس دو منبع پايان‌ناپذير و ذخيره‌ آسماني مسلمانان يعني کتاب خدا و عترت با بياني شيوا و شيرين و به صورتي مدوّن و البتّه به تدريج و در طول بيست و دو سال گذشته تنظيم و ارائه شده است. مهم‌ترين اين مباحث را مي‌توان چنين برشمرد:
  الف- توصيه بر قرائت، فهم و اُنس با قرآن کريم به عنوان نسخه‌ درمان همه‌ي دردهاي فردي و اجتماعي بشريّت
  ب- تبيين دقيق و جامعه مفاهيمي چون تقوا، دعا و مناجات، استغفار و توبه بر اساس معارف قرآن کريم و احاديث معصومين عليهم ‌السلام خصوصاً نهج‌البلاغه‌ي اميرالمؤمنين علي عليه‌السّلام.
  ج تحليل زندگي شخصيت بي‌نظير امام علي عليه‌السّلام به عنوان الگوي شجاعت، تقوا، عدالت و اسوه‌ي زمامداري الهي
   
  **سبک زندگي رهبر انقلاب در ماه رمضان
  از مطالعه مطالب اين کتاب و توجه به تاريخ و مخاطبان هر مطلب نکات مهمي از سبک رفتاري معظم له در ماه مبارک رمضان به دست مي‌آيد ازجمله:
  1.توجّه به برپايي مجالس تلاوت قرآن کريم
  2. محور قرار گرفتن مباحث مربوط به خودسازي‌ايماني و اخلاقي
  3. ميزباني اقشار مختلف همچون اساتيد، دانشجويان و... و به سخنان و نظرات آنان گوش فرادادن و با آنها به گفت‌وگو نشستن
  4. حضور در جمع روزه‌داران نمازگزار ماه رمضان و اقامه‌ي نماز جمعه به امامت معظم له
  5. توجّه دادن به اهميّت شب‌هاي قدر و ايّام شهادت اميرالمؤمنين عليه‌السّلام
  6. تبيين وضع جهان اسلام تأکيد بر راهپيمايي هرچه عظيم‌تر روز جهاني قدس
  **اين تنها يک ساحل از دريا است
  از آنچه درباره‌ محور قرار گرفتن مباحث مربوط به قرآن کريم، نهج‌البلاغه، تاريخ اسلام، فلسطين و قدس شريف مباحث معرفتي همچون دعا و... گفته شد، نبايد تصور کرد که همه‌ مطالب بيان شده از سوي رهبر انقلاب درباره دعا و قرآن در اين کتاب گرد آمده است و عليرضا مختار پور قهرودي که اين کتاب به کوشش او تدوين شده است تاکيد کرده است که اين مطالب صرفاً از سخنان ايشان در ماه رمضان استخراج شده و ايشان در مناسبت‌ها و موقعيت‌هاي مختلف در طول سال به مباحث مهمّي از جمله مباحث ذکر شده پرداخته‌اند که مجموعه‌ مطالب موضوعي را بايد در کتاب‌هاي مستقل جست‌وجو کرد.
  نکته پاياني و مهم اينکه  اين کتاب بر اساس ترتيب تاريخي بيانات تنظيم شده است اما خوانندگان اگر بخواهند به صورت موضوعي به مطالعه سخنان ايشان بپردازند مي‌توانند از فهرست راهنماي موضوعي در صفحات پس از مقدّمه مراجعه کنند.  تعداد بازديد:2268 آخرين تغييرات:92/04/15
  نظرات

  نظر شما:
  نام و نام خانوادگي
  پست الكترونيك
  نظر