سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441 - 15 اكتبر 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اولين نشست خبري دکتر روحاني

fiogf49gjkf0d

اولين نشست خبري دکتر روحاني

اولين نشست خبري حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر روحاني با خبرنگاران داخلي و خارجي عصر امروز در نهاد رياست جمهوري برگزار شد. 
به گزارش خبرنگار دولت باشگاه خبرنگاران اولين نشست خبري حجت‌الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني با خبرنگاران داخلي و خارجي عصر چهارشنبه در نهاد رياست جمهوري برگزار شد.

رئيس جمهور در ابتداي اظهاراتش در اين نشست خبري گفت: درابتدا مايلم از همه خبرنگاران محترم داخلي و خارجي كه در اين دو ماه اخير در انعكاس اخبار مربوط به انتخابات خرداد سال 1392 ، پيروزي‌هاي مردم، شادماني‌هاي ملت ايران و اميد و اعتماد به وجود آمده را به خوبي به جامعه منعكس کردند، به ويژه رسانه ملي كه تلاش‌هاي فراواني در اين زمينه داشته و به ويژه دو روز تاريخي تنفيذ و تحليف از همگي صميمانه متشكر هستم و از حضور همه شما در اين كنفرانس خبري سپاسگزارم.

وي ادامه داد:  پيشاپيش عيد سعيد فطر و همچنين روز 17 مرداد روز خبرنگار را خدمت حضار محترم تبرك عرض مي‌كنم.

* انتخابات 92 نشانگر تثبيت دموکراسي و تعميق پويايي سياسي در ايران بود
 
دکتر روحاني اضافه کرد: انتخابات خرداد 92 از لحاظ داخلي نشانگر فرآيند تثبيت‌شده دموكراسي و تعميق پويايي سياسي در ايران بود و از لحاظ خارجي رويكرد اعتدال و عقلانيت، پيام روشني را براي همه جهانيان داشت كه عزم ملت ايران، تعامل عزتمندانه با جهان و پيگيري منافع و مصالح كشور است.  
 
رئيس قوه مجريه تصريح کرد: هدف اينجانب در اولين روزهاي شروع مسئوليت از دعوت اصحاب رسانه، وفاي به عهدم بود. من در دوران تبليغات انتخاباتي و پس از آن به مردم وعده دادم دولت آينده دولت پاسخگو خواهد بود و با شفافيت عمل خواهد كرد و براساس وعده‌ام به صورت نوبه‌اي اما انشالله مستمر با مردم عزيز كشورم از پيشرفت‌ها، عملكردها، موفقيت‌ها و حتي از كاستي‌ها و نقص‌ها، از كمك و حمايت مردم عزيزمان گرفته سخن خواهم گفت و تا آنجا كه لازم باشد عذرخواهي از مردم بزرگوار ميهن عزيزمان. 

وي همچنين با بيان اينکه اين دولت بعد از اميد به حق هيچ سرمايه‌اي بالاتر از مردم ندارد،‌اظهار داشت: اميد اين دولت به حمايت مردم و همکاري مستمر مردم بزرگوار و فهيم ايران است. دولت بدون حمايت مردم هيچ‌گاه نمي‌تواند به اهداف بلند خود دست يابد.

دکتر روحاني اضافه کرد: رسانه‌ها و مطبوعات مي‌توانند رابطه بسيار خوبي را ميان دولت و مردم برقرار کنند و نظرات دولت را به مردم و مردم را به دولت منعکس نمايند.

وي افزود: بعد از پيروزي ملت در انتخابات 24 خرداد، دو وظيفه اساسي بردوش اينجانب بود؛ وظيفه اول تهيه خط مشي و برنامه کلي براي دولت تدبير و اميد، به همين دليل کميته‌ها و کارگروه‌هايي را براي بررسي شرايط کشور، شرايط منطقه و جهان در حدي که به مسائل داخلي ما کاملا مرتبط بود تعيين کردم که در نهايت منجر به تدوين برنامه دولت شد، همان برنامه‌اي که در روز تحليف تقديم مجلس شوراي اسلامي کردم و در اختيار افکار عمومي مردم قرار گرفته است.

رئيس جمهور ادامه داد: وظيفه دوم تعيين تيم‌هاي اجرايي براي شناسايي و معرفي افراد ذي‌صلاح براي عضويت در کابينه دولت تدبير و اميد بود.

رئيس قوه مجريه تصريح کرد: براي اين کار تمام افراد شناخته شده و افرادي که در معرض چنين مسئوليت بزرگي مي‌توانستند قرار بگيرند، با کمک صاحبنظران، نمايندگان محترم مجلس، متخصصين، انجمن‌ها، دانشگاه‌ها، تمام نظراتي که از طريق ايميل، فکس، نامه‌ها، و يا پيام‌هاي مختلف به اين کميته‌ها مي‌رسيد افراد را مورد بررسي قرار مي‌دادند.

دکتر روحاني گفت: در برخي از موارد از افراد دعوت مي‌کردند با آنها گفتگو مي‌کردند و در نتيجه 4 کميته سياسي، اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و همچنين سياست خارجي در مجموع با مشارکت 500 نفر از نخبگان و صاحب‌نظران و با صرف وقت حدود بيش از 6 هزار ساعت نتايج هم برنامه‌اي و هم بررسي افراد را در اختيار بنده قرار دادند و مجددا با مشاورين مورد بررسي قرار گرفت، براي هماهنگي کميته‌ها جلسات مشترک تشکيل دادند و نهايت تلاش ما اين بود که در اولين فرصت ممکن افراد مورد نظر براي کابينه‌ آينده در اختيار مجلس شوراي اسلامي براي بررسي و در نهايت رأي اعتماد قرار گيرد.
 
* مبناي انتخاب کابينه شايستگي، اخلاق، تجربه و تخصص

وي افزود: مبناي ما شايستگي اخلاقي و انقلابي، تجربه تخصص و دانش لازم براي مسئوليت و همچنين توان كار گروهي و هماهنگي درون بخشي و ميان بخشي در دولت بود. به همين دليل تركيب كابينه يك مجموعه اي است كه مي‌تواند براي تحقق برنامه دولت و اهداف دولت به صورت هماهنگ و يكپارچه عمل كند. البته مجلس شوراي اسلامي داراي اختيارات قانوني براي بررسي  و در نهايت راي اعتماد خواهد بود.

دکتر روحاني ادامه داد: بناي ما بر همكاري با مجلس شوراي اسلامي و در كل با قواي سه گانه است. خوشحالم اعلام كنم كه براي اولين بار در جمهوري اسلامي ايران علاوه بر نشاط و اميدي كه در داخل كشور در سايه حضور حماسه آفرين مردم در اين انتخابات به وجود آمد، تعامل سازنده با منطقه و جهان نيز آغاز شد. در مراسم تحليف 55 هيئت بلند پايه از منطقه و از جهان شركت كردند، از روساي جمهور، نخست وزيران، روساي مجالس تا وزيران امور خارجه و نمايندگان ويژه. مهمتر آنكه من با بسياري از سران كه در اين يكي دو روز ملاقات كردم، مي‌گفتند انتخابات ايران شور و شعفي در ميان ملت ما هم ايجاد كرده و اين براي من بسيار حائز اهميت و جالب توجه بود.

* 24 خرداد اميد، صلح و آشتي و ثبات در منطقه آغاز شد
 
وي اضافه کرد: مسئولين كشورهاي منطقه مي‌گفتند در 24 خرداد اميد، صلح و آشتي و ثبات در منطقه آغاز شد و اين نشانگر عظمت ملت ايران و تاثير اين نظام پربركت و جايگاه ايران اسلامي در منطقه و در جهان است. 

رئيس قوه مجريه اضافه کرد: تاكيد اساسي من در دولت آينده بر قانون‌گرايي و اخلاق‌مداري خواهد بود، اخلاق و قانون پايه‌هاي اساسي خط اعتدال خواهد بود. خوشبختانه از همين روزهاي اوليه فضاي مناسب كسب و كار در سايه ارتقاي سرمايه اجتماعي در كشور ما به وجود آمده و اين اولين چراغ اميد و اولين حركت به سمت ثبات و آرامش در كشور است.

وي در پايان اظهارات اوليه خود در نشست خبري بيان داشت: از اينکه در مقام رياست‌جمهوري اسلامي ايران در اولين کنفرانس مطبوعاتي با حضور اصحاب رسانه شرکت مي‌کنم بسيار خرسندم و اميدوارم در اين گفتگو بتوانم خطوط کلي سياست داخلي و خارجي را براي مردم و براي مخاطبان ترسيم کنم.
 
* يارانه‌ها در دستور کار اولين جلسه هيئت دولت

دکتر روحاني در پاسخ به سوال اولين خبرنگار مبني بر اينكه مشخصه دولت يازدهم در عرصه اقتصاد چيست، گفت: مسلما موضوعات اقتصادي جزو اولويت‌هاي دولت خواهد بود، به دليل مشكلات مردم و خواست مردم تيم اقتصادي دولت بصورت هماهنگ تعيين شده است، اين تيم اقتصادي قبل از آن كه معرفي شوند در كارگروه‌ها فعاليت مي‌كردند و در آخرين دور بررسي‌هاي اقتصادي با حضور خود من مسائل مهم اقتصادي مورد بررسي قرار گرفته و برنامه‌اي براي 4 سال به طور كلي در كارگروه‌ها تدوين شده است.

وي افزود: البته طبيعي است كه اين برنامه‌ها در قالب بودجه‌هاي يك ساله تبلور خواهد يافت، دولت در اولين دستور جلسه خودش كه فردا است، موضوع يارانه را در دستور دارد، يارانه به همان مقداري كه تاكنون پرداخته مي‌شود، ادامه دارد البته با توجه به شرايط اقتصادي، اقدامات مقتضي ديگر انجام خواهد شد.
 
* تاکيد سران کشورها بر حضور فعال‌تر ايران براي ثبات منطقه

دکتر روحاني در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري که از وي پرسيد در جريان بحراني که در ارتباط با کشورهاي عرب است، با اين وضعيت شما چه برنامه‌اي براي بهبودي و بهتر کردن هر چه بيشتر روابط با کشورهاي عرب داريد، گفت: دولت آينده نسبت به روابط با همسايگان خودش و همچنين کشورهاي منطقه اولويت قائل است توسعه روابط با همسايگان جزو دستور کار دولت فعلي خواهد بود.

وي اضافه کرد: تلاش براي ايجاد آرامش و ثبات در منطقه و کاهش تنش‌هايي که منطقه ما با آن مواجه است، با کمک کشورهاي دوست در اين منطقه جزو برنامه‌ها و اولويت‌هاي اين دولت خواهد بود.

رئيس جمهور تصريح کرد: در ملاقات‌هايي که در اين يکي دور روز با سران کشورهاي منطقه داشتيم، يکي از مواردي که مورد تأکيد کشورهاي منطقه هم بود ،حضور فعال‌تر ايران براي ثبات منطقه و در نهايت توسعه در اين منطقه بود که دولت اين راه و اين مسير را آغاز کرده و ادامه خواهد داد.
 
فصل سوم قانون اساسي مبناي اصلي در تدوين حقوق شهروندي است

دکتر روحاني در پاسخ به سوالي خبرنگاري مبني بر اينكه شما به عنوان رئيس‌جمهور براي احياي اصول معطل مانده قانون اساسي خصوصا در بخشهايي كه به حقوق مردم برمي‌گردد چه خواهيد كرد، اظهار داشت: به همان گونه كه قبلا وعده داده شده، تدوين حقوق شهروندي جزو وعده‌هاي اين دولت است. اين امر با شروع كار دولت در بخش مربوطه شروع خواهد شد و مبناي اصلي ما در تدوين حقوق شهروندي فصل سوم قانون اساسي، حقوق ملت است. قانون اساسي ما قانون بسيار مترقي و پويايي است، اصول قانون اساسي مي‌تواند به خوبي حقوق شهروندي مردم را تامين كند به شرط اينكه در كنار اين قانون اساسي قوانين موضوعه مورد نياز تدوين شود و بنابراين دولت اين كار را خواهد كرد كه اگر اصولي از قانون اساسي در اين بخش معطل مانده اجرايي و عملياتي شود.  
 
*  اميدواريم به کمک فعالان دانشجويي بتوانيم فضا را براي تضارب آرا و گفتگوي علمي ايجاد کنيم
 
رئيس‌جمهور در پاسخ به سوالي مبني براينكه براي برگرداندن نشاط به دانشگاه‌ها در ارتباط با تفكيك جنسيتي، فضاي بسته دانشگاه‌ها و حذف رشته‌هاي خاصي براي دختران چه خواهيد كرد، گفت: فضاي دانشگاه بايد فضاي بازتر، با احساس امنيت بيشتر، با آزادي بيشتر براي بيان اظهارنظر و با نشاط بيشتر و توام با فضاي علمي و فرهنگي پررنگ و در كنار آن فضاي سياسي مورد نياز جامعه و كشور باشد.

وي افزود:  برهمين چارچوب با بخش فرهنگي دولت صحبت شده است، مقصودم از بخش فرهنگي كانديداهايي هستند كه به مجلس  براي اين بخش پيشنهاد شدند و با فردي كه به عنوان وزير آينده علوم در نظر گرفته شده با او هم در اين زمينه به طور مفصل صحبت شده است لذا  اميدوارم دولت قادر باشد با كمك همگان و همه فعالان دانشجويي در دانشگاه فضاي بهتري را براي تضارب آرا و گفتگو و علم و دانش و همچنين بحث و بررسي و انتقادهاي سازنده به وجود آورد.

* مقام‌هاي آمريکايي هنوز درک صحيحي از واقعيات ايران ندارند
 
رئيس قوه مجريه همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه اظهارات مقامات آمريکايي مبني براينکه اگر ايران قصد ورود به مذاکره را دارد آمريکا هم چنين تمايل و آمادگي را دارد و چقدر براي دولت شما اين مسئله مهم است که وارد مذاکره با آمريکا شويد و تأثير اقدام اخير آمريکا در تصويب بازدارندگي ايران در هسته‌اي شدن چقدر بوده است ، گفت:  رأي مردم ايران در حماسه 24 خرداد خود يک اقدام بسيار جدي و معنا دار بود که هنوز پاسخ عملي و متناسب با اين حماسه از سوي مقامات آمريکا داده نشده است،  بيانيه اخير کاخ سفيد نشانگر آن است که برخي از مسئولين آمريکايي هنوز درک صحيح و کاملي از واقعيت هاي کشور و از اين انتخابات و پيام ملت بزرگ ايران ندارند.

وي افزود: متاسفانه آمريکايي ها در رفتارها متناقض و در پيام ها و در گفتار هم ناهمسو هستند و از گروه فشار که گروهي جنگ‌طلب، مخالف گفتگوهاي سازنده و در پي منافع يک کشور خارجي بوده دستور مي‌گيرد.

رئيس قوه مجريه اضافه کرد:‌ ما مي‌بينيم که در اين اقدامات حتي منافع آمريکا هم مد نظر قرار نمي‌گيرد، دولت تدبير و اميد مبنايش اجماع ملي داخلي با عزم راسخ ملت ايران براي حراست از حقوق ملت از مسير تعامل سازنده فعال و متناسب با اقدامات عملي طرف‌هاي گفتگو است.

دکتر روحاني اظهار داشت: براي ما آنچه مهم است پاسخ عملي دولت آمريکاست و نه بيانيه‌ها. ما همه اقدامات دولت آمريکا را به دقت رصد خواهيم کرد و به اقدامات عملي سازنده و معناداري اگر وجود داشته باشد، قطعا پاسخ مشابه و متناسب از طرف دولت ايران داده خواهد شد.

* در مسئله هسته‌اي از حق مردم کوتاه نخواهيم آمد
 
در ادامه اين نشست خبري خبرنگاري از رئيس جمهور پرسيد که مهمترين انتظار داخلي و بين‌المللي از دولت شما حل پرونده هسته‌اي و خروج از بن بست هسته‌اي است، در حالي كه براي برون‌رفت از اين مسئله شما مشكلات زيادي داريد و از طرفي تندروهاي داخل و خارج سعي مي‌كنند تلقين كنند كه شما تصميم‌گيرنده نهايي در پرونده هسته‌اي نيستيد و از طرف ديگر متاسفانه از بدو شروع كار شما تحريم‌هاي ظالمانه تري نسبت به ايران تصويب شده است، حال كه به درست يا غلط چرخيدن چرخ زندگي مردم به چرخيدن سانتريفيوژها گره خورده است، شما چه تمهيد عملي براي خروج از بن بست به غير از دعوت كردن دنيا به تغيير ادبيات در مورد ايران داريد و در واقع سوال مشخص من اين است که وجه مميز دولت تدبير و اميد با دولت‌هاي پيش از اين چه خواهد بود که دکتر روحاني اظهار داشت: اول بايد بدانيم كه برنامه صلح آميز هسته‌اي ايران يك موضوع ملي و فراجناحي است، اصولي كه در اين زمينه وجود دارد حفظ خواهد شد به اين معنا كه حقوق هسته‌اي ايران براساس مقررات بين‌المللي مورد تاكيد اين دولت خواهد بود و ما از حق مردم كوتاه نخواهيم آمد.

وي ادامه داد: اما در عين حال اهل تعامل و گفتگو هستيم و آمادگي داريم با جديت و بدون اتلاف وقت با طرف‌هايمان وارد مذاكرات جدي و محتوايي شويم. اگر طرف مقابل ما هم همين آمادگي را داشته باشد من مطمئن هستم كه نگراني‌هاي دو طرف از طريق گفتگو در زماني نه چندان بلند رفع خواهد شد.

رئيس‌جمهور اظهار داشت: اما درخواست‌هاي فراقانوني يا غيرمعقول و تاريخ مصرف گذشته راه به جايي نخواهد برد، بايد با واقع بيني با مسئله برخورد كنيم. سرلوحه كار بايد گفتگو باشد و نه تهديد و اين كليد مسئله است، اگر طرف مقابل ما در مقام عمل بداند كه راه حل صرفا و صرفا گفتگو است و تهديد جز اينكه مشكل را افزوده كند هيچ راه حلي نخواهد بود و اگر كسي فكر مي‌كند از طريق تهديد مي‌تواند خواسته‌هايش را بر ملت ايران تحميل كند، دچار خطا و اشتباهي بس عميق شده است.

وي گفت: راه حل هسته‌اي نياز به اراده سياسي دارد، مسئله از ديدگاه من كاملا روشن است من به عنوان رئيس‌جمهور ايران اعلام مي‌كنم كه نظام جمهوري اسلامي ايران اراده سياسي جدي براي حل اين مسئله با حفظ حقوق مردم ايران را دارد و همزمان رفع نگراني‌هاي طرف مقابل را هم مد نظر قرار خواهد داد اميد ما اين است كه طرف مقابل هم داراي اين اراده سياسي باشد كه اگر اين چنين باشد نتيجه مطلوب حاصل خواهد شد نه در بلند مدت بلكه در كوتاه مدت.
 
* در طرح مذاکره با غرب در پي بازي برد- برد هستيم
 
رئيس دستگاه اجرايي کشور در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه تا چه حد به مذاکرات با غرب خوش بين هستيد، گفت: همانطور که اشاره کردم بيانيه‌هاي کاخ سفيد با رفتارهايي که ما مشاهده مي‌کنيم همسويي ندارد، ‌من در کل به آينده مذاکره بدبين نيستم و فکر نمي‌کنم که غرب پيام ايران را نشنيده باشد.
 
دکتر روحاني تصريح کرد: من فکر نمي‌کنم که غرب فکر کند ادامه تحريم آنها را به جايي مي‌رساند، تعامل و گفتگوي سازنده و رفع نگراني‌هاي مشترک به نفع دو طرف خواهد بود، ما در پي بازي برد- برد هستيم و اين کار امکان پذير هست.

وي افزود: البته اينکه کشوري مثل آمريکا مسير دوگانه اي را انتخاب کرده اين مسير دوگانه آنها را به نتيجه‌اي نخواهد رساند، اين مسير دوگانه صداقت مقامات آمريکايي را زير سوال قرار مي‌دهد.

رئيس جمهور اضافه کرد: البته من نمي‌خواهم بگويم بين دولت و کنگره آمريکا تصميمي پنهاني صورت گرفته است ولي  آنچه که براي ما مهم است اين است که درصورتي که آمريکا با حسن نيت براساس احترام متقابل از موضع برابر و بدون دستور کار پنهاني برخورد کند راه براي تعامل باز خواهد بود.

* اميدوارم هيچ وقت لازم نباشد گله‌ها را براي مردم بازگو كنيم
 
خبرنگاري از دکتر روحاني پرسيد که يكي از برنامه‌هاي محوري شما مبارزه با فقر و فساد بود ، سوال من از جنابعالي اين است كه اين مبارزه به چه شكل سازماندهي خواهد شد تا مردم آن را در زندگي خود احساس كنند که وي پاسخ داد: همان طور كه من تاكيد كردم يكي از برنامه‌هاي محوري مبارزه با فساد است، اين مبارزه با فساد مقدمه‌اي براي رونق خواهد بود و اين رونق است كه در كنار سياست درست باز توزيع به عدالت منجر مي‌شود. اما مبارزه با فساد با شعار درست نمي‌شود مبارزه با فساد اين است كه در زمينه اقتصادي فضا كاملا رقابتي و انحصارها بايد شكسته شود.

وي گفت:  هر كس اگر مي‌خواهد فعاليت اقتصادي انجام دهد بايد در فضاي رقابتي وارد شود. حذف رقيب در دنياي سياست يعني ايجاد فساد، ما براي رفع فساد به شفافيت و دادن اطلاعات به مردم نياز داريم، اينكه گروهي از رانت اطلاعاتي استفاده كنند به معناي فساد خواهد بود.

رئيس جمهور ادامه داد: ما بايد در تعامل جهاني، مسائل ارتباطات اقتصاديمان را با جهان در چارچوب مقررات و به صورت شفاف انجام دهيم. شرايط فعلي به وجود آمده بي‌ترديد موجب فساد خواهد بود. من اگر بخواهم در يك جمله خلاصه كنم براي مبارزه با فساد بايد با عوامل و ريشه‌هاي اصلي آن برخورد شود و دولت قدم به قدم اين كار را خواهد كرد.

رئيس قوه مجريه اظهار داشت: البته من به خوبي مي‌دانم كه چه مشكلاتي پيش روي دولت خواهد بود، من با صداقت با مردم سخن خواهم گفت. از هم اكنون نه بلکه از همان روزهايي كه برخي در نظرسنجي‌ها احساس كردند كه من پيروز انتخابات هستم كار را شروع كردم اما زمان گله و بحث امروز نيست هنوز فرصت باقي است كه همه ما در مسير اعتدال دست به دست هم دهيم.

وي بيان داشت:  راجع به وزرا اگر مي‌خواهيم اظهار نظر كنيم بايد كاملا صادقانه و نه بر مبناي اينكه كسي قرار بود معرفي بشود حالا چون نشد ، فشار بياوريم. برنامه بر اين مبناست كه ما با حسن ظن، با تحمل فراوان و با سعه‌صدر جلو برويم.

دکتر روحاني افزود: من اميدوارم هيچ وقت لازم نباشد گله‌ها را براي مردم بازگو كنيم و در اين مسير موفق باشيم و بتوانيم يك فضاي رقابتي سالم و يك فضاي مناسب كسب و كار در جامعه ايجاد كنيم، رانت را از بين ببريم و اين آغازيست براي دفع و رفع فساد و رونق اقتصادي و مبارزه با فقر كه در كنارش عدالت هم اجرا خواهد شد.
 
* مذاکرات اوليه براي خريد نيروگاه با روسيه انجام گرفته است

رئيس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاري که از وي پرسيد همکاري روسيه و ايران در زمينه هسته‌اي چگونه خواهد بود، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران بعد از تکميل نيروگاه بوشهر و حتي قبل از آن به فکر ايجاد نيروگاه‌هاي هسته‌اي ديگر نيز بود، شما مي‌دانيد که مجلس شوراي اسلامي در همان دوره هفتم مصوبه‌اي را تصويب کرد که ايران به ساخت نيروگاه هسته‌اي نياز دارد.

وي اضافه کرد: اميدواريم اين کار طبق برنامه‌ريزي انجام شده پيش برود و ما بتوانيم خودمان اين نيروگاه‌ها را بسازيم و بعد با سوخت توليد خودمان نيروگاه‌ها فعاليت کنند. راه دوم در کنار اين خريد نيروگاه هسته‌اي است فعلا کشوري که اعلام آمادگي کرده کشور همسايه ما روسيه است. مذاکرات اوليه صورت گرفته و دولت اين راه را ادامه خواهد داد هم براي نيروگاه هسته‌اي و هم خريد نيروگاه هسته‌اي دوم در بوشهر که مطرح است و در موقع خودش اعلام خواهد شد.

* 100 روز اول دولت اقداماتي در زمينه اقتصاد انجام خواهد شد
 
خبرنگاري از رئيس جمهور پرسيد که علاوه بر اينكه در سالهاي اخير سقوط ارزش پول ملي، قدرت خريد كارگران را حداقل 50 درصد كاهش داده و زمينه فاصله‌گرفتن دستمزد كارگران نسبت به قبل از اين مسئله برمي‌گردد چرا که در طي سه دهه گذشته فاصله دستمزد كارگران و تورم روز به روز به بهانه‌هاي مختلف از جمله مسائل توليد و مسائل اقتصادي دائما افزايش پيدا كرده و شكاف عميقي در آن ايجاد شده است، برنامه دقيق شما يعني برنامه چهار ساله براي پر كردن اين شكاف چيست؟

دکتر روحاني در پاسخ به اين خبرنگار اظهار داشت: اصل موضوع كاملا قابل قبول است، يعني بين افزايش دستمزد و تورم وقتي فاصله ايجاد مي‌شد اين شكاف يعني فشار به زندگي روزمره مردم مخصوصا كارگران، كه اين فشار را بيشتر لمس و احساس مي‌كنند. دولت حتما مصمم است اين شكاف را پر كند و اين مشكل را حل كند اما اينكه در اجراي اين برنامه زمان‌بندي چگونه است وابسته به بررسي‌هايي است كه انجام خواهد گرفت.

وي گفت: در طول 100 روز اول همكاران من وضعيت واقعي كشور را به تدريج براي مردم بيان خواهند كرد كه مردم بدانند وضع اقتصادي كشور چگونه است، مشكلات كشور چگونه است و البته در ظرف همان 100 روز هم برنامه‌هايي تدوين و اجرا خواهد شد، برخي رسانه‌ها گفتند در 100 روز اول گزارش كار تهيه مي‌شود، در صد روز اول يكي از كارها اين است كه گزارش وضعيت كشور به ويژه در زمينه اقتصادي تهيه و به اطلاع مردم خواهد رسيد اما اقداماتي در زمينه اقتصادي فرهنگي و سياست داخلي و خارجي انجام خواهد شد.

دکتر روحاني اظهار داشت: كارگروه‌ها برنامه‌هاي كوتاه مدت و بلند مدت تدوين خواهند كرد بنابراين در اين زمينه هم اقداماتي انجام خواهد شد اما اين كه اين شكاف كي پر مي‌شود وابسته به شرايط است و اصلش به عنوان هدف مد نظر است.

* قصد تهديد و  يا مداخله در کشور ديگري را نداريم
 
وي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري مبني بر اينکه آيا نسبت به آينده مذاکرات خوش‌بين هستيد و اگر احيانا کشورهاي غربي بر روند فعلي پافشاري کردند برنامه شما دنبال کردن راهبرد اقتصادي مقاومتي در کشور چيست؟ گفت: البته من نگفتم خوش‌بين هستم، گفتم بدبين نيستم. ما به دليل اينکه با منطق و استدلال وارد مذاکره مي‌شويم در صحنه افکار عمومي منطقمان را تبيين مي‌کنيم.

رئيس جمهور ادامه داد: بدترين شيوه اين است که خيلي تند و بلند حرفزده شود  و خيلي آهسته به آن عمل شود. ما در  مقام عمل قدم‌هاي بلند برمي‌داريم و با منطقي حکيمانه با همه دنيا سخن مي گوييم، به گونه اي که دنيا کاملا بفهمد که جمهوري اسلامي ايران دنبال حقوق مسلم خود بوده و ما قصد تهديد و  يا مداخله در کشور ديگري نداريم .

وي اضافه کرد: غرب بخوبي باور دارد که فعاليت ما کاملا قانوني و صلح آميز است ما راهکار و مسير ديگري را نيز مدنظر داريم که اگر لازم باشد آن را اجرا مي‌کنيم ،اما هدف ما در حال حاضر اين است که با گفت‌وگو و تعامل و بدبين نبودن، مسير را دنبال کنيم.

* هنوز تصميمي براي سفر به نيويورک نگرفته‌ام
 
رئيس‌جمهور در پاسخ به اين سوال كه آيا مي‌خواهيد در اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل حضور يافته و با باراك اوباما ديدار داشته باشيد، گفت: سفر من به نيويورك در دست بررسي است من هنوز تصميمي براي سفر نگرفته‌ام، اما گروه كاري سياست خارجي بررسي خودش را شروع كرده و آن را ادامه مي دهد، ممكن است اين سفر انجام شود و يا نشود که بعدا به اطلاع مردم خواهد رسيد. اما آن چيزي كه مهم است مسئله منافع ملي، احقاق حقوق مردم و رسيدن به اهداف مردم است، بقيه مسائل فرعي است.

وي گفت: نسبت به آمريكا اعلام شده كه ما بايد حسن‌نيت در مسئولان آمريکا و احترام متقابل را ببينيم و احساس کنيم که نگراني‌هاي مشترکي بين دو کشور وجود دارد و دستور کارهاي چندگانه‌اي در داخل آمريکا وجود نداشته باشد. ما بايد اصل را درست کنيم، زيرا ساير مسائل، مسائل فرعي است.

* دستگاه‌هاي  اجرايي بايد در کاهش هزينه‌هاي غيرضروري پيش قدم باشند
 
خبرنگار ديگري از رئيس جمهور پرسيد که سازده زيستي و پرهيز از اشرافي‌گري که از مهمترين معيارهاي انتخاب مدير از نگاه حضرت امير(ع) است و مقام معظم رهبري نيز بارها تاكيد داشتند كه آفات كارگزاران اقتصادي و حكومت ديني بي‌توجهي مديران به سطح زندگي آحاد مردم وخوي اشرافي گرايي است، از اين منظر علاوه بر تخصص و كارآمدي در انتخاب همكاران و وزرا در كابينه چه ميزان و معياري براي جلوگيري از اشرافي‌گري در نظر گرفته‌ايد و همچنين جهت حفظ روحيه ساده زيستي و ضد اشرافي‌گري در بين مديران دولت چه مكانيزمي در نظر گرفته‌ايد.

که دکتر روحاني در پاسخ به وي اظهار داشت: من عرض كردم كه اخلاق و معيارهاي اخلاقي و انقلابي اولين معيار ما بوده و اين معيارها با همه همكاران در ميان گذاشته شده است، بي‌ترديد شرايط كشور ما سازگار با اشرافي‌گري نيست حتي اگر شرايط ما بسيار عالي بود باز هم در كشوري كه هنوز فقر وجود دارد، هنوز مشكلات اقتصادي براي مردم وجود دارد، اشرافي‌گري نمي‌تواند مفهومي داشته باشد.

وي اضافه کرد: براي اين كار تلاش ما در دولت اين چنين خواهد بود كه هزينه هاي غيرضرور كاسته شود، شرايط بودجه اي امسال ما اين را خواهد گفت، مسئول سازمان برنامه بودجه آينده كه هفته آينده اعلام خواهد شد به مردم گزارش خواهد داد كه هزينه و درآمد چگونه است و حتما دستگاه‌هاي  اجرايي بايد پيش قدم باشند كه هزينه هاي غيرضرور كاسته شود . ما بتوانيم در چارچوب انضباط دقيق مالي، مسير اجرايي و همچنين فعاليت‌هاي عمراني را پيش ببريم، مبارزه با هر گونه تجمل گرايي، اشرافي‌گري و عدم انضباط مالي جزو مواردي است كه دولت بر آنها تاکيد دارد.

* براي رفع تحريم‌ها درنگ نخواهيم کرد
 
خبرنگاري از رئيس‌جمهور پرسيد که آيا دولت شما اقدامات عملي به جز مذاکره صورت خواهد داد، گفت: البته مي‌دانيد که هدف تحريم برخلاف ادعاي آنهايي که تصويب‌کننده تحريم بودند عملا ايجاد فشار بر اقشار مختلف مردم است. اينکه گفته مي شود با اين تحريم‌ها جلوي فعاليت هسته‌اي و موشکي گرفته مي شود کاملا بي اساس است.

وي افزود: خودشان هم مي‌دانند که چون براي خريد مايحتاج مردم حتي گندم و نقل و انتقال مالي  با مشکلات فراواني مواجه هستيم آنها اين را مي‌دانند بنابراين معلوم است که هدف اين تحريم، فشار برزندگي مردم است. البته مردم هم ثابت کردند در برابر فشار ايستادگي مي‌کنند و ما بعنوان خدمتگزاران مردم وظيفه داريم که با اتخاذ سياست‌هاي داخلي و خارجي با تحريم مقابله کنيم انتظار مردم اين است که ما معضلات اقتصادي آنها را حل کنيم و رفع مشکلات اقتصادي مردم سرلوحه کار ما باشد.

رئيس دولت يازدهم اظهار داشت: ما مذاکره جدي را با طرف خارجي آغاز خواهيم کرد و نشان خواهيم داد که براي اين مذاکرات جدي هستيم، ما دست روي دست نمي‌گذاريم و براي شرايط حال برنامه داريم. طبق برنامه فعلي اين شرايط را ادامه مي‌دهيم حالا اسمش را اقتصاد مقاومتي يا استقامتي بگذاريد، در عين حال براي رفع تحريم‌ها هم درنگ نخواهيم کرد و همه توان خود را در اين مسير بکار خواهيم گرفت که يکي از آن راه‌هاي اساسي مذاکره است و ما بر آن تاکيد مي‌کنيم؛ البته با داشتن اراده جدي سياسي براي رفع نگراني‌هاي مشترک دو طرف.

* معيار سنجش تورم جيب مردم است
 
خبرنگاري از دکتر روحاني پرسيد که 8 سال پيش رئيس جمهور سابق وعده دادن پول نفت را کنار سفره مردم مي‌داد، لطفا با توجه به وضعيتي که بر کشور حاکم است نسبت به برنامه وضعيت اقتصادي که تحويل گرفته‌ايد توضيح دهيد که وي بيان داشت: درباره بخش اول سوال بنده عرض کردم درطول 100 روز اول در بخش هاي مختلف آمار و ارقام را صادقانه ارائه خواهم نمود کمابيش نخبگان و مردم خبر دارند و معيار سنجش تورم جيب مردم است نه بانک مرکزي و مرکز آمار در مرحله بعدي است.

دکتر روحاني گفت: همه در ارتباط با وضعيت تورم، بيکاري و وضعيت اقتصادي اطلاع دارند و نيازي به آمار ندارد. هر کس مي‌تواند در ارتباط با اين موضوع به وضعيت خانه و خانواده خود رجوع کند.

رئيس جمهور با بيان اين‌که ما تلاش خواهيم کرد در طول 100 روز اول آمار دقيقي از وضعيت اقتصادي کشور ارائه دهيم، گفت: همان‌طور که اشاره شد يکي از مسائل مهم بهبود معيشت و زندگي مردم است و تلاش در اين راستا خواهد شد، براي اين‌که اميد به وجود آيد، ثبات ايجاد شود و شرايط براي رونق اقتصادي ايجاد شود. دولت در برنامه‌هاي کوتاه مدت، ميان مدت و درازمدت خود براي بهبود وضعيت زندگي مردم تلاش خواهد کرد، واقعيت‌ها را صادقانه مي‌گويد، از مردم کمک مي‌خواهد؛ چرا که دولت هيچ کاري را بدون حمايت مردم و کمک مردم نمي‌تواند انجام دهد و ما مطمئنيم که با حمايت مردم و به اذن الهي بسياري از کارها شدني است. 

* اگر اساس منطق باشد راه براي مذاکره با هر کشوري ولو آمريکا باز خواهد بود
 
دکتر روحاني در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني براينکه مذاكره 1+5 به شكست انجاميد آيا شما با توجه به اين موضوع، مذاكره مستقيم با آمريكا را خواهيد داشت و اجازه حضور ديپلمات‌هاي آمريكايي در ايران و بازكردن كنسولگري اين كشور را خواهيد داشت يا نه، گفت: مذاكرات با 1+5 به شكست منجر نشده ولي  به نتايجي كه مورد نظر بوده هم نرسيده است، ما با 1+5 مذاكرات صريح تر و جدي تر خواهيم داشت بعد از اين كه مسئولين مذاكره تعيين شوند، در اين دولت و اين مذاكرات شروع مي‌شود.

وي  با اشاره به مقدمه خبرنگار واشنگتن تايمز مبني بر اينکه چون مذاکره با 1+5 به شکست منجر شده است پس بايد مذاکره مستقيم با آمريکا داشته باشيم، گفت: به مقدمه نياز نداريم و ما با هرکس که با حسن نيت حاضر باشد با ما حرف بزند و ما احساس کنيم منافع ملي‌مان در آن مذاکره تامين مي‌شود مشکلي نخواهيم داشت و طرف ما هرکس مي‌تواند باشد ولو آمريکا باشد و بقيه مطالب مربوط به آينده دور است اين‌ها وابسته به اين است كه ما حسن نيتي را در طرف آمريكايي ببينيم و مشاهده کنيم آمريکايي‌ها براي مذاکره جدي هستند و دنبال زبان فشار و تهديد نيستند چون ما سياستي را که آنها تعبير به چماق و هويج مي‌کنند هيچ‌وقت نمي‌پسنديم و الان هم نمي‌پسنديم پس اگر واقعا اساس منطق باشد و راه‌حل دستيابي به منافع متقابل باشد راه براي مذاکره با هر کشوري ولو آمريکا باز خواهد بود.

* تحت فشار كسي را انتخاب نکردم/از تمام وزرايي كه پيشنهاد داده‌ام با قاطعيت دفاع خواهم كرد
 
وي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه پس از معرفي كابينه از سوي شما انتقاداتي از سوي برخي جريان‌ها مطرح شد و از حضور برخي افراد كه به اعتقاد منتقدين با عوامل حوادث 88 مرزبندي شفافي نداشته و ناديده گرفتن سهم زنان در كابينه كه از شعارهاي جنابعالي بود، گفت: معيار ما براي انتخاب كابينه شايستگي‌هاي افراد، شرايط كشور و نياز كشور به افراد با تجربه و باسابقه بود. ما احساس كرديم زمان نداريم براي اينكه بار ديگر بخواهيم خطا كنيم، زمان ديگر وجود ندارد بايد افرادي نشان دهند که در گذشته چكار كرده‌اند که آن‌ها را برگزنيم و انتخاب كنيم.

رئيس قوه مجريه افزود: هيچكسي بر بنده به عنوان رئيس‌جمهوري فشاري نياورده تا كسي را انتخاب كنم، بنده هم كسي نيستم كه در شرايط فشار تصميم بگيرم و اين كار را نخواهم كرد. تمام افرادي كه من انتخاب كردم تصميم خودم بودم، از مشورت همه استفاده كردم اما آن چه كه در بيرون شايع است من به صراحت اعلام مي‌كنم كه درست نيست.

وي ادامه داد: دولت شركت سهامي نيست كه بگويد اين گروه يا آن جناح سهمش چه مقدار است، مبناي باور به آنچه كه مردم و اشخاص دارند،  تقوا، تجربه، كارداني ، شناخت واقعيت‌هاي كشور و اخلاق و باور به آنچه كه مردم در انتخابات گفتند به عنوان يك اصل مهم بوده است.

رئيس جمهور تصريح کرد: اعضاي كابينه من بايد انتخابات مردم را باور داشته باشند و به اعتقاد من آنها پيام انتخابات را شنيده‌اند و باور كرده‌اند، اتهاماتي كه بعضي‌ها درباره گذشته نسبت به برخي از افراد مي‌زنند درست نبوده و غير اخلاقي است.

دکتر روحاني گفت: من از تمام وزرايي كه پيشنهاد داده‌ام با قاطعيت دفاع خواهم كرد آن‌ها را مي‌شناسم  البته خود به خود ممكن است اين مسائل در مجلس مطرح شود ، من در آنجا پاسخ خواهم داد که آن‌ها را مي‌شناسم و با آن‌ها در ارتباط بوده‌ام، در جنگ در شوراي امنيت در مسائل سياسي و اقتصادي و مركز تحقيقات و پژوهش‌ها.  البته چند نفري هستند که آشنايي زيادي با آنها ندارم، يعني مستقيم با آنها همکاري نداشتم، البته از سوي افراد مطمئن معرفي شده‌اند و در ليست کارگروه‌ها بوده‌اند و فعاليت آنها از سوي کارشناسان مورد بررسي قرار گرفته است. هيچ كس به من فشار نياورده خصوصا همسويان من در انتخابات، اما در همان لحظات اوليه ديديد كه عكس العمل من در مقابل فشار آن‌ها چگونه است.

وي ادامه داد: مبناي انتخاب من سهم‌خواهي گروه‌ها نبوده و همه افراد براساس 28 معيار تنظيم شده انتخاب شده‌اند، با خيلي از اين افراد از گذشته دور كار كرده‌ايم و تعدادي از آن‌ها را از نزديك مي‌شناختم اين گونه نيست كه آن چه كه بيان شده فشار بوده بلكه اين افراد برمبناي اعتدال گرايي و شايستگي انتخاب شده اند من به قول خود عمل كرده‌ام ولي اگر خدايي نكرده روزي بخواهم قولي دهم كه به عنوان عمل نكنم به مردم خواهم گفت.

* اراده ايران براي حل و فصل مسائل جدي است
 
خبرنگاري از دکتر روحاني پرسيد که آيا شما مايل به مذاکره هستيد و انتظار شما از گام هاي عملي آمريکا چيست؟ که وي پاسخ داد: بنده اظهار تمايل نکردم ، بنده گفتم براي منافع ملي حاضرم با هر کشوري براي احقاق حقوق ملتم حرف بزنم، من اشتياق و تمايل خاصي نشان ندادم.

وي با بيان اينکه انتظار ما اين است که آمريکا پيام مردم ايران را بشنود، افزود: ملت ايران در انتخابات 24 خرداد حماسه بزرگي آفريدند. در اين حماسه با دنيا حرف زدند و دنيا هم اين صدا را شنيد به گونه‌اي که 55 کشور به ايران آمدند و پيام‌هاي تبريک فراواني ارسال شد. آمريکا اين پيام را بشنود. کار گروه فشار در آمريکا براي تشريح تحريم‌ها به معناي سردرگمي کاخ سفيد است. توصيه مي‌کنم کاخ سفيد از اين سردرگمي خارج شود و بر مبناي واقعيت تصميم بگيرد. اراده ايران براي حل و فصل مسائل جدي است و اگر آمريکا هم جدي باشد، کارها پيش مي‌رود.
 
* در مذاکرات رفع نگراني‌هاي مشترک را دنبال مي‌کنيم

رئيس جمهور در پاسخ به خبرنگاري که از وي پرسيد  آيا پيشنهادي براي مذاکرات هسته اي در دور آينده داريد؟ گفت:‌اصل غني سازي جزو حقوق همه کشورها است در چارچوب ان پي تي همه کشورها حق دارند فعاليت صلح آميز انجام دهند، و بالاتر از آن کشورهاي ديگر موظفند به آنها در زمينه فعاليت‌ هسته‌اي به آن کمک کنند، پس ما طلب داريم چون بايد کشورهاي ديگر در زمينه‌ فعاليت‌هاي غني‌سازي صلح‌آميز به ما کمک کنند.

وي با بيان اين‌که تضمين صلح‌آميز بودن فعاليت‌ها نظارت آژانس است، خاطرنشان کرد: ما عضو کشورهايي هستيم که پادمان و ان‌.پي‌.تي را قبول کرديم و هيچ کس در ايران در هيچ زماني تا به حال نگفته است که ما غني‌سازي را کنار مي‌گذاريم و معلوم است که اين حق مسلم مردم است.

دکتر روحاني ادامه داد: با گروه 1+5 حتما مذاکره خواهيم کرد و طرح خواهيم داشت اما حالا کمي زود است و قطعا مذاکرات در دستور کار و برنامه‌ها مشخص مي شوند. ما به دنبال رفع نگراني هاي مشترک هستيم، اول بايد دولت و تيم هسته‌اي آن مشخص شود تا زمان مذاکرات نيز مشخص شود، پس آنچه ما در مذاکرات دنبال مي‌کنيم، رفع نگراني‌هاي مشترک است و ما قادريم اين کار را انجام بدهيم.

*  راه حل سوريه راه حل سياسي است
 
رئيس قوه مجريه در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اين كه شما اعلام كرديد پشتوانه ايران در مورد سوريه ادامه خواهد داشت اما در حال حاضر در روزهاي آخر در مورد تحولات شمال سوريه در مورد گروه‌هاي كرد نظرتان چيست، اظهار داشت: در مسئله سوريه ما جنگ داخلي در داخل سوريه را محكوم مي‌كنيم. حضور تروريست‌هاي خارجي در داخل سوريه را محكوم مي‌كنيم، دخالت‌هاي خارجي را نيز محكوم مي‌كنيم و راه حل سوريه را راه حل نظامي نمي‌دانيم، راه حل سوريه راه حل سياسي است با حضور همه گروه‌هاي سوري اعم از مقام‌هاي دولتي و يا معارضين. البته گروه‌هاي تروريستي كه از خارج كشور در آن جمع شده‌اند و ربطي به كشور سوريه ندارند بايد از اين كشور اخراج شوند .

وي افزود: اما به هر حال راه حل سوريه راه حل مذاكرات همه گروه‌هاي سوري با دولت است براي يافتن راه حل مورد نظر مردم و در نهايت انتخابات و دموكراسي با آن چه كه خواست مردم است البته كشورهاي منطقه مثل ايران، تركيه و ديگران مي‌توانند مساعدت و مشاركت كرده تا كمك كنند اين پروسه سريع تر به سرانجام برسد. 

*  مسئله سياسيون نيازمند اجماع ملي و مذاکره سه قوه است
 
دكتر حسن روحاني در پاسخ به سوالي مبني براينكه لايحه جرم سياسي در مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي است از اين رو جنابعالي در راستاي تصويب اين طرح و همچنين رايزني و آزادي زندانيان سياسي آيا اقدامي را انجام خواهيد داد ، گفت: من گفتم بحث حقوق ملت‌ مد نظر است و در فصل قانون سوم اساسي يكي از موضوعات مهمي كه به آن پرداخته شده است حقوق شهروندي و مسائل مربوط به جرم سياسي است.  
 
وي افزود: به طور حتم دولت حمايت خواهد كرد تا اين لايحه در مجلس به تصويب برسد.
 
رئيس‌جمهور خاطر نشان كرد: مسئله سياسيون كه در سوال مورد نظر مورد اشاره قرار گرفت، نيازمند اجماع ملي و مذاكره با دو قوه ديگر است لذا به طور حتم زماني كه دولت شكل بگيرد ما مذاكراتي را در اين راستا خواهيم داشت.  
 
دكتر روحاني تاكيد كرد: براي دولت لذت‌بخش خواهد بود كه فضاي كشور براساس محبت و در چارچوب قانون اساسي قرار گيرد. 
 
* معلولان و نابينان بايد مورد توجه جدي دولت قرار گيرند
 
وي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني براينكه در دولت‌ها بايد به نابينان و معلولان احترام گذاشته شود اما اين مسئله را شاهد هستم كه معلولان با مشكلات عديده‌اي مواجه هستند، چرا به اين مسئله رسيدگي نمي‌كنيد، خطاب به خبرنگار مطرح کننده سوال  گفت: بيان جنابعالي و نكاتي كه فرموديد مورد احترام است اما شيوه‌اي كه حضرت عالي به كار برده‌ايد مطمئنا با اعتدال همخواني ندارد يعني اولين اصل در اعتدال قانون و نظم است. ما بايد قانون را مراعات كنيم نظم را مراعات كنيم همان طور كه جنابعالي به خود حق مي‌دهيد بلند شويد و سوالتان را مطرح كنيد حتما بايد شما راضي باشيد بغل دستي شما و ديگران و همه آن‌هايي كه نوبت به آنها نرسيده بلند شده بايستند و صحبت كنند. اين مسئله خيلي پسنديده نيست اما نكته‌اي كه جنابعالي فرموديد اين كه افرادي در اين كشور معلول هستند و نابينا هستند بايد مورد توجه جدي و دولت قرار گيرند، هم چنين مورد توجه مردم قرار گيرند و تكريم شوند كاملا درست است و حتما دولت آن را مورد توجه قرار خواهد داد. 

 
* مردم سوريه خود اساس حل مسئله کشورشان هستند
 
رئيس‌جمهور در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا جمهوري اسلامي ايران يا شما مايل هستيد که با آمريکا و انگليس که بازيگران اصلي در سوريه هستند برسر يک ميز بنشينيد و مذاکره کنيد، اظهار داشت: مردم سوريه خود اساس حل مسئله کشورشان هستند و آنها براي کشورشان بايد تصميم بگيرند. حال چه کساني که حامي دولت‌اند و چه آنهايي که معارض با آن هستند همچنين ارسال اسلحه به سوريه بايد متوقف شده و مانع از تشويق تروريست ها به کشتار بيشتر شوند.

 وي افزود: در خصوص مسئله سوريه کنفرانس ژنو2 مطرح است ما اگر در يک جمع بين المللي حضور داشته باشيم به طور طبيعي ايران با ساير کشورها سخن خواهد گفت.

* دولت اهتمام خود را به كار خواهد بست تا سياست‌هاي اصلي اصل 44 عملياتي شود
 
حجت‌الاسلام و المسلمين روحاني در پايان در پاسخ به اين سوال كه يكي از مشكلات بزرگ كشور در حوزه كلان، اجراي سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي است و شما وعده داديد كه دست نهادهاي عمومي را از تسلط بر اقتصاد كشور كوتاه كنيد،  بفرماييد مكانيزم بازيابي فعاليت اقتصادي خصوصي در دولت شما چگونه خواهد بود ، تصريح كرد: آن چيزي كه من در دوران تبليغات انتخاباتي بر روي آن تاكيد كرده‌ام و در دولت هم بر روي آن تاكيد شده اين است كه ما سياست‌هاي كلي اصل 44 را به خوبي عملياتي و اجرايي كنيم. اساس اين سياست اين بود كه اقتصاد ما رقابتي شود و تصدي گري دولت به حداقل كاهش پيدا كند. در بعضي از بخش‌ها كلا كار به بخش غيردولتي واگذار شود اجراي اين سياست‌ها با نواقص و مشكلاتي زيادي توام بوده كه برگرداندن آن‌ها كار آساني نيست اما از اين پس لااقل دولت تمامي اهتمام خود را به كار خواهد بست براي اينكه سياست‌هاي اصلي اصل 44 قانون اساسي  كه مورد تصويب مجمع بوده و مورد تاييد مقام معظم رهبري قرار گرفته كاملا اجرا و عملياتي شود.  

 
تعداد بازديد:1002 آخرين تغييرات:92/05/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر