شنبه 4 خرداد 1398 - 20 رمضان 1440 - 25 مي 2019
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

استفاده از اهل‌ فرهنگِ متدین و معتقد به اسلام‌سیاسی در مراکز فرهنگی

fiogf49gjkf0d

رهبر معظم انقلاب:

استفاده از اهل‌ فرهنگِ متدين و معتقد به اسلام‌سياسي در مراکز فرهنگي

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار شهردار و رييس و اعضاي شوراي شهر اسلامي تهران فرمودند: روحيه مديريت جهادي در اداره شهر تهران و کشور حاکم باشد.


خبرگزاري فارس: اقدامات شهرداري در بخشهاي مختلف برجسته و خوب بوده است/ استفاده از اهل‌ فرهنگِ متدين و معتقد به اسلام‌سياسي در مراکز فرهنگي

به گزارش گروه سياسي خبرگزاري فارس و به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پيش از ظهر امروز (دوشنبه) در ديدار رئيس و اعضاي شوراي اسلامي، شهردار، معاونين و شهرداران مناطق مختلف تهران، با اشاره به لزوم اهتمام ويژه به معماري ساخت و سازها در تهران به منظور ايجاد فضاي سبک زندگي اسلامي، تأکيد کردند: در اداره کلان شهر تهران و همچنين در اداره کشور بايد روحيه خدمت به مردم با نيت خدايي و با تکيه بر علم و درايت يا همان روحيه مديريت جهادي حاکم باشد تا بتوان از مشکلات عبور کرد و به پيش رفت.

ايشان ضمن تبريک به اعضاي دوره جديد شوراي اسلامي شهر و همچنين شهردار تهران به دليل به دست آوردن فرصت خدمت به مردم، اهميت تهران را فراتر از يک کلان‌شهر دانستند و فرمودند: تهران، از يک طرف نماد آباداني، صلاح، سعادت و سبک زندگي در کشور است و از طرف ديگر به عنوان الگو و خط دهنده براي شهرهاي سراسر کشور، مطرح است.

رهبر انقلاب اسلامي با قدرداني از خدمات شهرداري تهران در سال‌هاي اخير افزودند: با وجود برخي مشکلات همچون آلودگي هوا و حمل و نقل و تراکم جمعيت در تهران، اما اقدامات شهرداري در بخش‌هاي مختلف همچون تميزي شهر، فضاي سبز و بوستان‌ها، ساخت بزرگراه‌ها و پل‌ها، گسترش مترو، و ايجاد فضاهاي ورزشي، کاملاً برجسته و خوب بوده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رمز اين موفقيت‌ها را مديريت جهادي دانستند و تأکيد کردند: اگر مديريت جهادي يا همان کار و تلاش با نيت الهي و مبتني بر علم و درايت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرايط کنونيِ فشارهاي خباثت آميزِ قدرت‌هاي جهاني و در شرايط ديگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد.

ايشان با اشاره به حضور سلايق و ديدگاه‌هاي سياسي مختلف در شوراي اسلامي شهر تهران، خاطرنشان کردند: تا هنگامي که نيت همه اعضاي شورا، خدمت به مردم و کار براي آنها باشد، اين ديدگاه‌هاي مختلف، در مسير اين هدف والا، تفاوتي نخواهند داشت.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خطاب به اعضاي شوراي چهارم شهر تهران تأکيد کردند: شما تلاش کنيد با همت بر کار و خدمت، تجربه خوبي به يادگار بگذاريد.

ايشان در ادامه چند نکته را نيز درخصوص شهرداري تهران بيان کردند.

تعامل دوسويه شهرداري تهران و دولت، نخستين موضوعي بود که رهبر انقلاب اسلامي بر آن تأکيد کردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي فرمودند: اين موضوع، توصيه هميشگي من بوده است که متأسفانه در برخي برهه‌ها، به آن عمل نشد و مشکلاتي بوجود آمد اما بايد شهرداري تهران تمام تلاش خود را براي تعامل با دولت انجام دهد و البته به دولت نيز براي همکاري با شهرداري و شوراي شهر توصيه شده است.

ايشان با اشاره به سخنان رئيس شوراي شهر تهران مبني بر حضور وزرا در جلسات شورا خاطرنشان کردند: اين روند تعامل و همکاري بايد ادامه يابد.

رهبر انقلاب اسلامي به موضوع معماري ساخت و سازها در تهران نيز اشاره کردند و فرمودند: حقيقتاً معماري و نماي تهران، نماي يک شهر اسلامي نيست و شهرداري و شوراي شهر بايد اين موضوع را جزء جدي‌ترين مسائل خود بدانند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تأثيرگذاري معماري و نماي ساخت و سازها بر فضاي سبک زندگي افزودند: بايد هرچه ممکن است محيط زندگي شهر، بگونه‌اي طراحي و ساخته شود که تحقق سبک زندگي اسلامي راحت‌تر، امکان‌پذير باشد.

مراکز فرهنگي شهرداري و لزوم توجه بسيار جدي به محتواي اين مراکز فرهنگي، موضوع ديگري بود که رهبر انقلاب اسلامي، آن را بيان کردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي فرمودند: کارها و اقدامات فرهنگي همچون شمشير دودَم است، اگر همراه با محتواي خوب باشد، بستر اصلاح جامعه خواهد بود اما اگر با محتواي نامناسب باشد، بستر گسترش نابساماني و کژي خواهد شد.

ايشان با تأکيد بر لزوم استفاده از محتواي قوي و صحيح فرهنگي، خاطرنشان کردند: در مراکز فرهنگي همچنين بايد از افراد اهل فرهنگي استفاده کرد که واقعاً متدين و انقلابي و معتقد به اسلام سياسي و مردم‌سالاري ديني باشند.

رهبر انقلاب اسلامي، مراقبت از ريخت و پاش‌ها در شهرداري و تقويت روحيه درست‌کاري و امانت‌داري را مورد تأکيد قرار دادند و درخصوص روابط شوراي شهر و شهرداري افزودند: شوراي اسلامي شهر بايد علاوه بر نظارت بر شهرداري و هدايت آن، حمايت هم بکند و کارها براساس تفاهم، برادري و داشتن وظيفه مشترک به پيش رود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر قدر دانستن باغات و درخت‌هاي تهران و حفظ اين ثروت‌هاي ملي، به موضوع ساخت و سازها در ارتفاعات تهران و لزوم جلوگيري از تبديل منابع طبيعي به ساختمان نيز اشاره کردند.

در اين ديدار آقاي قاليباف شهردار تهران در گزارشي از عملکرد شهرداري تهران، عدالت‌محوري، کاهش فاصله طبقاتي در شهر، گسترش روحيه جهادي و فرهنگ کار و تلاش، تأکيد بر کارهاي علمي و مطالعاتي و خرد جمعي، مشارکت مردم و نخبگان در اداره شهر، مبارزه جدي با فساد اداري و مالي، توجه به مساجد و حسينيه‌ها و حوزه‌هاي علميه، شفافيت و قانون‌مداري و هماهنگي و همدلي با اعضاي شوراي شهر را از رويکردها و جهت‌گيري‌هاي شهرداري تهران عنوان کرد.

وي همچنين گزارشي از اقدامات شهرداري در 8 سال گذشته از جمله ساخت 235 کيلومتر بزرگراه، 330 پل، افزايش خطوط مترو به 162 کيلومتر، ساخت 10 هزار صندلي سينما و ساخت باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب و سراهاي محله ارائه کرد.

همچنين آقاي مسجدجامعي رئيس شوراي اسلامي شهر تهران ضمن ارائه گزارشي از عملکرد شورا از تشکيل سه کميسيون ويژه نظارت، سلامت، و معماري و شهرسازي در شورا به منظور بررسي و حل مشکلات خبر داد.

وي با اشاره به تجربيات، تخصص و سابقه ايثارگري اعضاي شوراي شهر از همکاري خوب و نزديک شورا با دولت و مجلس خبر داد و گفت: همراهي و همدلي اعضاي شوراي شهر ارزشمند است و مي‌تواند در حل مشکلات مؤثر باشد.
 
تعداد بازديد:963 آخرين تغييرات:92/10/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر