یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

بیماری‌های‌های قلبی و فشار خون بالا در کمین کودکان چاق

محققان هشدار دادند

بيماري‌هاي‌هاي قلبي و فشار خون بالا در کمين کودکان چاق

محققان هشدار دادند کودکان چاق‌ و داراي اضافه وزن، بيشتر در معرض خطر فشار خون بالا و مشکلات بيماري‌هاي قلبي هستند.


 

به گزارش گروه دانستني‌هاي خبرگزاري فارس تحقيقات جديد هشدار داد که فشار خون بالا،‌ مشکلات کبدي و خطر بيماري‌هاي قلبي در کودکان چاق بيشتر است.

محققان در اين تحقيقات حدود 500 کودک و نوجوان 2 تا 17 ساله مبتلا به بيماري‌هاي چرب کبد (کبد چرب غير الکلي) که از شايع‌ترين بيماري‌ها در ميان جوانان داراي اضافه وزن و چاق است را مورد بررسي قرار دادند.

کبد چرب (Fatty liver) يا استئاتوز واژه کلي براي اشاره به جمع شدن چربي در کبد است؛ وجود چربي در کبد، طبيعي است اما اگر اين ميزان از چربي بيشتر از 5 تا 10 درصد وزن کل کبد شود، فرد به بيماري کبد چرب دچار شده است.

کبد چرب يک بيماري درمان پذير است ولي بعضي اوقات مي‌تواند باعث اثرات و عوارض خطرناکي شود؛ کبد چرب معمولاً نشانه و علامتي نداشته و باعث آسيبي هميشگي و برگشت پذير نمي‌شود.

هر غذايي که مي‌خوريم و هر نوشيدني که مي‌نوشيم وظيفه کبد بررسي تصفيه مواد خطرناک است و اگر ميزان زيادي چربي در کبد وجود داشته باشد، اين فرآيند دچار مشکل مي‌شود.

در بعضي از مواقع کبد چرب باعث التهاب و يا زخم‌هاي کبدي مي‌شود؛ در شديدترين حالت کبد چرب، فرد دچار نارسايي کبدي مي‌شود.

کبد چرب غيرالکلي مي‌تواند در رابطه با ديگر مشکلات سلامتي مانند ديابت توسعه يابد.

48 هفته بعد از تحقيقات، نزديک به 36 درصد از اين افراد فشار خون بالا داشتند و 21 درصد فشار خون مداوم داشتند.

اين مطالعه نشان داد که کودکان با کبد چرب غير الکلي در معرض خطر قابل توجهي از فشار خون بالا هستند که اغلب تشخيص داده نمي‌شود.

اين تحقيقات در 24 نوامبر در مجله پلاس وان منتشر شد؛ به گفته محققان، فشار خون بالا علت اصلي مرگ و مير قابل پيشگيري و ناتواني در ايالات متحده در بزرگسالان است، اما بيشتر منشاء آن در دوران کودکي رخ مي‌دهد.

محققان همچنين دريافتند که در ميان کودکان و نوجوانان با کبد چرب غير الکلي، دختران نسبت به پسران احتمال بيشتري به فشار مداوم خون بالا مبتلا مي‌شوند.

تعداد بازديد:1077 آخرين تغييرات:93/09/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر