پنج شنبه 8 اسفند 1398 - 3 رجب 1441 - 27 فوريه 2020
صفحه اصلي/فرمايشات امام و رهبري (ره)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بیانات در دیدار نمایندگان اقلیت‌های مذهبی کشور در مجلس شورای اسلامی‌

بيانات در ديدار نمايندگان اقليت‌هاي مذهبي کشور در مجلس شوراي اسلامي‌


بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم‌
ما از اسلام آموخته‌ايم که بايد با پيروان اديان ديگر با انصاف و عدالت برخورد کرد؛ اين حکم اسلام به ما است. آنچه امروز در دنيا مشاهده ميشود، اين است که قدرتها و دولتهاي مدّعي انصاف و عدالت، هيچ انصاف و عدالتي را جز در دايره‌ي سياستهاي تنگ و محدود و ظالمانه‌ي خودشان ملاحظه و مراعات نميکنند. شما امروز مي‌بينيد در اروپا، در آمريکا، عليه مسلمانها چه تبليغاتي انجام ميگيرد. بحث اين نيست که چرا مسلمانها آزادي لازم را در بسياري از اين کشورها ندارند؛ بحث بر سرِ اين است که چرا امنيت جاني ندارند! يعني حقيقتاً اين‌جوري است. همين فيلم «تک‌تيرانداز»(۱) که حالا سروصدايش بلند شده و هاليوود آن را درست کرده، تشويق ميکند يک جوانِ مثلاً فرض کنيد مسيحي يا غير مسلمان را که تا آنجايي که ميتواند و از دستش برمي‌آيد، مسلمان را اذيت بکند، اصلاً تشويق ميکند اين معنا را؛ آن‌طور که نقل کردند، ما که اين فيلم را نديديم. اين روش روشِ مورد پسند اسلام نيست؛ اسلام معتقد است به انصاف. اميرالمؤمنين (عليه‌الصّلاةوالسّلام) در آن قضيه‌ي حمله‌ي به [شهر انبار(۲)] ميفرمايد:
بَلَغَني اَنَّ الرَّجُلَ مِنهُم لَيدخُلُ المَرأَةَ المُسلِمَةَ وَ الاُخرَي المُعاهِدَة؛ من شنيده‌ام اين افرادي که حمله کردند به اين شهر، وارد خانه‌ي زن مسلمان و زن غير مسلمان - معاهده يعني يهود و نصارايي که پيمان دارند و در زير سايه‌ي حکومت اسلامي زندگي ميکنند - ميشوند و «يأخُذُ حِجلَها» و اذيت ميکنند اينها را، آزار ميکنند، ظلم ميکنند. بعد حضرت ميفرمايند که اگر مسلمان از اين غم بميرد، مورد ملامت نيست! ملاحظه ميکنيد، اين اميرالمؤمنين [است‌]. اگر مسلمان از غصّه‌ي اين بميرد که سپاهيان دشمن و غارتگران، وارد خانه‌ي يک زن غير مسلمان شدند و او را مورد آزار و اذيت قرار دادند و دستبند او را و حِجـِل(۳) او را گرفتند، ملامت نبايد بشود؛ ملامت نميشود. نظر اسلام اين است. ما اميدواريم ان‌شاءالله بر همين روال حرکت کنيم و پيش برويم.
و خاطرات خوبي هم داريم. من غالباً به منازل شهداي ارامنه و آشوري که رفته‌ام - که امسال هم خوشبختانه موفّق شدم منزل چند شهيد ارمني رفتم - ميبينم اينها نسبت به کشورشان احساس تعهّد ميکنند؛ يعني واقعاً متعهّدانه رفتار کردند. زمان جنگ هم من يادم است که عدّه‌اي از همين مسيحيان ارمني آمدند اهواز؛ من در فرودگاه ديدم يک جماعتي نشسته‌اند، گفتم اينها چه‌کساني هستند؟ گفتند اينها ارامنه‌اند، دارند مي‌آيند جبهه براي کارهاي صنعتي - ارامنه در کارهاي صنعتي و فنّي و ماشين و اين چيزها مسلّطند - و براي کمک و خدمت. آمدند؛ مرحوم چمران اينها را به کار گرفت. مبالغي اينها زحمت کشيدند، خدمت کردند، کار کردند و کساني هم شهيد شدند.
يکي از [اعضاي‌] اين خانواده‌هاي ارمني که من همين هفته‌ي پيش رفتم منزلشان، پسرش سرباز بوده؛ گفت سربازي‌اش تمام شد و ناراحت بود که جنگ هنوز هست؛ [ميگفت‌] من سربازي‌ام تمام شده و چه کار کنم. بعد گفت اتّفاقاً اعلام کردند مثلاً آن کساني که سربازي رفتند، چند ماه - سه ماه يا فلان قدر - بيايند مجدّداً جبهه. گفت اين خوشحال شد؛ خوشحال شد که باز دوباره فراخواني کردند؛ آمد و رفت جبهه و بعد هم شهيد شد، جسدش را آوردند؛ يعني اين‌جور احساساتي را انسان در بين هم‌ميهنان غير مسلمان ما در کشور مشاهده ميکند. خب تلاش کردند. و اميدواريم که نظام اسلامي بتواند به وظايف خودش در اين زمينه‌ها عمل کند؛ آنها هم حقيقتاً نسبت به کشور با تعهّد به معناي واقعي کلمه رفتار کنند.
اين رفتارهاي جمهوري اسلامي را هم در خارج منعکس کنيد؛ يعني واقعاً بدانند، بفهمند در دنيا و دنياي مسيحيت بداند که در کشور اسلامي اين‌قدر رواداري نسبت به غير مسلمانها هست؛ اين رواداري‌اي که آنجاها وجود ندارد. و چقدر شما شنيده‌ايد مثلاً در آلمان، جوانهاي نئونازي - که حالا افتخار ميکنند که نازي‌اند؛ اسمشان را گذاشته‌اند «نئونازي» - حمله ميکنند به يک مشت مسلمان، به مسجد مسلمانها؛ ميزنند، ميکشند، تعقيب درست و حسابي‌اي هم نميشوند؛ ما هم نشنفته‌ايم. يا آن
دختر خانم جوان عرب را که مثلاً فرض کنيد که مقنعه داشته يا پوشيه(۴) داشته، به‌خاطر حجابش ميزنند ميکشند و هيچ‌کس اصلاً دنبال هم نميکند؛ حالا گفتند يک مجازاتي [کردند]؛ آدم فکر نميکند که خيلي جدّي اينها تعقيب ميشود؛ واقعاً تعقيب هم نميکنند. در جاهاي ديگر هم همين‌جور؛ در آمريکا و جاهاي ديگر و کشورهاي ديگر هم متأسّفانه همين‌جور است؛ که خب، اينها مدّعي حقوق بشر هم هستند! اينها را مقايسه کنند با آنچه در ايران ميگذرد. اين چنين چيزي در ايران سابقه ندارد؛ يعني در دوران اسلامي و جمهوري اسلامي، تعرّض به غير مسلمان از سوي مسلمانها هيچ سابقه‌اي ندارد. همان جوان حزب‌اللّهي تند و داغ هم هرگز به خودش اجازه نميدهد که به يک غير مسلماني تهاجم و حمله بکند و مانند اينها. اميدواريم ان‌شاءالله خداي متعال به شماها و به ما توفيق بدهد که بتوانيم وظايفمان را انجام بدهيم.

۱) فيلم «تک‌تيرانداز آمريکايي» از ژانويه‌ي سال ۲۰۱۵ اکران شده است. اين فيلم بر اساس کتابي به همين نام نوشته‌ي «کريس کايل» ساخته شده و داستان زندگي واقعي نويسنده‌ي کتاب است که سرباز نيروي دريايي آمريکا بوده و بمرور تبديل به ماشين آدم‌کشي ارتش آمريکا ميشود و رکورد بيشترين کشتن در جنگ به‌عنوان تک‌تيرانداز را از آن خود ميکند! اين فيلم در چند بخش، نامزد دريافت جايزه‌ي اسکار شده است.
۲) نهج‌البلاغه، خطبه‌ي ۲۷ (با کمي تفاوت)
۳) خلخال‌
۴) روبنده

تعداد بازديد:1041 آخرين تغييرات:93/12/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر