شنبه 16 فروردين 1399 - 10 شعبان 1441 - 4 آپريل 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

رجزخوانی اوباما خطاب به موسسات اروپایی

fiogf49gjkf0d

با تاکيد بر تداوم تحريم‌هاي کنوني

رجزخواني اوباما خطاب به موسسات اروپايي

رئيس جمهور آمريکا در کنفرانس خبري مشترک با همتاي فرانسوي خود با بيان اينکه شديدا به اجراي تحريم‌هاي کنوني پايبند است، گفت:اين پيام را هم بايد به ايراني‌ها بدهيم در صورتي که موضوع هسته‌اي حل و فصل نشود، تحريم‌هاي بيشتري در دستور کار قرار مي‌گيرد.


خبرگزاري فارس: رجزخواني اوباما در کنار اولاند خطاب به موسسات اروپايي/ اگر شرکتي تحريم‌هاي ايران را نقض کند، آمريکا مانند «يک تن آجر» بر سر آن‌ها آوار مي‌شود

به گزارش خبرگزاري فارس، «باراک اوباما» و «فرانسوا اولاند» روساي‌جمهور آمريکا و فرانسه روز سه‌شنبه در کنفرانس خبري مشترک در کاخ سفيد حاضر شدند.

رئيس‌جمهور آمريکا در ابتداي اين نشست به مذاکرات هسته‌اي با ايران پرداخت و مدعي شد: «اتحاد ما به همراه تحريم‌هاي قدرتمند توانست بخش‌هاي کليدي برنامه هسته‌اي ايران را تعليق کرده و به عقب بازگرداند.»

اوباما به علاوه گفت که آمريکا و فرانسه بر اعمال قدرتمند تحريم‌هاي کنوني عليه ايران، تفاهم دارند.

وي در ادامه با اشاره به در جريان بودن مذاکرات صلح سوريه در ژنو، از کشورهاي جهان خواست از ورود نيروهاي خارجي به سوريه جلوگيري کنند. رئيس‌جمهور آمريکا همچنين گفت: مسکو بايد اطمينان حاصل کند که دولت سوريه به تعهد خود مبني بر امحاي تسليحات شيميايي پايبند است.

اوباما ضمن تمجيد از دولت فرانسه و تاکيد بر روابط دوجانبه، افزود دعوت اولاند براي سفر به فرانسه در ماه ژوئن را پذيرفته است.

«فرانسوا اولاند» رئيس‌جمهور فرانسه نيز در اين نشست به موضوع برنامه هسته‌اي ايران پرداخت و گفت: با اوباما موافق است که 1+5 توانسته است بخش‌هايي از برنامه هسته‌اي ايران را متوقف کند.

وي در مورد سوريه نيز به موضوع تصميم چند ماه قبل کشورهاي غربي براي حمله به سوريه اشاره کرد و افزود: فرانسه آن زمان براي اقدام نظامي آماده بود، اما «رئيس‌جمهور اوباما به ما يادآوري کرد که گزينه‌هاي ديگري هم وجود دارد

اوباما در پاسخ به سوالي در مورد سوريه و اينکه آيا نبايد فشارها بر دولت اين کشور را افزايش داد، تصريح کرد: وضعيت سوريه براي اين کشور، براي منطقه و براي امنيت جهاني بد است، چراکه اين منطقه محلي امن براي گروه‌هاي تندرو ايجاد کرده است. وي همچنين گفت: طبق بيانيه ژنو يک بايد در سوريه دولتي انتقالي تشکيل شود که در بر گيرنده همه گروه‌هاي قوميتي در اين کشور باشد. وي افزود که هنوز تا دستيابي به چنين دولتي فاصله زيادي وجود دارد.

اوباما يادآور شد هم آمريکا و هم فرانسه به حمايت از مخالفان ميانه‌رو در سوريه ادامه مي‌دهند و همچنين به کمک‌هاي انسان‌دوستانه به سوريه متعهد هستند. وي تاکيد کرد که در وضعيت کنوني سوريه، راه‌حل نظامي وجود ندارد.

وي در مورد اجراي توافق هسته‌اي با ايران هم گفت: «ما به شدت به اجراي تحريم‌هاي کنوني پايبند هستيم. ما براي ايراني‌ها هم روشن کرده‌ايم که کوتاه نمي‌آييم. در گفت‌وگوهاي خصوصي با رئيس‌جمهور اولاند، او نيز احساسي مشابه داشت. ما تحريم‌هاي جديد نمي‌خواهيم، چراکه اين تحريم‌ها بوده که به آن‌ها فشار آورده و آن‌ها را به پاي ميز مذاکره آورده است. اما اين پيام را هم بايد به ايراني‌ها بدهيم که در صورتي که موضوع هسته‌اي حل و فصل نشود، تحريم‌هاي بيشتري در دستور کار قرار مي‌گيرد.»

اوباما همچنين در مورد شرکت‌هايي که ممکن است به دنبال فرصت‌هاي تجاري فراتر از تحريم‌ها در ايران باشند، گفت: اين شرکت‌ها اعتبار خود را در معرض خطر قرار مي‌دهند. وي سپس هشدار داد که اگر شرکتي تحريم‌هاي ايران را نقض کند، آمريکا مانند «يک تن آجر» بر سر آن‌ها آوار مي‌شود.

در ادامه اولاند در پاسخ به سوالي در مورد سفر هيئت تجاري فرانسه به ايران گفت که او رئيس‌جمهور اين کشور است، و نه رئيس اتحاديه‌هاي کارگري و اين هيئت‌ها هم آزادانه به ايران سفر کرده‌اند. با اين حال وي گفت که به اين شرکت‌ها نسبت به تحريم‌ها و لزوم پايبندي به آن‌ها يادآوري کرده است.

وي تأکيد کرد که تا زماني که توافق جامع ميان ايران و 1+5  به دست نيايد، تحريم‌هاي کنوني پابرجاست و تجارت با ايران تنها زماني مقدور مي‌شود که اين تحريم‌ها برداشته شود.

اوباما در ادامه اين نشست در پاسخ به اين سوال که بين انگليس و فرانسه کداميک متحد اروپايي نزديک‌تري براي آمريکاست، گفت که دو دختر دارد و بين آن‌ها فرقي نمي‌گذارد؛ در مورد شرکاي اروپايي نيز همين‌طور است و تفاوتي ميان آن‌ها وجود ندارد.

وي از رسوايي جاسوسي اخير آژانس امنيت ملي آمريکا گفت که عميقا به قوانين اطلاعاتي و نحوه جمع‌آوري داده در سرتاسر جهان پايبند است. وي افزود: اين صحيح نيست که گفته شود آمريکا و انگليس توافق «عدم جاسوسي» دارند، چراکه آمريکا با هيچ کشوري چنين توافقي ندارد. اوباما مدعي شد که به رعايت حقوق حريم شخصي افراد نه فقط در آمريکا، بلکه در سرتاسر جهان متعهد است و به حريم شخصي افراد معمولي احترام مي‌گذارد. وي در ادامه جاسوسي‌هاي سرويس اطلاعاتي آمريکا را به شبکه‌هاي جاسوسي ربط داد و گفت اين شبکه‌ها مي‌خواهند به آمريکا حمله کنند.

در ادامه اولاند در مورد برنامه هسته‌اي ايران گفت: هرچند توافق موقت به دست آمده، اما کار هنوز تمام نشده و اشتباه است اگر تصور شود که مسئله هسته‌اي حل شده است.

وي در زمينه جاسوسي آمريکا از مقامات خارجي هم تصريح کرد که بعد از افشاگري‌هاي اخير با اوباما رايزني کرده و اعتماد ميان دو کشور احيا شده است.

اوباما در بخش ديگري از اين نشست دستيابي به توافق جامع هسته‌اي با ايران را به اثبات صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران مرتبط کرد و گفت اگر ايران بتواند از لحاظ فني ثابت کند که برنامه هسته‌اي را با اهداف صلح‌آميز دنبال مي‌کند، رسيدن به يک توافق، مقدور است و در غير اينصورت نه. 
تعداد بازديد:913 آخرين تغييرات:92/11/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر