یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

رهبر معظم انقلاب در دیدار مدیران و متخصصان سازمان انرژی اتمی:

fiogf49gjkf0d

رهبر معظم انقلاب در ديدار مديران و متخصصان سازمان انرژي اتمي:

تقويت اعتماد به نفس ملي مهمترين دستاورد پيشرفت‌هاي هسته‌اي/ فعاليتهاي ايران در زمينه تحقيق و توسعه هسته‌اي متوقف يا کُند نخواهد شد/ مذاکره کنندگان کشورمان هيچ حرف زوري را نبايد از طرف مقابل قبول کنند/ روابط آژانس با ايران بايد متعارف و غيرفوق العاده باشد.

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در روز ملي فناوري هسته اي صبح امروز (چهارشنبه) در ديدار رئيس، مديران، متخصصان و کارشناسان سازمان انرژي اتمي، مهمترين دستاورد پيشرفتهاي هسته اي کشور را تقويت اعتماد به نفس ملي عميق در کشور و زمينه سازي براي پيشرفتهاي علمي ديگر دانستند و با اشاره به مذاکرات جمهوري اسلامي ايران و گروه پنج بعلاوه يک، تأکيد کردند: موافقت با اين مذاکرات براي شکستن فضاي خصمانه جبهه استکبار بر ضد ايران بود و اين مذاکرات بايد ادامه يابد اما همه بدانند که با وجود ادامه مذاکرات، فعاليتهاي جمهوري اسلامي ايران در زمينه تحقيق و توسعه هسته اي به هيچ وجه متوقف نخواهد شد و هيچيک از دستاوردهاي هسته اي نيز تعطيل بردار نيست، ضمن آنکه روابط آژانس بين المللي انرژي اتمي با ايران نيز بايد روابط متعارف و غيرفوق العاده باشد.


رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود با تبريک بيستم فروردين ماه، روز ملي فناوري هسته اي، ثبت چنين روزي در تقويم رسمي کشور را نتيجه تلاشها و مجاهدتهاي نيروهاي متخصص و متعهدِ فعال در صنعت هسته اي کشور دانستند و با تجليل از شهداي مجاهد و فداکار هسته اي، افزودند: اگرچه از دانش هسته اي براي توليد انرژي و همچنين در صنعت، بهداشت، کشاورزي، امنيت غذايي و تجارت استفاده مي شود اما مهمترين فايده دانش هسته اي در کشور ما تقويت اعتماد به نفس ملي بود.


حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به مهمترين شيوه هاي استعمار اعم از استعمار قديم و استعمار فرانو، براي باوراندن سرنوشت تغيير ناپذيرِ زير دست بودن و له شدن ملتهاي تحت سلطه، خاطرنشان کردند: هر عاملي که بتواند اين ترفند دشمن را باطل کند، عاملي اساسي براي رشد ملي و حرکت عظيم يک ملت خواهد بود.


ايشان به تلاشهاي جبهه استکبار براي جلوگيري از پيشرفت نظام اسلامي از همان سالهاي آغازين انقلاب اسلامي و معرفي ايران به عنوان کشوري عقب افتاده و ضعيف اشاره کردند و گفتند: يکي ديگر از برنامه هاي جبهه جهانيِ مقابل انقلاب اسلامي، که تلاش زيادي هم براي آن انجام داده، تأثيرگذاري بر سياستهاي کلان و مقهور کردن اراده مديريت سياسي کشور است اما جبهه استکبار تا به امروز در اين برنامه، شکست خورده و در آينده هم به لطف الهي شکست خواهد خورد.


رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه يکي ديگر از ترفندهاي جبهه استکبار در مقابل نظام اسلامي، ايجاد فضاي بين المللي بر ضد جمهوري اسلامي، با بهانه هاي عامه پسند براي افکار عمومي است، افزودند: موضوع هسته اي، يک نمونه از مسائلي است که تلاش کردند، به بهانه آن، بر ضد نظام اسلامي فضاسازي و دروغ پردازي کنند.


حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: حتي اکنون که با توجه به حکم شرعي و عقلي و سياسي، مسلّم شده است که جمهوري اسلامي ايران به دنبال سلاح هسته اي نيست، مقامات امريکايي هرگاه که در مورد موضوع هسته اي صحبت مي کنند، با اشاره و يا تصريح، موضوع سلاح هسته اي را نيز بيان مي کنند، در حاليکه خودشان هم مي دانند که نداشتن سلاح هسته اي، سياست قطعي جمهوري اسلامي ايران است.


ايشان افزودند: هدف آنها اين است که با اين بهانه، فضاي بين المللي را بر ضد ايران حفظ کنند و بر همين اساس بود که با طراحي جديد دولت براي مذاکره درخصوص موضوع هسته اي موافقت شد تا اين جوّ جهاني شکسته و ابتکار عمل از طرف مقابل گرفته شود و حقيقت نيز براي افکار عمومي دنيا مشخص شود.


رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: البته مذاکرات به اين معنا نيست که جمهوري اسلامي ايران از حرکت علمي هسته اي خود کوتاه خواهد آمد.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: پيشرفتها و دستاوردهاي هسته اي که تا به امروز به دست آمده اند، در واقع بشارت و مژده اي براي ملت ايران است که مي توانند راههاي منتهي به قله هاي رفيع علم و فناوري را بپيمايند، بنابراين حرکت علمي هسته اي، به هيچ وجه نبايد متوقف و يا حتي کُند شود.


ايشان با تأکيد بر اينکه مذاکره کنندگان ايران بايد بر ادامه تحقيقات و توسعه هسته اي پافشاري کنند، افزودند: هيچيک از دستاوردهاي هسته اي کشور قابل تعطيل شدن نيست و کسي هم حق معامله برروي آنها را ندارد و کسي هم اين کار را انجام نخواهد داد.


رهبر انقلاب اسلامي خطاب به متخصصان و دانشمندان هسته اي گفتند: راهي را که شما آغاز کرده ايد بايد با جديت و قدرت تمام ادامه يابد زيرا کشور نيازمند پيشرفت در علم و فناوري بويژه فناوري هسته اي است.


حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: اگر حرکت علمي در فناوري هسته اي با قدرت و جديت ادامه يابد، طيف متنوعي از فناوريها، با شتاب، بوجود خواهد آمد، بنابراين مطلقاً در زمينه حرکت علمي هسته اي، امکان توقف و يا کُند شدن وجود ندارد.


ايشان امکان پيشرفت در فناوريهاي مختلف را با توجه به استعدادهاي جوان کشور، امکان پذير  دانستند و افزودند: در هر زمينه اي که زيرساخت هاي لازم وجود داشته باشد، دانشمندان جوان کشور قادر به کارهاي خيره کننده و شگفت آور هستند.


رهبر انقلاب اسلامي در همين خصوص به مذاکرات چند سال پيش ايران با دو کشور ديگر براي تهيه سوخت راکتور تحقيقاتي تهران اشاره کردند و گفتند: در آن زمان فرمولي براي تهيه سوخت به دست آمد اما امريکايي ها برخلاف آنچه که به دوستان خود در منطقه و در يکي از کشورهاي امريکاي جنوبي گفته و برخي مسئولان داخلي هم آن را باور کرده بودند، در اين روند اختلال ايجاد و تصور کردند که ايران را در تنگناي کامل قرار داده اند.


حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: من در همان زمان هم از ابتدا گفته بودم که امريکا خواستار حل اين موضوع نيست و بعد هم همه ديدند که هنگامي که توافق به مرحله عمل رسيد، امريکاييها نگذاشتند اجرايي شود.


ايشان به عزم و روحيه بالاي دانشمندان جوان هسته اي اشاره کردند و گفتند: در همان زمان در حاليکه متخصصان ما اعلام کردند که توانايي توليد صفحه سوخت هسته اي را براي راکتور تهران دارند، غربيها تمسخر کردند اما جوانان ما در مدت کمتر از زمان پيش بيني شده اين کار را انجام دادند و دشمنان مبهوت شدند.


رهبر انقلاب اسلامي، پيشرفتهاي دفاعي و بيوتکنولوژي کشور را نمونه هاي ديگري از توانايي هاي استعدادهاي جوان کشور برشمردند و تأکيد کردند: اين روحيه بايد در مجموعه سازمان انرژي اتمي حفظ و تقويت شود و اين سازمان بايد در مورد دستاوردهاي علمي خود نيز تعصب داشته باشد.


حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه مسئولان نيز بايد در مورد دستاوردهاي هسته اي تعصب داشته باشند، به برخي مطالب در داخل کشور در خصوص هزينه فايده موضوع هسته اي اشاره کردند و گفتند: چنين نگاهي به موضوع هسته اي ساده انديشانه و ساده لوحانه است زيرا اگر برخي تصور مي کنند هزينه دستاوردهاي هسته اي، تحريم ها و فشارها بوده است، بايد گفت: قبل از بهانه هسته اي نيز، تحريم و فشار بر ضد ايران وجود داشته است.


ايشان افزودند: در آن زماني که بهانه هسته اي وجود نداشت يک دادگاه غربي، رئيس جمهور ايران را محاکمه غيابي کرد که البته اکنون به دليل اقتدار ملي کشور، جرأت چنين کاري را ندارند.


رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: تحريم و فشار ناشي از موضوع هسته اي نيست بلکه آنها با هويت مستقل ملت ايران و جمهوري اسلامي که از ايمان و اعتقاد اسلامي سرمنشأ مي گيرد، و همچنين با افق هاي آينده اين ملت و نظام و زيربار حرف زور نرفتن آنها مخالفند.


حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: بنابراين اينکه گفته شود، تحريم ها و فشارها هزينه دستاوردهاي هسته اي است، موضوع صحيحي نيست زيرا اگر موضوع هسته اي هم نبود، آنها بهانه ديگري مي گرفتند، همانطور که اکنون و در حين مذاکرات، امريکاييها بهانه حقوق بشر را مطرح مي کنند.

ايشان گفتند: اگر موضوع حقوق بشر هم حل شود آنها دنبال بهانه ديگري خواهند رفت، بنابراين تنها راه اين است که به مسير پيشرفت خود، با قدرت ادامه دهيم و زيربار حرف زور نرويم.


رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه مذاکرات بايد ادامه يابد و چارچوب آن هم موضوع هسته اي است، خاطرنشان کردند: مذاکره کنندگان کشورمان هيچ حرف زوري را نبايد از طرف مقابل قبول کنند و روابط آژانس بين المللي انرژي اتمي با ايران نيز بايد بصورت متعارف و غيرفوق العاده باشد.


حضرت آيت الله خامنه اي، موفقيت ها و دستاوردهاي متخصصان و دانشمندان هسته اي را نتيجه ايمان به خدا و تکليف و ايمان به درستي راه دانستند و افزودند: نتيجه اين ايمان، دستگيري و هدايت الهي و جهش هايي است که شاهد آن بوديم.

ايشان ضمن اظهار اميدواري براي تداوم روز افزونِ اين جهش ها، از زحمات و تلاشهاي مجموعه مديران فعلي سازمان انرژي اتمي از جمله آقاي دکتر صالحي رئيس اين سازمان و همچنين تلاشهاي مديران قبلي تشکر و قدرداني کردند.


پيش از سخنان رهبر معظم انقلاب، آقاي دکتر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي گزارشي از اقدامات و برنامه‌هاي اين سازمان و همچنين دستاوردهاي صنعت هسته‌اي کشور بيان کرد.


وي مأموريت اصلي و راهبردي سازمان انرژي اتمي را تأمين انرژي مورد نياز کشور و در کنار آن، رفع ساير نيازمنديها در بخشهاي مختلف بهداشت و درمان، صنعت و کشاورزي خواند و افزود: تکميل چرخه سوخت هسته‌اي يکي از نقاط درخشان عملکرد سازمان انرژي اتمي در سالهاي اخير بوده است.
آقاي صالحي همچنين با اشاره به تداوم پيشرفتهاي هسته‌اي کشور در بخشهاي تحقيق و توسعه و برنامه ساخت نيروگاههاي جديد هسته‌اي، افزود: پيگيري طرح جامع اکتشاف اعم از اکتشاف هوايي و زميني و شناسايي منابع جديد تأمين اورانيوم از ديگر اقدامات سازمان انرژي اتمي است.

ساخت واحدهاي جديد نيروگاهي در سايت بوشهر و پيشرفت طرح تفصيلي نيروگاه دارخوين از ديگر مواردي بود که رئيس سازمان انرژي اتمي به آنها اشاره کرد و گفت: امروز همزمان با روز ملي فناوري هسته اي، واحد توليد ايزوتوپِ اکسيژن 18 در راکتور تحقيقاتي اراک آغاز خواهد شد.


 
تعداد بازديد:1033 آخرين تغييرات:93/01/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر