چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

الزام دولت به حذف یارانه خانوارهای پردرآمد/ سهم یارانه نقدی 39 هزار میلیارد و تولید 5 هزار میلیارد تومان

نحوه اجراي قانون يارانه‌ها در بودجه 94 تعيين شد

الزام دولت به حذف يارانه خانوارهاي پردرآمد/ سهم يارانه نقدي 39 هزار ميليارد و توليد 5 هزار ميليارد تومان

نمايندگان مجلس در بودجه 94 نحوه اجراي قانون هدفمندي در سال اينده را تعيين و مصوب کردند که دولت موظف است يارانه خانوارهاي پردرآمد را قطع کند و 39 هزار ميليارد براي پرداخت يارانه نقدي و 5 هزار ميليارد براي کمک به بخش توليد از محل اجراي اين قانون اختصاص دهد.

  به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، نمايندگان مجلس در نشست علني عصر امروز (سه‌شنبه) پارلمان و در جريان رسيدگي به لايحه بودجه 94 کل کشور، تبصره 21 اين لايحه که درباره نحوه اجراي قانون يارانه‌ها در سال آينده بود را پس از دو بار ارجاع به کميسيون تلفيق، بالاخره مورد بحث و بررسي قرار داده و به تصويب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، در اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها مصوب 1388 به دولت اجازه داده شد در سال 1394 منابع مالي حاصل از قيمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور و رديف‌هاي يارانه‌اي اين قانون را با استفاده از انواع روش‌هاي پرداخت نقدي و غيرنقدي به خانوارهاي هدف و نيازمند توزيع و همچنين براي ارائه خدمات حمايتي و کمک به بخش توليد به شرح ذيل اقدام نمايد:

الف- درآمد حاصل از اجراي مفاد مواد 1 و 3 قانون مذکور در سال 1394 تا مبلغ 48 هزار ميليارد تومان تعيين مي‌شود.

ب- منابع مذکور در بند الف و منابع مربوط در رديف‌هاي يارانه‌اي از محل بودجه عمومي دولت مندرج در اين قانون به شرح ذيل هزينه مي‌شود:

1- تا مبلغ 52 هزار ميليارد ريال در اجراي ماده 8 قانون هدفمند کردن يارانه‌ها براي کمک به بخش توليد، بهبود حمل و نقل عمومي و بهينه سازي مصرف انرژي در واحدهاي توليدي، خدماتي و مسکوني و جلوگيري از آلودگي محيط زيست.

2- تا مبلغ 48 هزار ميليارد ريال به منظور اجراي بند «ب» ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران

3- تا مبلغ 390 هزار ميليارد ريال به منظور پرداخت نقدي و غيرنقدي موضوع ماده 7 قانون هدفمند کردن يارانه‌ها

4- تا مبلغ 13 هزار ميليارد ريال به منظور تامين بخشي از يارانه سود تسهيلات تامين مسکن حمايتي زوج‌هاي جوان، اقشار آسيب‌پذير، روستائيان و عشاير، ساماندهي مسکن در بافت‌هاي فرسوده، سکونت‌گاه‌هاي حاشيه شهرها و مسکن مهر

معادل 10 درصد از اعتبار رديف 4 بند «ب» تبصره 21 براي اجراي طرح «توانمندسازي مهارتي روستائيان و ساکنان مناطق کمتر توسعه يافته و اقشار محروم با رويکرد اشتغال پايدار» به رديف 112600 سازمان آموزش فني و حرفه‌اي کشور اختصاص مي‌يابد.

5- تا مبلغ 40 هزار ميليارد ريال به منظور کمک به برنامه‌هاي اشتغال، جوانان و فار‌غ‌التحصيلان دانشگاه‌ها

دولت موظف است از فروردين 94 نسبت به ثبت‌نام کساني که موفق به ثبت‌نام يارانه نقدي نشده‌اند، در فرمانداري‌هاي شهرستان‌ها اقدام کند.

ج- جابجايي تا 10 درصد در موارد فوق مجاز است.

د- 100 در صد منابع حاصل از افزايش قيمت برق و آب در سال‌هاي 1393 و 1394 به حساب خاصي نزد خرانه‌داري کل کشور واريز مي‌شود و بر اساس مفاد ماده 8 قانون هدفمند کردن يارانه‌ها به صنعت برق و آب اختصاص مي‌يابد.

ه- دولت مکلف است از فروردين ماه 1394 طبق ماده 5 قانون هدفمند کردن يارانه‌ها اقدام کند.

و- دولت مکلف است نسبت به برقراري و پرداخت مستمري به رزمندگان معسر داراي حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه به طريق اقدام نمايند که مستمري ماهيانه آنها کمتر از 75 درصد از حداقل دستمزد سال 1394 نباشد.

منابع مورد نياز از محل جزء 3 بند «ب» اين تبصره تامين مي‌شود.

نحوه اجراي اين بند توسط وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با همکاري سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي تهيه مي‌شود و در آئين‌نامه اجرايي اين تبصره درج مي‌گردد.

ز- دولت موظف است يارانه خانوارهاي پردرآمد را قطع کند.

ح- آئين‌نامه اجرايي اين تبصره ظرف 3 ماه توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور و با همکاري وزارتخانه‌هاي امور اقتصادي و دارايي، نفت، نيرو، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي، ورزش و جوانان، تعاون، کار و رفاه اجتماعي و نيز وزارت کشور تهيه مي‌شود و به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.

تعداد بازديد:711 آخرين تغييرات:93/12/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر