سه شنبه 6 خرداد 1399 - 3 شوال 1441 - 26 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار تصويري


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

حضرت علي (ع) و مهرباني با مردم

مردم دوستي و محبت و مهرباني با مردم، زيربناي اصول روابط اجتماعي در اسلام است. اساساً در فرهنگ والاي اسلام، محبت به بندگان خدا و دوستي با آنها، در راستاي محبت و عشق به خداست و مي توان گفت از علايم و نشانه هاي دوستي خدا، دوست داشتن مخلوقات و بندگان اوست. تاريخ زندگي انبياء و به خصوص زندگاني نبي مکرم اسلام (ص) و امامان معصوم (ع)، پر است از مهرباني ها و محبت هاي آنان به مردم. حضرت علي (ع) اين عبد برگزيده خدا، سراسر وجودش مملو از مهر و محبت و عشق و ارادت به مردم بود.

حضرت علي (ع) در نامه اي بسيار زيبا به فرزندش امام حسن (ع) ميزان و معيار دقيقي در مورد دوستي با مردم و بلکه معياري براي هر نوع رابطه اجتماعي، ارائه مي دهد و مي فرمايند: اي پسرم! نفس خود را ميزان ميان خود و ديگران  قرار ده. پس آنچه را که براي خود نمي پسندي، براي ديگران مپسند. ستم روا مدار، آن گونه که دوست نداري به تو ستـم شود. نيکوکـار باش، آن گـونه که دوست داري به تو نيکـي کنند و آنچـه را براي ديگران زشت مي داري، براي خود زشت بشمار و به چيزي براي مردم رضايت بده که براي خود مي پسندي. آنچه نمي داني مگو، گرچه آنچه را مي داني اندک است.

   (نهج البلاغه، نامه 31)

در نامه اي ديگر آن حضرت عشق و علاقه خود به مردم و همچنين ابراز همدردي با آنها را چنين بيان مي دارند: ليکن هرگز هوايي بر من چيره نخواهد گرديد و حرص، مرا به گزيدن خوراک ها نخواهد کشيد. چه بُوَد که در حجاز يا يمامه کسي حسرت گرده ي ناني بَرَد، يا هرگز شکمي سير نخورد و من سير بخوابم و پيرامونم شکم هايي باشد که از گرسنگي به پشت دوخته و جگرهايي سوخته. آيا بدين بسنده کنم که [مرا] اميرالمؤمنين گويند و در ناخوشايندهاي روزگار شريک آنان نباشم؟ يا  در سختي زندگي [نمونه اي] برايشان نشوم؟ ...  (نهج البلاغه، نامه 45)

حضـرت علي (ع) در عهـدنامه ي خود به مـالک اشتر، او را به دوستي و مهرباني با مردم و رعايت حال آنان دعوت مي کند و مي فرمايند: همانا مهرباني تو نسبت به آنها، دل هايشان را به سوي تو مي کشاند و همانا برترين روشني چشم زمامداران، برقراري عدل در شهرها و آشکار شدن محبت و دوستي در مردم است... . 

   (نهج البلاغه، نامه 53)

   

تهيه و تنظيم: علي اکبر طاهري

پيامبر اکرم (ص) مي فرمايند:

حرص زدن روزي را زياد نمي کند ولي قدر و منزلت را پايين  مي آورد.

   غرر الحکم، ص 295 

تعداد بازديد:6350 آخرين تغييرات:86/07/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر