پنج شنبه 12 تير 1399 - 10 ذي القعده 1441 - 2 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اجازه مذاکرات برای آشکار شدن بی‌منطقی آمریکا است/تحریم دشمن به خاطر دفاع نظام از پیشرفت علمی کشور است

fiogf49gjkf0d

سعيد جليلي در دانشگاه علامه طباطبايي:

اجازه مذاکرات براي آشکار شدن بي‌منطقي آمريکا است/تحريم دشمن به خاطر دفاع نظام از پيشرفت علمي کشور است

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه اگر اجازه‌اي از طرف رهبري براي مذاکره صادر شده براي نشان دادن بي‌منطقي آمريکا است، گفت: تحريم دشمن به خاطر دفاع نظام از پيشرفت علمي و تحقيقات دانشگاه‌هاي کشور است.


 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس ، سعيد جليلي نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با حضور در مراسم افتتاحيه اردوي راهيان نور دانشگاه علامه طباطبايي با عنوان «جنگي که بود، جنگي که هست» به سخنراني پرداخت.

وي در ابتداي سخنان خود با اشاره به حماسه‌هاي صورت گرفته در 8 سال جنگ تحميلي گفت: اگر ما بتوانيم آن فرهنگ و تفکري که آن حماسه‌ها را در 8 سال جنگ تحميلي خلق کرد بشناسيم مي‌توانيم امتداد آن فضا را نيز درک کنيم.

جليلي افزود: در جهاني که نگاهش به هستي يک تعريف خاص است تفکري پيدا مي‌شود که تعاريف جديدي را براي مفاهيم به وجود مي‌آورد و حياتي نو به اين مفاهيم مي‌دهد.

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه در 8 سال جنگ تحميلي تمامي قدرت‌هاي بزرگ عليه جمهوري اسلامي بودند، گفت: اين در حالي بود که در مقابل اين قدرت‌ها نظام نوپايي که تازه انقلاب کرده بود وجود داشت تا در محاسبات مادي اين وضعيت چه نتيجه‌اي خواهد داشت. چه عنصري وارد اين محاسبات شد که نتيجه ديگري را رقم زد که قدرت جديد با تفکر نو توانست مقابل دشمن بايستد و علاوه بر آن بتواند اراده خود را تحميل کند.

وي با بيان اينکه اين وضعيت مربوط به يک دوره زماني و مکاني خاص نيست، گفت: بزرگ‌ترين ظلم‌ها به اين نوع موفقيت‌ها اين است که آن را در ظرف زمان و مکان محدود کنيم. حماسه‌هايي که دفاع مقدس رخ داد امکان وقوع در ديگر عرصه‌ها را دارد. البته الزامات خود را نيز دارد. وقتي در سخت‌ترين عرصه‌ها اين نگاه پيروز شد به تبع آن در ديگر عرصه‌ها نيز موفق خواهد شد.

جليلي با اشاره به مولفه‌هايي که باعث خلق حماسه دفاع مقدس شد، گفت: اين مولفه‌ها اين بود که عناصر جديدي مناسبات نويي را شکل دادند که باعث شد پارادايم جديدي شکل گيرد و موفقيت‌ها را رقم بزند.

وي افزود: با محاسبات مادي طرف مقابل مي‌بايست با تمام تجهيزاتي که به دست آورده بود پيروز مي‌شد اما نتوانست چراکه محاسبات تغيير کرده بود.

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي افزود: محاسبات اين گونه بود که در طرف دشمن فرمانده در قرارگاه مي‌نشست و به سرباز خود مي‌گفت برو اما در طرف ما فرمانده خود در جلو حرکت مي‌کرد و به سرباز مي‌گفت بيا. اين تفکر بود که پارادايم جديدي را شکل داد و تمام محاسبات را تغيير داد.

جليلي با بيان اينکه ورود تفکر جديد قواعد بازي دشمن را تغيير داد، گفت: در حاشيه مذاکرات هسته‌اي من به سولانا نماينده اتحاديه اروپا در مذاکرات هسته‌اي گفتم شما که معترفيد که ايران بمب اتم ندارد اين گونه رفتار مي‌کنيد که وي گفت: ما مي‌خواهيم از انحرافات احتمالي در آينده جلوگيري کنيم. بنده در جواب گفتم حال که شما بمب اتم داريد چرا موفق نشديد. چه قدرتي در برابر شما ظهور کرده که شما نمي‌توانيد اراده خود را بر آن تحميل کنيد. همه شما مي‌گوييد که ما نبايد هسته‌اي شويم اما ملت ما گفت اين حق ما است و ما هسته‌اي شديم.

جليلي با بيان اينکه الگوي جديدي در دموکراسي با عنوان مردم‌سالاري ديني از جانب جمهوري اسلامي شکل گرفته است، گفت: در اين دموکراسي اين گونه نيست که فرد تنها راي بدهد و بعد دنبال کار خود برود. در جمهوري اسلامي اين گونه است که فرد در کنار راي خود حاضر است 4 فرزند خود را هم بدهد. اين است که محاسبات را تغيير مي‌دهد.

وي افزود: همين مدل و پارادايم است که در جنوب لبنان نيز پياده مي‌شود و حزب‌الله در دهان رژيم صهيونيستي مي‌زند و اين رژيم نمي‌تواند جوابي بدهد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه دشمن به دنبال اين است که ما را از اصل مبارزه منصرف کند، گفت: اين وضعيت بدين خاطر است که دشمن مي‌بيند در هر صحنه رويارويي که قرار مي‌گيرد با شکست مواجه مي‌شود به همين خاطر دشمن مي‌خواهد در اين مبارزه خللي ايجاد کند و انصراف يا انحراف از مبارزه را در ما به وجود آورد.

وي در ادامه پيرامون ماهيت اسلام آمريکايي گفت: اسلام آمريکايي به دنبال اين است که جهان اسلام را مخير به حرکت در دو مسير کند يا اسلام از جنس متحجر مانند طالبان و القاعده تا بتواند آنان را سرکوب کند يا اسلام از جنس ليبرال که همسو با منافع آنان باشد.

جليلي در ادامه تصريح کرد: رد همين مبنا است که دشمن داعش را شکل مي‌دهد تا ظرفيت ما را به جاي مواجه با استکبار به درون اسلام مشغول کند تا بتواند در اين رقابت دقيق گفتماني زير ميز بزند و ما را از اصل  اسلام ناب منصرف کند.

وي تاکيد کرد: دشمن براي اينکه ما را نسبت به داشته‌هايمان منصرف کند نه تنها مي‌گويد شما را تحريم مي‌کنيم بلکه مي‌گويد حق استفاده از داشته‌هايتان را هم من تعيين مي‌‌کنم. گزينه نظامي اولين گزينه دشمن بود اما وقتي ديد اين گزينه نتوانست موفق شود راه ترديد در درون ما را دنبال کرد و ايجاد 170 شبکه ماهواره‌اي براي پخش در فضاي ايران به همين خاطر است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد: نقطه مقابل اين وضعيت اين است که ما در چگونگي شکل‌گيري حماسه‌هاي دفاع مقدس تامل کنيم و به دنبال اين باشيم که بتوانيم مولفه‌هاي آن را در ساير عرصه‌ها بروز دهيم.

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي در ادامه سخنان خود افزود: آنچه که از ويژگي‌هاي اين تفکر است اصالت دادن به خود انديشه است و اينکه افراد در ارتباط با آن اهميت پيدا مي‌کنند.

سعيد جليلي پيرامون مذاکرات هسته‌اي گفت: ما در مذاکرات منطق روشني داريم و داريم از حقيقتي دفاع مي‌کنيم. در زماني که يک ديکتاتور 36 سال پيش در ايران حاکم بود آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي با آن قرارداد هسته‌اي بسته بودند. حال چه شده است که امروز اين گونه رفتار مي‌کنند.

وي با بيان اينکه قابل اعتماد نبودن آمريکا براساس تجربه واقعي در تاريخ انقلاب ما است، گفت: اگر اجازه‌اي از طرف رهبري براي مذاکرات داده شده است براي نشان دادن بي‌منطقي آمريکاست.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اين موضوع که عامل موفقيت ما قدرت نرم ما است، گفت: اين عامل در دفاع مقدس آشکار بود و گرنه به لحاظ محاسبات مادي اين دشمن بود که بايد پيروز مي‌شد. در حقيقت مزيت نسبي ما در قدرت نرم ما است و وقتي ما در جنگ سخت با اين ابزار پيروز شديم به طريق اولا بايد در جنگ نرم قوي‌تر ظاهر شويم.

جليلي پيرامون اتفاقاتي که در فرانسه افتاد و توهين‌هايي که به پيامبر اکرم شد، گفت: نگراني دشمن از شکل‌گيري پارادايم جديد باعث شد در فرانسه آن اقدامات و آن خيمه‌شب‌بازي‌ها را انجام دهد.

وي خاطرنشان کرد: تمدني که شکل گرفته بر مبناي مناسبات غيرعادلانه است که به صراحت بيان مي‌کند من بايد حق وتو و سلاح هسته‌اي داشته باشم اما ديگران نبايد داشته باشند. در اين وضعيت تفکر و پديده جديدي در مقابل آنان ايستاده که در حال موفقيت نيز است. دشمن با اين منسب که زور آنان بيشتر است کار خود را پيش مي‌برد و به دنبال کار حقيقت است اما امروز تفکري در مقابل آن به وجود آمده که همه کارها را بر مبناي حقيقت پيش مي‌برد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: در اين وضعيت کاري که دشمن مي‌کند اين است که يا زير ميز بزند يا داعش را به وجود آورد يا با فشار تفکر جديد را با خود همراه کند.

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي پيرامون غني‌سازي 20 درصد گفت: در سال 88 در مذاکرات هسته‌اي يکي از بحث‌ها اين بود که ما براي تهيه برخي داروها به غني‌سازي 20 درصد نياز داريم و اين را از طرف مقابل خواستيم اما آنان ما را تحريم کردند و مي‌خواستند از اين موضوع به عنوان اهرم فشار استفاده کنند و در اينجا بود که رابطه متقابل نظام و دانشگاه شکل گرفت.

جليلي افزود: اگر امروز تحريمي صورت مي‌گيرد به خاطر دفاع نظام از پيشرفت علمي و تحقيقات دانشگاه‌ها است. از اينکه نظام اجازه نمي‌دهد مسير پيشرفت دانشگاه بسته شود.

وي تاکيد کرد: امروز نظام به خاطر پيشرفت علم و تحقيقات است که متحمل تحريم مي‌شود. در کنار آن خدمت متقابل دانشگاه همين بود که شهيد شهرياري بدون چشم‌داشتي سوخت 20 درصد را انجام داد و اين چيزي است که دشمن را نگران مي‌کند. اينجاست که نشان داده مي‌شود تفکر بسيجي مختص دوره جنگ نيست و امروز نيز توانسته اراده خود را بر دشمن تحميل کند.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه تمام ابزار دشمن ترساندن است، گفت: شهدا به ما پيامي دادند و آن اينکه نترسيم و نگران نباشيم و پادزهر حربه دشمن نترسيدن است.

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي پيرامون فتنه 88 و علت محاکمه نشدن سران فتنه نيز گفت: آنچه که از منابع قدرت نظام است همراهي مردم با نظام و مردم‌سالاري ديني است که همين موضوع نيز طرف مقابل را نگران کرد.

وي افزود: هيچ فردي حق ندارد آراي مردم را وتو کند و اينکه منابع قدرت و ثروت بخواهند راي مردم را تعيين کنند. چه در سال 92 و چه در سال 88 و چه در ديگر سال‌ها.

جليلي ادامه داد: حال آنچه که مي‌توانست اين فتنه و ترديدي که دشمن ايجاد کرده بود را ناکام کند آگاهي مردم است. آنچه که درباره سران فتنه مهم بود، اين بود که مردم حکم‌ کنند که اينان راست مي‌گويند يا غلط که انتخابات 92 مهر باطلي بر ادعاي فتنه‌گران بود.

جليلي در پايان سخنان خود گفت: مقام معظم رهبري دفاع از حقوق و ايستادگي در برابر زياده‌خواهي‌ها را بيان کردند که اين منطق روشن و قابل دفاع ما است و آنچه که امروز در مذاکرات رخ مي‌دهد موجب ارتقاي سطح فکري جامعه و شناخت عميق‌تر نسبت به فريب‌هاي دشمن خواهد بود. در اين روند ملت و جهان بهتر مي‌توانند ماهيت خصمانه دشمن را بشناسند.

تعداد بازديد:767 آخرين تغييرات:93/12/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر