پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

جزئیات سهم یارانه خانوار، تولید و سلامت

سخنگوي کميسيون تلفيق خبر داد

جزئيات سهم يارانه خانوار، توليد و سلامت

سخنگوي کميسيون تلفيق با اشاره به اينکه امروز در مصوبه جدا شدن درآمد آب، گاز و نفت از خزانه تجديد نظر شد، از تصويب جزئيات تبصره هدفمندي از جمله سهم ۴۱ هزار ميليارد يارانه نقدي خانوار و ۱۰ هزا ميليارد توماني توليد خبر داد.
 

خبرگزاري فارس: جزئيات سهم يارانه خانوار، توليد و سلامت/ فاز دوم در شرايط تورمي اجرا نمي‌شود/ حذف پردرآمدها با خوداظهاري

غلامرضا کاتب  سخنگوي کميسيون تلفيق در نشست بررسي لايحه بودجه گفت: در جلسه شب گذشته کميسيون تلفيق بخش درآمدي تبصره هدفمندي مورد بررسي قرار گرفت و رقم 63 هزار و 200 ميليارد تومان عينا تصويب شد.

وي افزود: رقم 63 هزار و 200 ميليارد تومان درآمد حاصل از هدفمندي در کل از دو منبع حاصل مي‌شود که يکي 11 هزار و 300 ميليارد تومان است که اين درآمد مربوط به منابع داخلي بودجه است و در قالب يارانه نان و برق تأمين مي‌شود.

سخنگوي کميسيون تلفيق تصريح کرد: منبع دوم و رديف ديگر مربوط مي‌شود به رقم 52 هزار ميليارد تومان که درآمد مذکور از محل اصلاح قيمت کالاها و خدمات حاصل مي‌شود. 

کاتب اظهار داشت: کميسيون عين بند الف تبصره هدفمندي را تصويب کرد. در بند ب  تبصره هدفمندي پيشنهاد شده بود که در سال 93 درآمدهايي که به صنعت برق مي‌آيد، 100 درصد براي توسعه زير ساخت‌هاي صنعت برق هزينه شود.

وي افزود: کميسيون تلفيق در خصوص بند ب تبصره هدفمندي اصلاحاتي انجام داد و مقرر شد تا در جهت رعايت اصل 52 و 53 قانون اساسي و همچنين به موجب رعايت انضباط مالي کليه درآمدهاي مربوط به شرکت نفت به حساب خزانه واريز شود و معادل 100 درصد آن از خزانه برداشت سپس در اختيار شرکت برق قرار بگيرد تا به عنوان توسعه زير ساخت شرکت برق هزينه شود.

سخنگوي کميسيون تلفيق در مورد اينکه بسياري سؤال مي‌کنند که چرا فقط درآمدهاي شرکت برق به خود شرکت تعلق مي‌گيرد و در مورد شرکت‌‌هاي ديگر مثل آب، گاز و نفت و ... اين تصميم گرفته نشده است، اظهار داشت: اين موضوع به دو دليل صورت گرفت يکي اينکه توليد کشور بسيار به انرژي برق وابسته است و براي رونق اقتصادي کشور بسيار نيازمند به انرژي برق است در حاليکه به انرژي‌هاي ديگر تا اين حد وابسته نيست.

کاتب افزود: بنابراين کميسيون تلفيق در جهت رونق اقتصادي تصميم گرفت تا اين انرژي مورد نياز مرتبط با صنعت را از انرژي‌هاي ديگر مستثني کند و درآمدش را به خودش بازگرداند. 

سخنگوي کميسيون تلفيق اظهار داشت: دليل دوم اختصاص درآمدهاي شرکت برق به خودش اين بود که اين صنعت در طول سنوات گذشته و در جهت اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها بالغ بر 13 هزار ميليارد تومان بدهي داشت، بنابراين دولت پيشنهاد داد تا از درآمدهاي مربوط به شرکت خودش استفاده کند. 

* پرداخت 41هزار ميليارد تومان به يارانه خانوار/ يارانه نقدي 45500

کاتب گفت: در بند ج تبصره هدفمندي يارانه‌ها از مبلغ 53 هزار و 200 ميليارد تومان نزديک به 41 هزار ميليارد تومان مانند سنوات گذشته به پرداخت يارانه به خانوار اختصاص مي‌يابد، يعني همان مبلغ 45 هزار و 500 تومان به هر فرد پرداخت مي‌شود.

وي افزود: همچنين رقم 11 هزار و 200 ميليارد تومان هم به بخش نظام سلامت و کمک‌هاي غير نقدي به بخش بيمه‌اي تعلق مي‌گيرد که مجلس اين رقم را تفکيک نکرد که چه مبلغي به بيمه‌ و چه مبلغي به نظام سلامت تعلق بگيرد بلکه دولت در اين مسئله آزاد است و مي‌‌تواند خود تصميم‌گيري کند. 

سخنگوي کميسيون تلفيق اظهار داشت: همچنين دولت پيشنهاد داده بود تا رقم 10 هزار ميليارد تومان به بخش توليد تعلق گيرد که کميسيون تلفيق همان رقم را مصوب کرد.

کاتب گفت: تنها تغييري که مجلس در بخش هزينه‌اي تبصره هدفمندي داد جابه‌جايي تا 20 درصد بود که کميسيون تلفيق آن را به 10 درصد کاهش داد.

وي افزود: پيشنهادي ديگري که در تبصره هدفمندي مطرح شده بود اختصاص رقم 2 هزار ميليارد تومان براي بيمه بيکاري و متقاضيان کار بود تا اين افراد که بيکار شده‌اند، بيمه‌اشان به هيچ وجه قطع نشود. *حذف پردرآمدها  با خوداظهاري سخنگوي کميسيون تلفيق اظهار داشت: همچنين نکته ديگر شناسايي دهک‌هاي پر درآمد بود و حذف آن‌ها از شمول دريافت يارانه البته شنايايي و حذف آنها به عهده دولت است ولي کميسيون تلفيق در اين خصوص پيشنهاد داد تا دولت بجاي حذف از مردم خود اظهاري بگيرد و بگذارد مردم خودشان اعلام انصراف کنند.

کاتب گفت: به اين ترتيب که دولت رقمي را تعيين کند که مطابق آن رقم افرادي که کمتر از آن مي‌گيرند جزء يارانه‌بگيرها بمانند و افرادي که بيشتر از آن مي‌گيرند از يارانه‌بگير حذف شوند ولي اينکه چه کساني مي‌خواهند يارانه بگيرند و چه کساني مي‌خواهند حذف شوند را در نهايت خود مردم اظهار کنند. به عبارتي به مردم اعتماد کنيم و مشکلات شناسايي دهک‌هاي پردرآمد با اين شيوه حل شود.

وي افزود: دو بند ديگر در قانون هدفمندي در قالب بند د بود که شهرهاي بالاي يک ميليون جمعيت که آلاينده هستند دولت عوارضي براي بهبود سيستم حمل و نقل و کاهش آلايندگي از آنها بگيرد.

سخنگوي کميسيون تلفيق گفت: کميسيون تلفيق مقرر کرد که حتما شهرهاي بالاي يک ميليون  نفر جمعيت که جزو شهرهاي آلوده هم هستند شامل اين قانون شوند و تشخيص آلودگي اين شهرها به عهده سازمان محيط زيست باشد.

کاتب گفت: بقيه بندهاي تبصره هدفمندي کاملا مانند پيشنهاد دولت مصوب شد. *هدفمندي در شرايط تورمي اجرا نخواهد شد

وي در خصوص زمان اجراي مرحله دوم هدفمندي بيان داشت: اجراي مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها زماني است که کشور با شرايط  افزايش تورم مواجه نباشد، يعني شرايط تورمي کشور در حال کاهش باشد و مطمئنا اگر شرايط تورمي رو به افزايش باشد دولت نمي‌آيد قيمت کالا و خدمات را بالا ببرد که به تورم افزوده شود. *مجوز ۱۰۰ميليارد دلاري وزارت نفت براي جذب سرمايه خارجي

سخنگوي کميسيون تلفيق بيان داشت: شب گذشته در کميسيون تلفيق مصوبات بسيار خوبي در جهت حمايت از سرمايه‌گذاري داشتيم که يکي اين بود که براي  اولين بار مجلس به دولت اجازه داد تا 100 ميليارد دلار وزارت نفت بتواند در قالب بيع متقابل يا بيوتي دولت از توان مالي کشورهاي خارجي و سرمايه‌گذاران خارجي استفاده کند و اين در تاريخ بعد از انقلاب اولين بار است که مجلس به دولت اين اجازه را داده است.

کاتب گفت: مصوبه ديگر  که در کميسيون تلفيق مصوب شد و باز باعث رونق اقتصادي  و سرمايه‌گذاري در صنايع نفتي مي‌شود، تعيين قيمت نفت خام براي واحدهاي و پالايشگاه‌هاي خصوصي و غيردولتي بود که مجوز داديم بين 90 تا 95 درصد قيمت صادراتي فوب خليج فارس وزارت نفت قيمت نفت را تعيين و به شرکت‌هاي خصوصي و غيردولتي داخلي بفروشد.

وي افزود: همچنين بحث قيمت پايه‌گذاري خوارک گاز واحدهاي پتروشيمي‌ها در چارچوب قانون هدفمندي يارانه‌ها به دو گونه تعيين شده بود يکي اينکه براي آن قيمت تعيين  شود  و يکي اينکه ضابطه مشخص کنيم،بنابراين کميسيون تلفيق به جاي تعيين قيمت براي پالايشگاه‌هاي پتروشيمي ضابطه مشخص کرد. *تعيين تکليف نرخ خوراک پتروشيمي‌ها

سخنگوي کميسيون تلفيق اظهار داشت: ضابطه به اين صورت تعيين شد که نرخ بازدهي داخلي ارز سرمايه‌گذار اين واحدها 25 درصد تعيين شود تا نرخ بازگشت سرمايه حداقل 25 درصد باشد.

کاتب گفت: همچنين به دولت اجازه داده شد به شرکت‌هايي که در مناطق کم برخوردار سرمايه‌گذاري و اشتغالزايي مي‌کنند به همان اندازه به آنها تخفيفاتي داده شود و اين ضابطه به نفع اقتصاد کشور و  توسعه مناطق محروم و غيربرخوردار خواهد بود. *عرضه سهام فازهاي پارس جنوبي وي افزود: وزارت نفت با ايجاد شرکت‌هاي پروژه موضوع تبصره 8 اين قانون براي فازهاي باقي مانده پارس جنوبي و ساير ميادين مشترک با فروش سهام آنها نسبت به توسعه آن پروژه اقدام کند.

سخنگوي کميسيون تلفيق اظهار داشت: کميسيون در اين خصوص مصوب کرد که شرکت نفت مي‌تواند با انجام شرکت پروژه‌‌اي، سهام واگذار کنند و از منابع مالي از واگذاري سهام، فازهاي بعدي پارس جنوبي را تکميل کنند.

کاتب گفت: در وزارت نيرو دو مصوبه داشتيم يکي اينکه به منظور اجراي طرح‌هاي افزايش بازدهي نيروگاه‌ها با اولويت نصب بخش بخار در نيروگاه‌ها سيکل ترکيب توسعه استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير، کاهش تلفات، بهينه‌سازي مصرف، صرفه‌جويي در مصرف سوخت مايع جايگزيني مصرف برق به جاي گاز يا فرآوده‌هاي نفت در مناطقي که توجيه اقتصادي دارند، افزايش سقف صادرات برق تا سقف 120 هزار ميليارد ريال به روش بيع متقابل با سرمايه‌گذاران بخش خصوصي و عمومي با اولويت استفاده از تجهيزات داخل قرارداد منعقد شود که اين موضوع هم براي اولين بار تا سقف 120 هزار ميليارد ريال اتفاق افتاده است.

وي افزود: مصوبه ديگر در بخش وزارت نيرو  اين بود که براي اجراي طرح‌هاي آب-فاضلاب، بهينه‌سازي، صرفه‌جويي مصرف آب و اجراي طرح‌هاي جمع‌آوري و طرح بهداشتي و فاضلاب و ...  تا سقف 10 ميليارد دلار يا معادل ريالي آن به روش بيع متقابل يا ساخت و بهره‌برداري و تحويل بيوتي و ساير روش‌هاي مشابه موضوع بند ب ماده 214 قانون برنامه پنجم توسعه و همچنين تضمين خريد آب با سرمايه‌گذاري خصوصي و تعاوني براي حداکثر 10 سال قرارداد منعقد يا مجوز صادر شود.

سخنگوي کميسيون تلفيق گفت: اين مصوبه کمک خوبي است به وزارت نيرو که اگر با بخش خصوصي بصورت بي او تي در جايي پروژه‌اي اجرا کند بتواند از اين مبلغ، خريد تضميني و سرمايه‌گذاري کند و اين مصوبه موجب اتمام بسياري از پروژه‌هاي نيمه تمام آب و فاضلاب منطقه مي‌شود.


 
تعداد بازديد:944 آخرين تغييرات:92/11/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر