چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

شلیک «سلاح غیرمجاز» به‌ امنیت مردم سیستان و بلوچستان/راهکار مسئولان چیست؟‌

گزارش فارس از علت اصلي ناهجاري‌هاي اجتماعي در سيستان و بلوچستان‌

شليک «سلاح غيرمجاز» به‌ امنيت مردم سيستان و بلوچستان/راهکار مسئولان چيست؟‌

وجود سلاح‌هاي مجاز و غيرمجاز در اختيار افراد غيرمسئول و مردم عادي سبب بروز بسياري از ناهنجاري‌هاي اجتماعي در جامعه شده و امنيت سيستان و بلوچستان را نشانه گرفته است.

 

به گزارش خبرگزاري فارس از زاهدان، علت بيشتر درگيري‌ها در سيستان و بلوچستان خصومت‌ها و درگيري‌هاي طايفه‌اي بوده و وجود سلاح‌هاي غيرمجاز در دست افراد غير مسئول به ناامني‌ها در اين منطقه دامن زده است. سلاح‌هاي غيرمجاز عامل اصلي قتل هاي عمد در سيستان و بلوچستان

رئيس کل دادگستري سيستان و بلوچستان در اين زمينه اظهار کرد: نگهداري و وجود سلاح‌هاي غيرمجاز در دست مردم زمينه را براي نا امني و بروز حوادث و رخدادهاي ناگوار فراهم مي‌کند.

حجت‌الاسلام ابراهيم حميدي اظهار کرد: نگهداري سلاح غيرمجاز در منزل، ممکن است مشکلاتي را براي افراد به وجود آورد به طوري که احتمال دارد فرزندان و کودکان، آن را به عنوان اسباب بازي اشتباه گرفته و نادانسته حادثه  موجب بروز حادثه‌اي ناگوار شوند.

وي با بيان اينکه وجود سلاح در منزل براي اعضاي خانواده تهديدي بزرگ محسوب مي‌شود و استفاده  از آن مشکل آفرين است گفت: افرادي که سلاح در اختيار دارند، چه سلاح جنگي و چه سلاح شکاري،بايد آن را به صورت خود معرف به مراجع قضايي، انتظامي و امنيتي تحويل دهند.

رئيس کل دادگستري سيستان و بلوچستان در زمينه تبعات اجتماعي حمل و نگهداري سلاح‌ نيز گفت: وجود سلاح در دست مردم، تبعات اجتماعي ناگواري به دنبال دارد به طوري که اگر در اختيار جوانان قرار گيرد منجر به تشويش احساسات آنها شده و ممکن است که در هنگام خشم، ناراحتي و اختلاف از آن استفاده نادرست کنند.

اين مسئول بيان کرد: قطعا قتل‌هاي عمدي که در سيستان و بلوچستان رخ مي‌دهد به خاطر وجود سلاح در دست افراد است که در اختلافات مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به قتل انسان‌هاي بيگناه منجر مي‌شود.

حميدي با تاييد اينکه ريشه بسياري از قتل‌ها در اختلافات طايفه‌اي در دسترس بودن سلاح است و افراد در درگيري‌ها و اختلافات به عنوان يک ابزار قدرت از آن استفاده مي‌کنند گفت: وجود سلاح در دست مردم عادي و غيرمسئول يک معضل مهم در جامعه است که بهترين راهکار براي مقابله با اين معضل فردي، خانوادگي، اجتماعي استفاده از ظرفيت معتمدان، سران طوايف و ريش‌سفيدان است تا جوانان و اعضاي قبيله و طايفه خود را توجيه کرده که اگر سلاح جنگي و شکاري در اختيار دارند به مراجع قانوني تحويل و يا در هنگام اختلاف و درگيري به مراجع قضايي مراجعه و به فکر انتقام‌گيري شخصي نباشند.

 

تحويل سلاح غير مجاز زمينه‌ساز تخفيف مجازات در دادگاه‌ها

رئيس کل دادگستري سيستان و بلوچستان بيان کرد: تحويل سلاح به صورت خود معرف قطعا زمينه ساز تخفيف مجازات در دادگاه‌ها و دادسراهاي سيستان و بلوچستان خواهد شد و مي‌تواند در صدور قرار تامين نيز به افراد کمک کند.

اين مسئول ادامه داد: چنانچه مراجع قضايي و انتظامي هر فردي را به همراه سلاح دستگير و يا در منزل افراد سلاح جنگي يا شکاري کشف کنند، قطعا به طور قانوني و بدون اغماض با آنها برخورد و ديگر از تخفيف مجازات خبري نخواهد بود.

 

نقش به سزاي مولوي‌ها و بزرگان در جمع‌آوري سلاح غيرمجاز

فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان نيز در اين زمينه اظهار کرد: در سال‌جاري تعداد سلاح‌هاي جنگي و شکاري جمع‌آوري شده، 48 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش داشته است.

سردار حسين رحيمي گفت: وجود سلاح‌هاي غيرمجاز در اختيار برخي از افراد به ناامني‌ها در اين منطقه دامن زده و سبب شده هنگام نزاع و درگيري‌ها با استفاده از آن انتقام‌گيري کنند.

فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان با تاکيد بر جمع‌آوري سلاح‌هاي غيرمجاز در دست افراد مختلف، افزود: وجود سلاح در دست مردم خود زمينه ايجاد ناامني است و به تدريج به فرهنگي تبديل مي‌شود که هر کسي با شخصي خصومت و اختلافي دارد، از سلاح به عنوان ابزار قدرت، سوءاستفاده کند.

اين مسئول ادامه داد: سلاح فقط و فقط بايد در اختيار نيروهاي مسلح و کساني که مسئوليت نظم، آرامش و امنيت کشور و منطقه را بر عهده دارند، باشد، در تمام دنيا اين باب است که سلاح در دست ضابطين قانون و نمايندگان حاکميت باشد.

وي بيان کرد: در حال حاضر وجود سلاح در دست افراد غيرمسئول و نبود نظارت بر کار آنها زمينه ايجاد ناامني را فراهم کرده و مشکلات بسياري را در سيستان و بلوچستان به وجود آورده است.

رحيمي با اشاره به اينکه سلاح‌هاي مجاز و غيرمجازي که در دست افراد غيرمسئول است بايد جمع‌آوري شود، گفت: در سال‌جاري تعداد سلاح‌هاي جنگي و شکاري جمع‌آوري شده از دست مردم 48 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزايش داشته است.

اين مسئول با بيان اينکه تعداد زيادي از اين سلاح‌ها را مردم به صورت خود معرف به مراجع انتظامي تحويل داده‌اند، ادامه داد: نقش بزرگان، ريش‌سفيدان، سران طوايف و مولوي‌ها در روشنگري، راهنمايي و ارشاد مردم در اين زمينه بسيار موثر است.

وي بيان کرد: با توجه به بافت طايفه‌اي و عشيره‌اي سيستان و بلوچستان، سران طوايف، بزرگان و مولوي‌ها نقش به سزايي در تامين و ايجاد احساس امنيت و به دنبال آن توسعه و آباداني در منطقه دارند.

 

افزايش 16 درصدي آمار صلح و سازش در سيستان و بلوچستان

رئيس شوراهاي حل اختلاف سيستان و بلوچستان نيز با اشاره به اينکه شوراهاي حل اختلاف تاثير بسزايي حل و فصل قانوني اختلافات طايفه‌اي داشته است، گفت: شرايط جامعه امروز به گونه‌اي است که کوچک‌ترين اختلافي ممکن است به اختلاف و درگيري بزرگ منجر شود که نتيجه آن تشکيل پرونده در دستگاه قضايي و افزايش آمار ورودي پرونده‌ها به دادگستري است.

محمدرضا طاهري ضمن ابراز نگراني از افزايش آمار پرونده‌ها به سيستم قضايي افزود: با توجه به اينکه نتيجه تمامي اختلافات به قوه قضاييه ختم مي‌شود بايد براي رفع اختلافات و درگيري‌ها قبل از ارجاع به دادگستري و تشکيل پرونده، راهکاري در نظر گرفته شود.

رئيس شوراهاي حل اختلاف سيستان و بلوچستان بر احياي جايگاه و پايگاه اجتماعي بزرگان و ريش‌سفيدان تاکيد کرد و گفت: در گذشته نقش بزرگان و ريش‌سفيدان در حل و فصل دعاوي بسيار محسوس و چشمگير بود که امروز نيز بايد از اين ظرفيت بيش از پيش استفاده شود تا اختلافات قبل رسيدن به مرحله قضايي حل و فصل شود.

وي تصريح کرد: در معاونت شوراهاي حل اختلاف نيز تلاش داريم تا ضمن برطرف کردن خلاءهاي قانوني از ظرفيت بزرگان، معتمدان و ريش‌سفيدان استفاده و در هر شهري کارگروه و اتاق فکري با حضور بزرگان تشکيل و از آن‌ها در تصميم‌گيري‌هاي کلان و سياستگذاري‌ها استفاده کنيم.

رئيس شوراهاي حل اختلاف سيستان و بلوچستان با اشاره به کمرنگ شدن جايگاه بزرگان و ريش‌سفيدان طي ساليان اخير گفت: با توجه به اينکه بيشتر اختلافات در اين استان منشا مسائل خانوادگي دارند و بايد آرام آرام نقش و جايگاه ريش سفيدان و بزرگان در ادارات، سازمان‌ها و نهادهاي امنيتي، انتظامي و قضايي به رسميت شناخته شود چراکه بزرگان اين استان با توجه به فرهنگ غني گذشتگان نقش کليدي در حل و فصل اختلافات خانوادگي دارند.

وي ادامه داد: در شش ماهه امسال 27 هزار و 99 فقره پرونده به شوراهاي حل اختلاف سيستان و بلوچستان وارد که از اين ميزان 26 هزار و 227 فقره پرونده مختومه شده است.

محمدرضا طاهري افزود: از کل ميزان پرونده‌هاي قابل صلح که 6 هزار و 208 فقره پرونده بوده‌اند 4 هزار و 475 فقره پرونده مصالحه شده است و در واقع با همت اعضاي شوراهاي حل اختلاف 72.08درصد آن به صلح و سازش منجر شده است.

وي به افزايش آمار پرونده‌هاي صلح و سازش در مقايسه به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و گفت: آمار پرونده‌هاي قابل صلح به صلح در 6 ماهه اول سال گذشته 56.25 بوده که اين رقم در شش ماهه اول امسال به 72.08 رسيده که نشانگر افزايش 16 درصدي آمار صلح و سازش است.

رئيس شوراهاي حل اختلاف سيستان و بلوچستان با اشاره به تعداد شعب حل اختلاف موجود در استان بيان کرد: مجموع شعب شوراي حل اختلاف در استان 162 شعبه است که از اين تعداد 85 شعبه شهري و 77 شعبه روستايي است و هم اکنون 757 نفر در شوراهاي حل اختلاف استان سيستان و بلوچستان در حال خدمتند که از اين تعداد 54 نفر قاضي و 703 نفر کادر هستند.

وي در ادامه تلاش براي ارتقاي کيفي جايگاه شوراهاي حل اختلاف، استمرار بازرسي از شوراها، برگزاري دوره‌ها و کارگاه‌هاي آموزشي مختلف، تشديد نظارت‌ها بر عملکرد شوراها به منظور ارتقاي کيفيت روند کار در شورا را از مهم‌ترين برنامه‌هاي شوراهاي حل اختلااف استان سيستان و بلوچستان است.

اميدواريم علما، ريش‌سفيدان و سران طوايف در محافل و مجالس مختلف مردم را براي هرگونه گلايه و شکايت به سمت قانون مداري سوق داده و خود مجري قانون نباشند تا شاهد کشتار افراد در طوايف مختلف بر اثر اختلاف و نزاع نباشيم.

تعداد بازديد:1104 آخرين تغييرات:93/09/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر