سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

درآمد ماهانه یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان از مالیات معاف شد/ افزایش قیمت برق، آب و پیامک در سال ۹۴

سخنگوي کميسيون تلفيق مجلس خبر داد

درآمد ماهانه يک ميليون و ۱۵۰ هزار تومان از ماليات معاف شد/ افزايش قيمت برق، آب و پيامک در سال ۹۴

سخنگوي کميسيون تلفيق گفت: بر اساس مصوبه تلفيق حقوق و دستمزد بخش دولتي و غيردولتي در سال تا سقف ۱۳۸ ميليون ريال در سال آينده از ماليات معاف است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس محمد مهدي مفتح در نشست خبري کميسيون تلفيق بودجه با اشاره به بند الف تبصره 9 لايحه بودجه اظهار داشت: براساس اين بند، سقف معافيت مالياتي حقوق و دستمزد بخش دولتي و غيردولتي در سال آينده تعيين شد.
طبق ماده 52 برنامه پنجم، سقف مالياتي حقوق و دستمزد در بودجه سنواتي تعيين مي‌شود و بر اين اساس حقوق و دستمزد تا سقف 138 ميليون ريال در سال از ماليات معاف‌اند و مازاد آن تا 7 برابر حداقل حقوق با نرخ 10 درصد محاسبه مي‌شود.

وي گفت: کميسيون تلفيق نيز بخشي به اين موضوع اضافه کرده و مازاد مابقي آن را با نرخ 20 درصد محاسبه خواهد کرد که اين موضوع به عدالت نزديک‌تر است.

سخنگوي کميسيون تلفيق با اشاره به اينکه مشترکان آب شهري علاوه بر دريافت آب‌بهاء به اضافه هر متر مکعب آب مصرفي 150 ريال پرداخت براي تأمين آب شرب روستاها پرداخت خواهند کرد.

وي به ديگر مصوبه کميسيون اشاره کرد و گفت: وزارت نيرو موظف است به ازاي هر کيلووات ساعت برق مصرفي 30 ريال عوارض از مشترکان شهري، باغ‌شهرها و خانه‌باغ‌ها (ويلاها) به منظور توسعه برق روستايي دريافت کند.

به گفته مفتح، سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور موظف است در بودجه سازمان مناطق آزاد و ويژه نظارت کند و همچنين بودجه سال 95 اين سازمان را در لايحه بياورد. اکنون دولت بودجه اين سازمان را نياورده و نظارتي نيز ندارد.

وي تأکيد کرد: بر اساس مصوبه تلفيق در لايحه بودجه بندي در بخش ماليات‌ها اضافه شده و شرکت‌هاي تابعه آستان‌هاي مقدس (قدس رضوي ، حضرت معصومه (س) و شاهچراغ) و قرارگاه‌هاي سازندگي موظف به ارائه اظهارنامه مالياتي و تسليم حساب سود و زيان خود طبق قانون ماليات‌هاي مستقيم هستند و بايد ماليات بپردازند.

مفتح تأکيد کرد: شرکت‌هاي تابعه آستان قدس رضوي ماليات خود را در رديف جمعي خرجي براي هزينه‌هاي آستان پرداخت مي‌کنند.

سخنگوي کميسيون تلفيق از ديگر مصوبات را مربوط به پروژه‌هاي عمراني دانست و گفت: مقرر شد، مانده وجود مصرف نشده اعتبارات عمراني پروژه‌هاي نيمه تمام تا زمان اتمام طرح به سال مالي بعدي منتقل شود، زيرا قبلاً رديف اعتباري به خزانه واريز مي‌شده است.

همچنين در مصوبه ديگر اپراتورهاي ارائه دهنده خدمات مخابراتي موظف هستند، به ازاي هر پيامک 10 ريال از استفاده کنندگان دريافت کنند که مصارف آن به پيشنهاد کميسيون بهداشت و درمان در حوزه بهداشت و درمان خواهد بود.

سخنگوي کميسيون تلفيق بيان داشت: مباحث درآمدي به مراحل پاياني خود نزديک مي‌شود و در حال حاضر موضوع قيمت نفت، ارز و هدفمندي يارانه در دستور کار است.

تعداد بازديد:758 آخرين تغييرات:93/11/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر