یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/قرآن

خواندن قرآن چه فایده‌ای دارد؟

خواندن قرآن چه فايده‌اي دارد؟

قرآن کريم نيز براي تعليم و هدايت بشر نازل شده است. پس استفاده از آن مانند استفاده از هر ابزار ديگري، بستگي به قصد، نيت و چگونگي استفاده ي مصرف کننده دارد.

قرآن کريم مي‌تواند وسيله‌اي براي هدايت و هم چنين وسيله‌اي براي انحراف بيشتر باشد. چرا که فقط وسيله است و نه هدف. لذا اگر کسي خوب و درست استفاده کرد، هدايت مي‌شود «هديً للمتقين» و اگر کسي سوء استفاده کرد، با همين وسيله گمراه‌تر مي‌گردد. چنان چه فرمود:

«وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُۆْمِنينَ وَ لا يَزيدُ الظَّالِمينَ إِلاَّ خَساراً» (الإسراء - 82)

براي انجام هر کاري و رسيدن به هر هدفي، وسيله يا وسايلي وجود دارد. به عنوان مثال: خودرو، وسيله ي حمل و نقل است. هم مي‌توان با آن مسافر حمل نمودد و هم کالا و هم قاچاق و نيز مواد مخدر. هم مي‌توان با آن زيارت و يا براي کسب حلال رفت و هم مي‌توان به دنبال فسق و فجور رفت. مي‌تواند ابزاري براي سهولت امور باشد و يا ابزاري براي فخر و مباهات و تکبر و رفتن به جهنم.

قرآن کريم نيز براي تعليم و هدايت بشر نازل شده است. پس استفاده از آن مانند استفاده از هر ابزار ديگري، بستگي به قصد، نيت و چگونگي استفاده ي مصرف کننده دارد. قرآن کريم مي‌تواند وسيله‌اي براي هدايت و هم چنين وسيله‌اي براي انحراف بيشتر باشد. چرا که فقط وسيله است و نه هدف. لذا اگر کسي خوب و درست استفاده کرد، هدايت مي‌شود «هديً للمتقين» و اگر کسي سوء استفاده کرد، با همين وسيله گمراه‌تر مي‌گردد. چنان چه فرمود:

«وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُۆْمِنينَ وَ لا يَزيدُ الظَّالِمينَ إِلاَّ خَساراً» (الإسراء - 82) تلاوت

و ما آنچه از قرآن فرستيم شفاي دل و رحمت الهي بر اهل ايمان است، ليکن کافران را به جز زيان چيزي نخواهد افزود.

نه تنها قرآن، بلکه هر نعمت ديگري همين‌گونه است. نعمات موجب رحمت و آسايش و گشايش کار مۆمنين و موجب ضلالت، گمراهي و گرفتاري بيشتر ظالمين و کافرين مي‌گردد. پس، اگر کسي دست کم، بدون غرض و مرض به قرآن رجوع نمايد، بهترين بهره‌ها را از اين اقيانوس بي‌کران علم مي‌برد

 

البته نه تنها قرآن، بلکه هر نعمت ديگري همين‌گونه است. نعمات موجب رحمت و آسايش و گشايش کار مۆمنين و موجب ضلالت، گمراهي و گرفتاري بيشتر ظالمين و کافرين مي‌گردد. پس، اگر کسي دست کم، بدون غرض و مرض به قرآن رجوع نمايد، بهترين بهره‌ها را از اين اقيانوس بي‌کران علم مي‌برد.

دقت شود که چون انسان از خود هيچ ندارد، آنچه مي‌شنود، مي‌فهمد، مي‌گويد و مي‌پذيرد، همه سخن ديگران است، حال چه سخني جامع‌تر، خوش‌تر، علمي‌تر، نوراني‌تر، صادق‌تر و هدايت کننده‌تر از سخن خداوند متعال است. آيا خوش‌تر نيست که گوش انسان به جاي صداهاي گوش‌خراش که دعوت به جهل و جهنم مي‌کنند، کلام خدا را بشنود و به جاي آن که صداي حيوانات يا خناسان از گلويش خارج شود، مانند يک نبي، کلام خدا را بازگو نمايد و به جاي فهم هر سخن بي‌منطق و غير مفهومي که فقط از روي ظن و گمان (نظريه) بيان مي‌گردد، حقايق کلام الهي را فهم نمايد و به جاي پذيرش هر اعوجاجي،‌ را بپذيرد؟

«إِنَّ الَّذِينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ» (فاطر - 29)

در حقيقت، كسانى كه كتاب خدا را مى‏خوانند و نماز برپا مى‏دارند و از آنچه بديشان روزى داده‏ايم، نهان و آشكارا انفاق مى‏كنند، اميد به تجارتى بسته‏اند كه هرگز زوال نمى‏پذيرد.

بخش قرآن تبيان


 
تعداد بازديد:2434 آخرين تغييرات:93/01/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر