یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

رفتار آمریکا در برابر افکار عمومی ملتها خدعه آمیز است

fiogf49gjkf0d

در پيام ولي امر مسلمين به کنگره حج مطرح شد

رفتار آمريکا در برابر افکار عمومي ملتها خدعه آميز است

رهبر معظم انقلاب در پيامي به کنگره حج فرمودند: بار ديگر اعلام مي‌کنم که هر گفته و عملي که موجب برافروختن آتش اختلافات ميان مسلمانان شود و نيز اهانت به مقدسات هريک از گروههاي مسلمان يا تکفيِر يکي از مذاهب اسلامي، خدمت به اردوگاه کفر و شرک و خيانت به اسلام، و حرام شرعي است.

خبرگزاري فارس: دوران کنوني دوران بيداري و هويت يابي مسلمانان است/ رفتار آمريکا در برابر افکار عمومي ملتها خدعه آميز است


به گزارش خبرگزاري فارس، دقايقي پيش پيام فارسي و عربي مقام معظم رهبري به کنگره عظيم حج در جمع زائران بيت الله الحرام در عرفات توسط حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسکر قرائت شد.

بسم الله الرحمن الرحيم

و الحمدلله رب العالمين و الصلوة و السلام علي سيدالانبياءوالمرسلين وعلي اله الطيبين الطاهرين المنتجبين

فرارسيدن موسم حج را بايد عيد بزرگ امت اسلامي به شمار آورد. فرصت مغتنمي که اين روزهاي گرانبها در همهٔ سالها براي مسلمانان جهان پديد ميآورد، کيمياي معجزه گري است، که اگر قدر آن را شناخته و چنانکه شايسته است به کار گرفته شود بسياري از آسيب‌ها و آسيب پذيري‌هاي دنياي اسلام علاج خواهد شد.

حج، چشمهٔ جوشان فيض الهي است. يکايک شما حاجيان سعادتمند، اکنون اين اقبال بلند را به دست آورده ايد که در اين اعمال و مناسکِ آکنده از صفا و معنويت، دل و جان را شستشويي بسزا داده، از اين منبع رحمت و عزت و قدرت، ذخيره اي براي همه عمر خويش برداريد. خشوع و تسليم در برابر خداي رحيم، تعهد به وظايفي که بر دوش مسلمانان نهاده شده است؛ نشاط و حرکت و اقدام در کار دين و دنيا؛ رحم و گذشت در تعامل با برادران؛ جرات و اعتماد به نفس در برابر حوادث دشوار؛ اميد به کمک و دستگيري خداوند در همه جا وهمه چيز؛ و کوتاه سخن، ساخت و پرداخت انساني در طراز مسلماني را دراين عرصه الهيِ آموزش و پرورش، مي توانيد براي خويش تدارک ببينيدو خودِ آراسته به اين زيورها و بهره يافته از اين ذخيره‌ها را براي کشور خويش و ملت خويش، و در نهايت براي امت اسلامي، سوغات بريد.

امت اسلامي امروز بيش از هر چيز به انسان هايي نياز دارد که انديشه و عمل را در کنار ايمان و صفا و اخلاص و مقاومت در برابر دشمنان کينه ورز در کنار خودسازي معنوي و روحي، فراهم سازند. اين يگانه راه نجات جامعه بزرگ مسلمانان از گرفتاري هايي است که يا آشکارا به دست دشمن و يا با سستيِ عزم و ايمان و بصيرت، از زمان‌هاي دور در آنها فرو افتاده است.

بي شک دوران کنوني دوران بيداري و هويت يابي مسلمانان است؛ اين حقيقت را از خلال چالشهايي که کشورهاي مسلمان با آن روبرو شده اند نيز به روشني مي‌توان دريافت.

درست در همين شرايط است که عزم و اراده متکي به ايمان و توکل و بصيرت و تدبير، مي‌تواند ملتهاي مسلمان را در اين چالش‌ها به پيروزي و سرافرازي برساند و عزت و کرامت را در سرنوشت آنان رقم زند جبهه مقابل که بيداري و عزت مسلمانان را بر نمي‌تابد با همهٔ توان به ميدان آمده و از همهٔ ابزارهاي امنيتي، رواني، نظامي، اقتصادي و تبليغاتي براي انفعال و سرکوب مسلمانان و به خود مشغول ساختنِ آنان بهره مي‌گيرد.

نگاهي به وضعيت کشورهاي غرب آسيا از پاکستان و افغانستان تا سوريه و عراق و فلسطين و کشورهاي خليج فارس و نيز کشورهاي شمال آفريقا از ليبي و مصر و تونس تا سودان و برخي کشورهاي ديگر، حقايق بسياري را روشن مي‌سازد. جنگ‌هاي داخلي، عصبيت‌هاي کور ديني و مذهبي؛ بي ثباتي‌هاي سياسي؛ رواج تروريسم قساوت آميز؛ ظهور گروهها و جريان‌هاي افراط گر که به شيوه اقوام وحشي تاريخ، سينه انسان‌ها را مي‌شکافند و قلب آنان را با دندان مي‌درند؛ مسلّحيني که کودکان و زنان را مي‌کشند و مردان را سر مي‌برند و به نواميس تجاوز مي‌کنند و حتي در مواردي اين جنايات شرم آور و مشمئز کننده را به نام و زير پرچم دين مرتکب مي‌شوند، همه و همه محصول نقشه شيطاني و استکباري سرويس‌هاي امنيتي بيگانگان و عوامل حکومتي همدست آنان در منطقه است که در زمينه‌هاي مستعدّ داخلي کشورها امکان وقوع مي‌يابد و روز ملت‌ها را سياه و کام آنان را تلخ مي‌کنند.

يقيناً در چنين اوضاع و احوالي نمي‌توان انتظار داشت که کشورهاي مسلمان، خلاء‌هاي مادي و معنوي خود را ترميم کنند و به امنيت و رفاه و پيشرفت علمي و اقتدار بين المللي که برکات بيداري و هويت يابي است، دست يابند. اين اوضاع محنت بار، مي‌تواند بيداري اسلامي را عقيم و آمادگي‌هاي روحي پديد آمده در دنياي اسلام را ضايع سازد و بار ديگر، سالهاي دراز، ملت‌هاي مسلمان را به رکود و انزوا و انحطاط بکشاند و مسائل اساسي و مهم آنان همچون نجات فلسطين و نجات ملت‌هاي مسلمان از دست اندازي آمريکاو صهيونيسم را به دست فراموشي بسپارد.

علاج بنياني و اساسي را ميتوان در دو جملهٔ کليدي خلاصه کرد که هر دو از بارزترين درس‌هاي حج است:

اول: اتحاد و برادري مسلمانان در زير لواي توحيد

و دوم: شناخت دشمن و مقابله با نقشه‌ها و شيوه‌هاي او

تقويت روح اخوت و همدلي درس بزرگ حج است. در اينجا حتي جدال و درشت گويي با ديگران ممنوع است. پوشش يکسان و اعمال يکسان و حرکات يکسان و رفتار مهربان در اينجا به معني برابري و برادري همهٔ آن کساني است که به اين کانون توحيد معتقد و دلبسته اند. اين پاسخ صريح اسلام به هر آن فکر و عقيده و دعوتي است که گروهي از مسلمانان و معتقدان به کعبه و توحيد را از دائرهٔ اسلام بيرون بداند. عناصر تکفيري که امروز بازيچه صهيونيست‌هاي غدار و حاميان غربي آنان شده و دست به جنايت‌هاي سهمگين مي‌زنند و خون مسلمانان و بي گناهان را مي‌ريزند و کساني از مدعيان دينداري و ملبسين به لباس روحانيت که در آتش اختلافات شيعه و سني و امثال آن مي‌دمند، بدانند که نفس مراسم حج، باطل کننده مدعاي آنان است.

اينجانب همچون بسياري از علماي اسلام و دلسوزان امت اسلامي بار ديگر اعلام مي‌کنم که هر گفته و عملي که موجب برافروختن آتش اختلافات ميان مسلمانان شود و نيز اهانت به مقدسات هريک از گروههاي مسلمان يا تکفير يکي از مذاهب اسلامي، خدمت به اردوگاه کفر و شرک و خيانت به اسلام، و حرام شرعي است.

شناخت دشمن و شيوه‌هاي او نيز دومين رکن است. اولا وجود دشمن کين توز را نبايد به دست غفلت و فراموشي سپرد و مراسم چند باره رمي جمرات در حج، نشانهٔ نمادين اين حضور ذهنِ هميشگي است. ثانياً در شناخت دشمن اصلي که امروزه همان جبهه استکبار جهاني و شبکه جنايتکار صهيونيسم است، نبايد دچار خطا شد، و ثالثاً شيوه‌هاي اين دشمن عنود را که تفرقه افکني ميان مسلمانان و ترويج فساد سياسي و اخلاقي، و تهديد و تطميع نخبگان، و فشار اقتصادي بر ملتها، و ايجاد ترديد در باورهاي اسلامي است، بايد به خوبي تشخيص داد و وابستگان و ايادي دانسته و نادانستهٔ آنان را از اين راه شناسايي کرد.

دولت‌هاي استکباري و پيشاپيش آنان آمريکا، به کمک ابزارهاي رسانه اي فراگير و پيشرفته، چهره واقعي خود را مي‌پوشانند و با دعوي طرفداري از حقوق بشر و دموکراسي، رفتاري خدعه آميز در برابر افکار عمومي ملت‌ها در پيش مي‌گيرند. آنان در حالي دم از حقوق ملت‌ها مي‌زنند که ملت‌هاي مسلمان، هر روز بيشتر از گذشته، آتش فتنه‌هاي آنان را با جسم و جان خود لمس مي‌کنند.

يک نگاه به ملت مظلوم فلسطين که دهها سال است روزانه زخم جنايات رژيم صهيونيستي و حاميانش را دريافت مي‌کند؛ يا به کشورهاي افغانستان و پاکستان و عراق که تروريسم زائيدهٔ سياست‌هاي استکبار و ايادي منطقه اي آنان، زندگي را به کام ملت‌هاي آنان تلخ کرده است، يا به سوريه که به جرم پشتيباني از جريان مقاومت ضد صهيونيستي، آماج کينهٔ سلطه گران بين المللي و کارگزاران منطقه ا ي آنان شده و به جنگ خونين داخلي گرفتار آمده است، يا به بحرين يا به ميانمار که هر يک به نحوي، مسلمانان محنت زده مغفول و دشمنانشان مورد حمايت اند يا به ملت‌هاي ديگري که از سوي آمريکا و متحدانش، پي در پي به تهاجم نظامي و يا تحريم اقتصادي يا خرابکاري امنيت تهديد مي‌شوند، مي‌تواند چهره واقعي اين سردمداران نظام سلطه را به همه نشان دهد.

نخبگان سياسي و فرهنگي و ديني در همه جاي جهان اسلام بايد خود را به افشاي اين حقايق، متعهد بدانند اين وظيفهٔ اخلاقي و ديني همهٔ ما است. کشورهاي شمال آفريقا که متاسفانه امروز در معرض اختلافات عميق داخلي قرار گرفته اند بيش از همه بايد به اين مسئوليت عظيم، يعني شناخت دشمن و شيوه‌ها و ترفندهايش، توجه کنند. ادامهٔ اختلافات ميان جريان‌هاي ملي و غفلت از خطر جنگ خانگي در اين کشورها، خطر بزرگي است که خسارت آن براي امت اسلامي به اين زودي‌ها جبران نخواهد شد.

ما البته ترديد نداريم که ملت‌هاي به پا خاستهٔ آن منطقه که بيداري اسلامي را تجسم بخشيدند باذن الله اجازه نخواهند داد که عقربهٔ زمان به عقب برگردد و دوران زمامداران فاسد و وابسته و ديکتاتور تکرار شود، ليکن غفلت از نقش قدرتهاي استکباري در فتنه انگيزي و دخالتهاي ويرانگر، کار آنان را دشوار خواهد کرد و دوران عزت و امنيت و رفاه را سالها به عقب خواهد افکند. ما به توانايي ملت‌ها و قدرتي که خداوند حکيم در عزم و ايمان و بصيرت توده‌هاي مردم قرار داده است، از اعماق دل باور داريم و آن را در بيش از سه دهه در جمهوري اسلامي ايران، به چشم خود ديده و با همهٔ وجود خود آزموده ايم؛ همت ما، فراخوان همهٔ ملت‌هاي مسلمان به اين تجربه برادرانشان در اين کشور سرافراز و خستگي ناپذير است.

از خداوند متعال صلاح حال مسلمانان و دفع کيد دشمنان را خواستارم و حج مقبول و سلامت جسم و جان و ذخيرهٔ سرشار معنوي را براي شما حجاج بيت الله الحرام مسالت مي‌کنم.

والسلام عليکم و رحمة الله

سيّد علي خامنه اي

پنجم ذي الحجه 1434 مصادف با 19 مهر ماه 1392
 
تعداد بازديد:1141 آخرين تغييرات:92/07/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر