یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تحریم‌های جدید علیه ایران این هفته در کنگره بررسی می‌شود/ ایران حق غنی‌سازی داخلی ندارد

رئيس کميته روابط خارجي سنا:

تحريم‌هاي جديد عليه ايران

سناي آمريکا اين هفته دور جديدي از تحريم‌‌هاي ضدايراني را مورد بررسي قرار مي‌دهد که در صورت تصويب از ايران خواهد خواست برنامه هسته‌اي خود را به طور کامل کنار بگذارد.


خبرگزاري فارس: تحريم‌هاي جديد عليه ايران اين هفته در کنگره بررسي مي‌شود/ ايران حق غني‌سازي داخلي ندارد

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري رويترز، کنگره آمريکا روز يکشنبه از تصميم خود براي افزايش تحريم‌ها عليه ايران خبر داد. اين اقدام با هدف افزايش فشارها بر ايران در طول مذاکرات هسته‌اي صورت مي‌گيرد.

به نوشته رويترز اين تصميم نشان‌دهنده بدبيني کنگره به دور تازه مذاکرات هسته‌اي و همچنين از سرگيري فعاليت‌هاي لابي‌هاي اسرائيلي در کنگره عليه ايران است.

ايران و گروه 1+5 پنج‌شنبه هفته گذشته دور تازه‌اي مذاکرات هسته‌اي را آغاز کردند. اين مذاکرات که بيش از سه روز طول کشيد، با حضور وزيران خارجه کشورها برگزار شد، اما طرفين نتوانستند به توافق نهايي دست پيدا کنند.

دور بعدي مذاکرات روز 29 آبان بار ديگر در ژنو برگزار مي‌شود. هرچند سطح گفت‌وگوهاي جلسه بعدي پايين‌تر و در سطح مديران سياسي است، اما برخي اعضا از جمله انگليس و روسيه تأکيد کرده‌اند که شانس دستيابي به توافق بسيار بالا است.

«باب منندز» رئيس کميته روابط خارجي سناي آمريکا گفته است اين کميته اين هفته با هدف استمرار فشار بر ايران، تصويب دور تازه‌اي از اين تحريم‌ها را بررسي مي‌کند.

وي مي‌گويد: نگراني‌ ما اين است که ما حتي بيش از ايراني‌ها به رسيدن به توافق مشتاق باشيم.

منندز همچنين حق غني‌سازي داخلي را نيز رد کرده و مي‌گويد هيچ حق بين‌المللي براي غني‌سازي داخلي وجود ندارد و آمريکا نيز نبايد چنين حقي را براي ايران به رسميت بشناسد.

اين تحريم‌ها قرار بود در يک ماه گذشته در سنا مورد بررسي قرار گيرد، اما به درخواست کاخ سفيد بررسي آن به تعويق افتاد. دولت آمريکا معتقد است تصويب دور جديدي از تحريم‌ها آن هم در حالي که مذاکرات در جريان است، مي‌تواند روند مثبت مذاکرات را از بين ببرد.

با اين حال، سناتور جمهوري‌خواه «ليندزي گراهام» که از جمله حاميان اين تحريم‌هاست، مي‌گويد: به زودي طرحي جديد از سوي هر دو حزب به کنگره معرفي مي‌شود که چهار بخش دارد. نتيجه معقول (در مذاکرات) يعني اينکه ايران غني‌سازي را متوقف کند، سانتريفيوژها را اسقاط کند و فعاليت رآکتور توليد پلوتونيوم اراک را نيز متوقف کند.

وي افزود: اگر ايراني‌ها مي‌خواهند برنامه هسته‌اي صلح‌آميز داشته باشند، که من شخصا با آن مشکلي ندارم، بايد بگذارند جامعه بين‌الملل چرخه سوخت آن‌ها را کنترل کند، يعني برنامه هسته‌اي آن‌ها مانند مکزيک يا کانادا باشد، نه کره شمالي. آن‌ها همچنين بايد تمام اورانيوم با غناي بالاي خود را به جامعه بين‌الملل تحويل دهند. فکر مي‌کنم اين چهار بند، مجموعا نتيجه‌اي خوب براي جهان و البته براي ايران است.
 
تعداد بازديد:939 آخرين تغييرات:92/08/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر