پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

سراب طلاق در «سراب»

فارس گزارش مي‌دهد

سراب طلاق در «سراب»

شهرستان سراب واقع در استان آذربايجان‌شرقي از معدود شهرهاي کشور است که در آن هيچ مورد طلاقي ثبت نمي‌شود و تاکنون هيچ دفترخانه‌اي با تابلوي دفتر ثبت طلاق در سطح اين شهرستان ديده نشده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از سراب، خانواده مهم‌ترين و مقدس‌ترين نهاد در جوامع اسلامي محسوب مي‌شود و ازدواج به عنوان نقطه آغازين خانواده از قداست و حرمت بالايي در جامعه ايراني برخوردار است.

همزمان با دوره گذر از سنت به مدرنيته بسياري از مفاهيم و ارزش‌ها دچار دگرگوني و تحول شدند اما نهاد خانواده همچنان محبوب و مقدس در بين مردم مانده است.

در اين بين طلاق به عنوان آخرين راهکار قانوني و شرعي در پايان دادن به اشتباهات زوجين در انتخاب پيش‌بيني شده اما از همين طلاق به عنوان حلال منفور نام برده شده است که در روايات متعددي نيز طلاق مورد نکوهش قرارگرفته و حتي از به لرزه درآمدن عرش الهي با هر طلاقي ياد شده است.

حجت‌الاسلام سيدمحمدعلي حسيني کارشناس مسائل ديني در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سراب اظهار داشت: عدم پذيرش عمومي نسبت به طلاق ناشي از پيروي مردم از سفارشات ديني و هم ناشي از رويکرد منفي جامعه نسبت به مقوله طلاق مي‌تواند باشد.

حسيني ادامه داد: اما علت صدور مجوز طلاق در اسلام ناشي از ضرورت‌هايي است که در برخي موارد اجتناب ناپذير است که اگر انجام نگيرد ممکن است لطمات جبران ناپذيري داشته باشد و البته طلاق نيز همچون قصاص في‌النفسه مطلوبيت ندارد.

يکي از دفترخانه‌داران سرابي که برحسب اتفاق از بستگان مرحوم حجت‌الاسلام کاظم امکاني از پيشکسوتان و دفترداران ازدواج در سراب بود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اينکه مرحوم امکاني که خودشان يک روحاني بودند هرگز راغب به ثبت طلاق نشدند اظهار داشت: حتي معدود زوجيني را که براي طلاق معرفي مي‌شدند ارشاد و توصيه به تداوم زندگي مي‌کردند.

وي ادامه داد: با وجود اينکه در سطح شهرستان سراب دفترخانه ازدواج وجود دارد اما به نظر مي‌رسد رغبتي از سوي دفترداران براي داير کردن دفترخانه طلاق وجود ندارد.

اين دفتردار گفت: واقعيت آن است که طلاق امر مذموم و ناپسندي است و به اصطلاح نان در آوردن از ثبت فروپاشي يک خانواده را خوب نمي‌دانند.

يک شهروند سرابي نيز در همين رابطه گفت: با توجه به قبح طلاق در شهرستان کوچکي مثل سراب احتمالا نبود دفترخانه طلاق شايد به آن علت باشد که هيچ زوجي حاضر نشود به دفترخانه‌اي برود که در آن همزمان جدايي نيز ثبت شود.

رحمان خاطري رئيس دادگستري سراب نيز در همين زمينه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بيان اينکه هيچ قاضي دادگستري از صدور حکم طلاق خوشحال نمي‌شود گفت: برعکس رويه و روش ما آن است که با هدايت زوجين به مراکز مشاوره و هيئت‌هاي حل اختلاف تا حدامکان سازش و تفاهم را جايگزين اختلاف و تصميم به جدايي کنيم.

اين مقام ارشد قضايي شهرستان سراب در عين حال گفت: واقعيت آن است که طلاق در سال‌هاي اخير افزايش يافته و اگر بخواهيم اين معضل را آسيب‌شناسي کنيم در شهرستان سراب ازدواج در سنين پايين و نداشتن مهارت‌هاي زندگي حرف اول را مي‌زند.

حجت‌الاسلام علي اکبري رئيس اداره تبليغات اسلامي سراب نيز در اين زمينه اظهار داشت: طلاق موجب آسيب‌هاي مختلف اجتماعي و رواني مي‌شود و در سوره نساء هم به حل مشکلات از طريق حکميت بزرگان توصيه شده است.

اين کارشناس مسائل ديني داوري و حکميت ريش سفيدان خانواده را مهم‌ترين حلقه مفقوده يک طلاق عنوان کرد و افزود: قبل از رجوع به محاکم قضايي بايد راه‌هاي ممکن آزموده شود تا کار به جدايي کشيده نشود.

به گزارش خبرگزاري فارس ، سراب با مساحت 3 هزار و 560 کيلومتر مربع در جنوب‌شرقي استان آذربايجان‌شرقي واقع شده ‌است که از شمال به شهرستان‌هاي مشکين‌شهر و هريس، از شرق به استان اردبيل، از جنوب به شهرستان ميانه و از غرب به شهرستان بستان‌آباد محدود است.

براساس آخرين تقسيمات کشوري سراب داراي دوبخش (مرکزي و مهربان) 9 دهستان و 4 نقطه شهري به نام‌هاي سراب، مهربان، شربيان و دوزدوزان است؛ تعداد آبادي‌هاي داراي سکنه اين شهرستان 128 است.

*****************

گزارش از: عباس‌زاده

*****************

تعداد بازديد:1094 آخرين تغييرات:93/07/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر