چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي

دختران و پسران دبیرستانی در معرض اعتیاد/ اکثر والدین چیزی از اعتیاد نمی‌دانند

يک داروساز هشدار داد

دختران و پسران دبيرستاني در معرض اعتياد/ اکثر والدين چيزي از اعتياد نمي‌دانند

عضو هيأت مديره انجمن علمي داروسازان کشور گفت: اکثر والدين هيچ اطلاعي درباره اعتياد ندارند اما دختران و پسران‌شان در معرض انواع مواد مخدر و روانگردان هستند، صدا و سيما به جاي توليد اين همه برنامه بي‌محتوا به مردم در اين زمينه آموزش بدهد.


 

 به گزارش خبرگزاري رفارس به نقل از ستاد مبارزه با مواد مخدر، سيد جمال سعيد واقفي در بررسي مسموميت بر اثر موادمخدر به روابط عمومي ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: توليد موادمخدر به هر طريق در همه جاي ‏دنيا ممنوع است.

وي افزود: هرآنچه که توليد مي‌شود در ناکجا آباد به صورت مخفيانه و غيرمجاز است و مشخصاً قاچاقچيان موادي را توليد مي کنند که ‏اثر زوال مغزي آن بسيار زياد است مانند شيشه .

سعيد واقفي با بيان اينکه تمام اين مواد مردود هستند، در ادامه افزود: توليد‌کنندگان، ‏کارشناس نيستند. پس قبل از توليد مواد را آناليز و بعد از ترکيب هم آن را آزمايش نمي‌کنند تا مطمئن شوند ‏کاتاليزورها و مواد افزاينده درست بوده يا خير. اين افراد به صورت تجربي (گاهي به کمک يک دانشجوي ‏داروسازي) اين مواد را توليد مي‌کنند.

وي ادامه داد: اکثر مراجعه‌کنندگان به بيمارستان لقمان‌الدوله افرادي هستند که بر ‏اثر موادمخدر دچار مسموميت شده‌اند. اين مسموميت دو نوع است؛ يا موادمخدر را بيش از حد مجاز مصرف ‏کرده‌اند. يا موادمخدر آنچنان ناخالصي داشته که بلافاصله ترکيب خوني آنها را به هم زده است.

اين داروساز گفت: طبيعتاً اين مواد ‏سريع به خون آنها وارد مي‌شود و در درجه اول بر سيستم تنفسي و بلافاصله بر کليه‌ها تاثير مي‌گذارد. در ‏اين شرايط کليه‌ها از دفع اين مواد عاجز مي‌شوند و سم در بدن مي‌چرخد و اين روند افراد را بيشتر دچار ‏مسموميت مي‌کند تا جايي که منجر به فوت او مي‌شود.

وي افزود: هيچ کاري براي اين افراد نمي‌توان کرد، فقط بايد ‏ريشه هاي اين توليد را پيدا کرد و سپس با اين معضل برخورد کرد. توليدکنندگان موادمخدر به ويژه مواد ‏صنعتي افرادي سودجو هستند که فقط دنبال پول هستند نه فکر جان جوانان و آينده مملکت.

وي با اشاره به رويکرد اجتماعي کردن مبارزه با موادمخدر تاکيد مي‌کند: اين رويکرد ايده‌آل است. بايد ‏آموزش حداقل از دبيرستان‌ها شروع و جزو دروس درسي شود. در دبستان‌ها و راهنمايي‌ها ممکن است، 5 در هزار دنبال موادمخدر بروند ولي وقتي فرزندانمان (هم دختر و هم پسر) مي‌خواهند به دبيرستان بروند، احساس بزرگي ‏مي‌کنند. آنها فکر مي‌کنند آن قدر بزرگ شده‌اند که ديگر کنترل نمي‌شوند و مادر و پدر هم در راه مدرسه آنها را ‏مشايعت نمي‌کنند. بيشترين آسيب‌ها هم در مسير مدرسه اتفاق مي‌افتد. به نظر مي‌رسد بايد در دبيرستان‌ها ‏کارگاه‌هاي آموزشي براي آشنايي با ماهيت و عوارض سوء موادمخدر برپا شود. ‏

سعيد واقفي با اشاره به اينکه فرهنگ‌سازي مهمترين اصل در معضلات اجتماعي مي‌افزايد:  ‏بايد سيستم‌هاي خانواده را تحت پوشش‌هاي فرهنگي قرار دهيم. صدا و سيما به جاي بعضي برنامه‌هاي ‏بي‌محتوا بايد آموزش را در نظر بگيرد. مردم تشنه آموزش هستند و خيلي‌ها چيزي نمي‌دانند. خيلي‌ها فکر ‏نمي‌کنند دو تکه کريستال بلوري که در کيف دخترشان مي‌بينند، ممکن است موادمخدر باشد. شايد دختر به ‏والدينش بگويد که اين نبات است، چون شيشه مانند نبات شفاف است. در نتيجه شک نکنيد که هر چه ‏آموزش بيشتري ارائه کنيم، خدمت بيشتري کرديم.

تعداد بازديد:1276 آخرين تغييرات:93/09/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر