شنبه 21 تير 1399 - 19 ذي القعده 1441 - 11 ژولاي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

تزریق واکسن، کودک را در برابر بیماری‌های عفونی مصون می‌کند

دبير اجرايي دهمين کنگره اورژانسها و بيماريهاي شايع طب کودکان:

تزريق واکسن، کودک را در برابر بيماري‌هاي عفوني مصون مي‌کند

دبير اجرايي دهمين کنگره اورژانسها و بيماريهاي شايع طب کودکان گفت: ابتلا به بيماري‌هايي که کودکان در زمستان با آنها مواجهه مي‌شوند بستگي به واکنش‌هاي مورد نياز در سنين مختلف کودکي دارد.


به گزارش خبرگزاري فارس رضا شياري در افتتاحيه دهمين کنگره اورژانسها و بيماريهاي شايع طب کودکان، گفت: به طور شايع عفونتهاي دستگاه تنفسي و آسم يکي از مباحث چالش برانگيز در کودکان است، همچنين حوادثي که اطفال به آن مبتلا مي‌شوند به دليل عدم رعايت سيستمهاي ايمني در منزل و مراکز عمومي صورت مي گيرد،‌ از طرفي مسموميت و تصادف نيز جزو موارد شايع به شمار مي‌رود. 

اين فوق تخصص روماتولوژي کودکان با بيان دردهاي عضلاني در اين گروه سني، اظهار داشت: دردهاي عضلاني و التهاب مفصل دلايل متعددي از قبيل ژنتيک و عفونتهاي ويروسي دارد. در زمينه بيماريهاي اعصاب، نيز با تشنج کودکان مواجه هستيم که مي تواند با تب يا بدون آن باشد.

وي افزود: بيماريهاي دستگاه گوارش، ‌ديابت و معضل چاقي کودکان نيز که به تازگي حادث شده است نياز به ارزيابي دارد.

شياري گفت: در مورد بيماريهاي ريوي هم آسم بسيار شايع است که عمدتا در فصل سرما به آن مبتلا مي شوند.

اين فوق تخصص کودکان درباره بيماريهايي که ممکن است کودکان در زمستان به آن مبتلا شوند، اظهار داشت: ابتلا به بيماري‌هايي که کودکان در زمستان با آنها مواجهه مي‌شوند بستگي به اين دارد که کودکان در سنين مختلف کودکي واکسنهاي مورد نياز را دريافت کرده باشند يا خير، عفونت‌ها در سنين قبل از مدرسه به دليل عدم تکامل سيستم ايمني، بيشتر اتفاق مي‌افتند.

وي ادامه داد: سيستم ايمني به دو شکل تقويت مي شود، يکي از طريق مصنوعي و تزريق واکسن و ديگري به صورت طبيعي که به علت ابتلا به بيماريهاي مختلف صورت مي گيرد.

شياري درباره کمبود نقص ايمني در کودکان گفت: کمبود نقص ايمني به دلايل مادرزادي و اکتسابي اتفاق مي‌افتد. بيماريهايي که به صورت مادرزادي است به صورت ژنتيکي به فرد انتقال پيدا مي‌کند در واقع اين نقص ايمني در سيستمي است که پادتن توليد مي‌کند، گروهي ديگر از بيماريها نيز سلولهاي دفاعي را تحت تاثير قرار مي دهند.

دهمين کنگره اورژانسها و بيماريهاي شايع طب کودکان 25 تا 28 آذر سال جاري در تالار قائم بيمارستان کودکان مفيد برگزار مي‌َشود.

تعداد بازديد:1253 آخرين تغييرات:93/09/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر