پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بدافزار آمریکایی - انگلیسی به دنبال جاسوسی از نهاد ریاست جمهوری و شبکه بانکی ایران

ابعاد تازه‌اي از بدافزار «رين» افشا شد

بدافزار آمريکايي - انگليسي به دنبال جاسوسي از نهاد رياست جمهوري و شبکه بانکي ايران

بدافزار خطرناک «رين» به منظور طراحي شبکه‌ا‌ي از سيستم‌هاي ويروسي شده در کشوري در منطقه خاورميانه که نامش فاش نشده مورد استفاده قرار گرفته است و احتمالا اين کشور ايران است.


 به گزارش  خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري فارس به نقل از انگجت،  پس از انتشار اخباري در مورد فعاليت هاي مخرب گسترده يک بدافزار پيچيده به نام Reign  که اطلاعات زيادي را از دهها کشور سرقت کرده ، نام کشورهاي طراح آن افشا شده است.

يافته‌هاي موسسه امنيتي روسي کاسپراسکاي نشان مي‌دهد که بدافزار Reign از کشورهايي مانند روسيه و ايران جاسوسي کرده و از جمله ديگر اهداف تازه کشف شده آن مي‌توان به شرکت مخابراتي Belgacom بلژيک و ژان ژاک کوييس کواينتر رمزنويس مشهور دنياي آي تي اشاره کرد.

محققان امنيتي مي گويند اين بدافزار توسط آژانس امنيت ملي آمريکا و ستاد ارتباطات دولت انگليس طراحي شده و از اين طريق حتي شبکه رايانه اي کميسيون اروپايي وابسته به اتحاديه اروپا در سال 2011 هک شده است. ظاهرا کدهايي مخرب مورد استفاده براي حمله هکري مذکور با کدهاي بدافزار Reign شباهت هاي زيادي دارد.

Reign نه تنها براي حمله به شبکه هاي مخابراتي مبتني بر GSM ، بلکه به منظور طراحي شبکه‌ا‌ي از سيستم‌هاي ويروسي شده در کشوري در منطقه خاورميانه که نامش فاش نشده مورد استفاده قرار گرفته است. اين شبکه که هنوز فعال است دفتر رييس جمهور اين کشور، نهادهاي آموزشي و بانکي و ... اين کشور را آلوده کرده است. اگر چه منابع غبري از افشاي نام اين کشور خاورميانه اي خودداري مي کنند، اما به احتمال زياد اين کشور ايران است، چون اين ويروس به طور عمده دو کشور ايران و عربستان را در خاورميانه هدف قرار داده و عربستان کشوري پادشاهي و فاقد نهاد رياست جمهوري است.

مجموعه اطلاعاتي که در مورد Reign منتشر شده اين فرضيه را تاييد مي کند که نهادهاي جاسوسي در آمريکا و انگليس نه تنها از انواع بدافزارها براي جاسوسي از اهداف مورد نظرشان استفاده مي کنند، بلکه اين روش به صورتي کاملا هدفمند و نه صرفا به منظور جمع آوري فله اي اطلاعات به کار گرفته مي شود. به اعتقاد کارشناسان سمانتک، عرضه Reign يادآور بدافزار استاکس نت است که به تاسيسات هسته اي صلح آميز ايران حمله کرده بود.

اين بدافزار که در ظاهر شبيه مولفه هاي نرم افزاري توليدات مايکروسافت است به شدت مخفي کار بوده و با توجه به عملکرد مرحله اي خود به دشواري قابل تحليل و شناسايي است. بررسي هاي جديد اين احتمال را مطرح مي کند که نمونه هاي اوليه Reign از سال 2003 به کار گرفته شده باشند. از جمله کشورهايي که شرکت هاي خصوصي، نهادهاي دولتي و موسسات تحقيقاتي آنها به اين بدافزار آلوده شده اند مي توان به ايران، روسيه، عربستان سعودي، مکزيک، ايرلند، بلژيک و هند، پاکستان و افغانستان اشاره کرد. آژانس امنيت ملي آمريکا و ستاد ارتباطات دولت انگليس از هرگونه اظهار نظر در اين زمينه خودداري کرده اند.

تعداد بازديد:689 آخرين تغييرات:93/09/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر