جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تمام تلاش امام حسن عسکری(ع) این بود که مردم سروسامان بگیرند

زائري در تفسير اصول کافي:

تمام تلاش امام حسن عسکري(ع) اين بود که مردم سروسامان بگيرند

حجت السلام والمسلمين دکتر زائري ديروز نهم دي‌ماه مصادف با شب شهادت امام حسن عسکري(ع) در ادامه سلسله جلسات شرح و تفسير اصول کافي به تبيين روابط مردم و امامان معصوم در حوزه مسايل مالي و اقتصادي پرداخت.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، موضوع بيانات حجت الاسلام زائري در ادامه مباحث مربوط به انواع ارتباطات ميان مردم و ائمه طاهرين عليهم السلام و پس از بررسي ارتباطات عاطفي، معرفتي و عملي، شرح و تفسير رواياتي بود که به ارتباطات مالي ميان انسان‌ها و پيشوايان ديني‌شان مربوط مي‌شود.

وي ضمن اشاره به پرداخت‌هاي واجب در اسلام از قبيل زکات، خمس، فطريه و ... بيان کرد: پيش فرض توجه به اين احکام، آن است که بپذيريم همه آن‌چه از اموال و نعمت در اختيار ما قرار داده مي‌شود مال خودمان نيست: «بايد باور کنيم چنان‌چه سلامت جسمي، اعضا و جوارح، آبرو و اعتبار و هرآنچه داريم را خودمان کسب نکرده‌ايم و هديه و نعمت خداست، اموال ما هم لطف او و امانتي است که براي امتحان ما در اين دو روز دنيا در اختيارمان قرار داده‌است. بايد باور داشته باشيم که اول و آخر همه چيز خداست. حال اگر صاحب واقعي اين اموال از ما بخواهد که بخشي از آن را در راهي خاص خرج کنيم، ما حکم پيشکار و اموال‌دار او را پيدا مي‌کنيم و بايد اطاعت کنيم. چنان‌چه فرمود:« وَ في‏ أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ»(ذاريات/51) يعني اي انسان! بخشي از همان پولي که خودم به تو امانت دادم براي در راه مانده و مستمند و محروم خرج کن.

مديرعامل مجموعه فرهنگي شهداي انقلاب اسلامي در ادامه با بيان اين نکته که خداوند در هيچ امري بر نوع بشر سخت نگرفته است، گفت: اين اعمال براي خود ما و زندگي ما اثر مثبت دارد. حتي تأثير کارهاي مستحبي را مي‌شود در زندگي به وضوح ديد. همين کساني که ايام اربعين با پاي پياده به کربلا رفتند اثرش را در زندگي عادي خودشان احساس کردند. وقتي واجب خدا را انجام دادي حتما تأثير آن را در زندگي خودت مي‌بيني. همان‌طور که اگر عمل نکني اثرش را خواهي ديد. مادري بود که با همة اصرارهاي فرزندش نگذاشت برود جبهه، يک هفته بعد پسر تصادف کرد. طرف خمس مالش را که مثلا شده 300 هزار تومان نمي‌دهد، دو روز بعد بايد چند برابرش را خرج ماشينش کند. تازه مديون امام زمان هم شده‌است.

وي در ادامه با طرح اين سؤال که آيا امام زمان(عج) به اين پول احتياج دارد که ما از مال اضافي پايان سال خمسي، بايد سهم امام بدهيم؟! بيان کرد: امام معصوم که همة عالم را در اختيار دارد نيازي به مال من و شما ندارد. امام که هيچ نوکران مخلص ايشان هم اختياردار عالم هستند. چنان‌چه آن عالم تعريف کرد مادرم يک روز داد و قال کرد که خرج خانه نداريم و برو هر جور شده از پدرت پول بگير. رفتم و ديدم پدرم نماز مي‌خواند. بعد از نماز مسأله را گفتم، گفت برو کنار اتاق لاي زباله‌ها را بگرد. همين کار را کردم و يک سکة اشرفي پيدا کردم. اين تازه ماجراي يکي از نوکران اهل بيت عليهم السلام است. يا نقل است طلبه‌اي براي خريد هميشه پيش يک بقالي مي‌رفت و نسيه مي‌گرفت. بعد از چندبار آن بقال با لحن بدي گله کرد که مگر کس ديگري غير من نيست که فقط سراغ من مياي. شب خواب امام را ديد که فرمود ما خودمان بلديم خرج فرزندانمان را بدهيم. آنها را سراغ شماها مي فرستيم که چيزي گير شما بيايد. و از امام صادق عليه السلام نقل شده است که فرمود:« من زعم أن الامام يحتاج الي ما في أيدي الناس فهو کافر» يعني اگر فکر کني امام معصوم به مال تو نيازمند است کافر هستي.

حجت الاسلام زائري با اشاره به اين نکته که مال ما با خمسي که مي‌دهيم پاک و تطهير مي‌شود گفت: ما که افتخار نداريم مالمان را به دست امام معصوم بسپاريم ولي در اين زمان هم ما همين رابطة مالي را با مراجع و ولي فقيه‌خواهيم داشت. چرا که خود امام فرمودند:«فَأَمَّا مَنْ کَانَ مِنَ الْفُقَهَاءِ صَائِناً لِنَفْسِهِ حَافِظاً لِدِينِهِ مُخَالِفاً عَلَى هَوَاهُ مُطِيعاً لِأَمْرِ مَوْلَاهُ فَلِلْعَوَامِّ أَنْ يُقَلِّدُوهُ» همان طور که اعتقاد داريم بعد از وفات رسول اکرم امت بدون حجت خدا رها نشدند و عقلا هميشه بايد راهنماياني براي انسان‌ها وجود داشته باشند و خدا هرگز ما را به حال خودمان وا نمي‌گذارد، در زمان غيبت هم خودشان راه را به ما نشان دادند. همين عقيده بود که مردم را به دنبال حضرت امام (ره) کشاند و انقلاب پديد آمد. بعد از انقلاب هم با همين روحيه و اعتقاد از مقام معظم رهبري پيروي مي‌کنيم.

دکتر زائري در ادامه با اشاره به اينکه يوم الله نه دي يک بحث سياسي يا حزبي و شخصي نبوده است بيان کرد:«اصل اتفاق اين بود که عده‌اي کثير با اعتقاد و ايمان به ميدان آمدند تا بگويند ما صحنه را خالي نمي‌کنيم چراکه ولي فقيه جانشين امام زمان ماست. ما که يک عمر گفته‌ايم ياليتني کنا معکم، در اين فضا خودش را نشان داد و بايد قبول کنيم حماسه‌ نهم دي تبلور روحيه عاشورايي مردم بود. آنها که دنبال امام راه افتادند تا ارزش‌هاي اسلامي زنده شود، نه آنها که به دنبال منفعت شخصي بودند، کساني که از جان و مال و فرزندشان براي انقلاب مايه گذاشتند، آنها اگر در روز عاشورا هم بودند در زمرة ياران امام حسين عليه السلام قرار مي‌گرفتند. حاضران در راهپيمايي نه دي را «و معکم معکم لا مع غيرکم» دعاي جامعه آنجا کشانده بود و «اني لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» زيارت عاشورا خواند‌هايشان. آنها مي‌دانستند که امام زمان منتظر حضور آنها در اين امتحان بزرگ الهي است. پس با اعتقاد ديني جلو رفتند.»

پايان بخش بيانات حجت الاسلام زائري روايت ديگري بود که مرحوم کليني در خصوص بحث خمس در اصول کافي مطرح کرد: امام صادق عليه السلام فرمود خداوند هيچ چيزي را به اين اندازه دوست ندارد که مؤمني خمس مالش را جدا کند و به امام برساند. خداوند در مقابل هر يک درهمي که خمس مي‌دهد به اندازة کوه احد در روز قيامت و در بهشت به او باز مي‌گرداند. بايد باور کنيم که هدف امامان معصوم هدايت بشر و رساندن ما به سعادت است. امام حسين عليه السلام به شهادت رسيد براي آن‌که ما هدايت شويم.

وي تأکيد کرد: تمام تلاش امام حسن عسکري(ع) در دوران عمره کوتاه شريفشان که 29 سال بيشتر نداشتند و شهيد شدند، اين بود که مردم سر و سامان بگيرند. بارها در روايات متعدد ايشان درباره يتيمان امت که ما هستيم در زمان غيبت فرزند بزرگوارشان حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف، صحبت کرده‌اند. گفتند وقتي مردم امام بالاي سرشان نباشد يتيم هستند. و بعد اشاره کردند که بايد زينت امام خود باشيم با دين و ايمان و عمل صالح. مثل فرزندي که با کارهاي خوبش ماية افتخار پدرش مي‌شود. بايد کاري کنيم که ديگران با ديدن ما عاشق امام زمان بشوند چون مي گويند پيروش چقدر انسان خوبي است. اين سخنان امام حسن عسگري و تمام تلاششان اين بود که جامعة شيعي براي دوران غيبت امام زمان آماده شود.

تعداد بازديد:1119 آخرين تغييرات:93/10/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر