شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

پیشنهاد حضور 10 درصدی زنان در پست‌های دولتی/ عدالت جنسیتی در نظام اداری حاکم شود

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده:

پيشنهاد حضور 10 درصدي زنان در پست‌هاي دولتي/ عدالت جنسيتي در نظام اداري حاکم شود

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان گفت: ما پيشنهادات خود را با رويکرد عدالت جنسيتي براي اصلاح نظام اداري کشور ارائه داده‌ايم و يکي از پيشنهادات اين بود که هر سال 10 درصد از پست‌هاي مديريتي دولتي به زنان اختصاص پيدا کند.

 

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاري فارس شهيندخت مولاوردي امروز در نشست خبري ستاد مرکزي دهه فجر انقلاب اسلامي گفت: انقلاب اسلامي ايران به اذعان تحليل‌گران زيادي يکي از منحصر به فردترين انقلاب‌هايي است که با برهم زدن معادلات سياسي رايج در جوامع بشري به عنوان نقطه عطفي در جهان محسوب مي‌شود.

وي ادامه داد: انقلاب اسلامي ايران نظام سابق سياسي حاکم بر ايران را زير و رو کرد و نخستين نظام جمهوري اسلامي ايران با ساز و کاري مدرن را ايجاد کرد که حيات اجتماعي مردم در اين نظام قابل مشاهده است. زنان با وقوع انقلاب وارد گستره جديدي شدند و مشارکت و نقش زنان در مبارزات قبل و بعد از انقلاب و بعد از استقرار نظام جمهوري اسلامي، در دفاع مقدس، جنگ تحميلي، دوران سازندگي و ساير دوره‌ها غير قابل کتمان است.

رئيس کميته امور زنان و خانواده دهه فجر انقلاب اسلامي اظهار داشت: از ابتداي انقلاب بيانات داهيانه رهبر کبير انقلاب(ره) که مصلحي زمان شناس بودند خيل عظيم زنان را با خود همراه کرد. بر اساس بيانات ايشان زنان بايد در مقدرات اساسي نظام دخالت کنند و ايشان همچنان همواره بر هم دوش زنان و مردان در عرصه‌هاي اجتماعي تأکيد داشتند از جمله اين موارد حمايت از حضور زنان براي شرکت در مجلس خبرگان قانون اساسي و همچنين حضور يک زن در هيأتي بود که حامل پيام رهبر کبير انقلاب براي گورباچف بودند. 

مولاوردي افزود: با تأسي از آموزه‌هاي قرآن کريم و سيره عملي پيامبر(ص) نيازمند مشارکت زنان در جامعه هستيم همانطور که از 36 سال قبل تا کنون زنان توانستند در عرصه‌هاي مختلف خوش بدرخشند و نقش‌آفريني مؤثري داشته باشند. همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي ديدگاهي در جامعه مطرح مي‌شد که بر اساس آن نظريه حضور زنان در اجتماع محدود مي‌شد که با پيگيري‌ها و توصيه‌هاي رهبر کبير انقلاب زن مسلمان از زواياي پنهان تاريخ به صحنه خودآگاهي و فعاليت رسيد و هويت زن مسلمان را احياء کرد به گونه‌اي که الگويي به دور از افراط و تفريط را به جهان ارائه دادند.

وي با اشاره به برنامه‌هاي معاونت امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري به مناسبت ايام‌الله دهه فجر گفت: برنامه‌ها به گونه‌اي تدوين شده است که ما را به بازخواني نقش زنان در اين سال‌ها هدايت مي‌کند و همچنين برنامه‌هاي به گونه‌اي است که بتوانيم ميزان فاصله‌ وضعيت کنوني با وضعيت مطلوب و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و اهداف مندرج در سند چشم‌انداز 20 ساله دارد را مورد بررسي قرار دهيم. 

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده بيان داشت: ما بايد با درس‌هايي که از گذشته مي‌آموزيم بتوانيم جايگاهي در شأن و متناسب با نقش زنان را در برنامه ششم توسعه ترسيم کنيم و قدم در راه‌هايي بگذاريم که شايد تا کنون آنها را نرفته ايم تا بتوانيم به اهداف خود نزديک‌تر شويم.

وي افزود: معاونت امور زنان و خانواده براي جمع‌آوري برنامه‌هاي امور بانوان در دستگاه‌ها و استان‌هاي مختلف، مکاتباتي را با آنها انجام داده است که بر اساس اين مکاتبات سازمان تبليغات اسلامي، بنياد شهيد و وزارت آموزش و پرورش بيشترين برنامه‌هاي اين ايام را به خود اختصاص داده‌اند و در ميان استان‌ها نيز استان فارس بيشترين برنامه را در دهه فجر اجرا خواهد کرد.

وي افزود: برگزاري نشست مشترک با دستگاه‌هاي اجرايي 18 بهمن ماه به ميزباني وزارت تعاون برگزار خواهد شد در روز 15 بهمن که به عنوان انقلاب اسلامي استحکام خانواده، زنان و سبک ايراني و اسلامي ناميده شده است ديدار با خانواده‌هاي شهدا را خواهيم داشت.

مولاوردي ادامه داد: سفر استاني به اصفهان و شهرستان سميرم، شرکت در سخنراني در جشن بزرگ سي و ششمين سال پيروزي انقلاب در اسلامشهر، مشارکت در برگزاري نمايشگاه‌هاي منطقه‌اي زنان در توسعه پايدار که با همکاري وزارت کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار مي‌شود، شرکت در بازارچه خيريه انجمن ديپلماتيک بانوان جمهوري اسلامي ايران، مشارکت و سخنراني در همايش ملي زنان در مسير توسعه اجتماعي با تأکيد بر برنامه ششم توسعه و مشارکت در برگزاري دومين جشنواره اسوه‌هاي صبر و مقاومت که با همکاري سازمان نشر ارزش‌هاي مشارکت زنان در دفاع مقدس برگزار خواهد شد از جمله برنامه‌هاي معاونت امور زنان رياست جمهوري در ايام‌الله دهه فجر خواهد بود.

وي در خصوص فعاليت معاونت امور زنان در جشنواره فيلم فجر امسال گفت:‌ حضور معاونت امور زنان رياست جمهوري براي انتخاب فيلم برتر در حوزه زنان در جشنواره فيلم فجر امسال نهايي نشده است و در حال پيگيري اين موضوع هستيم و سعي مي‌کنيم با رايزني با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي امسال نيز مانند سال گذشته بتوانيم در داوري جشنواره فيلم فجر حضور داشته باشيم.

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: برنامه‌هاي دهه فجر معمولاً يک قالب خاصي دارد و يادآوري و گراميداشت خاطرات آن دوران است و نبايد انتظار داشت اين برنامه‌ها مشکلات اساسي جامعه زنان را حل کند، ايده‌آل ما اين است به سمتي حرکت کنيم که حداقل هر سال دو مسئله در حوزه زنان را شناسايي و آن را حل کنيم.

مولاوردي در خصوص افزايش حضور اجتماعي زنان در دستگاه‌هاي دولتي گفت: ما نيازمند همکاري نهادهاي فرهنگي و هماهنگي و هم‌افزايي تمام دستگاه‌ها و نهادها هستيم و اگر قرار باشد به صورت جزيره‌اي عمل کنيم اتفاقي که مورد نظرمان است رخ نخواهد داد.

وي اظهار داشت: افزايش حضور زنان در پست‌هاي دولتي در راهبردهاي برنامه‌‌هاي حوزه زنان و خانواده همواره مورد توجه قرار گرفته است و اين موضوع از سوي رئيس‌جمهور نيز مورد تأکيد است و از ما خواسته شده است برنامه‌هاي خود را براي اين مورد ارائه دهيم.

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در برنامه‌اي که هم‌اکنون براي اصلاح نظام اداري قرار است به عنوان يک برنامه سه ساله به تصويب برسد ما موضوعات پيشنهادي خود را گنجانده‌ايم که يکي از پيشنهادات ما اين است که هر سال 10 درصد به مديران زن اضافه کنيم که در پايان برنامه سه ساله نظام اداري کشور حداقل 30 درصد مديران دولتي خانم‌ها باشند.

مولاوردي اظهار داشت: نکته مهم ديگر تعداد زنان در پارلمان است و با توجه به شاخص‌هاي شکاف جنسيتي در کشور، اين موضوع نياز به يک تدبير جدي دارد همينطور افزايش حضور زنان در شوراهاي شهر و روستا مشارکت جامعه مدني را مي‌طلبد و نگاه ما اين است که شايسته‌سالاري و عدالت جنسيتي جاي خود را در برنامه‌ها باز کند و توازن نقش‌ها ميان زنان و مردان مورد توجه قرار گيرد.

رئيس کميته امور زنان و خانواده دهه فجر انقلاب اسلامي، عناوين ايام‌الله دهه فجر را نيز اعلام کرد و گفت: روز يکشنبه 12 بهمن با عنوان انقلاب اسلامي امام خميني ولايت فقيه و رهبري، دوشنبه 13 بهمن با عنوان انقلاب اسلامي، مردم‌سالاري ديني، مديريت جهادي و اقتصاد مقاومتي، سه‌شنبه 14 بهمن، انقلاب اسلامي، جوانان، هويت ملي، علم و فناوري و روز چهارشنبه 15 بهمن با عنوان انقلاب اسلامي، استحکام خانواده، زنان و سبک زندگي ايراني و اسلامي نام نهاده شده است. 

مولاوردي افزود: همچنين از روز 16 بهمن تا 22 بهمن نيز با عناويني مانند انقلاب اسلامي، ايمان، جهاد و شهادت، انقلاب اسلامي بيداري اسلامي، عدالت‌گستري و حکومت جهاني حضرت مهدي(عج)، توسعه فرهنگي، عدالت و تمدن اسلامي، انقلاب اسلامي، اقتدار ملي، استکبارستيزي و مقابله با افراط‌گرايي و تروريست، انقلاب اسلامي، خودباوري، جامعه ديني و حاکميت ارزش‌هاي اسلامي، انقلاب اسلامي، اتحاد و عزم ملي، وحدت و انسجام امت اسلامي و انقلاب اسلامي، استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي نام نهاده شده است.

تعداد بازديد:790 آخرين تغييرات:93/11/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر