سه شنبه 6 اسفند 1398 - 1 رجب 1441 - 25 فوريه 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

امکانات ايران براي رويت هلال ماه نظير ندارد

رئيس ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري گفت : سازکارها ، امکانات و نيروهاي متخصصي که در ايران براي رويت هلال ماه به کار گرفته مي شود در دنيا بي نظير است.
 
واحد مرکزي خبر: حجت الاسلام و المسلمين احمد مروي با اشاره به آغاز فعاليت حدود 150 گروه در سراسر کشور براي رويت هلال ماه از روز پنجشنبه افزود : در کل کشور گروههاي رصدگر متشکل از افراد متخصص با ابزار و تجهيزات علمي مستقر هستند و افراد همراه آنان نيز دوره ها آموزشي ويژه ديده اند و شبکه وسيع و گسترده اي براي رويت هلال ماه در کشور تشکيل شده است.

وي با بيان اينکه ايران در اين خصوص در جهان مطرح است،اظهار داشت: در بعضي سال ها بنا به تشخيص ، هواپيما نيز براي رويت هلال ماه شوال به پرواز در مي آيد.

حجت الاسلام و المسلمين مروي افزود : اگرچه رويت هلال ماه شوال در هواپيما حجيت ندارد اما براي اطمينان و کمک به افزايش دقت در اين زمينه استفاده مي شود.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه آيا گروه هاي استهلال صرفا براي رويت هلال ماه رمضان و شوال فعال مي شوند ، گفت : ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري در طول سال فعال است اما طبيعي است که ساير ماه هاي قمري حساسيت اين دو ماه را نداشته باشند زيرا در اين دو ماه موضوع وجوب روزه با آغاز ماه مبارک رمضان ، شب هاي قدر و همچنين حرام بودن روزه در روز عيد سعيد فطر مطرح است.

حجت الاسلام و المسلمين مروي درباره اختلاف نظر ميان فقها و مراجع اظهار داشت : يک مرجع ، وحدت افق را شرط مي داند و مرجع ديگر نظر ديگري مي دهد و در توضيح المسايل مراجع نيز از اين موارد مشاهده مي شود و مقلدان هر مرجع نيز بر اساس نظر مرجع خود عمل مي کنند و هيچ مشکل يا مسئوليت شرعي نيز متوجه مقلدان آنان نيست.

وي افزود : در مورد رويت هلال ماه شوال ممکن است مرجعي معتقد به ديدن هلال ماه با چشم غير مسلح باشد و مرجع ديگر رويت هلال ماه شوال را با چشم مسلح هم قابل قبول بداند که اختلاف نظرها از اين موارد ناشي مي شود.
تعداد بازديد:790 آخرين تغييرات:86/07/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر