شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

نسل سوم بدون آنتن روی گوشی مشترکان تالیا!

نسل سوم بدون آنتن روي گوشي مشترکان تاليا!

معدود مشترکان سيم کارت هاي اعتباري تاليا که تاکنون با مشکلات متعدد در دريافت خدمات مواجه بودند اين روزها به کلي از دسترس خارج شده اند اما روي صفحه گوشي هاي بدون آنتن شان عبارت 3G ديده مي شود.  

به گزارش خبرنگار مهر، مهرماه امسال اخبار غير رسمي حاکي از آن بود که شرکت مخابرات ايران تصميم دارد شرکت تاليا را به همراه اول منتقل کند و مشترکان تاليا با حفظ شماره و نامبرينگ به شبکه همراه اول منتقل شوند و اپراتور همراه اولي پشتيباني کننده سيم کارت هاي تاليا شود. به اين ترتيب همراه اول قرار بود از ظرفيت هاي شبکه سازي تاليا براي توسعه شبکه اش استفاده کند و معدود مشترکان اين اپراتور را زير بال و پر بگيرد. حال با گذشت چند ماه از اعلام اين تصميم اگرچه اخبار رسمي در اين مورد اعلام نشده اما به نظر مي رسد اپراتور همراه اول براي توسعه شبکه خود در حال استفاده از ظرفيت هاي شبکه تاليا است چراکه چندي است که مشترکان تاليا با عدم آنتن دهي و قطع و وصلي هاي مکرر روبرو هستند و با وجودي که سيم کارت هايشان آنتن نمي دهد اما بر روي صفحه گوشي هاي خود کلمه 3G را مشاهده مي کنند؛ با اين حال زماني که با اين مشترکان تماس گرفته مي شود در دسترس نيستند.

پروژه تاليا که در واقع اولين تجربه خصوصي سازي در بخش ارتباطات سيار محسوب مي شود قرار بود در مدت 10 سال بيش از 6 ميليون سيم کارت اعتباري با کد 0932 وارد بازار کند اما با گذشت 10 سال از راه اندازي اين شبکه گفته مي شود که کمتر از صد هزار نفر در کشور سيم کارت هاي تاليا را در دست دارند که آن هم تنها در تهران و برخي مراکز استان ها داراي پوشش شبکه اي است.

معدود مشترکاني که هم اکنون سيم کارت هاي اعتباري تاليا را در اختيار دارند سال ها است که به دليل عدم پشتيباني اين اپراتور و اختلالات مکرر از جمله عدم پوشش دهي با مشکلات زيادي روبرو هستند اما به دليل آنکه قصد دارند شماره خود را حفظ کنند نسبت به تعويض اين اپراتور اقدام نکرده اند.

سال 90 براي رفع بلاتکليفي اين مشترکان که نه سرويس مناسبي دريافت مي کنند و نه امکان خريد کارت شارژ را به صورت گسترده دارند مسئولان شرکت مخابرات ايران از تصميم براي خريد 51 درصد سهام تاليا و احياي اين شبکه خبر دادند تا مخابرات بتواند از ظرفيت بلااستفاده اين شبکه استفاده کند.

نيمه دوم سال 90 نايب رئيس هيات مديره شرکت مخابرات ايران از تزريق سرمايه گذاري در شبکه تاليا خبر داده و گفته بود با اضافه کردن تاليا به شبکه مخابرات ايران سيم کارت هاي اعتباري تاليا فعال شده و قرار است شمار مشترکان اين اپراتور تا پايان دوره تعهد 10 ساله به 6 ميليون نفر برسد. پس از آن بود که 43 درصد سهام پروژه تاليا از مجتمع صنعتي رفسنجان که پيمانکار اين پروژه بود توسط شرکت گسترش ارتباطات تاليا (متعلق به شرکت تابا بنياد تعاون سپاه) خريداري شد و 57 درصد آن نيز در اختيار مخابرات باقي ماند به رغم اين تغييرات مديريتي باز هم مشکل مشترکان تاليا رفع نشد و تغييري در وضعيت اين مشترکان به وجود نيامد تا مهرماه امسال که اخباري مبني بر ادغام تاليا در اپراتور همراه اول منتشر شد.

براساس اين اخبار غير رسمي، قرار است سهام شرکت گسترش ارتباطات تاليا که شامل 43 درصد سهام تاليا است توسط همراه اول خريداري شود و به اين ترتيب صد در صد سهام تاليا به مخابرات ايران و همراه اول تعلق گيرد. با اين تصميم، تاليا در همراه اول ادغام مي شود و از ظرفيت اين شبکه براي توسعه همراه اول استفاده شده و مشترکان تاليا نيز با حفظ شماره در شبکه همراه اول سرويس مي گيرد گفته شده است که تاليا تاکنون 710 سايت BTS در کشور نصب کرده که اين ظرفيت بدون استفاده باقي مانده است. مسئولان مخابرات بارها اعلام کردند که پروژه تاليا به ضرر مخابرات بوده و براي مثال اين شرکت در سال 88 حدود 27 ميليارد تومان به مخابرات ضرر زده است.

به گزارش مهر 57 درصد از درآمد ناخالص پروژه تاليا متعلق به دولت است و با وجودي که مدت پروانه فعاليت اين پيمانکار مخابرات به پايان رسيده جا دارد دولت و مسئولان وزارت ارتباطات براي مشترکاني که هنوز اين سيم کارت ها را در اختيار دارند اما امکان برقراري ارتباطي پايدار، مداوم و منسجم را ندارند فکري بکنند.

تعداد بازديد:852 آخرين تغييرات:93/11/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر