دوشنبه 6 خرداد 1398 - 22 رمضان 1440 - 27 مي 2019
صفحه اصلي/خانواده

مردان و کمک در منزل!!!!

مردان و کمک در منزل!!!!

اگه يه روز خانم خونه خداي نکرده بيمار باشه مي دونيد چه اتفاقي مي افته؟ ظرف ها توي سينک تلمبار مي شه و وسط خونه انگار بمب منفجر شده خلاصه همه چي به هم مي ريزه.

خانم هاي زيادي هستند که از همسرشان گله دارند که دست به سياه و سفيد نمي زنند. دنياي  مدرن مشکلاتي را براي خانم هاي شاغل ايجاد کرده است. خانمي که ساعات زيادي  از روز را بايد سر کار برود و فرصت کافي براي تهيه غذا، رسيدگي به فرزندان و انجام کارهاي خانه ندارد ، دچار ناراحتي مي شود و به کمک همسرش نياز دارد. اين وضع ايجاب مي کند که شوهر در کارهاي خانه به همسرش  کمک کند و از اين طريق همکاري و محبت خود را نشان دهد.

مسئله اين است که خانم ها چگونه مي توانند تا حد لازم کمک شوهر خود را جلب کنند و او را به کارهاي خانه علاقه مند کنند و زندگي را با صميميت توأم سازند. رفتار و گفتار خانم ها اثرات فراوان دارد.

 

توصيه هايي براي جلب مشارکت شوهر وجود دارد:

 

از انتقاد بپرهيزيد

بعضي از خانم ها در اثر کار زياد و اينکه به آن ها کمک نمي شود از شوهرشان انتقاد مي کنند و مدام نق مي زنند و او را ناراحت مي کنند . ممکن است مرد نتواند کاري را انجام دهد يا با آن آشنا نباشد و نمي داند چه کاري بايد انجام دهد . بهتر است با لحن آرام و محبت آميز او را به همکاري دعوت کنيم، راه انجام دادن کار را به او ياد بدهيم و از اين طريق او را وارد گود کنيم.

 

خواسته خود را بگوييد

بعضي ديگر بدون آن که تقاضاي کمک داشته باشند و خواسته خود را به همسرشان بگويند اظهار خستگي و ناراحتي مي کنند. در حالي که مي توانند با تشريح کارها و مشکلات مختلف مستقيم درخواست کمک کنند و همکاري او را طلب کنند. کمتر شوهري است که به اين ترتيب چنين تقاضايي را رد کند و نپذيرد.

 

کارهاي مناسب از او بخواهيد

ممکن است بعضي از مردها از دست زدن به کارهايي که جزو وظايف خانم ها ميدانند، خودداري کنند و نقش ديگري براي خود قائل باشند . از طرفي با بچه دار شدن و ازدياد کارها خانم هم گرفتاري هاي بيشتري پيدا مي کند و احتياج به کمک بيشتري دارد.اگر از ابتدا انجام بعضي از کارهاي مناسب را از شوهر درخواست کنيد و همکاري او را جلب کنيد ميتوانيد به تدريج انتظار داشته باشيد که اين کمک ها با مشغله و گرفتاري شما افزايش پيدا کند.

 

حذف مخارج زائد

بودجه خود را تنظيم کنيد. با تنظيم بودجه و حذف مخارج زائد اين امکان به وجود مي آيد که خانم خانه به کار تمام وقت احتياج نداشته باشد. کمتر کار کردن در خارج از خانه براي خانم ها فرصتي است که بيشتر به زندگي خود برسند، وضع بهتري در خانه به وجود آورند و از اوقات فراغت خود بهره مند شوند و نشاط بيشتري داشته باشند.

ممکن است مرد نتواند کاري را انجام دهد يا با آن آشنا نباشد و نمي داند چه کاري بايد انجام دهد . بهتر است با لحن آرام و محبت آميز او را به همکاري دعوت کنيم، راه انجام دادن کار را به او ياد بدهيم و از اين طريق او را وارد گود کنيم

 

 

کارها را بين خود تقسيم کنيد

در صورتي که شوهر براي همکاري در کارهاي خانه آمادگي داشته باشد زن و شوهر مي توانند با توافق کارها را بين خود تقسيم کنند و هر يک مسئوليت هاي مناسبي را به عهده بگيرند. به اين ترتيب کارها بهتر انجام مي شود و زندگي با نظم وترتيب پيش مي رود.

 

اوقاتي را با يکديگر بگذرانيد 

زن و شوهر هايي که هر دو کار مي کنند اغلب درباره مشکلات و نارسايي ها  صحبت مي کنند و کمتر فرصت دارند که ساعاتي را براي تفريح در نظر بگيرند. از لحظه هاي با هم بودن به خوبي استفاده کنيد و ساعات خوشي را در کنار هم بگذرانيد. به سينما برويد يا مهماني دوستانه ترتيب دهيد، يک برنامه ورزشي مشترک مثل پياده روي داشته باشيد تا اين کمبود تا حدي جبران شود و از زندگي لذت بيشتري ببريد.

 

تشکر کردن و هديه دادن

قدرداني از کمک ها و همياري ها اثرات مطلوبي در روحيه افراد مي گذارد. زن و شوهر بايد زحمات يکديگر را در اداره امور خانواده با ارزش دانسته و از هم قدرداني کنند.هديه دادن به هر بهانه و مناسبتي (هديه روز تولد، سالگرد ازدواج و ..) نشانه اي از اين قدرداني است. اين هدايا در روابط زن و شوهر اثر بسياري دارد و روح تازه اي به زندگي مي بخشد. اظهار محبت و تشکر کردن موجب آن مي شود که مشکلات زندگي را در کنار يکديگر بيشتر تحمل کنيم و از گرمي محيط خانواده لذت ببريم.

 

بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:689 آخرين تغييرات:93/07/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر