پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

لامپ های حرارتی مادون قرمز تولید می شوند

در دانشگاه خواجه نصير؛

لامپ هاي حرارتي مادون قرمز توليد مي شوند

محققان ايراني درصدد هستند تا لامپهاي بسازند که علاوه بر نور حرارت هم توليد کنند.

محمد حسين سيادتي- مجري طرح" لامپ هاي صنعتي مادون قرمز" در دانشگاه خواجه نصير در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: خاصيت لامپ هاي صنعتي مادون قرمز اين است که سطح يک ماده اي را از دماي اتاق(25درجه سانتيگراد) تا 900 درجه در يک دقيقه افزايش مي دهد.

استاد دانشکده مهندسي و مواد دانشگاه خواجه نصير عنوان کرد: يکي ديگر از قابليت هاي لامپ هاي مادون قرمز تغيير قدرت لامپ بسته به نوع کاربرد است، به طوريکه مي توان وات اين لامپ ها را براي هر کاربردي تنظيم و متناسب با آن ساخت.

سيادتي اظهار داشت: از لامپ هاي صنعتي مادون قرمز بيشتر در خشک کردن مواد فلزي استفاده مي شود.

وي با بين مثالي کاربرد اين لامپها را توضيح داد و افزود: از لامپ هاي مادون قرمز درموارد غيرصنعتي براي خشک شدن سريع رنگ بر روي خودرو در کارخانه ها به هنگام رنگ کاري استفاده مي شود چراکه مي تواند در مدت زمان بسيار کوتاهي رنگ را بر روي خودرو خشک کند.

وي بيان کرد: لامپ هاي مادون قرمز در لحيم کاري قطعات با تنولوژي بالا کاربرد دارد.

سيادتي با اشاره به اينکه لامپ هاي مادون قرمز جزء اقلام وارداتي هستند، خاطرنشان کرد: سالانه بيش از سه ميليون لامپ مادون قرمز به کشور از چين و آلمان وارد مي شود که توليد اين لامپ ها مي تواند صرفه جويي ارزي زيادي براي کشور داشته باشد. به گفته وي توليد لامپ هاي صنعتي مادون قرمز مهندسي معکوس شده و تا کنون 60 درصد از طراحي اين لامپها انجام شده که براي به توليد رساندن اين طرح بودجه نياز است.

تعداد بازديد:1636 آخرين تغييرات:93/10/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر