شنبه 14 تير 1399 - 12 ذي القعده 1441 - 4 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار تصويري


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمين قربانپور مديرکل تبليغات اسلامي استان

درخصوص اهميت و جايگاه ماه رمضان در دين اسلام توضيح بفرماييد:

ماه رمضان شد مي و ميخانه برافتاد   عيش و طرب و باده به وقت سحر افتاد

از ديدگاه دين مبين اسلام بسياري از زمانها و ماهها داراي نقش تعيين کننده و بسيار مبارک و مقدس مي باشند که از آن جمله ماه پر فضيلت رمضان المبارک است. اين ماه از جهات گوناگون داراي رتبه ممتاز است. اولاً ظرف زماني يکي از فروعات دين اسلام است يعني وجوب روزه و انجام اين فريضه الهي در ماه رمضان است. ثانياً ماه نزول قرآن کريم است که منشور جهاني دين اسلام و معجزه جاويد رسول خداست. ثالثاً داراي يک شب بسيار استثنايي است که شب زنده داري آن به انجام اعمال صالح برابري مي کند با هزار ماه يعني برابر با 83 سال و چهار ماه که خوب يک عمر نسل امروزي است. رابعاً حوادث اتفاق افتاده در ماه رمضان هر کدام داراي اهميت خاصي است از آن جمله ميلاد حضرت امام حسن مجتبي (ع) در نيمه ماه رمضان و وقوع اولين نبرد اسلام با جهان کفر در جنگ بدر در 17 ماه رمضان و ضربت خوردن و شهادت حضرت امير مؤمنان علي بن ابي طالب (ع) در 19 و 21 ماه رمضان. خامساً در منتهاي ماه رمضان جشن پيروزي روزه داران واقع شده و عيد بزرگ اسلامي يعني عيد فطر که خود از موقعيت والا برخوردار است.

بنابراين ماه رمضان داراي جايگاه بسيار رفيع در اسلام است و براي توجه بيشتر کافي است به خطبه معروف رسول اکرم (ص) (خطبه شعبانيه) توجه کنيم که آن حضرت فرمودند ماه رمضان به شما رو مي آورد با سه خصوصيت برکت و رحمت و مغفرت که روزها و شبها و ساعات اين ماه از همه ماههاي ديگر بيشتر است و در فرازي از سخنانش مي فرمايد: دُعيتُم فيه الي ضيافه الله شما در اين ماه ميهمان خداوند شده ايد و... بر اين اساس بهترين زمان ارتباط بندگان با خداوند ماه رمضان است.

 توصيه شما به جوانان و نوجوانان در اين ماه چه مي باشد:

امروزه بدليل توسعه علوم انساني و فرهنگ ديني و اجتماعي و تحقيقات انجام شده واضح تر از دوران گذشته ثابت گرديده که تعاليم انبياء الهي و ائمه معصومين در جهت تأمين سعادت بشري است هيچ يک از دستورات (اوامر و نواهي) معصومين بي حکمت و بي ثمر نبوده است و قطعاً فرامين آنها در بخش عبادي نيز داراي آثار سازنده و  نتايج ارزشمند و مفيد در زندگي فردي و اجتماعي است از اين جهت است که تأکيد مي کنيم پذيرش دستور خداوند و تعاليم انبياء بويژه در روزه داري و رعايت حدود الهي به يقين در سلامت فردي و اجتماعي و بدست آوردن کمالات انساني داراي نقش عمده مي باشد و جوانان و نوجوانان بدانند که همه آموزه هاي ديني مطابق فطرت  انساني است لکن ضرورت دارد که با بينش صحيح و درايت کامل به آنها بپردازند و از فرصتهاي موجود عمر بويژه در دوران قدرت و قوت جواني از آنها بهره گيرند که سرعت گذر زمان و گذشت بسيار زياد است.

روزه را در علوم امروزي چگونه تحليل مي فرماييد:

با بررسي هاي بعمل آمده بر روي اعمال عبادي بويژه نقش روزه در سلامت وجود انساني با عنايت به ابزار پزشکي و علوم امروزي روشن گرديده است که نمـونه هايي از آنها را يادآور مي شويم: الف- با روزه داري قند خون در کبد نمي ريزد. ب- چربيهاي ذخيره شده زير پوست آزاد مي گردند. ج- پروتئين ها، عضلات و غدد و سلول هاي کبدي رها و آزاد مي گردند و بسياري از آثار پزشکي آن که مجال تشريح آنها نيست.

فقط به اين توصيه الکسين کارل که گفته است روزه داري لازم و حتي مهم ترين عامل بهداشت و درمان است اگر توجه شود کافي است که بدانيم آنچه خداوند بدان امر نموده و اينکه پيامبر اکرم فرموده است که صُوموا تَصحّوا روزه نگهداريد تا سالم بمانيد چه مقدار با اهميت است زيرا فقط جهت ظاهري و آثار فيزيکي روزه جريان سلامت بدن است اما آثار معنوي و رواني روزه که موجب تضمين سلامت جان و روان است قيمت بردار نيست.

بويژه اينکه تحصيل تقوي و وصل شدن به خالق هستي که آثار نهايي روزه است با هيچ قلم و زباني قابل توصيف نيست.

اميد است روزه داران موفق به کسب فيوضات الهي گردند و ما را نيز از دعاي خير فراموش ننمايند.

تعداد بازديد:2031 آخرين تغييرات:86/07/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر