سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

افزایش تعداد بارداری، احتمال سرطان سینه را در زنان کمتر می‌کند

يک متخصص کلينيکال انکولوژى:

افزايش تعداد بارداري، احتمال سرطان سينه را در زنان کمتر مي‌کند

يک متخصص کلينيکال انکولوژى گفت: با افزايش تعداد بارداري احتمال سرطان سينه کمتر مي‌شود.

 به گزارش خبرگزاري فارس سميرا ازقندي، متخصص کلينيکال انکولوژى و دبير اجرايي نهمين کنگره سالانه کلينيکال آنکولوژي با بيان اينکه سرطان سينه، شايع ترين سرطان در بين زنان در ايران است، اظهار داشت: استرس يکي از عوامل مهم ايجاد سرطان است.

وي افزود: از آنجايي که امروزه اکثر زنان شاغل هستند و از طرفي امور خانه و فرزندان را رسيدگي مي‌کنند، بيشتر دچار استرس مي‌شوند، اين مسئله ابتلاي زنان به بيماري‌ها را افزايش مي دهد؛ تغيير سبک زندگي، فعاليت فيزيکى کم و آلودگيهاى محيطي نيز در بروز سرطان نقش دارد.

ازقندي با بيان اينکه سن ابتلا به سرطان پستان در کشور به زير 35 سال رسيده است، تصريح کرد: توصيه مي‌شود خانم ها از 20 سال به بالا، به طور مرتب ماهيانه پستانهاي خود را معاينه کنند چرا که اگر بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود، درمان راحت تر است.

اين سرطان شناس در خصوص رابطه زايمان و شيردهي در کاهش ابتلا زنان به سرطان سينه، گفت: ثابت شده با افزايش تعداد بارداري احتمال سرطان سينه کمتر مي‌شود، اين امر به اين دليل است که تخمدان‌ها هورمون هايي ترشح مي‌کنند که باعث سرطان سينه مي‌شود و هر بارداري استراحتي به تخمدان ها مي‌دهد و در زمان استراحت هورمون ترشح نمي‌کنند.

ازقندي افزود: شيردهي نيز در کاهش ابتلا به سرطان سينه تأثيرگذار است.

وي به نقش تغذيه در کاهش ابتلا به سرطان گفت: فست فودها، کنسروها و مواد افزودني و نگهدارنده و مشروبات الکي نيز ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد.

دبير اجرايي نهمين کنگره سالانه کلينيکال انکولوژي خاطرنشان کرد: خانم ها وجود زخم و خشکي پوست در نوک و اطراف پستان را جدي بگيرند و به محض ديدن اولين  علايم غير طبيعي و غيرقرينگي در پستان ها حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 نهمين کنگره سالانه کلينيکال آنکولوژي 16 تا 18 مهر در کتابخانه ملي ايران برگزار مي شود.

تعداد بازديد:757 آخرين تغييرات:93/07/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر