پنج شنبه 14 اسفند 1399 - 20 رجب 1442 - 4 مارس 2021
صفحه اصلي/قوانين و مقررات

تفاهم نامه وزارت ارشاد و سازمان تبليغات اسلامي

جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمين آقاي محمدي‌عراقي 

رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي

 

سلام عليكم

تفاهم نامه‌ي تهيه شده بر اساس اوامر مقام معظم رهبري «مدظله‌العالي» بين وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي در رابطه با نحوة نظارت بر فعاليتهاي فرهنگي و هماهنگي در اجراي وظايف و مأموريتها ، به استحضار معظم له رسيد. مقرر فرمودند :

«بسمه تعالي»

  انشاءالله موفق باشيد اميد است از اين پس شاهد دوباره كاري يا تعارض در مسائل اين دو دستگاه مهم نباشيم.

  مراتب جهت اقدام مقتضي ايفاد مي‌گردد. /س 27/10/88

 

   دفتر مقام معظم رهبري

    محمدي گلپايگاني

 

 

تفاهم‌نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي

  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي پس از يك دوره بررسي كارشناسي مفصل در جلسة مورخ 10/4/76 براي  تعيين نحوة نظارت بر فعاليتهاي فرهنگي هماهنگي در اجراي وظايف و مأموريتهاي خود تصويب نمودند :

1.  سازمان تبليغات اسلامي به منظور تأييد توليدات فرهنگي مكتوب خود شورايي تعيين مي نمايد و اين شورا در برابر مقررات و ضوابط مصوب شوراي فرهنگ عمومي مجوز لازم را براي محصولات توليدي سازمان در زمينه فرهنگ مكتوب صادر مي نمايد.

 

تبصره (1) : تركيب و اعضاء آن شورا را سازمان تبليغات اسلامي پيشنهاد مي كند و به تصويب وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مي رسد.

 

تبصره (2) : مجوزهايي كه آن شورا صادر مي كند در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به ثبت مي رسد.

 

تبصره (3) : سازمان تبليغات اسلامي نمي تواند براي كتب و فيلم نامه هايي كه قبلاً رد شده است مجوز صادر نمايد.

 

2.  براي نظارت بر فعاليتهاي فرهنگي – هنري سازمان تبليغات اسلامي كه نياز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دارند (دوره‌هاي‌آموزشي،جشنواره‌هاو ...) شورايي در سازمان تبليغات اسلامي تعيين مي شود كه تركيب و اعضاء شورا به تأييد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مي رسد و نسبت به هر دسته از فعاليتها برابر مقررات و ضوابط مصوب اقدام مي نمايند.

3.  آيين نامه هاي نظارتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در زمينة فرهنگ مكتوب ، سينما و فعاليتهاي ديگر هنري كه ناظر بر فعاليتهاي تبليغي – ديني سازمان تبليغات اسلامي است ، با پيشنهاد سازمان تبليغات اسلامي بررسي و اصلاح مي‌شود.

4.  سازمان تبليغات اسلامي برنامه هاي پيشنهادي خود را در زمينة خنثي سازي تبليغات سوء و شبيخون فرهنگي دشمنان به اسلام و انقلاب پس از ارايه و تصويب در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به اجراء درخواهد آورد.

5.  سازمان تبليغات اسلامي با همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ساير دستگاههاي فرهنگي كشور به تعميق و گسترش فرهنگ و معارف اسلامي در محيط دستگاههاي دولتي اقدام مي نمايد.

6.  در اجراي سياستهاي مصوب شوراي فرهنگ عمومي ، سازمان تبليغات اسلامي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بصورت هماهنگ عمل خواهند نمود.

7.  سازمان تبليغات اسلامي هر ساله با هماهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نسبت به شناسايي و معرفي آثار نمونه فرهنگي اقدام مي نمايد.

8.  سازمان تبليغات اسلامي با همكاري سازمانهاي فرهنگي به برگزاري مراسم و شعائر انقلاب و ديني اقدام مي نمايد.

9.  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي در تدوين برنامه هاي سالانه خود با برنامه ريزي و هماهنگي يكديگر به برگزاري همايشها ، نمايشگاهها و جشنواره هاي فرهنگي و هنري اقدام مي نمايند.

10.  سازمان اوقاف و امورخيريه براي برگزاري مسابقات و فعاليتهاي قرآني با هماهنگي سازمان تبليغات اسلامي اقدام مي نمايد.

11.  سازمان اوقاف و امورخيريه براي اعزام مبلغ به مناطق محروم و نيازمند كشور با هماهنگي سازمان تبليغات اسلامي اقدام مي نمايد.

12.  سازمان تبليغات اسلامي همه ساله با هماهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نسبت به تنظيم سياستهاي اجرايي هنري و سينمايي خود اقدام مي نمايد.

13.  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي همه ساله در اجراي برنامه هاي خود در زمينه تشويق و حمايت از نويسندگان ، شعرا ، ادبا ، هنرمندان و معرفي و بزرگداشت علماء ، عرفا و شخصيتهاي فرهنگي با هماهنگي يكديگر اقدام مي نمايند.

14.  صدور مجوز تأسيس آموزشگاههاي آزاد علوم قرآني و نظارت بر فعاليت آنها بر عهده سازمان تبليغات اسلامي است.

15.  صدور مجوز تأسيس انجمنهاي اسلامي و هيأتهاي مذهبي و كانونهاي ديني و نظارت بر فعاليت آنها بر عهده سازمان تبليغات اسلامي است.

16.  صدور مجوز تأسيس كانونهاي فرهنگي و هنري كه خارج از صحن مساجد تشكيل مي شود به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است.

17.  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي به تدوين و انتشار كتب و نشريات در زمينه علوم و معارف ، فرهنگ و تمدن اسلامي و تبيين مواضع انقلاب اسلامي اقدام مي نمايند.

 

            محمود محمدي‌عراقي                                                       سيدمصطفي ميرسليم

          رئيس سازمان تبليغات اسلامي  وزير فرهنگ و ارشاداسلامي

تعداد بازديد:3587 آخرين تغييرات:92/05/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر