پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تمام تحریم‌ها علیه ایران باید برداشته شود/ توافق بدون غنی‌سازی قابل قبول نیست/ اگر ایران نبود بغداد سقوط می‌کرد

fiogf49gjkf0d

روحاني در نشست خبري با رسانه‌هاي بين‌المللي در نيويورک:

تمام تحريم‌ها عليه ايران بايد برداشته شود/ توافق بدون غني‌سازي قابل قبول نيست/ اگر ايران نبود بغداد سقوط مي‌کرد

رئيس جمهوري اسلامي ايران در ادامه برنامه‌هاي سفر به نيويورک، در يک نشست خبري به سؤالات رسانه‌هاي بين‌المللي در مورد مسائل گوناگون پاسخ داد.

 به گزارش خبرگزاري فارس ، حسن روحاني رئيس جمهور کشورمان در پنجمين روز از سفر خود به نيويورک در نشست خبري با خبرنگاران رسانه‌هاي بين‌المللي گفت: مقطع امسال اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد با درد و رنج بزرگي در منطقه خاورميانه و مواجهه مردم بي گناه اين منطقه با تروريست هاي وحشي مقارن شده است. يکصدا و ندايي که امسال در سازمان ملل مشابه يکديگر به گوش مي رسيد خطر خشونت و افراطي گري و تروريست در منطقه و جهان بود.

وي افزود:‌ اين همان نکته اي است که من سال گذشته در اجلاس مجمع عمومي تاکيد کردم و مجمع نيز در نهايت با تصويب قطعنامه اي جهان عاري از خشونت را به تصويب رساند.

*مبارزه نمايشي با تروريست نمي تواند ما را به هدف ثبات و امنيت در منطقه رهنمون کند

روحاني تاکيد کرد: امروز وظيفه داريم مقابل اين خطر جهاني برنامه ريزي درستي انجام دهيم و بدانيم که ريشه هاي آن کجاست؟ و به جد با آن مبارزه کنيم. مبارزه نمايشي با تروريست نمي تواند ما را به هدف ثبات و امنيت در منطقه رهنمون کند.

رئيس جمهور ادامه داد: تروريسم منابع مختلفي دارد بنابراين اگر مي خواهيم با آن مبارزه کنيم بايد آن را قطع کنيم و روشن کنيم که آن چه در اين خشونت از لحاظ ايدئولوژيکي ادعا مي شود دروغ و نابجاست.

روحاني گفت:بايد بدانيم اين خشونت ربطي به هيچ يک از اديان الهي و آ‌سماني از جمله اسلام ندارد و در اين رابطه بار مبارزه بر دوش علما، فرهيختگان و نويسندگان است.

رييس جمهور ادامه داد:بايد منابع انساني تروريسم را قطع کنيم و کشورهايي که مسير عبور و مرور تروريست ها هستند بايد به وظايف و مسئوليت هايشان عمل کنند و نگذارند گروه هاي تروريستي افراد را از کشورهاي مختلف جهان جذب و جلب کنند.

*بايد منابع مالي تروريسم خشکانده شود

وي افزود: بايد منابع مالي تروريسم قطع شود ، کشورهايي که تاکنون به گروه هاي تروريستي کمک کرده اند يا بخش هاي خصوصي در آن کشورها به تروريست ها کمک کرده اند با اجازه دولت و با اطلاع دولت هاي خودشان ، بايد احساس مسئوليت کنند و کمک هاي مالي را به گروه هاي تروريستي قطع کنند.

رييس جمهور اضافه کرد: ممکن است افراد بگويند تروريست ها برخي از پادگان ها و منابع تسليحاتي همان کشورها را تصرف کرده و به دست آورده اند اما سلاح هايي در اختيار تروريست‌ها قرار دارد که در انبارهاي آن کشورها يافت نمي شود، معلوم است که اين سلاح ها ساخت کجاست و از کجا آمده است.

روحاني گفت: همه کساني که تروريست ها را تسليح کرده اند بايد از اين کار دست بردارند، ما بايد بايد منابع ايدئولوژيکي ، انساني ، مالي و تسليحاتي تروريستها را قطع کنيم، با بمباران چند نقطه تروريسم از بين نخواهد رفت.

وي افزود: از سال 2001 تاکنون که هزاران بار ، کار بمباران هوايي در کشورها و مناطق مختلف تحت عنوان مبارزه با تروريسم انجام شده است امروز نتيجه آن را چنين مي بينيم که تروريسم گسترش يافته ، قوي تر شده و داراي جاذبه بيشتري براي برخي از ناآگاهان شده است، پس از ابتدا به فکر کار نمايشي نباشيم، به کار ريشه اي بپردازيم و ريشه هاي تروريسم را بخشکانيم.

*در موضوع هسته اي از سال گذشته پيشرفت قابل توجهي داشته ايم

رييس جمهور در ادامه و با اشاره به موضوع هسته اي ايران ادامه داد:در موضوع هسته اي و مذاکرات ايران و گروه 5+1 از سال گذشته تاکنون پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي داشته ايم .

وي افزود: برغم همه اختلافات و مسائلي که داشتيم، توانستيم در ژنو تحت عنوان اقدام مشترک به توافق کوتاه مدت دست پيدا کنيم.

روحاني گفت: پس از پايان آن توافق باز هم توافق کرديم که زمان را تمديد کنيم اما فکر مي کنم بعد از 12 سال فراز و نشيب بايد نسبت به آينده و در اين باره شجاعانه تصميم بگيريم.

رئيس جمهور افزود: البته بايد بدانيم به هيچ عنوان تحريم مسير صحيح و درستي نبوده است و ادامه آن کارساز نخواهد بود .

وي افزود: تحريم به ضرر همه ملت ها و دولت هايي است که تحريم کننده و يا تحريم شونده هستند، هيچ گاه تحريم نتوانسته کارساز باشد و در اين مسئله اي که ملت ايران کاملا در هدف فناوري صلح آميز هسته اي متحد است هرگز کارگر نخواهد بود .

رييس جمهور ادامه داد: ايران هيچگاه دست از فعاليت صلح آميز قانوني خود بر نخواهد داشت و غني سازي در ايران ادامه مي يابد.

*هر  توافقي که در آن مسئله ادامه غني سازي در خاک ايران محفوظ نشده باشد از نظر ما قابل قبول نخواهد بود

روحاني گفت :هر توافقي که در آن مسئله ادامه غني سازي در خاک ايران محفوظ نشده باشد از نظر ما قابل قبول نخواهد بود .

رييس جمهور ادامه داد: تحريم ها بطور کامل بايد برداشته شود و در هر توافقي که مسئله پايان تحريم به صراحت و قاطعانه بيان نشده باشد آن توافقنامه از ديدگاه مردم ايران قابل قبول نخواهد بود .

وي افزود: ايران همانند گذشته همه فعاليتش تحت نظر آژانس و در چارچوب مقررات بين المللي خواهد بود.

روحاني با تاکيد بر اينکه به فکر يک معامله و مصالحه برد- برد هستيم گفت: مصالحه اي که احترام دو طرف در آن حفظ شده باشد و به نفع دو طرف باشد و مصالحه اي که از يک سمت حقوق مردم ايران ملحوظ شده باشد و از طرف ديگر شفافيت لازم براي اعتماد براي کشورهايي که احتمالا نگراني دارند تامين شده باشد.

وي افزود: اين همان معامله برد - بردي است که ما در پي آن و دنبال آن هستيم .

روحاني در ادامه نشست خبري گفت:‌ زمان باقي مانده براي توافق کوتاه است و پيشرفت هايي که در روزهاي گذشته ما مشاهده کرده ايم بسيار بسيار کند بوده است.

وي افزود:‌ بايد حرکت سريع تر باشد و با توجه به واقعيت ها بتوانيم اين توافق را به نتيجه برسانيم.

رييس جمهور تصريح کرد: اين توافق نه فقط به نفع ايران و 1+5 بلکه به نفع ثبات و امنيت کل منطقه خواهد بود.

رييس جمهور گفت:‌ توافق هسته اي آغازي براي راه طولاني همکاري و مشارکت است و ملت ايران بسيار علاقه‌مند است که اعتماد و اطمينان لازم را کسب کند و اين توافق مي تواند پايه خوبي براي اعتماد دو طرف باشد و فضا را براي مشارکت و همکاري فراهم کند.

*همه مسئولان عاليرتبه نظام از جمله مقام معظم رهبري با اين مذاکره موافق هستند

روحاني در ادامه نشست خبري در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه ان پي آر که پرسيد در مجلس ايران درخصوص توافقات هسته اي انتقادهايي وجود دارد و فکر مي کنيد اقداماتي براي دستيابي به توافق کامل هسته اي وجود دارد، گفت: خيلي طبيعي است که در يک مسئله مهم مثل مسئله هسته اي نظرات کاملا يکسان در سطح کشور نباشد.

وي افزود: مذاکرات با پشتوانه قاطبه مردم انجام مي شود و همه مسئولان عاليرتبه نظام از جمله مقام معظم رهبري با اين مذاکره موافق هستند و تنها راه منطقي هم مذاکره خواهد بود.

رئيس جمهور گفت: اگر دو طرف به توافق برسند، البته هر کدام درباره موضوعات داخلي خود مسئوليت هايي دارند که بايد اين مسئوليت را به عهده بگيرند و آن را به اتمام برسانند.

* تمامي تحريم هايي که عليه جمهوري اسلامي ايران وضع شده است بايد برداشته شود

رئيس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار پرس تي وي درمورد موضوع تحريم ها در مذاکرات ايران با 1+5 چگونه دنبال مي شود، گفت:تحريم ها غيرانساني است چه از طرف آمريکا و اروپا و چه قطعنامه هايي که از طرف سازمان ملل تصويب شده است.

روحاني تاکيد کرد تمامي تحريم هايي که عليه جمهوري اسلامي ايران وضع شده است بايد برداشته شود.

وي افزود:‌ در زمينه تحريم با مسئولان و شخصيت هاي مختلف از کشورهاي گوناگون چه عضو گروه 1+5 و غير آْن صحبت کرديم، همه به اتفاق معتقدند که بايد توافق به سرعت صورت گيرد و معضلات دراين زمينه حل شود.

رئيس جمهور تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران تعديل هاي ممکن در چارچوب منافع خودش را انجام داد و اين طرف مقابل است که اينک نسبت به خواسته هاي خود بايد تجديد نظر کند تا به سرعت به توافق برسيم.

روحاني در ادامه نشست خبري در پاسخ به خبرنگار تلويزيون آلمان که از وي درباره شرايط ايران و حاد شدن اين شرايط پرسيد؟ گفت: اگر شما از مردم ايران سوال کنيد و اگر به جامعه ايران سفر کنيد، مي بينيد که بعد از انتخابات سال گذشته که انتخابات پرشوري بود، امروز در جامعه ما آرامش، وحدت و انسجام بيشتري احساس مي شود.

وي افزود: مسئله حقوق بشر هر کشور، مربوط به آن کشور است و در چارچوب فرهنگ آن کشور بايد مورد بازبيني و بررسي قرار گيرد .

*شرايط را در ايران از لحاظ مسائل اجتماعي، حقوقي و قضايي نسبت به گذشته بسيار مناسب تر مي دانم

رييس جمهور ادامه داد: به عنوان رئيس جمهور، يکي از وظايفم اجراي قانون اساسي است و به اصول قانون اساسي و حقوق شهروندي بسيار پايبندم و در انتخابات سال گذشته به آن قول دادم و هم اکنون در همان مسير حرکت مي کنم.

روحاني گفت: شرايط را در ايران از لحاظ مسائل اجتماعي، حقوقي و قضايي نسبت به گذشته بسيار مناسب تر مي دانم و گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل نمي تواند معياري براي بيان واقعيت ها باشد.

وي افزود : اگر شما به ايران سفر کنيد و از مردم بپرسيد، در مي يابيد که شرايط جامعه، دانشگاهها، احزاب و گروهها نسبت به گذشته کاملا متفاوت است.

در ادامه نشست خبري رئيس جمهور کشورمان در نيويورک خبرنگار شبکه تلويزيوني الميادين لبنان با اشاره به پيام هاي سعود الفيصل وزير امور خارجه عربستان و همچنين ديدار کامرون نخست وزير انگليس با مقامات ايراني پرسيد: کشورهاي غربي از جمله امريکا تلاش مي کنند براي مبارزه با داعش به منطقه نيرو اعزام کنند و اين در حالي است که نيروهاي مخالف را در سوريه تقويت مي کنند آيا اين اقدام پيام هاي متناقضي در بر ندارد؟

روحاني پاسخ داد:‌ قبل از آنکه کشوري به مردم و ارتش عراق کمک کند، ايران در حوادث اخير در عراق پيشتاز و پيشقدم بود.

وي گفت: ايران به دعوت مردم عراق پاسخ داد و به دولت و مردم عراق کمک کرد.

*اگر ايران نبود امروز بغداد سقوط مي کرد

رئيس جمهور افزود: اگر آن هماهنگي ها و آن کمک ها نبود شايد امروز بغداد هم در اختيار تروريست ها بود بنابراين ايران عملا با تروريسم مبارزه مي کند.

روحاني گفت:‌ مبارزه ايران با تروريسم و افراطي گري يک مبارزه جامع است به اين معني که از همه نظر مقابل تروريسم ايستاده است تا ريشه آن خشکانده شود.

وي افزود: اينکه ديگران دنبال ائتلاف هستند يا نيستند ما از جزئيات آن مطلع نيستم امامن به سهم خود درباره اينکه هدف از بمباران در سوريه چيست در ترديدم و بر اين نکته تاکيد مي کنم که مبارزه با يک گروه تروريست و تقويت ديگر گروهها عملي متناقض است.

رئيس جمهور گفت: همه تروريست ها بدند و تروريست ها به خوب و بد تقسيم نمي شوند که به يکي کمک تسليحاتي و مالي شوند و ديگر گروه بمباران شود.

روحاني افزود: امروز تروريست ها با هم متحد شده اند و همه خشونت طلبان را از سراسر جهان جذب مي کنند.

وي تاکيد کرد:‌ خواست من که در سخنراني مجمع عمومي نيز مطرح شد اين است که بايد دست به دست هم دهيم، موضوع شوخي نيست، هيچ گاه خاورميانه مثل امروز در معرض بي ثباتي و خشونت نبوده است و تنها در اين منطقه نيز باقي نخواهد ماند.

رئيس جمهور گفت: تروريسم نه تنها پشت دروازه کشورهاي اروپايي است بلکه در قلب آنها در حال تحرک است.

روحاني افزود: يادمان باشد بمبي که همه بايد از آن بترسيم بمب خشونت است که هر روز در نقطه اي از جهان در حال انفجار است.

وي تاکيد کرد:‌بايد تصميم قاطع و جامع بگيريم تا اساس تروريسم، خشونت و افراطي گري از بين برود.

*روابط ما با ايالات متحده در طي 35 سال روابطي پر تنش و در بسياري از مقاطع خصمانه بوده است

روحاني در پاسخ به پرسش خبرنگار واحد مرکزي خبر در نيويورک مبني بر اين که در طول حضورتان در نيويورک در نشست هاي خبري مختلف از شما درباره سرنوشت کساني مانند جيسون رضائيان سوال کرده اند، اقدامات دولت براي مشخص شدن سرنوشت ايرانيان ربوده شده در منطقه مانند افرادي که در حج ربوده شده اند چه بوده است گفت: فرد دستگير شده که اکنون در ايران در دوران بازجويي به سر مي برد ، طبيعي است که اين دوره بازجويي بايد پايان يابد، کار دادستان تمام شود و اين پرونده به دادگاه برده شود در صورتي که دادستاني او را مجرم بداند ، ممکن است در مرحله دادستاني تبرئه شود.

روحاني گفت : اگر در مرحله دادستاني کيفرخواست براي او صادر شد به دادگاه مي رود و براي او حکم صادر مي شود البته آن چه اهميت دارد اين است که روند نسبت به همه آناني که در کشورهاي مختلف به هر اتهامي بازداشت مي شوند بايد عادلانه، حقوقي و در چارچوب قانون رفتار شود و همه کساني که بازداشت شده اند بايد حق داشتن وکيل براي دفاع از خودشان داشته باشند.

وي افزود: ايرانياني هم هستند که در آمريکا يا در کشورهاي ديگر به خواست دولت آمريکا دستگير و زنداني شده‌اند و نسبت به سرنوشت همه آنان حساسيم البته همه بايد تلاش کنيم زندانياني را که امکان آزادي برايشان وجود دارد و روند قضايي درباره آنان طي شده و دولت ها مي توانند کمک کنند براي آزادي آنان کمک کنيم.

رئيس جمهور ادامه داد: البته در اين زمينه از طرق مختلف با مقامات آمريکايي در تماس بوديم، پيش تر گفتگو شده است و اين گفتگوها همچنان ادامه دارد.

وي افزود: اين گفتگوها در نهايت به آزادي همه افرادي که از نظر قانوني امکان آزاديشان وجود دارد منتهي شود.

روحاني در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ که پرسيد، آقاي روحاني شما در سخنراني خود در مجمع عمومي درباره روابط خود با ايالات متحده صحبت کرديد، مواضعي که شما درباره داعش گرفتيد متفاوت از مواضعي است که رئيس جمهور ايالت متحده گرفته است، شما اين روابط را در منطقه چگونه دنبال مي کنيد؟

روحاني در پاسخ گفت : روابط ما با ايالات متحده در طول سالهاي بعد از انقلاب در طي 35 سال روابطي پر تنش و در بسياري از مقاطع خصمانه بوده است و مردم ما از اين نظر نسبت به آمريکا عصباني بوده اند و عصباني هستند.

وي افزود: البته ما هيچ وقت گذشته را فراموش نمي کنيم و مردم ما نيز دنبال اين نيستند که گذشته را نه فراموش کنند و نه از گذشته بگذرند اما در عين حال بايد همه ما به فکر آينده باشيم و منافع بلند مدت دو ملت را مد نظر قرار دهيم .

رئيس جمهور ادامه داد: البته ملت هاي ما هميشه روابط خوبي داشته اند و مردم ما به مردم آمريکا احترام مي گذاشته اند و مردم آمريکا به مردم ما احترام مي گذارند بلکه بحث بر سر سياست دولتهاست ، بحث بر سر مردم نيست و ما خواهان آن هستيم که سياست آمريکا حداقل در مسير درست منافع مردم آمريکا قرار بگيرد چون اين خصومت با مردم ايران حتما به نفع مردم آمريکا نبوده بلکه به ضرر مردم آمريکا بوده است .

وي افزود: اگر ما در زمينه مسئله هسته اي به توافق برسيم اين توافق به معني اولين گام در اعتماد است و شما مي دانيد مسائل ما با آمريکا غير از مواردي که ما قابل بحث مي دانيم و اين مباحث را مهم مي دانيم مهم تر از آن موارد بي اعتمادي است يعني مردم بي اعتماد هستند و ما بايد اين اعتماد را برگردانيم و مردم ايران بايد اعتماد کنند.

* اعتماد يک شبه ساخته نمي شود

رييس جمهور ادامه داد : البته اعتماد يک شبه ساخته نمي شود بلکه يک نردباني است که پلکان آن زياد است اما در نهايت اگر ما پاي خود را روي اين نردبان بگذاريم در نهايت به بامي مي رسيم که آن بام اسمش منافع دو ملت و دو کشور است .

روحاني گفت : من اميدوارم پله اول به خوبي طي شود و سرآغازي براي حرکت به سمت منافع دو ملت باشد همانطور که من در يک مصاحبه ديگر نيز تصريح کردم بنا نيست براي هميشه روابط با آمريکا تنش آلود و يا خصمانه باشد و بهر حال يک روزي بين دو کشور روابط برقرار مي شود .

وي افزود : ما بايد زمان درست و صحيح آن را پيدا کنيم و دو دولت مکلف اند قدم به قدم شرايطي را فراهم بکنند که آينده بهتر از گذشته، نتيجه آن شرايط باشد.

* همکاري هاي هسته اي ايران با روسيه همواره صلح آميز بوده است

روحاني در پاسخ به خبرنگار ايتارتاس که پرسيد آينده همکاري هاي هسته اي ايران و روسيه درصورت توافق ايران و 5+1 چگونه خواهد بود؟ گفت: همکاري هاي هسته اي ايران با روسيه همواره صلح آميز بوده است.

حسن روحاني افزود: ‌شما مي دانيد که يک نيروگاه برق هسته اي در بوشهر داريم که توسط روسيه تکميل شده است و سوخت آن هم توسط اين کشور تامين مي شود و هم اکنون در حال مذاکره براي قردادهاي ديگر در زمينه برق هسته اي هستيم .

رئيس جمهوري کشورمان گفت:‌توافق هسته اي با 5+1 شرايط را براي همکاري با روسيه و همچنين با ساير کشورها فراهم خواهد کرد.

وي گفت:‌ برخي از کشورهايي که داراي توان بالاي هسته اي هستند از هم اکنون به ما پيشنهاد داده اند که بعد از توافق هسته اي ما مي توانيم همکاري داشته باشيم.

رئيس جمهور تصريح کرد:‌ اساسا در اساسنامه آژانس بين المللي هسته اي همه کشورهايي که داراي فناوري صلح آميز هسته اي هستند مکلفند در زمينه فناوري صلح آميز به ديگران کمک کنند.

وي ابراز اميدواري کرد پس از توافق زمينه اي براي مشارکت با کشورهاي مختلف در زمينه مسائل مختلف از جمله فناوري صلح آميز هسته اي يا نيازهاي صلح آميز هسته اي ايران تامين شود.

* ما که چهار سال است داريم با داعش مبارزه مي کنيم و مي جنگيم

روحاني در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري آسوشيتد پرس که پرسيد آيا ايران آمادگي دارد به آمريکا در مقابله با داعش درعوض مصالحه در مسئله هسته اي کمک کند؟ با بيان اينکه فکر مي کنم اين تعبير ممکن است خيلي دقيق نباشد،گفت: ما به آمريکا درباره داعش کمک کنيم؟ يا آمريکا به ما کمک کند.

وي افزود: ما که چهار سال است داريم با داعش مبارزه مي کنيم و مي جنگيم.

رييس جمهور ادامه داد: ما که در عراق بالاترين کمک را به مردم عراق کرديم براي اينکه داعش را پس برانيم و خود دولت عراق و مسئولان اقليم کردستان عراق و مسئولان بخش هاي مختلف عراق گفته اند که اگر کمک ايران نبود شهرهاي ما سقوط مي کرد.

روحاني گفت: آمريکا نسبت به داعش کاري نکرده است و چند تا بمباران هوايي که گروه هاي تروريستي را از بين نمي برد.

رييس جمهور ادامه داد: آمريکا از سال 2001 تاکنون در افغانستان و پاکستان مشغول بمباران است آيا تروريسم در اين کشورها تمام شده است.

وي افزود: همه بايد حواسمان باشد مبارزه جدي و واقعي را با تروريسم آغاز کنيم، مبارزه فرهنگي بايد باشد و پيشگيري از کمک مالي و تسليحاتي انجام شود.

رئيس جمهور تصريح کرد: مسئله مهمتر اين است که جوامع مختلف را از جمله جوامع خاورميانه را آگاهي بدهيم تا محيط زيست را براي تروريسم تنگ کنيم تا محيط زيست براي آنها تنگ نشود.بمباران هوايي نمي تواند به طور کلي کارساز باشد.

روحاني گفت: هر روز گروه هاي تروريستي در يک کشور اجتماع مي کنند و فاجعه مي آفرينند.

*جمهوري اسلامي هرگز به دنبال بمب اتمي نبوده است

رييس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر مبني بر اينکه ديدار‌هايي که با روساي کشورهاي انگليس، فرانسه و همچنين گروه کشورهاي 5+1 داشته‌ايد، چه تاثيري مي تواند درباره موضوع هسته اي داشته باشد؟ گفت:‌ در ديدار با سران کشورهاي اشاره شده درباره موضوع هسته اي گفتگو کرديم به آنها گفتيم زماني که پيش روي ماست زمان طولاني نيست بنابراين بايد تلاش بيشتري صورت گيرد، اگر چه در برخي موارد اختلاف نظرهايي بين ما و آنها وجود دارد.

وي در نشست خبري در نيويورک افزود:‌ جمهوري اسلامي ايران درباره موضوع هسته اي کاملا شفاف است آژانس در طول 12 سال گذشته بازرسي هاي مختلفي از قسمت هاي مختلف فعاليت هاي صلح آميز هسته اي داشته تاکنون هزاران بازرسي را از فعاليت هاي هسته اي ايران داشته و در گزارش هاي متعدد بر صلح آميز بودن و عدم انحراف در فعاليت هاي ايران تاکيد کرده است.

رئيس جمهور با اشاره ‌به توافق هايي که در سال 2003 و 2005 و همچنين در توافقي که به تازگي در ژنو درباره موضوع هسته اي صورت گرفت گفت: جمهوري اسلامي ايران هميشه پايبند به مذاکرات و اجراي آن بوده است و همه ناظر بودند که جمهوري اسلامي ايران به توافقات صورت گرفته در اين مذاکرات پايند بوده است.

روحاني گفت: جمهوري اسلامي ايران هرگز به دنبال بمب هسته اي نبوده و درپي فعاليت هاي صلح آميز هسته اي است.

*آنچه که ما در منطقه عليه تروريسم انجام مي دهيم همواره با هماهنگي دولت هاي منطقه است

رئيس جمهور در ادامه نشست خبري در پاسخ به خبرنگار روزنامه گاردين که از وي پرسيد آيا مي توان شرايطي را تصور کرد که قابليت هاي نظامي آمريکا و فرانسه عليه تروريسم از طرف شما مورد استقبال قرار بگيرد ؟ گفت : ما بايد در مقام عمل ببينيم که اينها چه کار مي کنند.

روحاني گفت: کاري که تا کنون از کشورهاي غربي نسبت به گروههاي تروريستي در منطقه ديده ايم ، گاهي حمايت و گاهي نيز سکوت بوده است.

وي افزود: تقريبا در اين اواخر و چند هفته اخير است که مسئله مبارزه با تروريسم مطرح شده است و ادعاي خود آنها نيز اين است که مي خواهند براي مواردي از هواپيما استفاده کنند .

رييس جمهور ادامه داد : آنچه که براي ما اهميت دارد، اين است که مردم و دولت آن کشور نبايد مخالف باشند و هر گونه عمليات در يک کشور بايد در چارچوب مقررات و توافق با آن دولت و اجازه آن دولت باشد .

روحاني گفت: البته به نظر بنده با اجازه هم کافي نيست و اگر عمليات نظامي عليه يک گروه تروريستي بخواهد انجام شود بايد طبق درخواست آن دولت باشد .

رئيس جمهور گفت : آنچه که ما در منطقه عليه تروريسم انجام مي دهيم همواره با هماهنگي دولت هاي منطقه است.

*ما تروريست را ضد شيعه ضد سني و ضد دين مي دانيم

روحاني در ادامه نشست خبري در نيويورک در پاسخ خبرنگار روزنامه يو اس اي تو دي (USA TODAY) مبني بر اينکه بسياري در جهان از اينکه ايران مي خواهد به مبارزه ضد تروريسم ملحق شود خوشحالند، اما ايران گروههايي را مانند حزب الله يا دولت بشار اسد حمايت مي کند، آيا شما تصور مي کنيد که ايران روزي از اين گروهها حمايت نکند؟ گفت:تعجب مي کنم شما گروهي را که در لبنان عضو دولت و پارلمان و مورد احترام مردم و مقامات سياسي هستند تروريست مي دانيد.

روحاني ادامه داد:‌ حتي در ملاقات هاي من با مقامات اين کشورها آنها از مقاومت تجليل مي کنند بنابراين آيا مقاومت يک مردم ضد تجاوز را بايد لقب تروريسم دهيم.

وي گفت:‌ مگر حماس با انتخابات و راي مردم روي کار نيامده است پس چطور آراي مردم را در کشوري قبول نمي کنيد و آن را تروريسم مي دانيد و آن هم بعد از تجاوز رژيم صهيونيستي در غزه و حمله به خانه ها و کودکان .

رئيس جمهور گفت:‌همه دنيا و شبکه هاي اجتماعي و افکار عمومي به اقدامات تجاوزکارانه رژيم صهيونيستي اعتراف کردند حال آيا به جاي تجليل از مقاومت بايد به آنها لقب تروريسم بدهيم.

روحاني گفت:‌ من نشنيدم که حماس در جايي از دنيا در آمريکا يا آسيا دست به اقدامي زده باشد بلکه همه ترورها مربوط به گروههاي ديگر است.

وي افزود: در بحث تروريسم مذهب و دين مطرح نيست زيرا تروريستها ضد دين اند.

رئيس جمهور گفت:‌ درباره تروريسم تعبير سني و غير سني و شيعه و غير آن نادرست است .اساس دين اسلام بر رحمانيت و هم زيستي مسالمت آميز است.

رئيس جمهوري ادامه داد: ما پيش از اين منافقين را به عنوان يک گروه تروريست مي دانستيم که متاسفانه در کشورهاي غربي لانه کردند و حتي امروز در آمريکا نيز حضور دارند.

روحاني گفت: بنابراين نخستين مبارزه ما با يک گروه تروريستي شيعه بود و اين نشان مي دهد که فرقي نمي کند که گروه تروريستي داراي چه مرام و مذهبي باشد.

وي افزود: ما تروريست را ضد شيعه، ضد سني و ضد دين مي دانيم.

*مهم اين است که به سمت رفع مشکلات بين ايران و آمريکا حرکت کنيم

روحاني در پاسخ به پرسش خبرنگار ان اچ کي درباره احتمال تکرار تماس تلفني با رئيس جمهور آمريکا افزود: مهم اين است که به سمت رفع مشکلات حرکت کنيم ، حرکتي که به نفع مردم جهان ، ملت ها و دو ملت ايران و آمريکا باشد.

رئيس جمهور همچنين در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگار ان اچ کي درباره احتمال همکاري با غرب عليه داعش گفت : در موضوع مبارزه با داعش ، ما به وظيفه خودمان تاکنون عمل کرديم به عنوان دولتي مسئوليت پذير در قبال مسئله مبارزه با تروريسم و باز هم حمايت خود را از مردم و دولت عراق و هر دولت يا کشوري که گرفتار باشد در برابر تروريسم و از ما درخواست کند ادامه خواهيم داد .

وي افزود: ما ساليان دراز با تروريسم در افغانستان مبارزه کرديم حتي قبل از 11 سپتامبر ، پيش از اين تاريخ نيز حمايت مي کرديم از گروه هايي که در برابر طالبان ايستاده بودند ، بنابراين در سوابق فعاليت ها در اين باره ، ما پيشتاز مبارزه عليه تروريسم در منطقه هستيم. اگر ديگران مي خواهند در زمينه تروريسم کاري کنند ، اين آغازي هست بايد ببينيم در مقام عمل چه کار مي کنند .

*دليلي براي تماس تلفني نيست

روحاني در ادامه نشست خبري در پاسخ به سوال خبرنگار يومي يوري ژاپن مبني بر اينکه آيا فکر مي کنيد تماس تلفني که با آقاي اوباما داشتيد تکرار شود؟ گفت:‌ مگر هميشه بايد دو رئيس جمهور تلفني با هم حرف بزنند، به هر حال يک زماني به يک دليلي تلفن شد و ما تلفني با هم صحبت کرديم.

وي در اين حال تصريح کرد: ‌بنا نيست هر سفري که به نيويورک مي آييم با (تماس)تلفني تمام شود به هر حال اين چيزي نيست که جزو برنامه ما باشد .

رئيس جمهور گفت:‌ در برنامه ريزي ما در اين سفر نه برنامه ملاقات و نه برنامه ريزي تماس تلفني وجود دارد، آنچه که در برنامه ريزي ما قرار دارد برداشتن گام هاي رو به جلو براي حل مسائل مهم جهاني و منطقه اي و مشارکت بيشتر ملت‌ها و دولتها با يکديگر است.

رئيس جمهور در پاسخ به سوال اسکاي نيوز عربي که از وي پرسيد، ديروز شوراي امنيت قطعنامه اي در مورد درگيري‌هايي که در عراق و سوريه هست تصويب کرد، آيا فکر مي کنيد اين قطعنامه اي که تصويب شده در مورد گروههايي که در اين منطقه هستند هم لحاظ شود؟ گفت : آنهايي که با تروريسم مي جنگند يا آنهايي که تروريست هستند ؟ ما دو گروه داريم يک گروه تروريست و يک گروه مردمي هستند که داوطلبانه آمده اند و با تروريسم مبارزه مي کنند، ما اين دو را که نبايد کنار هم قرار داريم يکي حق و آن يکي باطل است، يکي از کشورش دفاع مي کند و ديگري متجاوز است.

وي افزود : البته ما قبول داريم در هر کشوري دولتي که از لحاظ قانوني مسئول است بايد با نظار ت او و در چارچوب هماهنگي با دولت هر کاري صورت گيرد وگرنه هر گروهي و به هر دليلي بخواهد مسلح شود و با تروريست ها بجنگد اين باعث هرج مرج مي شود .

رئيس جمهور گفت : هميشه اين گونه است که به جز ارتش منظم هر کشوري مردم هم داوطلب مي شوند و تحت عناوين مختلف به دولت درباره مسائل مهم امنيتي آن کشور از جمله مبارزه با تروريسم کمک مي کنند .

*توپ دز زمين طرف مقابل است

روحاني در پاسخ به خبرنگار روزنامه نيويورک تايمز درباره اينکه آيا برنامه اي براي ملاقات و تماس تلفني با رئيس جمهوري آمريکا دارد گفت: در اين سفر ديدار و تماس تلفني جزو برنامه هاي ما نبوده است.

رييس جمهور در ادامه نشست خبري در نيويورک افزود:‌به طور طبيعي رهبران کشورهاي مختلفي به آمريکا مي آيند و برخي ها با مقامات آمريکايي ملاقات دارند و برخي ها ندارند.

وي گفت:‌ به خاطر مسائل حساسي که بين دو کشور وجود دارد من فکر مي کنم زماني اقدامات مفيد خواهد بود که طبق يک برنامه ريزي بسيار دقيق و با نتايج روشن باشد و گرنه اين کار مفيد نخواهدبود.

رئيس جمهور در پاسخ به خبرنگار لوموند فرانسه درباره موضوع هسته اي و اينکه ايران چقدر تمايل دارد که اين مسئله زود به پايان برسد و غني سازي خود را پايين بياورد گفت:‌ جمهوري اسلامي ايران طبق توافق اخير و حرکت گام به گام در مورد اجراي توافقات مي تواند تا حد نياز زير نظر آژانس غني سازي کند.

روحاني افزود:‌ جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه تعديل هاي لازم را به طور کامل انجام داده و اينک توپ در زمين مقابل است.

*براي گسترش روابط اقتصادي با ايتاليا آمده ايم

 رئيس جمهور در ادامه نشست خبري در پاسخ به خبرنگار روزنامه ايتاليايي که از وي درباره روابط ايران و ايتاليا پرسيد گفت:‌ به طورکلي ما خواهان روابط صميمانه با همه کشورهاي اروپايي هستيم.

روحاني افزود: ايتاليا جزء‌ کشورهايي است که ما به طور سنتي روابط بسيار خوبي در بخش هاي اقتصادي،‌ فرهنگي و سياسي با يکديگر داشته ايم.

وي گفت: سال گذشته در نيويورک با نخست وزير ايتاليا ديدار و گفتگو داشتيم و امسال نيز قرار بود که ديداري داشته باشيم اما نتوانستيم وقت آن را تنظيم کنيم.

رئيس جمهور با اشاره به سفر وزيران خارجه دو کشور افزود:‌ کاملا براي گسترش روابط با ايتاليا آمادگي داريم.

روحاني گفت: ايتاليا جزء کشورهاي دوست ايران در طول تاريخ بوده است و ما هيچ گاه با ايتاليا مشکل سياسي نداشته ايم و امروز نيز خواهان توسعه و گسترش مناسبات با اين کشور هستيم.

در ادامه نشست خبري رئيس جمهور کشورمان در نيويورک ، خبرنگار شبکه تلويزيوني سي سي تي وي (cctv) چين با بيان اينکه شما استراتژي آمريکا را در بمباران هوايي عليه داعش روش خوبي براي مقابله با تروريسم نمي دانيد پرسيد: آيا ايران پيشنهاد ويژه اي براي مقابله با تروريسم دارد ؟

رئيس جمهور کشورمان پاسخ داد : همه کشورها در قبال مبارزه با تروريسم وظيفه و مسئوليتي دارند که بايد به آن عمل کنند اما کشورهاي منطقه مشکل تروريسم و ريشه هاي آن را بهتر مي شناسند.

روحاني افزود : طبيعي است آن کشوري که مورد هجمه قرار گرفته است در اولين اقدام از همسايگانش براي کمک دعوت مي کند .

وي ادامه داد : در افغانستان اين طور بود و قبل از سال 2001 اين کشور از ايران درخواست کمک کرد .

روحاني گفت : در موضوع اخير هم دولت عراق از ما درخواست کمک کرد و ما وارد مبارزه شديم ، مبارزه اي موفق که باعث شد تا شهر مهم آمرلي با کمک ايران و مردم عراق آزاد و جلوي سقوط اربيل و بغداد گرفته شود .

وي افزود: کار مبارزه با تروريسم از جانب کشورهاي منطقه آغاز شده است و بايد همه توجه کنند که مرکزيت اين مبارزه بر عهده دولتي است که هجمه عليه آن صورت گرفته است .

وي تصريح کرد : اگر عراق مورد هجمه است مرکزيت مبارزه با دولت آن کشور است و نه با دولت خارجي بنابراين اگر اين واقعيت را بپذيريم کار آسان خواهد شد .

*بايد گام هاي بلندتري برداريم

روحاني در ادامه نشست خبري در نيويورک در پاسخ سوال خبرنگار سي بي اس آمريکا مبني بر اين که گزارش هايي ارسال مي شود درباره موضع گيري آمريکا در موضوع هسته اي ايران، آيا حس مي کنيد تغييري در مواضع آمريکا براي رسيدن به توافق در موضوع هسته اي شاهد بوده ايد افزود: اين عددها که بي معناست اين ها تبليغاتي است که در رسانه ها مطرح مي شود. البته بنا نيست جزئيات مذاکرات در مصاحبه مطبوعاتي بيان شود.

روحاني با اشاره به پيشرفت هاي اندک در مذاکرات هسته اي با 1+5 تاکيد کرد: اگر بناست در مدت کوتاه باقي مانده به توافق برسيم بايد گام هاي بلندتري برداريم.

رئيس جمهور ادامه داد: آنچه اهميت دارد اين است که بناست در چارچوب قانون و مقررات شفافيت داشته باشيم و آنان نيز بناست که همه تحريم هاي غيرقانوني را بردارند، اين اساس معامله است. مبنا و دو کفه اين مصالحه اين است که آنان همه تحريم ها را بردارند و ما شفافيت بيشتر قانوني داشته باشيم.

وي افزود: همه مردم جهان به ايران اعتماد دارند به اين علت که مردمي صلح دوست دارد و در طول 200 سال گذشته به کشوري تجاوز نکرده و هميشه قرباني تروريسم، تجاوز و حتي قرباني سلاح کشتار جمعي يعني سلاح شيميايي بوده است.

*ما واقعا در مذاکرات گذشته تا امروز انعطاف هاي لازم را داشتيم

روحاني در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا مبني بر اينکه عزم و اراده سراني را که در اين مدت کوتاه با آنها ملاقات داشتيد در امور 1+5 در جهت حل اين مشکل چگونه ديديد؟ که رئيس جمهور پرسيد آيا مقصود شما هسته اي است، خبرنگار گفت بلکه هسته اي.

رئيس جمهور در پاسخ افزود:‌ شما گفتيد مشکل، ما نمي دانستيم که مشکل به هر حال در بحث مبارزه با تروريسم يا مسائل ديگر است.

روحاني گفت:‌ در مسئله هسته اي من بايد اين جمله را بگويم که واقعا هيچ زماني مثل اين روزهاي اخير من لحن جدي براي حل مسئله نديده بودم.

وي افزود:‌ يعني ترديد ندارم چون در جريان مذاکرات گذشته نيز بوده ام در طول 12 سال گذشته مذاکراتي که با غرب بوده با سه کشور اروپايي بوده و با 1+5 بوده امروز يک جديت بسيار زيادي در کلام کاملا مشاهده مي شود و اين کلام نيز نمي تواند از اراده جدا باشد يعني احساس مي شود اراده وجود دارد.

رئيس جمهور افزود:‌ اما ما در اين کار مهم بايد شجاعت به خرج بدهيم و اراده توام با شجاعت و توام با رويکرد لازم و انعطاف لازم، اگر اين کار صورت بگيرد ما به هدف خود مي رسيم.

روحاني گفت:‌ما واقعا در مذاکرات گذشته تا امروز انعطاف هاي لازم را داشتيم و اکنون نوبت طرف مقابل است که آنها انعطاف نشان دهند تا مسئله حل شود.

وي افزود: فکر مي کنم موضوع هسته اي ايران آنقدر طولاني شده است که من در ملاقات با سران کشورهاي مختلف ديدم، همه خسته شده اند که چرا سريع تر مسئله حل نمي شود.

رئيس جمهور گفت: چون همه کشورها و شرکت ها از اين داستان متضرر هستند همه کشورهاي اروپايي، غير اروپايي، منطقه، آسيا همه منتظر اين هستند تا اين مسئله سريع تر حل و فصل شود تا بتوانند روابط اقتصادي خود را گسترش بدهند.

روحاني در پايان تصريح کرد:‌ايران کشور بسيار مهم با ظرفيت بسيار مهم در منطقه است و مسلما ا ين توافق به نفع همه کشورها نه تنها در زمينه اقتصادي بلکه در زمينه سياسي، صلح و ثبات و امنيت خواهد بود.

تعداد بازديد:890 آخرين تغييرات:93/07/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر