سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

جوان ترین دانشمند ایرانی

جوان ترين دانشمند ايراني

سجاد يعقوبي 22 ساله را شايد بتوان جوان‌ترين دانشمند ايراني ناميد. وي که تابعيت ايراني دارد، در خانواده‌اي از شهر شيعه‌نشين «ايغدير» ترکيه به دنيا آمده است. پدر بزرگ وي «عباس يعقوبي» در گذشته‌هاي دور از ترکيه به ايران مهاجرت کرده و در شهر مرزي ماکو ساکن شده است.

 

سجاد يعقوبي، سومين فرزند يک خانواده 7 نفره است که از نوجواني به واسطه نبوغ و خلاقيت و هوش کم‌ نظيرش قدم در عرصه اختراع و نوآوري گذاشت و حالا در آستانه 21 سالگي با ثبت جهاني آخرين اختراعش افتخاري بزرگ براي کشور به ارمغان آورده است.

وي تاکنون 19 اختراع را به نام خود ثبت کرده. در مسابقات و المپيادهاي جهاني گوناگوني شرکت کرده و هر بار نيز با مدالي افتخارآفرين به کشور بازگشته است.

اين مخترع جوان گفت: از کودکي علاقه بسياري به درس و تحصيل داشتم. از همان ابتدا نيز در کنار درس و مدرسه، زبان انگليسي را فراگرفتم و اکنون به طور کامل به اين زبان مسلط هستم.

سجاد يعقوبي همچنين سه کتاب درباره روبوکاپ‌ها و علم پزشکي به رشته تحرير درآورده و مقالات بسياري نوشته است

همچنين به علت کمک پدرم و حمايت‌هاي وي و تشويق‌هاي مادرم در دوره‌هاي علمي-آموزشي زيادي شرکت کرده و مدارکي معتبر گرفتم. تاکنون در 17 المپياد جهاني شرکت کرده ام که از جمله مسابقات جهاني مخترعان امريکا بود که موفق به دريافت مدال طلا شدم. در مسابقات جهاني اختراعات ژنو سوئيس در بخش پزشکي مدال طلا گرفتم و در المپياد جهاني اختراعات 2010 آلمان نيز مقام نخست را کسب کردم.

وي همچنين موفق به کسب دکتراي افتخاري شده و از سوي سازمان ملل به عنوان «جوان‌ترين دانشمند جهان» را بدست آورده است.

سجاد يعقوبي همچنين سه کتاب درباره روبوکاپ‌ها و علم پزشکي به رشته تحرير درآورده و مقالات بسياري نوشته است.

وي در ايران نيز دو سال متوالي برنده باهوش‌ترين دانش‌آموز شده است و قرار است در ماه‌هاي آتي به عنوان مهمان ويژه سازمان ملل در کنفرانس «صلح و سلامت» در نيويورک سخنراني کند.

وي درباره اختراعاتش گفت: تاکنون 19 اختراع را به نام خود ثبت کرده‌ام، ازجمله آن‌ها کمربند رفع خستگي و کاهش استرس، دستگاه تقويت کننده و رفع خستگي چشم، روبات سمپاش نوين، هدبند ضد سردرد که در مسابقات جهاني کره‌جنوبي مدال طلا را برايم به ارمغان آورد. همچنين ساخت روبات امدادگر که در مسابقات جهاني ربوکاپ مدال نقره گرفت. چند اختراع ديگر هم دارم که با هر کدام توانستم مقام‌هاي ارزشمندي براي خود و کشور به ارمغان بياورم.

سجاد يعقوبي، دانشمند جوان ايراني قرار است در مقر سازمان ملل به‌عنوان تنها نماينده ايران درباره مسائل سلامت جهاني سخنراني کند

سجاد که هم اکنون دانشجوي سال دوم پزشکي در يکي از معتبرترين دانشگاه‌هاي استانبول ترکيه است ، گفت: حدود 2 سال قبل موفق شدم از دانشگاه «هانوفر» آلمان پذيرش بگيرم. به همين علت يک سال در کالجي واقع در استانبول زبان آلماني خواندم، اما در همين موقع دريافتم قرار است به زودي در استانبول يک بيمارستان روباتيک ساخته شود که از سراسر دنيا به دنبال چهار نفر مي‌گردند تا به آن‌ها آموزش دهند و درباره اين طرح کار کنند، بنابراين بلافاصله اقدام کردم اما آن‌ها گفتند ما دانشجوي کارشناسي ارشد را مي‌پذيريم.

 با اين حال وقتي متوجه شدند چه مقام‌هايي در دنيا کسب کرده‌ام و چه مدارک علمي معتبري دارم قرار شد شرايط پذيرش مرا در يک کميسيون 5 نفره بررسي کنند. سرانجام نيز پاسخ آن‌ها مثبت بود و من به‌عنوان يکي از اعضاي اين گروه 4 نفره پذيرفته شدم، در حال حاضر نيز با حمايت آن‌ها سرگرم تحصيل و آموزش هستم و به‌عنوان کمک جراح نيز فعاليت مي‌کنم.

وي درباره ثبت جهاني اختراعش نيز اظهار کرد: وقتي با رئيس دانشکده پزشکي دانشگاه استانبول از نزديک آشنا شدم وي پذيرفت که مرا به‌ عنوان دستيار در عمل‌هاي جراحي‌اش شرکت دهد. حضور در اتاق عمل و مشاهده مشکل بزرگي که جراحان مغز و اعصاب هنگام عکسبرداري از تومورهاي مغزي داشتند نخستين جرقه براي آخرين اختراعم را در ذهنم ايجاد کرد، چرا که متوجه شدم پزشکان نمي‌توانند مکان دقيق تومور را در مغز مشخص کنند. بنابراين به فکر افتادم دستگاهي اختراع کنم که محل دقيق تومور را رديابي کند.

بدين‌ترتيب پس از يک سال کار و با کمک پروفسور «کيليج» که از مشهورترين جراحان مغز و اعصاب ترکيه است اين دستگاه را اختراع کردم سپس با حمايت دانشگاه محل تحصيلم در استانبول که هزينه 15 هزاردلاري ثبت جهاني اين اختراع را تقبل کردند موفق شدم اختراعم را به‌ نام کشور ايران در جهان ثبت کنم.

سجاد يعقوبي، دانشمند جوان ايراني قرار است در مقر سازمان ملل به‌عنوان تنها نماينده ايران درباره مسائل سلامت جهاني سخنراني کند.

فرآوري: نعيمه درويشي

بخش کودک و نوجوان تبيان

تعداد بازديد:2711 آخرين تغييرات:93/11/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر