پنج شنبه 2 اسفند 1397 - 16 جمادي الثاني 1440 - 21 فوريه 2019
صفحه اصلي/اخبار تصويري

آيا زیارت قبور«شرک» است؟

آيا زيارت قبور«شرک» است؟

شبهه: اهل سنت ساختن و آباد کردن حرم‌ها و زيارت قبور را «شرک» مي‌دانند و بدين بهانه ضدتبليغ گسترده‌اي عليه تشيع به راه انداخته‌اند. پاسخ مستدل و محکم چيست؟ (آمستردام/حقوق بين‌الملل)

 

 

ايکس – شبهه: پاسخ‌هاي بسياري به اين دسته از شبهات داده شده و در اين پايگاه درج شده است که با درج کلمات مرتبط در بخش جستجو و کليک روي آن، در اختيار علاقمندان و محققين قرار مي‌گيرد. در اين مختصر نيز ابتدا به دو نکته‌ي مهم دقت شود:
اول آن که: اهل سنت، نه ساختن و آباد کردن حرم‌ها و ضريح روي قبور را شرک مي‌دانند و نه زيارت اهل قبور را شرک مي‌دانند و نه اهل تشيع را مشرک مي‌خوانند، بلکه اينها همه ساخته و پرداخته‌ي وهابي‌هاست که نه شيعه هستند و نه سنّي، بلکه انگليسي و فراماسون هستند.
دوم آن که: «شرک» در اسلام تعريف دارد و چنين نيست که هر کسي بتواند نام هر چيزي را که خوشش نمي‌آيد، حتي اگر معصيتي باشد را شرک بنامد.
«شرک» نيز چون بسياري از موارد ديگر، حربه‌ي وهابيت براي قلع و قمع نموده اسلام و مسلمين بوده و هست. چنان چه وقتي عبدالوهاب از سوي انگليس مأمور شد و با آل سعود پيوند داده شد، جان و مال و نواميس مسلمانان اهل سنت در عربستان را به نام «شرک» بر طرفداران خود حلال کردند، چنان چه اسلاف‌شان (يزيد) نيز اهل مدينه را سه روز بر لشکريان خود حلال کرد و امروزه نيز در بحرين، سوريه‌، مصر و ... چنين مي‌کنند.
اما مسئله «شرک» بودن يا نبودن ساختن حرم و ضريح و آباد کردن اين محل‌هاي زيارتي و عبادتي، يک بُعد نظري و اعتقادي دارد و يک بُعد عملي:
الف – بُعد نظري و اعتقادي: اهل تشيع، بر اساس اعتقادات مبتني بر آموزه‌هاي اسلام عزيز، سيره‌ و سنّت پيامبر اکرم و ائمه معصومين صلوات الله عليهم اجمعين، اولاً نام هر کاري را «شرک» نمي‌گذارند و ثانياً ساختن حرم‌ها که در واقع مساجدي براي عبادت الله جل جلاله هستند، و زيارت اهل قبور، به ويژه قبور مؤمنين، از پدر و مادر گرفته تا اهل عصمت (ع) و توسل را نه تنها شرک نمي‌دانند، بلکه عين عبادت الله جل جلاله مي‌دانند و راه سعادت و فلاح مي‌دانند، که خود به مؤمنين (نه به همگان) فرمود:
«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَابْتَغُواْ إِلَيهِ الْوَسِيلَةَ وَجَاهِدُواْ فِي سَبِيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» (المائده، 35)
ترجمه: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد از خدا پروا كنيد و به سوي او وسيله [توسل براي تقرب] جوييد و در راهش جهاد كنيد باشد كه رستگار شويد.
نماز، روزه، حج، جهاد، تلاوت قرآن کريم، زيارت، دعا، صدقه و ... نيز همه وسايلي هستند که براي تقرب به خداوند متعال به آنها توسل مي‌جوييم.
اعتقادات اهل سنّت نيز در اين مقوله هيچ تفاوتي ندارد و اگر گروهي از عوام اهل سنّت ساخت حرم يا زيارت را شرک مي‌خوانند، تحت تأثير جوّسازي‌ها و سلطه فرهنگي وهابي‌ها قرار گرفته‌اند و نه تحت تأثير آموزه‌ها و احکام مذاهب چهارگانه اهل سنت.
اهل سنّت که نمي‌توانند مدعي شوند از پسر خليفه دوم «عبدالله بن عمر»، يا ابن داود، يا مسلم، يا بخاري سنّي‌تر هستند! در منابع موثق خود آورده‌اند: «عبدالله بن عمر، هنگام زيارت قبر پيامبر، دست راست را روى قبر مى‌نهاد و بلال حبشى چهره برآن مى‌نهاد. روشن است كه علاقه‌ي زياد و عشق و محبت به اين كار فرمان مى‌دهد و اين نوعى احترام و بزرگداشت است و مردم به تناسب شوق‌شان حالات متفاوتى دارند. بعضي‌ها وقتى قبر را مى‌بينند، بى اختيار به سمت آن مى‌شتابند، برخى هم با تاخير و درنگ‌، و همه محل خيرند.» (تاريخ بغداد، خطيب بغدادى ، ج 1 ص 146 - تاريخ الشام، ابن عساكر، ج 6 ص ‍ 108 - المنتظم، ابن جوزى ، ج 5، ص 99 - سنن ابن داود، ج 2 ص 72 - صحيح بخارى ، ج 2 ص 247)
اهل سنّت در اين امر، گاه افراطي‌تر نيز رفتار کرده‌اند: چنان چه ابن کثير در شرح مراسم تشييع ابن تيميه، که از بزرگان سلفي‌هاست و وهابي‌ها نيز به مذهب سلفي و اعتقادات ابن تيميه گرايش دارند، مي‌نويسد: تشييع کنندگان دستمال و عمامه‌هاي خود را به عنوان تبرک روي جنازه ابن تيميه انداختند... و آب غسل او را به عنوان تبرک نوشيدند» (البداية و النهايه، ج14، ص136)
و جالب آن که بدانيم امام شافع رييس مذهب شافعي مي‌گويد: هر گاه گرفتاري پيدا کردم، به زيارت قبر ابوحنيفه، رييس مذهب حنفي رفتم.  
ب – بُعد عملي: در بُعد عملي نيز اگر واقعاً حرم‌ها و قبور را مظهر شرک مي‌دانند، بروند قبور ابوسفيان [که به نامش جنب کعبه بازار تأسيس کرده بودند]، معاويه، يزيد، خالد بن وليد، ابوحنيفه و ... خلاصه خلفا و سلاطين آل سعود را تخريب کنند.
نمي‌شود مدعي شد که فقط ساختن حرم‌هاي مطهر اهل بيت عليهم‌السلام و زيارت قبور آنان و توسل به آنان در دعا به درگاه باريتعالي شرک است و ما بقي نيست. نمي‌شود مدعي شد که توسل به اميرالمؤمنين امام علي، امام حسن، حضرت سيدالشهداء ... يا امام رضا عليهم‌السلام شرک است، اما توسل به اوباماي امريکايي، نتانياهوي اسرائيلي، کوردن انگليسي، اولاند فرانسوي ... و آن هم براي قتل عام مسلمين شيعه و سنّي، حلال کردن زنان‌شان براي خود، به دندان کشيدن جگرهاي‌شان مانند مادرشان هند جگر خوار و ...، شرک نيست.
پس، اهل سنّت به هيچ وجه ساختن حرم، ضريح، زيارت و حتي توسل را شرک نمي‌دانند و اين شايعات همه توطئه‌هاي انگليسي است که توسط وهابيت و آل سعود رواج يافته و به اذهان عمومي مسلمين القا گرديده است.
 
 
تعداد بازديد:1891 آخرين تغييرات:92/05/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر