دوشنبه 27 آبان 1398 - 20 ربيع الاول 1441 - 18 نوامبر 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بازتاب گسترده سفر پوتين به ايران در رسانه ها

سفر رئيس جمهوري روسيه به ايران و برگزاري موفق اجلاس سران کشورهاي ساحلي خزر در تهران در رسانه هاي جهان در 12 ساعت گذشته انعکاس گسترده اي داشته است.

 

واحد مرکزي خبر‌: برگزاري کنفرانس کشور هاي حاشيه درياي خزر در تهران و حمايت پوتين رييس جمهوري روسيه از موضوع اتمي ايران در صدر موضوعات خبري شبکه تلويزيوني بي بي سي قرار داشت.

اين شبکه تلويزيوني در بخش هاي مختلف خبري ديشب و بامداد امروز با پخش گزارش و مصاحبه با کارشناسان مسائل سياسي به بررسي موضوع روابط روسيه و ايران پرداخت.

تنش در مرز عراق و ترکيه و سفر معاون رئيس جمهوري عراق به ترکيه ديگر موضوع خبري شبکه تلويزيوني بي بي سي بود.

مذاکرات کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در مصر با مقامات اين کشور درباره روند صلح در خاور ميانه ديگر محور مهم خبري بي بي سي را تشکيل مي داد.

اين شبکه تلويزيوني همچنين در گزارشي به بررسي موضوع دلايل افزايش قيمت نفت خام در جهان پرداخت.

انتخاب اعضاي غير دائم شوراي امنيت سازمان ملل،اعلام حالت اضطراري در مرزهاي چاد با سودان،ديدار دالايي لاما از آمريکا، لغو مقررات منع رفت و آمد در ايالت وزيرستان شمالي پاکستان،تصميم بي نظير بوتو براي بازگشت به پاکستان و اخبار ورزشي ديگر عناوين خبري بي بي سي بودند.

مهمترين محور خبري فاکس نيوز در چند ساعت گذشته به سفر رئيس جمهوري روسيه به تهران اختصاص داشت .

اين شبکه تندروي امريکا که در بخش هاي خبري خود در ساعت هاي اوليه شب توجه چنداني به اجلاس سران کشورهاي همسايه درياي خزر در تهران نشان نداد پس ازگذشت چند ساعت توجه بيشتري به اين اجلاس نشان داد که در اين ميان حضور پوتين در اين اجلاس در کانون توجه فاکس نيوز قرار داشت .

آنچه در نوع نگاه خاص فاکس نيوز به اين اجلاس ديده شد بيشتر تلاش اين شبکه براي دور نشان دادن مسکو از تهران بود درحالي که ظاهرا سفر ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه به تهران خوشايند دست اندرکاران فاکس نيوز نبود اين شبکه در گزارشهاي خود تلاش کرد اين گونه القاء کند سفر پوتين دستاوردي براي تهران نداشت.

در يکي از گزارشها خبرنگار فاکس نيوز به نقل از پوتين درباره وعده وي براي تکميل کردن نيروگاه بوشهر گفت : تنها قول زندگي ام را در زمان کودکي به مادرم داده بودم.

فرافکني فاکس نيوز نيز درباره گفتگوهاي احمدي نژاد و پوتين درباره خريد تسليحات ايران از روسيه در نوع خود جالب بود .

اين شبکه به استناد اينکه ايران مي خواهد ساليانه پول زيادي براي خريد تسليحات بدهد پس چنين نتيجه گيري مي شود که روساي جمهور ايران و روسيه درباره تسليحات نيز گفتگو کردند .

شبکه الجزيره انگليسي در گزارشي سفر پوتين به ايران را بررسي کرده است .

به گزارش اين شبکه ، ولاديمر پوتين به منظور حضور در دومين اجلاس پنج کشور ساحلي درياي خزر به ايران سفر کرده است.

در اين اجلاس، روسيه به همراه سه کشور ديگر حاشيه درياي خزر يعني ترکمنستان، آذربايجان و قزاقستان بيانيه اي را امضا کردند که مانع از استفاده آمريکا از خاک کشورشان به منظور حمله احتمالي به ايران مي شود.

از سال 1943 ميلادي و سفر استالين به ايران، اين نخستين بار است که يکي از رهبران کرملين به اين کشور سفر مي کند.

امين محي الدين ، گزارشگر شبکه تلويزيوني الجزيره انگليسي در اين رابطه اظهار داشت پوتين رئيس جمهور روسيه به رغم نگراني و بيم هاي بسيار و حتي با وجود گزارش هايي مبني بر ترور احتمالي وي وارد ايران شد.

اين نخستين بار است که از سال 1943 ميلادي يک رئيس جمهور از روسيه به ايران مسافرت مي کند و با وجود آنکه پوتين براي شرکت در اجلاس سران کشورهاي ساحلي درياي خزر به ايران سفر کرده است، اين روابط سياسي دو کشور است که براي رسانه ها حائز اهميت بوده و به دقت پوشش خبري داده مي شود زيرا مسکو که از ديرباز با ايران مراودات سياسي داشته است احتمالا از فرصت پيش آمده براي برطرف کردن اختلاف نظرها درباره مسئله هسته اي ايران و فراهم کردن زمينه توسعه آن بهره خواهد گرفت .

نيروگاه بوشهر دقيقا همان جايي است که روسيه براي توسعه فعاليتهاي هسته اي ايران فعاليت مي کند. با وجود آنکه هم اکنون نود و نه درصد از عمليات ساخت اين نيروگاه به اتمام رسيده، اما اين مرکز هسته اي براي آغاز فعاليت خود هنوز راهي طولاني در پيش دارد.

مقامات تهران معتقدند که تعلل پيمانکاران روس در اتمام ساخت نيروگاه از فشارهاي فزاينده دولتهاي غربي نشات مي گيرد و همين موضوع سبب بي اعتمادي برخي ايرانيان به مسکو شده است.

يک ايراني که با خبرنگار اين شبکه مصاحبه کرده است مي گويد .. ما همچون گذشته شاهد کارشکني هاي روسيه هستيم، اکنون سالهاست که آنها کار ساخت نيروگاه اتمي بوشهر را به تعويق انداخته و تنها به منافع خود در اين زمينه فکر مي کنند.

علاوه بر روابط دوجانبه ايران و روسيه، مذاکرات سران کشورهاي حاشيه درياي خزر درباره نحوه مديريت منابع نفتي و گازي منطقه نيز در بسياري از رسانه ها خبر ساز بوده است .

کشف منابع وسيع نفت و گاز در درياي خزر طي سالهاي اخير، اين دريا را به منطقه اي بسيار مهم و مورد توجه از سوي کشورهاي اقتصادي بزرگ مانند آمريکا و چين تبديل کرده است.

با اين وجود و به رغم اختلاف نظرهاي بسيار، کشورهاي ساحلي درياي خزر کار امروز خود را با صدور بيانيه اي مبني بر اتحاد کشورهاي عضو و عدم حمايت از کشورهاي خارجي در تجاوز به تماميتهاي ارضي شان آغاز کردند.

بسياري از کشورهاي قدرتمند جهان خبر سفر پوتين به ايران را از نزديک دنبال مي کنند تا از کوچکترين نشانه اي مبني بر تغيير سياست هاي مسکو درباره برنامه هسته اي ايران مطلع باشند و در اين ميان ظاهرا اظهارات احمدي نژاد مبني بر بسته شدن پرونده هسته اي ايران براي اين قدرتها چندان اهميتي ندارد.

با وجود آنکه فرانسه و آمريکا سعي دارندتا تحريم هاي جديدي را بر دولت ايران تحميل کنند، روسيه تا به حال از مقابله با اين کشور خودداري کرده است و پوتين نيز بر حل موضوع هسته اي ايران از راه هاي ديپلماتيک اصرار دارد، اما در صورت سرد شدن روابط ايران و روسيه، دولت هاي غربي احتمالا توان اعمال تحريم هاي جديدي را عليه ايران پيدا خواهند کرد.

ديدار ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه از تهران مهمترين خبر شبکه تلويزيوني اسکاي نيوز در ارتباط با ايران بود .

استعفاي رهبر حزب ليبرال دمکرات انگليس ديگر محور خبري شبکه اسکاي نيوز را تشکيل مي داد.

اين شبکه همچنين در مصاحبه اختصاصي با بي نظير بوتو نخست وزير پيشين پاکستان به بررسي موضوع بازگشت وي به کشورش پرداخت.

انتشار تصاوير جديد از تير اندازي به جوان برزيلي در متروي لندن،کشته شدن دو نفر بر اثر جاري شدن سيل در اسپانيا،آماده شدن مقدمات آغاز به کار دو شبکه تلويزيوني ديجيتالي در انگليس،متهم شدن دو نفر به اعمال تروريستي در انگليس و آسيب ديدگي جان تري کاپيتان تيم ملي فوتبال انگليس در آستانه برگزاري ديدار اين تيم مقابل روسيه از ديگر عناوين مهم اين شبکه تلويزيوني بود.

سفر رئيس جمهور روسيه به ايران و برگزاري اجلاس سران کشورهاي ساحلي خزر در تهران در رسانه ها و مطبوعات شرق آسيا هم انعکاس گسترده اي داشته است.

شبکه خبري آسيا سي ان اي خبرهاي مربوط به اجلاس تهران و ديدار روساي جمهور روسيه و ايران را در چندين بخش خبري خود انعکاس داد.

سي ان اي که پربيننده ترين شبکه خبري در جنوب شرق آسياست با پخش تصاويري از نشست سران کشورهاي ساحلي خزر به نقل از احمدي نژاد اعلام کرد اجلاس تهران به همه اهداف خود دست يافته است.

شبکه ارتي ام مالزي هم در چندين بخش، خبرهاي مربوط به اجلاس تهران و مذاکرات سران کشورهاي ساحلي خزر را انعکاس داد.

روزنامه استار چاپ مالزي هم با انتشار خبر مذاکرات سران کشورهاي ساحلي خزر نوشت سفر رييس جمهور روسيه به ايران موفقيتي ديپلماتيک براي تهران محسوب مي شود.

خبرگزاري رسمي مالزي برناما نيز به نقل از پوتين در تهران نوشت رييس جمهور روسيه از توافق هاي ايران و اژانس بين المللي انرژي اتمي درباره برنامه هاي هسته اي ايران ابراز خرسندي کرد و ادامه اين رايزني ها را خواستار شد.

شبکه تلويزيوني العربيه برگزاري نشست سران کشورهاي درياي خزر را بازتاب داد و خبرنگار اين شبکه برگزاري اين نشست را نشان دهنده قدرت ايران براي شکست تلاشهاي امريکا به منظور منزوي کردن تهران قلمداد کرد و سفر ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه از ايران را با توجه به جنجال سازي رسانه ها مبني بر احتمال لغو اين سفر به سبب شايعه توطئه ترور وي مهم ارزيابي کرد.

اين شبکه همچنين در بخشهاي مختلف خبري شامگاه سه شنبه و بامداد امروز چهارشنبه خود به تحولات مهم منطقه اي و بين المللي پرداخت و ديدار کاندوليزا رايس وزير امور خارجه امريکا از مصر و اظهارات وي درباره کنفرانس به اصطلاح صلح خاورميانه و انتقاد وي از وضعيت حقوق بشر در مصر را در صدر خبرهاي خود قرار داد و به ارائه گزارشها و گفتگوهايي در اين زمينه پرداخت.

سفر بشار اسد رئيس جمهوري سوريه به ترکيه، ادامه تنشها ميان ترکيه و کردها و تلاش هاي گسترده دولت نوري المالکي براي حل اين بحران با اعزام هيئت بلندپايه امنيتي و سياسي به انکارا، بحران سياسي در سودان به سبب خروج جبهه خلق براي ازادي سودان از کابينه اين کشور، به بن بست رسيدن مذاکرات گروه هاي مخالف با دولت در سومالي، انتخاب اعضاي غيردائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد ،‌ معرفي کابينه جديد مغرب به پادشاه اين کشور، سفر وزير جنگ رژيم صهيونيستي به امريکا و اظهارات بان کي مون دبيرکل سازمان ملل متحد درباره تنش ميان ترکيه و حزب کارگران کردستان از محورهاي خبري شبکه العربيه بود.

اين شبکه در برنامه پانوراما به موضوع افزايش بهاي نفت در جهان پرداخت و در مسئله افزايش بهاي نفت به نقل از کارشناسان خود انچه را تنش ميان امريکا و ايران به سبب برنامه هسته اي صلح اميز کشورمان خواند يکي از عوامل افزايش بهاي نفت دانست.

تعداد بازديد:1107 آخرين تغييرات:86/07/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر