سه شنبه 19 فروردين 1399 - 13 شعبان 1441 - 7 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

مطالعه مغز در لحظه با گرد و غبار هوشمند

مطالعه مغز در لحظه با گرد و غبار هوشمند

محققان کاليفرنيايي اين نظريه را ارائه داده اند که حسگرهاي کوچک الکترونيکي به اندازه ذرات گرد و غبار مي تواند براي مطالعه مغز در آينده بکار رود.

به گزارش خبرگزاري مهر، در سالهاي اخير پيشرفتهاي بسياري در زمينه عکسبرداري مطالعه مغز در زمان واقعي را ميسر ساخته است.
 
اين روشها به ما بينشي درباره نحوه رفتار مغز مي دهد اما مسئله مهم اين است که اين روشها چه داراي ماهيت تهاجمي باشند و يا اين که وضوحي کمتر از تصاوير نجومي در اختيار محققان قرار دهند، بدون نقص نيستند.
 
دانشمندان دانشگاه کاليفرنيا، برکلي درحال بررسي روي يک شيوه کاملا جديد براي مطالعه مغز در زمان واقعي هستند و آن استفاده از غبار هوشمند است.
 
آنها اين نظريه را در مقاله اي با عنوان " غبار عصبي: راهکاري فراصوت با انرژي کم براي رابط کاربري مغز – ماشين" از شيوه اي نوين براي مطالعه مغز صحبت کرده اند که بيشتر شبيه داستانهاي تخيلي است.
 
اين دانشمندان اظهار داشتند که با پاشيدن حسگرهاي کوچک الکترونيکي به اندازه ذرات غبار يا به اصطلاح غبار هوشمند به قشر مغزي، مي توانند از دستگاه سونوگرافي ( فراصوت) براي تأمين انرژي و کنترل از راه دور اين ذرات استفاده کرد.
 
هرکدام از اين ذرات دربرگيرنده مدارهاي CMOS و حسگرهايي است که فعاليت الکتريکي عصبهاي نزديک خود را اندازه گيري مي کند.
 
اين مقاله روش مذکور را صرفا در حد يک نظريه مطرح کرده است. اين غبارهاي هوشمند درحال حاضر وجود ندارند و فرآيند توليد ذرات 100 ميکرومتري که مي تواند در محيط گرم و پرصداي بدن سيگنال ارسال و دريافت کنند خود يک مانع مهم است که بايد در ابتداي امر از پيش پا برداشته شود.
 
دانشمندان براي عملي کردن اين سيستم به ارتباط دادن اين حسگرها به يک سيستم پيزوالکتريک نياز دارند که فراصوت را به سيگنالهاي الکترونيکي تبديل کند. واضح است که چنين سيستمي بايد از انرژي بالا براي توليد فراصوت برخوردار باشد اما اين انرژي بايد به اندازه اي کم باشد که موجب سرخ شدن مغز نشود.
 
به رغم تمام موانع موجود، غبار هوشمند داراي پتانسيل فراهم کردن يک چارچوب براي مونيتور مغز به صورت قابل حمل، با انرژي پايين و وضوح بالا است.
 
تعداد بازديد:1188 آخرين تغييرات:92/05/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر