دوشنبه 5 خرداد 1399 - 2 شوال 1441 - 25 مي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

یک دهه ارتباط آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا با جندالشیطان/اطلاع واشنگتن از حمله به اتوبوس سپاه

نيويورک‌‌تايمز افشا کرد:

يک دهه ارتباط آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريکا با جندالشيطان/اطلاع واشنگتن از حمله به اتوبوس سپاه

روزنامه نيويورک‌تايمز روز يکشنبه با انتشار گزارشي، از ارتباطات گسترده آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريکا با افرادي در داخل گروهک تروريستي «جند الشيطان» به سرکردگي «عبدالمالک ريگي» پرده برداشت.


 به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري فارس ، بامداد روز 25 بهمن سال 85 بود که انفجار يک دستگاه اتوبوس حامل کارکنان سپاه پاسداران در زاهدان باعث شهادت 11 تن و زخمي شدن 18 پاسدار نيروي زميني سپاه شد.حالا با گذشت هشت سال از آن حادثه، روزنامه نيويورک‌تايمز با انتشار گزارشي اذعان کرد که سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) از برنامه گروهک تروريستي «جند الشيطان» به سرکردگي «عبدالمالک ريگي» براي انجام آن حمله تروريستي مطلع بوده است.

به نوشته نيويورک‌تايمز، پس از آن حادثه يکي از افسران سيا متوجه مي‌شود که اين سازمان گزارشي اطلاعاتي در اختيار داشته که بر اساس آن، اين سيا اطلاع يافته است که قرار است «چيزي بزرگ» در ايران اتفاق بيافتد.
دو مقام سابق آمريکايي که در جريان جزئيات اين پروند قرار دارند، به نيويورک‌تايمز گفته‌اند که اين مسئله نشان مي‌داد که آمريکا از ابتدا اطلاع داشت که قرار است تروريست‌ها در داخل ايران دست به حمله بزنند.
به نوشته نيويورک‌تايمز، آن گزارش اطلاعاتي از فردي به نام «توماس مک‌هيل» عضو کارگروه ضدتروريسم اداره فدرال تحقيقات آمريکا (اف‌بي‌آي) به سازمان سيا ارسال شده بود. وي از سوي آمريکا به افغانستان و پاکستان سفر کرده و مخبرهايي را در ميان حلقه سران جندالشيطان به استخدام درآورده بود.
نيويورک‌تايمز در ادامه به نقل از افسر سازمان سيا اذعان کرده است که اين اقدام آمريکا و سکوت با وجود اطلاع از اقدام تروريستي، مي‌تواند حمايت ضمني آمريکا از تروريسم به شمار آيد.
به نوشته اين روزنامه، با وجود اين نگراني سيا، همکاري با مخبرهاي داخل جندالشيطان پايان نيافته و ابتداي اف‌بي‌آي و سپس پنتاگون با آن‌ها در ارتباط بودند. اين تماس‌ها حتي پس از آنکه اين گروهم غيرنظاميان ايراني را کشتار کرده يا حتي از سوي وزارت خارجه آمريکا به عنوان گروهي تروريستي معرفي شد، ادامه داشته است. به نوشته نيويورک‌تايمز، اين در حالي است که مقامات آمريکايي در آن زمان هرگونه ارتباط با اين گروه را انکار مي‌کردند.
 
مک‌هيل
اين روزنامه البته رابطه طولاني‌مدت و گسترده سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريکا با اعضاي گروهک ريگي اينطور توجيه کرده است که پس از حملات تروريستي يازده سپتامبر 2001، بسياري از سازمان‌هاي امنيتي درگير فعاليت‌هاي جاسوسي و اطلاعاتي شدند که همين امر منجر شد تا آن‌ها به صورت مجزا از هم و بدون نظارت به اين اقدامات دست بزنند.
هرچند که هم سيا، هم اف‌بي‌آي، هم پنتاگون و هم دفتر اطلاعات ملي آمريکا از اظهار نظر در رابطه با اين گزارش خودداري کرده‌اند، اما به نوشته نيويورک‌تايمز، بيش از 6 نفر از مقامات کنوني و سابق آمريکا که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، وجود اين ارتباط با جند‌الشيطان را تائيد کرده‌اند. با اين وجود چند مقام کنوني آمريکايي هم تلاش کرده‌اند تا اهميت اين ارتباط را کاهش داده و آن را اقدامي سهوي نشان دهند و نه همکاري و اتحاد با يک گروه تروريستي.
مک‌هيل 53 ساله که حالا از سمتي که زماني در اداره بنادر آمريکا داشته، بازنشسته شده، بازنشسته شده و گفته مي‌شود اصلي‌ترين نقش را در ايجاد اين ارتباط ايفا کرده، از اظهار نظر در رابطه با اين گزارش خودداري کرده است. وي در سال 2006 به واسطه فعاليت‌هايي که در افغانستان و پاکستان داشته، که به نوشته نيويورک‌تايمز به بازداشت سران القاعده توسط اف‌بي‌آي و سيا منجر شده، نشان افتخار شجاعت دريافت کرده است.
به نوشته نيويورک‌تايمز، مک‌هيل پس از حوادث 11 سپتامبر با استفاده از رابط‌هاي خود، به جمع‌آوري اطلاعات براي اف‌بي‌آي پرداخته است. يکي از مخبرهاي تحت امر وي، فردي بوده است که از سال 1996 از اف‌بي‌آي پول دريافت مي‌کرده است.
آن فرد خود در نيويورک زندگي مي‌کرده است، اما به گفته سه مقام سابق آمريکايي، دوستان و بستگاني در منطقه بلوچستان ايران، افغانستان و پاکستان داشته است. همين رابط بوده است که مک‌هيل را با جندالشيطان ارتباط داده است. به نوشته نيويورک‌تايمز، در ميان افراد مرتبط با آمريکا، نام اعضاي خانواده ريگي نيز به چشم مي‌خورد.
مقامات آمريکايي مي‌گويند از اين زمان به بعد، مک‌هيل به عنوان نيروي مشترک سيا و اف‌بي‌آي فعاليت کرده و اطلاعات دريافتي از مخبرهاي خود در جندالشيطان را به اين نهادها مي‌داده است.
به ادعاي نيويورک‌تايمز، اين گروهک در ابتدا چندان از سوي آمريکا جدي گرفته نشده و مايه نگراني نبود، چراکه غرب را تهديد نکرده و واشنگتن در تروريستي بودن آن ترديد داشته است.
اين روزنامه با اشاره به ديگر خرابکاري‌هاي صورت گرفته توسط اين گروهک، نوشته است که هنوز مشخص نيست که ميزان اطلاعاتي که مخبرهاي مک‌هيل ارائه کرده‌اند، چه مقدار بوده است. با اين حال، يکي از مقامات سابق آمريکايي مي‌گويد مخبرهاي مک‌هيل در طول سال‌ها، حجم بالايي از گزارش‌هاي اطلاعاتي به وي ارائه کرده‌اند.
به نوشته نيويورک‌تايمز، اين که دولت‌ها در داخل گروه‌هاي تروريستي عوامل نفوذي داشته باشند، امري غيرمنطقي نيست، اما مسئله اين است که به گفته مقامات، بر خلاف ارتباط‌گيري با افرادي داخل القاعده، هدف آمريکا از نفوذ به جندالشيطان، مبارزه با اين گروهک يا جلوگيري از حملات تروريستي آن نبوده است. با اين حال، مقامات آمريکايي مدعي هستند که سيا از جزئيات، زمان و مکان دقيق حملات جندالشيطان مطلع نبوده يا دستور اين اقدام را صادر نکرده است.
با اين وجود، نيويورک‌تايمز اشاره کرده است که پيش از اين هم سازمان سيا و هم اف‌بي‌آي سابقه اين را داشته‌اند که نيروهايشان در داخل گروه‌هاي تروريستي، دست به قتل و کشتار بزنند که افشاي برخي از اين موارد موجب بروز رسوايي شده است.
نيويورک‌تايمز با اشاره به اينکه مشخص نيست کدام مقام آمريکايي مجوز ادامه ارتباط با مخبرهاي مک‌هيل را صادر کرده، نوشته است که هرچند مقامات آمريکايي مي‌گويند مک‌هيل به صورت انفرادي و شخصي دست به اين اقدامات زده، اما نشانه‌هايي وجود دارد مبني بر اينکه مقامات ارشد آمريکا از اين رابطه خبر داشته و با آن موافقت کرده بودند. به عنوان نمونه در سال 2008 يکي از مقامات ارشد اف‌بي‌آي در واشنگتن سفر مک‌هيل به افغانستان را تائيد کرده است. وي در آن سفر با گروهي از مخبرها ديدار داشته است. طبق قاعده، اين سفر بايد از سوي سيا نيز تائيد شده باشد.
مقامات سابق آمريکا مي‌گويند گزارش‌هاي مک‌هيل به طور گسترده‌اي در ميان جامعه اطلاعاتي اين کشور دست به دست مي‌شده است. در سال 2009، دايره عمليات‌هاي ايران سازمان سيا، از مک‌هيل به دليل اقداماتش تقدير کرده است. هنوز مشخص نيست که دليل آن تقدير چه بوده است. سخنگوي سيا هم از اظهارنظر در اين رابطه خودداري کرده است.
نيويورک‌تايمز نوشته است که مقامات آمريکايي در آن زمان همواره اتهامات ايران مبني بر اينکه ايالات متحده و اسرائيل با اين گروه تروريستي در ارتباط هستند، رد مي‌کردند.
اين روزنامه سپس به موضع «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا پس از اقدام تروريستي جندالشيطان در مسجد اعظم زاهدان که به شهادت حدود 30 نفر منجر شد پرداخته و نوشته است که اوباما در پي اين حادثه بيانيه‌اي صادر کرده و با خانواده‌هاي قربانيان ابراز همدردي کرد.
با اين وجود، حتي پس از اين حمله و صدور اين بيانيه، ارتباط مک‌هيل و اف‌بي‌آي با اين گروهک بدون تغيير، ادامه يافت، حتي با وجود آنکه وزارت خارجه آمريکا رسما در نوامبر 2010 اين گروه را تروريستي اعلام کرد.
نيويورک‌تايمز در ادامه با بيان اينکه برخي از مقامات آمريکايي تلاش مي‌کنند تا مک‌هيل را يک نيروي خودسر معرفي کنند که به تنهايي دست به اين اقدامات زده، اما دوستان و همکاران سابق وي مي‌گويند ارائه چنين تصويري از وي، ناعادلانه است. آن‌ها اشاره مي‌کنند که فعاليت‌هاي مک‌هيل براي بيش از يک دهه ادامه داشته و اقدامات وي از سوي چندين آژانس ايالات متحده تائيد شده و حتي مورد تمجيد قرار گرفته است.
با بازنشتگي مک‌هيل، مشخص نيست که ارتباطات وي با جندالشيطان که حالا متلاشي شده به کجا رسيده است. اما مقامات آمريکايي مي‌گويند مخبر اصلي مک‌هيل همچنان در ليست رابطان اف‌بي‌آي قرار دارد. 
تعداد بازديد:1087 آخرين تغييرات:93/08/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر