چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

کمک به شوهر در دخل و خرج مناسب

کمک به شوهر در دخل و خرج مناسب

زندگي مشترک به ويژه براي زوج هاي جوان و در سال هاي نخستين ، با کمبودهاي اقتصادي، بيکاري ، وام هاي ازدواج و درآمد اندک همراه است.

خانم خانه مي تواند با کم کردن توقعات ، پرهيز از اسراف و ريخت و پاش و خودداري از چشم و هم چشمي با ديگران ، از بروز برخي مشکلات جلوگيري کند و در کاهش اضطراب و ناآرامي زندگي موثر باشد .

از کمک هاي بسيار موثر زن در تنظيم اقتصاد خانواده، به ويژه در آغاز زندگي مشترک ، آن است که در صورت وجود کار مناسب براي شوهر، اجازه دهد که وي ساعاتي بيش از معمول ، به کار بپردازد؛ يعني اضافه کاري قبول کند ؛ زيرا هم انگيزه و هم توانايي انجام آن را دارد.

همچنين زن مي تواند با انجام برخي کارهاي مناسب شأن ، متناسب با تجربه و تحصيلات خود ، حتي در خانه، به اقتصاد خانواده کمک کند.

کمک شايان ديگر زن به اقتصاد خانواده ، آن است که در صورتي که هنوز نتوانسته اند مسکني براي خود تهيه کنند ، به زندگي در مکاني کوچک تر از معمول ( البته در فضا و محله اي در خور شأن) اکتفا کند و خواستار خانه اي بزرگ و با اجاره سنگين نباشد. همچنين اگر يک طبقه از خانه پدر شوهر يا حتي پدر دختر قابل سکونت است و زندگي در کنار آنان مشکل چنداني نمي آفريند ، چند سالي را رضايت دهد که در آن جا زندگي کند . بديهي است در اين صورت ، بايد بعضي سختي ها را تحمل کند، که البته با روي خوش نشان دادن و با همکاري با ديگران و به ويژه بزرگ ترها ، اين سختي ها کمتر مي شود.

بيشترين هّم زن و مرد در آغاز ، ابتدا بايد پرداخت قرض ها و بدهي ها و سپس تهيه پس اندازي مناسب براي آينده و به ويژه تهيه مسکن مناسب باشد. بنابراين از خريدن کالاهاي غير ضروري و لوکس و نيز مخارج اضافي جداً بايد کم کرد.

حضرت فاطمه و علي (ع) ساده ترين نوع زندگي مشترک را با کمترين هزينه شروع کردند و بهترين الگو براي مسلمانان شدند؛ آن ها پوست گوسفندي را که شب ها بر آن مي خوابيدند، در روز وارونه مي کردند و علوفه شتر بر آن مي ريختند.

روزي امير مومنان خبر از آذوقه منزل گرفت. حضرت فاطمه فرمود در دو روز گذشته غذاي اندکي يافت شده که شما و فرزندانمان را بر خود ترجيح دادم. امام فرمود: چرا به من خبر ندادي تا چيزي تهيه کنم؟ فاطمه فرمود : من از خدا حيا کردم که تو را بر کاري وادارم که برايت ممکن نبود.

خانم ها بايد هزينه هاي زندگي را با درآمد آن بسنجند و هميشه بخشي از درآمد را براي روز مبادا پس انداز کنند و هرگز هزينه اضافي بر همسر و خانواده تحميل نکنند

 

قناعت

قناعت به درآمد حلال و پرهيز از چشم و هم چشمي ، فضيلتي ارزشمند است و آرامش و شيريني زندگي را دو چندان مي کند. امروزه تنوع پديده ها و زياده خواهي اشياء لوکس و تجملات امان خانواده ها را بريده و مردم را از پرداختن به زندگي حقيقي باز داشته است. بهترين راه بيرون رفتن از چنين ورطه اي الگوگيري از زندگي ساده و باصفاي اميرالمومنين  و فاطمه س است. همان گونه که حضرت زهرا س با جهيزيه ساده اي زندگي را شروع کرد ، جوانان ما هم مي توانند زندگي را با امکانات اوليه و ساده شروع کنند و زندگي بسيارزيبا و شيريني را رقم بزنند. در زمانه ما هم بسيارند افرادي که اين گونه زندگي را شروع کرده اند و بعد ها به مرور به زندگي خود وسعت بخشيده اند. اين ها هم دنيا را دارند و هم آخرت را ؛ چون براي شروع زندگي دو نفره ، پدر و مادر خود را به سختي نينداخته و مرد نيز از همان آغاز زندگي ، در باتلاق قرض و وام و بدهي فرو نرفته است.

 

آينده نگري

زن موفق و سعادتمند کسي است که دورانديش باشد و براي زندگي خود و خانواده اش ، طرح و برنامه صحيح داشته باشد، موقعيت شغلي، اجتماعي و ديني را مد نظر قرار دهد، کارها را اولويت بندي کند، دخل و خرج خانواده را تنظيم کند، تحولات زندگي را پيش بيني کند ، وظائف اعضاي خانواده را در برابر بزرگ ترها را گوشزد کند و روابط صحيح خانوادگي و خويشاوندي را به آن ها تفهيم کند و نيز برنامه هاي کوتاه مدت و بلند مدت خانواده را مشخص کند.

بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:1248 آخرين تغييرات:93/08/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر