دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن

اولين جلسه كميته قرآن ستاد دهه فجر برگزار شد

با حضور نمايندگان18 دستگاه عضو

اولين جلسه كميته قرآن ستاد دهه فجر برگزار شد

سازمان دارالقرآن‌‌الکريم به عنوان مسئول کميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي امروز نخستين جلسه خود را با حضور اعضاي اين کميته تشکيل داد و محورهاي فعاليت را اعلام کرد.به گزارش روابط عمومي سازمان دارالقرآن الكريم، نخستين جلسه کميته قرآني ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي در سال جاري امروز در ساختمان جديد سازمان دارالقرآن‌الکريم با حضور اعضاي کميته تشکيل شد.
بنا بر اين گزارش محمدمهدي بحرالعلوم معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن‌الکريم طي سخناني با اشاره به اينکه برنامه‌هاي کميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي دو نوع خواهد بود، گفت: برخي از برنامه‌ها به صورت ويژه مخصوص دهه فجر است و ساير برنامه‌ها نيز اموري است که در طي سال جاري است و در اين ايام به سمت دهه فجر انقلاب اسلامي معطوف مي‌شود.
به گفته وي نماياندن ريشه‌دار بودن انقلاب اسلامي در قرآن، ارائه آموزه‌هاي قرآن کريم، طرح و بازگويي آياتي از قرآن کريم که در جريان انقلاب اسلامي مطرح بوده است براي نسل جديد و استفاده از آنها در راستاي بروز استعدادها، رشد و امتداد انقلاب اسلامي، نشان دادن رشد فوق‌العاده فعاليت‌هاي قرآني پس از انقلاب در زمينه‌هاي متعدد از جمله تعداد حافظان و قاريان قرآن، نمايشگاه‌ها، مسابقات و کسب رتبه‌هاي ملي و بين‌المللي، استفاده از ظرفيت جشن‌هاي پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان انقلاب قرآني با هدف معطوف کردن فرهنگ و سبک زندگي جامعه به آموزه‌هاي قرآن کريم،‌ ارائه جذاب و جالب فعاليت‌هاي قرآني به جوانان براي جلب توجه و تعامل با آنها و مطرح کردن دهه فجر انقلاب اسلامي به عنوان يکي از زمان‌هاي تمرکز بر فعاليت‌هاي قرآني در کنار ايامي مانند ماه مبارک رمضان شش هدف اصلي فعاليت‌هاي کميته قرآن ستاد برگزاري جشن‌هاي انقلاب اسلامي را تشکيل خواهد داد.
در ادامه اين جلسه نمايندگان نهادهاي عضو اين کميته برنامه‌هايي همچون اعزام قاريان مصري به محافل قرآن کريم، برگزاري مسابقات مفاهيم قرآن به صورت عمومي با مشارکت اپراتورهاي همراه اول و ايرانسل، برگزاري مسابقات مديحه‌سرايي، مسابقات کشوري قرآن کريم، برگزاري مسابقات قرآن ويژه خانواده شهدا در تمامي استان‌هاي کشور، برگزاري مسابقات اختران ويژه نفرات برتر قرآني خانواده شهدا، مسابقات عکس و قرآن و همچنين توليد برنامه‌هايي در راديو قرآن با هدف اعلام دستاوردهاي قرآني جمهوري اسلامي،‌بيان خاطرات اساتيد پيشکسوت قرآن کريم و همچنين پوشش برنامه‌هاي قرآني اعلام شد.
توجه به فضاي مجازي با محوريت ابعاد شخصيت قرآني امام راحل و استفاده از ظرفيت سامانه ارتباطي پايگاه‌هاي بسيج و سايت صالحين مشتمل بر 27 هزار وبلاگ و وب سايت،‌ديدار با خانواده‌هاي شهداي قرآني دفاع مقدس،‌ برگزاري جشنواره فرهنگي و قرآني دهه فجر در وزارت ورزش و جوانان، راه‌اندازي سايت قرآني اين وزارتخانه و آغاز فعاليت‌هاي قرآني در 10 فدراسيون به صورت آزمايشي از ديگر برنامه‌‌هاي اعلام شده در اين جلسه بود.
دارالقرآن ارتش جمهوري اسلامي نيز در اين ايام محافل انس با قرآن همراه با برگزاري مسابقات مفاهيم آيات تلاوت شده را در مراکز نظامي و مفهومي ارتشيان برگزار خواهد کرد.
اداي احترام بر سر مزار شهداي قرآني، ديدار با 114 خانواده شهيد قرآني از پيشنهادات نماينده سازمان قرآن و عترت بسيج تهران در اين جلسه بود و همچنين اين سازمان در روز نهم دي همايش سوره‌هاي سرخ را با حضور هفت هزار نفر از اعضاي خانواده‌هاي شهداي قرآني در مصلاي امام خميني برگزار خواهد کرد که در اين جلسه با تشکيل حلقه هاي سي نفره در هر ساعت يک ختم قرآن به هر شهيد قرآني هديه خواهد شد.
همايش مسئولان قرآني پايگاه‌هاي بسيج و رونمايي از جلد دوم کتاب سوره‌هاي سرخ از ديگر برنامه‌هاي اين سازمان در ايام دهه فجر اعلام شد.
برگزاري مرحله دوم مسابقات قرآن دانش‌آموزي، محافل انس با قرآن در آموزشگاه‌ها و برگزاري نمايشگاه‌هاي قرآن در مناطق آموزش و پرورش و تعدادي از آموزشگاه‌ها نيز به عنوان برنامه‌هاي وزارت آموزش و پرورش در اين ايام اعلام شد.
نماينده شوراي عالي قرآن نيز رونمايي از قرآن حکيم دانشجويي را جزء برنامه‌هاي اين نهاد در ايام دهه فجر اعلام کرد.
سيماي قرآن نيز در ايام دهه فجر با معطوف کردن برنامه‌هاي خود به سمت موضوع دهه فجر موضوعات اين ايام را در برنامه‌هايي همچون صبح اميد،‌ مسابقات فردوس و اسراء، برگزاري اختتاميه برنامه تلويزيوني اسراء، ايجاد تناسب بين تلاوت‌ها با موضوعات مرتبط با دهه فجر، برگزاري برنامه هم آوايي براي سومين سال با موضوع بيان خاطرات و گفت‌وگو با فعالان و اساتيد پيشکسوت قرآن کريم در صورت تصويب، پخش برنامه روزنه با موضوع گزارش‌هاي قرآني و انعکاس اخبار قرآني اين دهه را در دستور کار خود قرار داده است.
همچنين در اين جلسه حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدي دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني در سخناني با اشاره به منطق قرآن کريم در رابطه با نحوه برگزاري جشن پيروزي به مضامين سوره مبارکه نصر اشاره کرد و گفت:‌ در جشن پيروزي وظيفه ما تسبيح حامدانه،‌ تنزيه مادحانه و استغفار است.
وي با اشاره به اينکه دهه فجر زمان عرضه نگاه توفيقي به مسئله پيروزي است گفت: اين نگاه توحيدي هماني است که امام راحل فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد.
وي با اشاره به نفوذ جمهوري اسلامي ايران در اقصي نقاط عالم گفت: انقلاب اسلامي با تکيه بر اين نگاه توحيدي اکنون در حال فتح همه آفريقا، شرق آسيا و آمريکاي لاتين است. به گونه‌اي که اکنون مسيحيت کاتوليک خود را در معرض فرهنگ غني اهل بيت (ع) مي‌بيند و به همين جهت است که رسانه‌هاي جهان سياست سانسور را در قبال گردهمايي بزرگ اربعين اتخاذ کردند.
گفتني است دستگاه هاي عضو كميته قرآن ستاد دهه فجر شامل سازمان دارالقرآن-شوراي توسعه فرهنگ قرآني-سازمان اوقاف و امور خيريه– وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي-شوراي عالي قرآن نظارت بر صدا و سيما- اتحاديه مؤسسات قرآني مردمي كشور- سپاه پاسداران انقلاب اسلامي- نيروي مقاومت بسيج– نيروي انتظامي-ارتش جمهوري اسلامي ايران-سازمان بسيج دانشجويي- شبكه سراسري راديو قرآن- شبكه قرآن و معارف سيما- خبرگزاري قرآني ايكنا-وزارت ورزش و جوانان- وزارت آموزش و پرورش-بنيادشهيدوامورايثارگران و اتحاديه تشکلهاي قرآني مي باشند كه در بخشهاي استاني نيز فعاليت خواهند نمود.

تعداد بازديد:1403 آخرين تغييرات:93/10/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر