دوشنبه 11 فروردين 1399 - 5 شعبان 1441 - 30 مارس 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آسيا داراي دامنه اينترنتي شد

 

images/20071010/domain.jpg

 
 با آغاز رسمي استفاده از دامنه اينترنتي « asia.» انتظار مي رود شرکت هاي بزرگ براي ثبت آدرس هاي اينترنتي خود در اين دامنه اقدام کنند.
به گزارش شبكه BBC ، اکنون دولت ها و شرکت ها مي توانند نام خود را در آدرس هايي مانند www.namehere.asia ثبت کنند.
شرکت ها اجازه خواهند داشت نام هايي که عنوان تجاري آن را براي خود ثبت کرده اند، مالك شده و دولت ها هم امکان خواهند يافت نام هاي موجود در فهرست رزرو را در اختيار بگيرند.
مردم عادي هم از ماه فوريه سال 2008 که فروش عمومي دامنه «asia.» آغاز خواهد شد مي توانند براي خريد آدرس مورد نظر خود در اين دامنه اقدام کنند.
کار براي ايجاد «‌.asia domain‌» از سال 2000 آغاز شد. در اين سال شرکت DotAsia Organisation رسما بعنوان مسوول رسمي راه اندازي دامنه «asia.» تاييد شد تا اولين دامنه را در اواسط ماه اکتبر 2006 ميلادي راه اندازي کند.
قرار است اولين آدرس ها با دامنه «asia.» از ماه مارس سال 2008 ميلادي در اينترنت قرار گيرند و قابل دسترسي باشند.
شركت DotAsia Registry، برخلاف ساير شركت هايي که وظيفه فروش و ساماندهي دامنه هاي اينترنتي را برعهده داشتند قصد دارد براي آدرس هايي که بيش از يک متقاضي دارند مزايده برگزار کند.
از نظر جغرافيايي، دامنه «asia.» از استراليا تا خاورميانه گشترش دارد و تا کنون 20 سازمان که دامنه هاي ملي را کنترل مي کنند، حمايت عملي خود را از اين دامنه اعلام کرده اند.
پس از دامنه اروپايي «eu.» که فروش آن از آوريل سال 2006 آغاز شد، دامنه «asia.» دومين دامنه منطقه اي است که مورد استفاده قرار مي گيرد و قرار است دامنه هاي آفريقا و آمريکاي لاتين هم بزودي ايجاد شوند.

لسلي کاولي، مدير اجرايي شرکت Nominet که وظيفه ثبت دامنه «uk.» را دارد ، گفت دامنه هاي منطقه اي مي توانند گزينه خوبي باشند زيرا بسياري از کشورها مقررات دشواري را به متقاضيان ثبت آدرس با دامنه آن کشور تحميل مي کنند.
خانم کاولي انتظار دارد بسياري از درخواست هاي اوليه براي دامنه «asia.» از سوي شرکت هايي ارائه شوند که مي خواهند از نام تجاري خود در قاره آسيا حفاظت کنند.
با اين حال او گفت: تعداد پسوندهاي اينترنتي (دامنه ها) روز به روز در حال افزايش است و شرکت ها بايد در باره ثبت نام تجاري خود در تمام اين دامنه ها تصميم بگيرند.
با توجه به اينكه تعداد زبان هاي رايج در آسيا زياد است بايد در ابتدا کليه آدرس هاي دامنه «asia.» مانند آدرس هاي دامنه هاي «com.» يا «uk.» از حروف لاتين استفاده كنند.
البته در نهايت آدرس با حروف الفباي زبان هاي آسيايي هم ثبت خواهد شد اما شركت DotAsia زمان آغاز آن را مشخص نكرده است.
همزمان با خبر آغاز به کار دامنه «asia.» ، آيکان «Icann» که وظيفه نظارت بر آدرس هاي اينترنتي را برعهده دارد (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ، آزمايش سيستمي براي نوشتن آدرس هاي اينترنتي با حروف غيرلاتين و الفباي زبان هاي محلي را آغاز کرده است.
در اين آزمايش، آيکان عملکرد و نحوه استفاده از آدرسهاي عربي، فارسي، چيني ساده، چيني سنتي، روسي، هندي، يوناني، کره اي، عبري، ژاپني و تاميل را آزمايش خواهد کرد.

تعداد بازديد:959 آخرين تغييرات:86/08/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر