یکشنبه 26 خرداد 1398 - 12 شوال 1440 - 16 ژوئن 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بنی‌امیه مؤسس تفکرات تکفیری است

مروجي طبسي:

بني‌اميه مؤسس تفکرات تکفيري است

مديرگروه فرق تشيع دانشگاه اديان و مذاهب در برنامه شب آسماني شبکه قرآن و معارف سيما با بيان اينکه تکفيري‌ها در طول تاريخ داراي بحران مشروعيت بودند، گفت: پرچمداران تکفير در هر دوره با يک لباس در تاريخ حاضر مي‌شوند و امروز اين لباس داعش است.

به گزارش خبرگزاري مهر، حجت الاسلام والمسلمين محمدمحسن مروجي طبسي مديرگروه فرق تشيع دانشگاه اديان و مذاهب در برنامه شب آسماني شبکه قرآن و معارف سيما گفت: اصل قصه جريان‌هاي تکفيري، تفکر آن‌ها و افراط گري است. اين‌ها در هر دوره با يک لباس خود را نشان مي‌دهند در يک دوره به اسم داعش‌اند، يک دوره به اسم وهابيت و يک دوره به اسم سلفي‌گري ابن تيميه و يک دوره هم به اسم گروه‌هاي تندوري حنابله در قرن 4 و 5( البته باز تأکيد مي کنم گروه‌هاي تندرو حنابله نه برادران اهل سنت حنابله) بنابراين تکفيري‌ها تنها اسمشان عوض شده است و ماهيت آن‌ها هميشه از همين نوع افراط‌گري بوده است.

وي ادامه داد: آنها داراي بحران مشروعيت هستند به اين معنا که يک‌ زماني خودشان را به جاي اهل سنت جا مي‌زنند و يک زماني خودشان را نماينده و سخنگوي آن‌ها معرفي مي‌کنند اما وقتي به تاريخ مراجعه مي‌کنيم مي بينيم که اين بحران مشروعيت آن‌ها موضوع جديدي نيست.

مدير گروه فرق تشيع دانشگاه اديان و مذاهب اظهار داشت: اين گروه‌هاي تندرو و تکفيري هر جا که در طول تاريخ پاگذاشته‌اند پيامي جز اختلاف، خونريزي و فتنه نداشتند. وقتي تاريخ را مطالعه کنيد به عمق فاجعه پي خواهيد برد و مشاهده خواهيد کرد که اين ها حتي به علماي خود نيز رحم نکردند.

وي با بيان اين مطلب که مشکل گروه‌هاي تکفيري با شيعه نيست بلکه مشکلشلن تمامي مسلمانان است گفت: حاکم نيشابوري، شافعي مذهب و صاحب کتاب هاي زيادي است و از محدثين بزرگي است که در قرن چهارم مي زيسته است و او را اميرالمؤمنين في الحديث مي ناميدند وقتي که تفکرات تکفيري‌ها و گروه‌هاي تندرو قرن 4 و 5 به خراسان رسيد حاکم نيشابوري را محبوس کردند و جالب اين است که دليلشان هم اين بود که او از بني اميه تجليل نمي‌کند.

حجت الاسلام مروجي طبسي افزود: حاکم نيشابوري از قربانيان تکفيري‌هاي آن زمان است يکي از شاگردان وي به او مي گويد چه اشکالي دارد که از بني اميه تجليل کنيد تا از حبس آزاد شويد؟ وي سه بار در پاسخ مي گويد از قلب من برنمي‌خيزد که در فضيلت بني اميه صحبت کنم. اين مطلب را يک اهل سنت آزاد مرد مي‌گويد.

وي تأکيد کرد: در حقيقت تمامي علماي مسلمين چه شيعه و چه سني معتقدند که بني اميه مؤسسين تفکرات تکفيري هستند يعني عقبه اصلي اين ها به بني اميه باز مي گردد به طوري که ما تا قبل از اسلام سربريدن، تکه تکه کردن و با اسب بر بدن‌ها تاختن را نداشتيم.

وي در پايان سخنانش تصريح کرد: يحيي بن عبدالحميد حماني اگر در درسش اسم معاويه مي آمد مي گفت هوا را آلوده نکنيد و از خاندان بني اميه نگوييد بنابراين همه مسلمان‌ها معتقدند که پرچمداران تکفير در ابتدا بني اميه، بعد گروهي از حنابله تندوري بغداد در قرن 4و 5 و  پس از آن ابن تيميه و پس از آن نيز عبدالوهاب بودند و در حال حاضر نيز اين داعش است که پرچم تکفيري‌ها را بر دست گرفته است.

تعداد بازديد:964 آخرين تغييرات:93/09/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر