شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

هراس کشورهای عربی از نقش برتر ایران در منطقه/توافق هسته ای میراث سیاست خارجی اوباما

راديو کانادا:

هراس کشورهاي عربي از نقش برتر ايران در منطقه/توافق هسته اي ميراث سياست خارجي اوباما

راديو کانادا طي يادداشتي در وبسايت اينترنتي خود با اذعان به نفوذ بالاي ايران در منطقه و نقش مؤثر آن در مبارزه با داعش، از تمايل اوباما براي حصول توافق هسته‌اي ايران به عنوان ميراث سياست خارجي خود خبر داد و اعلام کرد که کشورهاي عربي نظير عربستان و کشورهاي حاشيه خليج فارس از ايفاي نقش برتري ايران در کشورهاي همسايه خود هراس دارند.


 

به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري فارس ، راديو کانادا روز سه‌شنبه با انتشار يادداشتي تحت عنوان «برنامه‌ هسته‌اي ايران محور همه استراتژي‌ها» به قلم «ريموند پيير» در وبسايت فرانسه زبان خود نوشت مذاکرات در خصوص برنامه هسته‌اي ايران که روابط اين کشور با باقي جهان را از سال 2002 ميلادي دچار مسموميت کرده، در جريان مذاکرات اخير در وين اتريش تا 30 ژوئن آينده تمديد شد.

قدرت‌هاي بزرگ گروه 1+5 شامل آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين و آلمان مظنون به تلاش ايران براي تجهيز به بمب اتم تحت عنوان برنامه هسته‌اي غيرنظامي هستند اما به رغم تنش‌ها و بحران‌هاي جاري در جهان، از حدود يکسال پيش مذاکره با ايران را در پيش گرفته‌اند.

راديو کانادا در ادامه يادداشت خود نوشت: «در صورت حصول توافق احتمالي، منافع زيادي نصيب ايران خواهد شد چرا که اقتصاد اين کشور هم‌اکنون زير بار سنگين تحريم‌هاي آمريکا، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد قرار دارد و درآمدهاي نفتي آن به ميران قابل توجهي کاهش يافته است.

علاوه بر ايران، «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا نيز از انعقاد اين توافق احتمالي منافع زيادي را کسب خواهد کرد و مصداق اين امر، نامه‌هايي است که وي به «آيت‌الله خامنه‌اي» رهبر انقلاب ايران ارسال کرده تا از طريق آن به وي اطمينان‌خاطر دهد که قدرت‌هاي بزرگ نمي‌خواهند ايران را درهم شکسته و از پاي درآورند بلکه مي‌خواهند به آن اين امکان را بدهند که به جامعه بين‌المللي بپيوندد.

از سوي ديگر، باراک اوباما از زمان آغاز رياست جمهوري خود بر آمريکا موفقيت بزرگي در زمينه سياست خارجي به ويژه در خاورميانه کسب نکرده و حصول توافق هسته‌اي با ايران مي‌تواند به عنوان موفقيتي بزرگ براي وي در عرصه سياست خارجي آمريکا ثبت شود.»

«توماس ژونو» از دانشکده عالي امور عمومي و بين المللي دانشگاه اتاوا در اين باره مي‌گويد: «کاملا روشن و واضح است که باراک اوباما بايد ميراثي پشت سر خود بر جاي بگذارد و بتواند نشان دهد که در زمينه بين‌المللي پرونده‌اي وجود داشته که نشان و رد پاي او در آن وجود دارد و بديهي است که پرونده هسته‌اي ايران ميراث اصلي وي در عرصه بين‌المللي است.»

سکوت کانادا
دولت «استفان هارپر» در سال 2012 ميلادي به روابط خود با ايران پايان داد اما اين قطع روابط موجبات نگراني «ميشل دو سالابري» سفير سابق کانادا در ايران را فراهم ساخت و وي در آن زمان اعلام کرد که قطع روابط ديپلماتيک اقدامي بي‌معنا و مفهوم در ديپلماسي است و درب [رابطه] همواره باز است. 
ايران داراي نفوذ زيادي در عراق، سوريه و لبنان است و مي‌تواند در امر مبارزه با گروه مسلح داعش که تهديدي براي کل منطقه و همسايگان خود است، مؤثر واقع شود.
موانع توافق
موانع بسياري در مسير دستيابي به توافق در خصوص برنامه هسته‌اي ايران وجود دارند. کشورهاي عربي نظير عربستان سعودي و کشورهاي حاشيه خليج فارس از ايفاي نقش برتري و رهبري ايران در کشورهاي همسايه خود هراس دارند.
«بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير اسرائيل همچون اعضاي کنگره آمريکا، خواستار تعطيلي کامل برنامه هسته‌اي ايران است.

دولت آمريکا از زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران در سال 1979 و روي کارآمدن نظام مذهبي در اين کشور ديگر به نظام ايران اعتماد ندارد.

به گفته يک کارشناس، ايران و آمريکا مشکل سوءظن متقابل دارند و اين شک و ترديد به مدت 35 سال ميان آنها وجود داشته و رفع آن قطعا کار امروز و فردا نيست. آنها به هم اعتماد ندارند و هردو همواره اين حس را دارند که طرف مقابل در حال پيشبرد برنامه‌‌اي پنهاني است اما آنچه در اين ميان مي‌تواند موجبات برقراري تعادل را فراهم کند، وجود «حسن روحاني» رئيس‌جمهور ميانه‌رو ايران است که از حصول توافق هسته‌اي حمايت مي‌کند؛ البته اين در حاليست که ايران به دنبال آن است که تا پيش از حصول توافق هسته‌اي امتيازات زيادي به دست آورد.

به گفته يک کارشناس، ايراني‌ها به اين مسئله واقفند و مي‌دانند که فرصت‌هاي اقتصادي که به واسطه عادي‌سازي روابط با ايران به دست مي‌آيد، آنقدر براي جامعه بين‌الملل جذاب است که امکان ارائه پيشنهاد‌ها و فرصت‌هاي ويژه [از سوي آنها] را فراهم مي‌کند.

آمريکايي‌ها و متحدان آنها نسبت به اعزام مجدد نيروي نظامي به عراق و منطقه ترديد دارند چرا که در صورت حصول توافق در خصوص برنامه هسته‌اي ايران، تهران قادر است مجددا به عنوان يک قدرت بزرگ در آن به ايفاي نقش بپردازد.

مهلت ضرب‌الاجل تعيين شده در توافق سال گذشته ژنو روز دوشنبه گذشته به پايان رسيد اما پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا طرفين به دليل حل نشدن بعضي از مسائل توافق ژنو، مذاکرات و مفاد برنامه اقدام مشترک را به مدت 7 ماه تا نهم تير 1394 تمديد کنند و قرار شد دو طرف طي چهار ماه به يک چارچوب سياسي براي توافق جامع دست يابند.

تعداد بازديد:928 آخرين تغييرات:93/09/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر