یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

جایگزین شیمی درمانی ساخته شد/ از بین بردن سلول سرطانی بدون آسیب به سلول سالم

در يک شرکت دانش بنيان ايراني؛

جايگزين شيمي درماني ساخته شد/ از بين بردن سلول سرطاني بدون آسيب به سلول سالم

محققان کشورمان موفق به ساخت دستگاه از بين برنده سلول هاي سرطاني با استفاده از فناوري نانو شدند که اين دستگاه مي تواند از طريق يک روش غيرتهاجمي، سلول هاي سرطاني را از بين ببرد.

رضا صابر- مدير عامل شرکت دانش بنيان "نانو سيستم پارس" در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: در اين شرکت موفق به ساخت سيستم "هايپرترميا" يا دستگاه از بين برنده سلول هاي سرطاني شديم که اين دستگاه بدون آسيب به سلول هاي سالم، سلول هاي سرطاني را از بين مي برد.

وي افزود: اين دستگاه با استفاده از نانو ذرات و گرماي حاصله از ايجاد ميدان مغناطيسي قوي و هدفمند، باعث از بين بردن سلول هاي سرطاني در بدن افراد مي شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي دانشگاه تهران با توضيح اينکه به اين نانو ذرات دارويي، يک پاتن (گيرنده) وصل مي کنيم، افزود: نانو ذرات فلزي که داراي خواص مغناطيسي مثل نانوذرات آهن و يا Fe2O3   هستند، با فرآيندهاي توليد شده و اتصال به گيرنده هاي سلولهاي سرطاني (پاتن) در محيط آزمايشگاهي توليد مي شوند.

وي در ادامه گفت: سپس اين نانو ذرات به تومور هدف و يا به محيط کشت سلولي اضافه مي شود و پس از آن با استفاده از اين سيستم، بوسيله ايجاد ميدان مغناطيسي بسيار قوي و ايجاد گرما در اطراف سلولهاي سرطاني سعي در از بين بردنشان مي شود، البته لازم به ذکر است در گامهاي بعدي، داروهاي ضد سرطان داخل اين نانو مواد، کپسوله شده و در محيط کشت يا در مدل حيواني مي توان اثر بخشي اين سيستم را افزايش داد.

صابر با بيان اينکه تست هايي در خارج از بدن بر روي سلول هاي سرطاني کشت شده توسط دستگاه انجام مي گيرد، اذعان داشت: اکنون در آزمايشگاه مرکز تحقيقات علوم و تکنولوژي در محيط کشت و خارج از بدن، در بيمارستان امام خميني با استفاده از همين سيستم، تحقيقاتي انجام شده که در آينده نزديک بر روي حيوانات کوچک نيز انجام مي گيرد.

وي با اشاره به اينکه سلول هاي سرطاني اکثرا در دماي بيش از 42 درجه سانتيگراد از بين مي روند،خاطر نشان کرد: با اين روش و استفاده از ذرات مغناطيسي نانو، با گرمايي که دستگاه فقط دراطراف سلول هاي سرطاني ايجاد مي کند، سلول هاي سرطاني را از بين برده و تقريبا هيچگونه آسيبي به سلول هاي سالم بدن وارد نمي شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي دانشگاه تهران افزود: اين دستگاه و اين روشها در آينده مي تواند جايگزين مناسبي براي شيمي درماني باشد چراکه با انجام شيمي درماني، سلول هاي سالم فرد بيمار نيز از بين مي روند و اين خاصيت در اين دستگاه ديده مي شود که به سلول هاي سالم بدن آسيب نرساند.

تعداد بازديد:1261 آخرين تغييرات:93/09/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر