دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آسیای مرکزی در تیررس تکفیری‌هاست/نقش راهبردی ایران در ایجاد وحدت اسلامی

کارشناس آسياي مرکزي در گفت‌وگو با فارس:

آسياي مرکزي در تيررس تکفيري‌هاست/نقش راهبردي ايران در ايجاد وحدت اسلامي

کارشناس مسائل اسلامي آسياي مرکزي با اشاره به نقش ايران در وحدت امت اسلام گفت: هدف تکفيري‌ها برهم زدن وحدت اسلامي به سود صهيونيسم و کشاندن دامنه بحران به سمت آسياي مرکزي است.

 

«عبدالله محقق» کارشناس مسائل اسلامي آسياي مرکزي و روسيه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در دوشنبه، نقش ايران در حفظ منافع امت اسلامي را بزرگ دانست و برنامه‌هاي جريان‌هاي تکفيري و انحرافي را در راستاي تضعيف مسلمانان ارزيابي کرد.

وي برگزاري کنگره جهاني جريان‌هاي افراطي و تکفيري از ديدگاه علماي اسلام در کمتر از يک ماه پيش در قم را اقدامي بسيار ارزشمند و در راستاي حفظ منافع امت اسلامي دانست و گفت: بنده نيز افتخار شرکت در اين کنگره تاريخي را داشتم که در آن 315 نفر از علماي بزرگ از بيش از 80 کشور جهان حضور يافتند.

محقق ادامه داد: بدون ترديد برگزاري اين کنگره در شرايط کنوني که خطر جريان‌هاي وابسته به شيطان بيش از پيش منافع امت اسلامي را هدف قرار داده از اهميت ويژه‌اي برخوردار بود. خوشبختانه شخصيت‌هاي سرشناس مذهبي اعم از اهل تسنن و تشيع در رابطه با خطر جريان‌هاي تکفيري و انحرافي داراي ديدگاه‌هاي مشترک بودند و راهکارهاي مقابله موثر با اين پديده شوم را مورد بحث و بررسي قرار دادند.

محقق گفت: جمهوري اسلامي ايران در ادامه تلاش‌هاي فراواني که طي بيش از 3 دهه براي حفظ و تحکيم وحدت اسلامي انجام داده با برگزاري اين کنگره نشان داد که همچنان در خط مقدم مقابله و مبارزه با افراطگرايي قرار دارد. ايران است که از همه علما، دانشمندان ديني و شخصيت‌هاي علمي جهان اسلام دعوت به عمل مي‌آورد تا براي حفظ منافع واقعي اين دين مبين دست به دست هم دهند و با حداقل خسارات از اين برهه حساس تاريخي عبور کنند.

به گفته وي، هدف جريان‌هاي تکفيري معرفي اسلام به عنوان دين خشونت است که بايد علما و روشنفکران اسلامي با همکاري و همفکري به مبارزه جدي فکري با اين جريان‌ها بپردازند و در برابر خطرات آتي از ناحيه تکفيري‌ها مردم را آگاه سازند.

اين کارشناس اسلامي ادامه داد: در حقيقت آنچه امروز جريان‌هاي منحرف در سوريه و عراق از خود نشان مي‌دهند، هيچ ربطي به اسلام واقعي نداشته بلکه برعکس با هدف ترسيم چهره منفي از اين دين رأفت، رحمت و مهرباني انجام مي‌شود. کشته شدن هزاران هزار نفر مسلمان و غيرمسلمان، مورد تجاوز قرار گرفتن تعداد بالاي زنان مسلمان و غير مسلمان، به بردگي گرفتن انسان‌هاي بي‌گناه، تخريب آثار اسلامي و فرهنگي و... از جناياتي است که تکفيري‌ها به منظور بيم دادن بشر از اين ديني آسماني انجام مي‌دهند.

محقق گفت: جريان‌هاي تکفيري و انحرافي در خط منافع دشمنان اسلام حرکت مي‌کنند و در اصل از نهادهاي صهيونيستي دستور عمل مي‌گيرند. آنچه آن‌ها انجام مي‌دهند کوچک‌ترين ارتباطي با منافع واقعي اسلام و مسلمانان ندارد بلکه دقيقا با هدف تضعيف و پراکندگي امت دنبال مي‌شود.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با اشاره به فريفته شدن جوانان کشورهاي مختلف شامل جمهوري‌هاي شوروي سابق از سوي جريان‌هاي انحرافي، گفت: بيشتر اين جوانان شناخت کافي از اسلام ندارند و چنين تصور مي‌کنند که داعش و ساير گروه‌هاي همسوي با آن به خاطر عدالت مبارزه مي‌کنند در حالي که واقعيت دقيقا برخلاف چنين پنداري است. ضمنا کنگره جهاني، جريان‌هاي افراطي و تکفيري از ديدگاه علماي اسلام نسبت به اين موضوع توجه ويژه نشان داد و علماي اسلامي بر ضرورت برملا کردن ريشه‌هاي افکار غيراسلامي آن‌ها تاکيد داشتند.

 

هدف تکفيري‌ها مقابله با اسلام‌خواهي ملت‌هاست

اين کارشناس اسلامي با بيان اينکه دشمنان اسلام با به جان هم انداختن مسلمانان مي‌خواهند چند دهه ديگر نيز بر سلطه خود ادامه دهند، تصريح کرد: اگر به عمق اهداف کارگردان‌هاي عمليات‌هاي گروه‌هاي تکفيري توجه داشته باشيم، بيشتر درک خواهيم کرد که با ايجاد کانون‌هاي چالش و خشونت در جهان اسلام مي‌خواهند امنيت خود را تامين کنند و همچنان بر زورگويي خويش بر مسلمانان ادامه دهند. به دليل پراکندگي دولت‌هاي اسلامي است که رژيم صهيونيستي بر اقدامات غير انساني خود عليه فلسطين و تلاش‌ها در جهت تخريب مسجد الاقصي ادامه مي‌دهد. آنچه داعش و ساير تکفيري‌ها دنبال مي‌کنند با هدف کمک به تحقق برنامه‌هاي صهيونيسم در خوار نزديک و ساير مناطق اسلامي است.

محقق با اشاره به وحدت نظر بيشتر علماي اسلامي روي اين بحث که داعش هيچ ارتباطي با اسلام و مکتب پيامبر (ص) ندارد، تصريح کرد: بدون شک تروريسم و افراطي‌گري با دين در تقابل قرار داشته و از اين نظر «دولت اسلامي» و يا «خلافت اسلامي» دانستن داعش خيانتي آشکار به خدا و دين خدا خواهد بود، بنابراين وجود جريان‌هاي انحرافي، هدف مقابله با اسلام‌خواهي و نهضت بيداري مسلمانان را دنبال مي‌کند. از اين‌جاست که تکفيري‌ها با شعار الله اکبر صدها نفر علماي اسلامي اعم از سني و شيعه را به شهادت رساندند، مردم عادي و بيگناه را سر بريدند و اقدام به تخريب ميراث تاريخي و اسلامي مسلمانان کردند.

به گفته وي، داعش و ساير گروه‌هاي تکفيري در اصل کاري با دشمنان واقعي اسلام ندارند. به اين دليل بود که طي 50 روز تجاوز رژيم صهيونيستي عليه غزه اين گروه‌ها مهر سکوت بر لب نهادند و حتي به تل‌آويو خونخوار پيام عدم جانبداري خود از فلسطين را دادند. داعش که خود را نماينده اهل سنت معرفي مي‌کند نسبت به ظلم و استبدادي که صهيونيست‌ها در حق مسلمانان فلسطيني اهل سنت‌اند روا مي‌دارند، کاملا بي‌تفاوت نگاه مي‌کند.

از اين نظر، همانگونه که در کنگره قم تاکيد شد بايد همه کشورهاي اسلامي و به خصوص علما و دانشمندان امت براي شناسايي سيماي واقعي تکفيري‌ها و ساير جريان‌هاي انحرافي برنامه‌هاي متعددي را در دستور اجرا قرار دهند. به اين دليل مرحله عمل فرا رسيده و اگر مسلمانان و به خصوص دانشمندان، علما و روشنفکران اسلامي که رسالت سنگيني را بر دوش دارند، خاموشي را بر بيان حقيقت ترجيح دهند، پس سرنوشت امت در حقيقت در معرض خطر بسيار جدي قرار خواهد گرفت.

 

آسياي مرکزي در تيررس تکفيري‌هاست

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با تأکيد مجدد بر عدم هر گونه ارتباط خلافت مورد نظر داعش با اسلام، تصريح کرد: بايد در ميان مردم مسلمان و از جمله کشورهاي آسياي مرکزي براي شناخت صحيح از گروه‌هاي تکفيري اقداماتي عملي صورت گيرد تا از جلب بخشي از جوانان به سوي انحراف جلوگيري به عمل آيد. فکر مي‌کنم که همکاري با دولت‌هاي آسياي مرکزي در اين زمينه نتيجه خوبي خواهد داد زيرا امروز بيش از گذشته نخبگان حاکم منطقه چالش‌هاي مربوط به جريان‌هاي افراطي براي امنيت جوامعشان را درک کرده‌اند.

اين کارشناس اسلامي با اشاره به وجود پشتيبانان قوي داعش و ساير جريان‌هاي منحرف، گفت: صهيونيست‌ها، آمريکا و انگليس از حاميان خارجي تکفيري‌ها بوده و از طريق برخي از کشورهاي عربي نظير سعودي و قطر پول‌هاي کلاني را در اختيار آن‌ها قرار مي‌دهند.

وي ادامه داد: البته در مراحلي شرايط يک مقدار تغيير کرد و خود تکفيري‌ها به منابعي در جهت تامين مالي و تجهيزاتي‌شان دست پيدا کردند که به ظاهر منجر به تحقق برخي از اقدامات «مستقل» از سوي آن‌ها شد. ولي به نظر بنده اين همه بازي‌هاي مقطعي حاميان اين گروه‌هاست که ماهيت موضوع را به هيچ وجه دست‌خوش تغيير نخواهد کرد و تکفيري‌ها همچنان به عنوان سلاح دست دشمنان اسلام مورد استفاده خواهند بود.

محقق با بيان اينکه آسياي مرکزي نيز در تيررس تکفيري‌ها قرار دارد، خاطرنشان کرد: عوامل داعش به صورت مستقيم و همچنين از طريق فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي به جلب جوانان کشورهاي آسياي مرکزي براي مشارکت در جنگ‌هاي عليه دولت سوريه و عراق مشغولند. بيعت علني حرکت اسلامي ازبکستان با داعش حاکي از آن است که هرچند ساير گروه‌هاي افراطي منطقه اقدام به چنين کاري نکردند ولي عملا پيرو خط تکفيري‌ها مي‌باشند بنابراين اتفاقي نبود که سال جاري در روز ملي ازبکستان در يکي از مناطق تاشکند براي مدتي پرچم داعش بر روي پلي نصب شد.

بنابه گفته وي، حرکت‌ها و گروه‌هاي زيادي وجود دارند که از نظر جهان‌بيني و اعتقادات کاملا همسوي با داعش مي‌باشند. متاسفانه امروز مزدوران داعشي با دريافت پول‌ و سرمايه‌هاي از خارج به پخش ايدئولوژي خطرناک و غيراسلامي تکفيري در ميان مسلمانان کشورهاي شوروي سابق و از جمله آسياي مرکزي مشغول مي‌باشند. متاسفانه عدم آگاهي بخش زيادي از مردم از مذهب و اعتقادات اصيل خود زمينه براي نفوذ انديشه و ديدگاه‌هاي بيگانه و انحرافي را فراهم کرده است. يکي از دلايل عمده پيوستن جوانان منطقه به اين گروه‌ها عدم وجود معرفت لازم از اسلام و ارزش‌هاي واقعي مذهبي خود مي‌باشد.

اين کارشناس اسلامي شناخت جوهر صهيونيستي داعش را وظيفه همه مسلمانان اعم از شيعه و سني تلقي کرد و گفت: طبق اعلام موجود براي «خلافت‌نشيني» در آسياي مرکزي نيز مناطقي در نظر گرفته شده و امرايي نيز مشخص شده است که به ميزان فراهم شدن شرايط خود را مطرح خواهند کرد. اين خطر براي امنيت کشورهاي منطقه جدي است و راهکارهاي مبارزه با آن نبايد تنها محدود به نهادهاي انتظامي و امنيتي باشد بلکه باطل و غير اسلامي بودن ريشه‌هاي اقمار تکفيري‌ها از سوي علما و دانشمندان بانفوذ اسلامي منطقه بازگو شود.

 

بايد مقامات عالي منطقه به خطر تکفيري‌ها توجه داشته باشند

محقق با توجه به نظام‌هاي موجود کشورهاي آسياي مرکزي، گفت: در کشورهاي منطقه از آنکه روساي جمهور نسبت به تحولات چه نظر و ديدگاهي دارند، خيلي چيزها بستگي دارد. به اعتقاد بنده در کل رهبران آسياي مرکزي خطر داعش و ساير جريان‌هاي انحرافي را درک مي‌کنند ولي اين درک هنوز جامع نمي‌باشد. البته سطح شناخت برخي از مديران منطقه و کشورهاي پيراموني از شرايط يک مقدار متفاوت است. 

به گفته وي، «امامعلي رحمان» رئيس جمهور تاجيکستان از جمله رهبران منطقه است که طي سال‌هاي اخير بارها به خطر گروه‌هاي افراطي براي امنيت آسياي مرکزي تاکيد کرده است. طي 3 ماه گذشته وي در نشست سران شانگهاي در دوشنبه و نشست سران  کشورهاي مشترک‌المنافع در مينسک و همچنين ملاقات‌هاي دوجانبه با مقامات کشورهاي خارجي بر ضرورت تقويت مقابله عليه گروه‌هاي افراطي تاکيد کرد.

به اعتقاد رئيس جمهور تاجيکستان، داعش از نظر نظامي از امکانات تجهيزاتي‌ برخوردار است که حتي برخي از کشورها در اختيار ندارند و گذشته از اين، گروه به دنبال دسترسي به سلاح‌هاي هسته‌اي مي‌باشند که چالش جدي براي امنيت منطقه‌اي و بين‌المللي خواهد بود.

اين کارشناس اسلامي با اشاره به ممنوع بودن سلفيت در تاجيکستان، افزود: به باور بنده موقعي رئيس جمهور با اين صراحت صحبت مي‌کند، پس کارشناسان و رسانه‌هاي گروهي بايستي با جديت بيشتري به بررسي اين موضوع بپردازند که متاسفانه هنوز تلاش‌ها در سطح لازم به نظر نمي‌رسد.

وي گفت: متاسفانه در ميان نخبگان برخي از کشورهاي شوروي سابق و از جمله آسياي مرکزي شناخت صحيحي از داعش و جريان‌هاي همسوي با آن وجود ندارد. مثلا در قرقيزستان که بيش از 180 حزب سياسي ثبت نام شده متاسفانه با استفاده از فضاي باز سياسي اين کشور حرکت خطرناک سلفيت و برخي ديگر از جريان‌هاي تکفيري فعاليت انجام مي‌دهند. به دليل فعاليت آزاد آن‌هاست که از کشورهاي پيراموني شامل چين، اتباعي به قرقيزستان سرازير کرده و برنامه‌هاي خود را پياده مي‌کنند.

وي گفت: متاسفانه نهادهاي مربوطه قرقيزستان اين بحث را جدي نمي‌گيرند که اين امر براي آينده منطقه خطر دارد. حتي مواردي به ثبت رسيده است که «مولوي‌هاي» تاجيک که در پاکستان تحصيل کرده‌اند، در مدارس قرقيزستان به تدريس مشغول مي‌باشند که با استفاده از اين موقعيت در گسترش انديشه‌هاي تکفيري در قرقيزستان و منطقه نقش بازي مي‌کنند.

 

نقش ايران در وحدت امت ارزنده است

اين کارشناس اسلامي در بخش ديگري از گفت‌وگوي خود با فارس نقش رهبر ايران در تامين وحدت امت اسلامي و شناخت صحيح از گروه‌هاي انحرافي را بزرگ توصيف کرد و گفت: در حقيقت نقش رهبري جمهوري اسلامي ايران در تامين وحدت و بيداري اسلامي و انتخاب مسير صحيح مبارزه عليه جريان‌هاي انحرافي بسيار بزرگ مي‌باشد.

وي ادامه داد: در ديدار شرکت‌کنندگان کنگره جهاني، جريان‌هاي افراطي و تکفيري از ديدگاه علماي اسلام، رهبر ايران صحبت‌هاي بسيار حکيمانه‌اي انجام دادند. ايشان ضمن تاکيد بر ضرورت حفظ و تقويت وحدت اسلامي، پرده از روي داعش و ساير جريان‌هاي تکفيري و انحرافي برداشتند و امت اسلامي را متوجه جديت تهديدات از اين ناحيه کردند.

محقق همچنين بيان کرد: تاکيد ايشان روي اين نکته که نبايد اهل سنت و تشيع با بهانه‌ها و اختلافات ساختگي و ناچيز با هم درگير شوند بلکه بايد به ارزش‌ها و اعتقادات مذاهب اسلامي احترام قائل باشند، خيلي مهم مي‌باشد بنابراين بايد ساير رهبران جهان اسلام نيز از به عنوان الگو از شخصيت رهبر انقلاب اسلامي ايران براي افشاي اهداف دشمنان و وحدت و يکپارچگي امت روي اصول اساسي و مشترک اسلام، پيروي کنند.

به باور اين تحليلگر مسائل اسلامي، نقش ايران در آگاهي‌بخشي مسلمانان و کمک به بيداري امت بسيار ارزشمند بوده و جمهوري اسلامي نيز در اين راستا تلاش‌هاي زيادي به خرج داده است. اگر امروز ايران به فلسطين کمک مي‌کند از برکت انقلاب اسلامي است که براي مسلمانان افتخار مي‌آفريند.

تعداد بازديد:753 آخرين تغييرات:93/09/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر