جمعه 7 ارديبهشت 1397 - 11 شعبان 1439 - 27 آپريل 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ساخت نخ بخیه نانویی در دانشگاه صنعتی اصفهان

ساخت نخ بخيه نانويي در دانشگاه صنعتي اصفهان

محققان دانشگاه صنعتي اصفهان با بهره‌گيري از فناوري نانو اقدام به ساخت نخ بخيه کردند اين نخ که در مقياس آزمايشگاهي توليد و بررسي شده، از نانوالياف تشکيل شده و زيست تخريب‌پذير نيز است.

به گزارش خبرگزاري مهر، در سال‌هاي اخير، با پيشرفت فناوري نانو، توليد نانوالياف به روش الکتروريسي و به دنبال آن توليد نخ از نانوالياف مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از پليمرهاي زيست تخريب‌پذير و زيست‌سازگار در فرآيند الکتروريسي و توليد نخ از اين پليمرها، منجر به توليد محصولاتي جهت مصارف ويژه نظير نخ‌هاي بخيه و سيستم‌هاي تحويل دارو مي‌گردد.

به گفته‌ فاطمه حقيقت، دانشجوي دکتراي مهندسي نساجي، در اين کار با استفاده از روش الکتروريسي و به کارگيري پليمر پلي لاکتيدگلايکليک اسيد (PLGA) که يک پليمر زيست تخريب‌پذير است، نخ بخيه‌ي قابل جذبي توليد و ويژگي‌هايي از جمله مقاومت مکانيکي آن مورد بررسي قرار گرفته است. با اين روش، توليد نخ بخيه به مواد اوليه‌ي کمي صورت مي‌گيرد. همچنين مي‌توان از پليمرهاي مختلف براي توليد نخ استفاده کرد. در صورتي که در روش‌هاي متداول توليد نخ، در انتخاب و ميزان مواد اوليه محدوديت‌هاي زيادي وجود دارد.  استفاده از داروهاي ضدباکتري در محلول الکتروريسي و توليد نخ با خاصيت رهاسازي دارو با اين روش نيز امکان‌پذير است.

وي گفت: نخ‌هاي بخيه قابل جذب مصنوعي موجود در بازار ايران وارداتي است و تنها چند توليدکننده نخ‌هاي بخيه قابل جذب طبيعي (نظير کاتگوت و کلاژن که استفاده از آن‌ها پس از ورود نخ‌هاي قابل جذب مصنوعي محدود شده) موجود است.

حقيقت در ادامه افزود: از مقايسه‌ي نخ بخيه توليد شده با نخ‌هاي بخيه موجود در بازار مشاهده شده که روند تخريب اين نخ سريع‌تر اتفاق مي‌افتد. همچنين مويينگي اين نخ، کمتر از نخ‌هاي بخيه موجود در بازار است. لازم به ذکر است که مويينگي يک عامل مهم در ارتباط با نفوذ عفونت محل زخم به داخل نخ بخيه محسوب مي‌شود و بنابراين نخ بخيه نبايد مويينگي داشته باشد. با وجود ويژگي‌هاي ممتاز ذکر شده، به علت ساختار نخ نانوليفي، خواص مکانيکي آن نسبت به نخ‌هاي بخيه مشابه ضعيف است.

وي افزود: براي دستيابي به اهداف مورد نظر، ابتدا عوامل مؤثر بر الکتروريسي از قبيل غلظت محلول، ولتاژ و ميزان تغذيه‌ي محلول پليمري بهينه گرديد. پس از بهينه‌سازي، خواص مکانيکي نخ توليد شده از قبيل استحکام نخ بدون گره و گره خورده با دو نوع گره جراحي(گره مربع و گره جراح) مورد بررسي قرار گرفت. از آن‌جايي که يکي از مشخصه‌هاي مهم در مورد نخ‌هاي بخيه، استحکام آن است، با طراحي سيستم تثبيت و بررسي شرايط تثبيت، خواص نخ بهبود داده شد. براي اين منظور، عمليات تثبيت گرمايي (تر و خشک) روي آن انجام شده است. در ادامه‌ي تحقيق زيست تخريب‌پذيري و مويينگي نخ تثبيت شده در شرايط مشابه بدن انسان بررسي گرديد.

نتايج اين پژوهش که حاصل همکاري فاطمه حقيقت و دکتر سيد عبدالکريم حسيني- عضو هيأت علمي دانشگاه صنعتي اصفهان- است، در مجله‌ي Fibers and Polymers منتشر شده است.

تعداد بازديد:1005 آخرين تغييرات:93/07/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر