پنج شنبه 8 اسفند 1398 - 3 رجب 1441 - 27 فوريه 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اراده جدی پاکستان برای گسترش همکاری‌ها با ایران

در ديدار نخست وزير پاکستان با وزير اقتصاد کشورمان تاکيد شد

اراده جدي پاکستان براي گسترش همکاري‌ها با ايران

محمد نواز شريف نخست وزير پاکستان در ديدار با وزير اقتصاد کشورمان تاکيد کرد: دولت اسلام آباد اراده جدي براي توسعه همه جانبه همکاري ها و روابط با جمهوري اسلامي ايران دارد.

 

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از شبکه اخبار اقتصادي و دارايي(شادا) ،نواز شريف با بيان اين مطلب در ديدار با علي طيب نيا وزير امور اقتصادي و دارايي جمهوري اسلامي ايران و با تاکيد بر جديت پاکستان براي گسترش همکاري ها با ايران در زمينه انرژي گفت: در بخش اجراي طرح خط لوله گاز با ايران و نيز افزايش واردات برق از اين کشور جدي هستيم.

وي با بيان اينکه پاکستان براي احداث 700 کيلومتر خط لوله از بندر گوادر (واقع در 70 کيلومتري مرز ايران) تا منطقه نوابشاه به توافق هاي اصولي با يک شرکت پيمانکار خارجي رسيده است، اعلام کرد که خط لوله 70 کيلومتري از بندر گوادر تا مرز ايران نيز انجام خواهد شد.

نخست وزير پاکستان با اظهار اميدواري نسبت به اينکه طرح خط لوله گاز ايران-پاکستان با سرعت بيشتري دنبال شود گفت: که پيمانکار مربوطه فرصت دوساله براي اجراي کامل خط لوله از بندر گوادر (واقع در 70 کيلومتري مرز ايران) تا منطقه نواب شاه خواسته است ولي بنده شخصا تاکيد کردم که اين طرح بايد ظرف 18 ماه تکميل شود.

نواز شريف همچنين در خصوص تعاملات بانکي و تسهيل مراودات مالي شرکت هاي ايراني با طرف هاي پاکستاني، بر ضرورت اتخاذ ساز و کار عملي براي هموارتر کردن زمينه تجارت ميان شرکت هاي ايراني و پاکستاني تاکيد کرد.

نخست وزير پاکستان همچنين در اين ديدار ابراز اميدواري کرد که مذاکرات ايران و گروه 1+5 به زودي به نتيجه مطلوب برسد.

وي در ادامه اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از سفر هيات عالي اقتصادي ايران به پاکستان و خوش آمدگويي به اين هيات، تصريح کرد که از زمان آغاز فعاليت دولت يازدهم در جمهوري اسلامي ايران به رياست حسن روحاني، روابط تهران-اسلام آباد در سطح بسيار خوب در حال توسعه است.

محمد نواز شريف همچنين با اشاره به ديدارهاي خوب علي طيب نيا با مقامات عالي پاکستان از جمله وزيران اقتصادي دولت اسلام آباد، از اينکه نوزدهمين نشست کميسيون مشترک اقتصادي دو کشور پيشرفت خوبي داشته و توافقات خوبي در آن انجام شده است ابراز خرسندي کرد.

طيب نيا نيز در اين ديدار ضمن ابلاغ سلام گرم حسن روحاني رييس جمهوري اسلامي ايران به نخست وزير پاکستان گفت: روحاني هم در پي دعوت رسمي همتاي پاکستاني خود اعلام کرده است که مايل است در اولين فرصت ممکن سفري به پاکستان داشته باشد.

علي طيب نيا گفت: پيش از انجام اين سفر، رييس جمهوري اسلامي ايران با تاکيد بر اهميت برگزاري کميسيون مشترک اقتصادي دو کشور، بر ضرورت دستيابي دو طرف به توافقاتي خوب در نشست اين کميسيون تاکيد کرد.

وي گفت: رييس جمهوري اسلامي ايران به توسعه روابط راهبردي با کشور دوست و برادر پاکستان تاکيد و اعتقاد دارد.

وزير امور اقتصادي و دارايي ايران سطح روابط تجاري دو کشور را چندان رضايت بخش ندانست و گفت: با توجه به روابط دوستانه و خوب سياسي مياں تهران و اسلام آباد، حجم کنوني مبادلات تجاري تناسبي با روابط سياسي دو کشور ندارد.

وي افزود: تصميم داريم با پشتيباني روساي جمهوري ايران و پاکستان، روابط تجاري را هم به حد مطلوب برسانيم.

طيب نيا در ادامه سخنانش به زمينه هاي همکاري دو کشور در خصوص انرژي اشاره کرد و گفت: برخي طرح ها مثل صادرات گاز و برق ايران به پاکستان از جمله طرح هايي است که مي تواند در روابط اقتصادي و تجاري دو کشور تحول چشمگير ايجاد کند.

وزير امور اقتصادي و دارايي کشورمان همچنين بر ضرورت توسعه روابط کارگزاري بانک ها و به طور خاص، صدور اجازه تاسيس بانک ملي در پاکستان که قبلا از طرف پاکستاني قول آن داده شده است، تاکيد کرد و گفت که اين امر مي تواند تحول اساسي در مبادلات تجاري و مالي دو طرف ايجاد کند.

اين مقام عالي اقتصادي ايران سفر ارديبهشت ماه نواز شريف به تهران را منشا يک تحول بزرگ و قابل ملاحظه در روابط دوجانبه دانست و گفت: بعد از سفر جنابعالي به تهران ديدارهاي زيادي ميان دو طرف انجام شده است و کارهاي خوبي در زمينه توسعه روابط صورت گرفته است.

تعداد بازديد:1480 آخرين تغييرات:93/09/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر