سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

افزایش آمار طلاق به دنبال ارتباط میان زنان و مردان متأهل در شبکه‌های اجتماعی

رئيس مرکز مطالعات سازمان بسيج رسانه در گفت‌وگوي تفصيلي با فارس:

افزايش آمار طلاق به دنبال ارتباط ميان زنان و مردان متأهل در شبکه‌هاي اجتماعي

رئيس مرکز مطالعات سازمان بسيج رسانه با بيان اينکه امروز در شبکه‌هاي اجتماعي شاهد ترويج سکولاريسم، رواج و بازنشر شايعات، ايجاد تضاد با فرهنگ ايراني – اسلامي هستيم، گفت: ارتباط در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي، ميان زنان و مردان متأهل منجر به افزايش آمار طلاق در کشور شده است.


  خبرگزاري فارس – گروه جامعه: فراگير شدن استفاده نادرست و بدون کنترل از نسل دوم شبکه‌هاي اجتماعي از جمله« وايبر»، «واتس‌آپ»، «تانگو»، «لاين» و ....در ميان يکايک افراد جامعه که تشکل دهنده خانواده‌هاي ايراني هستند علاوه بر اينکه خطراتي را متوجه جامعه کرده است، آسيب‌هاي فراواني که به بنيان و نهاد خانواده‌هاي ايراني وارد کرده است.

بسياري از صاحب‌نظران و کارشناسان مربوطه بر اين امر اذعان دارند که برخي از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي تعمدي يا غيرتعمدي به دلايل مختلف از جمله نداشتن سواد رسانه‌اي آسيب‌ها و لطمات زيادي را به جامعه وارد کرده‌اند که از جمله اين آسيب‌ها مي‌توان به رواج شايعات بي اساس در اين فضا اشاره کرد که با تشويش اذهان عمومي همراه مي‌شود.

اما در اين ميان ريشه‌ خانواده‌هاي ايراني در حال نزديک شدن به لبه تيز اين شبکه‌هاي اجتماعي است به طوري که مي‌توان گفت نهاد خانواده زير تيغ اين شبکه‌ها قرار گرفته است و اگر دولتمردان و متوليان امر به اين مسئله بي‌توجه باشند تلفات زيادي متوجه خانواده و به طور کلي جامعه ايراني خواهد شد.

به منظور آگاهي بيشتر با فرصت‌ها و تهديدهاي استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي اين بار گفت‌وگويي را با  صالح اسکندري، رئيس مرکز مطالعات سازمان بسيج رسانه و معاون مرکز مطالعات معاونت فرهنگي سپاه  انجام داديم.

فارس:‌ آيا فقط ايراني‌ها به استفاده گسترده از شبکه‌هاي اجتماعي نسل دوم روي‌ آورده‌اند؟

اسکندري: فقط ايراني‌ها نيستند که به نرم‌افزارهاي پيام رسان که نسل دوم شبکه‌هاي اجتماعي را تشکيل مي‌دهد روي آورده‌اند. پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد که تا سال 2015 چيزي بالغ بر يک ميليارد نفر در دنيا عضو اين نرم‌افزارهاي پيام رسانه شبکه‌هاي اجتماعي نسل دو اعم از لاين، واتس آپ، وايبر، تلگرام،  تانگو و .... مي‌شوند.

فارس: آيا هيچ گونه تفاوتي ميان ميزان استفاده ايراني‌ها از اين شبکه‌هاي اجتماعي نيست؟

اسکندري: ترافيک حضور ايراني‌ها در اين شبکه‌‌هاي اجتماعي در مقايسه با ساير کاربران در خارج از کشور فوق‌العاده بالا است به طوري‌که مي‌‌توان گفت ايراني‌ها در وايبر و واتس‌آپ حضور بيشتري دارند.

فارس: آيا اينکه هم‌اکنون استفاده از اين شبکه‌هاي اجتماعي در کشور آزاد است به صلاح خواهد بود؟

اسکندري: متاسفانه در موضوع آزاد سازي يا عدم ممنوع سازي اين دست شبکه‌هاي اجتماعي و نرم‌افزارهاي پيام رسان مسئله پيوست فرهنگي از جانب دولت لحاظ نشده است . اين امر مشکلاتي را به وجود آورده است و بر همين اساس عمده کاربراني که از اين شبکه‌ها استفاده مي‌کنند از سواد رسانه‌اي لازم برخوردار نيستند.

فارس: آيا متناسب با ارتقاي پهناي باند ما توانسته‌ايم سواد رسانه‌اي کاربراني که از شبکه‌هاي اجتماعي نسل اول و دوم استفاده مي‌کنند ، بالا ببريم؟

اسکندري: پهناي باند اينترنت  کشور از يک و دو گيگ شروع شد و  امروز به 140 گيگ رسيده است اين در حالي است که پهناي باند اينترنت کشور در سال گذشته برابر 70 گيگ بود. امروزه در اغلب جوامع مسئله راهبري و هدايت کاربران و ايجاد تمايل براي کاربران به منظور استفاده از شبکه‌هاي بومي و اجتماعي داخلي زياد شده است. امروز بسياري از کشورهاي جهان از جمله ، فرانسه،آلمان و حتي روسيه کشورهايي هستند که توانسته‌اند نرم‌افزارهاي پيام رسان را متناسب با اقتضاعات فرهنگي خودشان طراحي کنند.

فارس: آيا همانطور که دولت بر افزايش پهناي باند اصرار دارد متناسب با اين امر سعي شده است به توليد محتواي مناسب نيز دست يابيم يا سواد رسانه‌اي کاربران افزايش يافته است؟

اسکندري: متاسفانه ما در برنامه‌ريزي‌ها خود اغلب از تحولات عقب مي‌مانيم به عنوان نمونه زماني براي مقابله با ويدئو ، مرکز رسانه‌هاي تصويري را راه‌اندازي کرديم و زماني که اين مرکز مي‌خواست فعاليت موثري را آغاز کند عملا ويدئو از رده خارج شد و جاي آن را لوح‌هاي فشرده و ... گرفت. يا زماني که در خصوص ديش‌هاي ماهواره‌ها متمرکز شديم ديديم بستر ارسال اطلاعات تغيير کرده است به طوري بستر ارسال اطلاعات به جاي سيگنال‌هايي که توسط ديش‌ها بايد دريافت مي‌شد از طريق اينترنت به مخاطبان مي‌رسيد.

فارس: چه ميزان ضرورت دارد پيش از ورود اين تکنولوژي‌ها و فناوري‌ها برنامه‌ريزي‌هاي لازم در اين باره صورت گيرد؟

اسکندري: بايد در سياست‌گذاري فرهنگي خود علاوه بر اينکه همگام و همزمان با تحولات فناورانه پيش مي‌رويم و در اين ميان اقدام به اتخاذ تصميمات فرهنگي مي‌کنيم در جاهايي و برخي از موارد پيش‌دستي و پيش‌خواني در خصوص اين تحولات داشته باشيم .

آنچه که مشاهده مي‌شود در خصوص فضاي مجازي اين است که مسئولان و متوليان امر توجه لازم به اين امر ندارند . شايد بخشي از اين امر ناشي از تشکيل جلسات معدود در شوراي عالي فضاي مجازي باشد البته اين جلسات که به رياست رئيس جمهور است در بازه‌هاي زماني بسيار طولاني تشکيل مي‌شود.بنابراين تصميمات ما کيفي نيست که بتواند تاثيرگذار باشد.

فارس: نصب آسان اين فناوري‌ها در تلفن‌هاي همراه چه ميزان بر بروز مخاطرات تاثيرگذار بوده است؟

اسکندري: رسانه‌ها در حال ترکيب شدن با يکديگر هستند هم‌‌اکنون تمامي رسانه‌ها از جمله تلويزيون، تلفن، رايانه، تبلت، روزنامه، کتاب و ... همه در دستگاه کوچکي به عنوان تلفن همراه جمع مي‌شوند که اين تلفن همراه در اختيار کاربران ما است.

کودکان ما امروز خيلي زودتر از بزرگسالان نحوه استفاده از تلفن‌هاي همراه و سيستم‌هاي جديد اندرويد و ...  را ياد مي‌گيرند. انتقال تجربه در رسانه‌هاي نوين پله‌کاني نيست و فرزندان و کودکان دو ساله درک کافي از اين ابزارهاي نوين ارتباطي دارند.

در خلال اين اتفاقاتي که در حال رخ دادن است ديده مي‌شود با يک سري از تعارض‌ها و پارادوکس‌ها در استفاده کاربران از اينترنت روبرو هستيم و اگر براي اين تعارض‌ها نتوانيم چاره انديشي کنيم دچار مشکل خواهيم شد.

فارس: با چنين تفاسيري تکليف چيست؟

اسکندري: ما ناگزيريم يک انقلاب فرهنگي را در فضاي مجازي ايجاد کنيم. اينکه ميزان آپلود ايراني‌ها در فضاي مجازي برابر 4 صدم درصد است واقعا يک ضعف است. يعني توليد محتوايي که ايراني‌‌ها در اينترنت دارند معادل 4صدم درصد است و اين امر نشان مي‌دهد که ما نقش بسيار اندکي را در توليد محتوا داريم.

فارس: چه ميزان استفاده از شبکه‌‌هاي اجتماعي موبايلي منجر به رواج شايعات در جامعه شده است؟

اسکندري: شبکه‌هاي اجتماعي در خلق پديدارهاي نوين اجتماعي و شايعه‌پراکني‌ها به شدت موثر هستند از جمله مي‌توان به شايعاتي که در خصوص اسيد‌پاشي اصفهان ايجاد شده اشاره کرد. البته فراتر از اين، شبکه‌هاي اجتماعي مي‌توانند يک بحران هويت براي افراد ايجاد کنند. اين بحران هويت به شکلي است که فرد در تابعت کشور خودش دچار تشکيک شود.

بر همين اساس علاوه بر اينکه سواد رسانه‌اي مردم را بايد ارتقا دهيم به نظر بنده امروز بايد در کنار سه نيروي زميني، هوايي و دريايي يک ارتش چهارمي در زمينه فضاي مجازي تشکيل شود که بتواند توليد محتوا، توليد نرم‌افزارهاي پيام رسان بومي اقدام کند.

فارس: از متوليان عرصه ارتباطات و دولتمردان در چنين شرايطي چه انتظاري مي‌رود؟

اسکندري: مسئله اينترنت ملي و پاک و اينکه ما بتوانيم بستر فعاليت‌هاي مجازي را در قالب اينترنت ملي جستجو کنيم يک ضرورت جدي است .انتظار امروز ما از متوليان عرصه ارتباطات و دولتمردان اين است که به جاي اينترنت فروشي زمينه را به شکلي فراهم کنند که بستر ايجاد اينترنت ملي فراهم شود ضمن آنکه محتواي لازم و همچنين قوانين، مقررات و ضوابط لازم در اين ميان پيش‌بيني شود.

ناگزيريم اين مسئله را بپذيريم که کاربران ما بايد با هويت‌هاي مشخص وارد اين شبکه‌‌ها شوند. به طوري‌که مسئله تعيين هويت کاربران براي ورود به فضاي مجازي يک موضوع جدي است و بايد اين مسئله را با اصرار پيگيري کنيم.

امروز دشمن ما در موضوع فيلترينگ روش‌هاي جديدي را باب مي‌کند و پروژه‌هاي جديدي از جمله مسير ياب پيازي را پيگيري مي‌کند تا افراد با هويت‌هاي نامشخص در فضاي مجازي جولان دهند و به شايعات، دروغ‌ها و اکاذيب دامن بزنند و اين امر امنيت رواني جامعه را دچار اخلال مي‌کند.

فارس: چرا کاربران ايراني به اين سمت رفته‌ا‌ند که قبح بسياري از مسائل را در اين فضا از بين مي‌برند و مرز حريم‌هاي خصوصي را زير پا مي‌گذارند؟

اسکندري: البته عموم مردم و کاربران در استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي به بيراهه نرفته‌‌اند اما اين امر درست است که در شبکه‌هاي اجتماعي شاهد ترويج سکولاريسم، ايجاد تضاد با فرهنگ ايراني – اسلامي، فعاليت‌هاي غير مجاز در حوزه‌هاي فرهنگي ، نشر و بازنشر شبهات در حوزه‌هاي ديني ، ايجاد فضاي انزواي فردي و .... هستيم.

اين مسائل نشان مي‌دهند که يک شبکه منسجمي از جبهه معارض انقلاب فرهنگي بر اين مسائل دامن مي‌زند. از آنجايي که ما به عنوان متوليان اين عرصه نتوانسته‌ايم سواد رسانه‌اي مردم را ارتقا دهيم و مردم و کاربران را به ويژگي‌هاي خاص اين شبکه‌هاي اجتماعي به لحاظ امنيتي و اجتماعي و ... آشنا کنيم طبيعي است که زماني که کاربران در معرض آماج حملات دشمنان قرار مي‌گيرند ممکن است تلفاتي هم بدهند.

آنچه که امروز ما از متوليان فرهنگي کشور انتظار داريم  اين است که اجازه ندهند مردم در معرض اين تلفات قرار گيرند. اقتضاي حقوق شهروندي ايرانيان است که متوليان عرصه ارتباطات و سياست‌گذاران فرهنگي هرچه زودتر براي حوزه نابه‌سامان و افسار گسيخته شبکه‌هاي اجتماعي چاره‌انديشي کنند.

ما هر روز در اين شبکه‌ها شاهد طرح يک سري شبهات ديني هستيم. باز نشر شبهاتي که مربوط به مباحث ضد ارزشي و ضد انقلابي منجر مي‌شود و امنيت اخلاقي خانواده‌‌ها را دچار مشکل مي‌کند.

فارس: چه ميزان بروز چنين شرايطي فرهنگ ايراني اسلامي ما را زير سوال برده است؟

اسکندري:در اين شرايط  فرهنگ ايراني ،زبان فارسي، هويت ايراني - اسلامي و انقلابي جامعه در معرض آسيب است و اين در حالي است که کاربران شبکه‌هاي اجتماعي با اين خطرات آشنا نيستند.

فارس: شوراي عالي فضاي مجازي در اين ميان چه مسئوليتي دارد؟

اسکندري: شوراي عالي فضاي مجازي جزء متوليان اصلي بوده و رئيس اين شورا رئيس جمهور است. بدون همکاري دولت امکان برنامه‌ريزي در اين شورا مهيا نيست. بازوي اجرايي اين شورا وزارت ارتباطات و متوليان دولت است و در شرايط عدم همکاري اين بخش شاهد روي آوري دولت به اينترنت فروشي و مجوز فروشي خواهيم بود.

فارس: آيا در راستاي توسعه فضاي مجازي و استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي در کشور هدف‌گذاري شده است؟

اسکندري: امروز شاهد توسعه فضاي مجازي به شکل نافرمان و غير هدفمند هستيم .مسئله انقلاب فرهنگي در فضاي مجازي يک موضوع جدي است و کاربران، مردم‌ و متوليان فرهنگي بايد در اين زمينه اقدامات لازم را شروع کنند و تاخير هر روز ما به معني عقب نشيني دربرابر دشمنان است که با تلفات فراوان و سنگيني همراه خواهد شد.

فارس: عدم هدفمندي چه تبعات سويي را متوجه خانواده‌هاي ايراني کرده است؟

اسکندري: آثار اجتماعي استفاده از اين شبکه‌هاي اجتماعي مي‌تواند براي خانواده‌هاي ايراني داشته باشد زياد است. 90 درصد سبک زندگي فيس بوک سبک زندگي امريکايي و غربي است .طبيعي است اين افراد حتي اگر انقلابي و متدين هم باشند در مارپيچ سکوت به مرور تغيير مي‌‌‌کنند و عوض مي‌شوند و همين امر سبب شده است امروز آقايان در خانواده‌ها يک رمزي را براي گوشي همراه خود درنظر بگيرند و از چشم همسرشان پنهان ‌کنند و خانم‌هاي يک رمز ديگر و همين امر خودش باعث بي‌اعتمادي ميان خانوده‌ها شده است.

فارس: استفاده نا صحيح از شبکه‌هاي اجتماعي چه ميزان موجب افزايش آمار طلاق شده است؟

اسکندري: آمارهايي که از قوه قضاييه منتشر مي‌شود افزايش طلاق‌هايي است که بر اثر همين ارتباطات تلفني و مجازي ميان زنان شوهر دار و مردان زن‌دار يا پسرها و دخترها است،که مي‌تواند مولد بسياري از مشکلات باشد بر همين اساس ما امروز نيازمند يک نهضت هستيم تا قدري خانواده‌ها از اين ارتباطات مجازي دور شوند.

آمار طلاق نسبت پنج به يک در کشور يا نسبت سه به يک درتهران است. امروز از هر سه کارناوال عروسي در تهران ظرف يکي دوسال بعد يک مورد از اين عروسي‌ها منجر به طلاق مي‌شود بدون شک بخشي از اين امر ناشي از ارتباطات مجازي و ارتباطاتي است که در بستر و فضاي نامشروع شکل مي‌گيرد.

فارس: چه قشري بيشترين آسيب را در اين ميان مي‌بينند؟

اسکندري: از آنجايي که جنس جامعه زنان و دختران ما جنس لطيفي است و به تعبير رسول اکرم(ص) «زن مانند گل است قهرمان نيست» بر همين اساس زنان و دختران بيش از مردان و پسران در اين شبکه‌هاي اجتماعي آسيب مي‌بينند .متاسفانه انتظار شبکه‌هاي مجازي از زنان اين است که آنان حکم قهرمان را داشته باشند و در  اين محيط ها سلامت رواني ذهني و اجتماعي زنان تضمين نمي‌‌شود.

تعداد بازديد:1204 آخرين تغييرات:93/10/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر