پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/پزشكي

صرع در کودکان با پلک زدن و خیره شدن همراه است

رئيس انجمن علوم اعصاب ايران:

صرع در کودکان با پلک زدن و خيره شدن همراه است

رئيس انجمن علوم اعصاب ايران گفت: صرع کوچک در کودکان شايع است، در حدود چند ثانيه طول مي‌کشد و به صورت خيره شدن و پلک‌ زدن فراوان در روز خود را نشان مي‌دهد و با نفس‌هاي عميق تشديد مي‌شود.

 

حسين پاکدامن در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري فارس اظهار داشت: صرع بيماري سيستم عصبي مرکزي است که به علت اختلالات يا تحريک بيش از اندازه سلول‌هاي عصبي مغز ايجاد مي‌شود. اين تحريکات يا اختلالات ممکن است در تمام سلولهاي مغزي ايجاد شود يا در قسمتي از آن به وجود آيد.

وي افزود: نتيجه اين اختلالات مشکلات حرکتي، حسي، هوشياري و رواني است.

رئيس يازدهمين کنگره بين‌المللي صرع اظهار داشت: صرع بيماري شايعي است و در حال حاضر 600 هزار نفر در ايران به اين اختلال مبتلا هستند اين در حالي است که در ميان اختلالات مغز و  اعصاب صرع جزو بيماري‌هاي سيستم عصبي است که بيشترين کمک را مي‌توان به آن کرد.

* علل ابتلا به صرع چيست؟

وي ادامه داد: علت صرع در اکثر موارد نامشخص است اما گاهي به علت ضربه، سکته، عفونت و تومورهاي مغزي، مصرف الکل و مواد مخدر ايجاد مي‌شود.

* انواع صرع را بشناسيم

مدير گروه بيماري‌هاي مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: صرع انواع مختلفي دارد نوعي از آن موسوم به صرع بزرگ زماني رخ مي‌دهد که اختلالات سلول عصبي در تمام قشر مغز ظاهر شود و بيمار بدون اينکه علايم خبر کننده‌اي داشته باشد ممکن است به طور ناگهاني فرياد کشيده يا جيغ بزند و بعد از  آن به اختلالات انقباض اندام‌هاي فوقاني و تحتاني مبتلا شود. بعد از اين مرحله نيز اختلالات حرکتي يا تشنج رخ مي‌دهد.

اين متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: حمله صرع بزرگ 2 تا 3 دقيقه طول مي‌کشد هر چند ممکن است طولاني‌تر شده که متأسفانه مي‌تواند منجر به اختلالات مغزي شود نتيجه حمله صرع مي‌تواند ايجاد جراحاتي به فرد مبتلا و ديگران مثلاً موقع رانندگي مبتلايان باشد.

پاکدامن تصريح کرد: بعد از حمله بيمار براي مدتي گيج و منگ است و نمي‌تواند افراديان را شناسايي کند که اين علايم برحسب نوع حمله و دقيقه است. بيمار معمولاً بعد از چند دقيقه بهبود مي‌يابد ولي اين زمان به ويژه در افرادي که علت صرع آنها ضايعات مغزي است طولاني‌تر است و ممکن است چند ساعت يا چند روز طول بکشد.

* صرع کوچک در کودکان شايع است

اين متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: صرع کوچک نوع ديگري از صرع است که در کودکان شايع است اين صرع به علت اختلالات سلول‌هاي عصبي مغزي در ناحيه ساقه مغز ظاهر مي‌شود در حدود چند ثانيه است و به صورت خيره شدن، توأم با پلک‌ زدن، تکرر فراوان در روز است و با نفس‌هاي عميق تشديد مي‌شود.

وي افزود: نوعي صرع نيز به لوب گيجگاهي معروف است که همراه با علامت خبر کننده رخ مي‌دهد. اين علايم بيشتر ممکن است شامل سرگيجه، اختلالات بينايي و شنوايي باشد در اين نوع صرع حدود چند دقيقه بيمار ارتباط خود را با محيط از دست مي‌دهد، ممکن است حرکات تکراري و غيرارادي داشته باشد، بعد از آن به مرحله‌اي که ممکن است براي دقيقه‌ها و ساعت‌ها منگ و گيج بوده و شناسايي کامل نداشته باشد وارد مي‌شود و همراه با تهوع و سردرد  است.

رئيس انجمن علوم اعصاب ايران گفت: صرع يک تشخيص باليني است. بهترين آزمايشي که براي تأييد تشخيص آن به کار مي‌رود الکتروآنسفالوگرافي است که بايد توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

* افراد مصروع داروهاي خود را طبق دستور پزشک مصرف کنند

پاکدامن گفت: افراد مبتلا به صرع بايد از عواملي که موجب تسريع در ايجاد حمله صرع مي‌شود اجتناب کرده و داروهاي خود را طبق نظر پزشک مصرف کنند. بي‌خوابي و گرسنگي موجب تسريع در ايجاد حمله صرع مي‌شود بنابراين افراد مبتلا به صرع بايد به اين مهم توجه کنند.

* دوچرخه‌سواري و کوهنوردي ممنوع

وي ادامه داد: همچنين توصيه مي‌شود مبتلايان براي رانندگي از پزشک خود اجازه بگيرند در برخي کشورها افراد مصروع تا 5 سال بعد از آ‌خرين حمله اجازه رانندگي ندارند از طرفي دوچرخه‌سواري، کوهنوردي و استفاده از موتورسيکلت براي مبتلايان ممنوع است همچنين توصيه مي‌شود مبتلايان به تنهايي شنا نکنند و موقع شنا کردن فردي همراه آنها باشد.

* شيوع صرع در زنان و مردان يکسان است

رئيس انجمن علوم اعصاب ايران خاطرنشان کرد: شيوع صرع بين زنان و مردان يکسان است، توصيه مي‌شود مبتلايان به صرع ضمن مصرف داروهاي خود زيرنظر پزشک، از فعاليت‌هايي که موجب تسريع در حملات مي‌شود جلوگيري کنند.

تعداد بازديد:1223 آخرين تغييرات:93/10/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر